ДЕРЖАВНА СЛУЖБА ГІРНИЧОГО НАГЛЯДУ ТА ПРОМИСЛОВОЇ БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 21 листопада 2011 р. № 9833/0/11-6/11
Про надання інформації [щодо навчання з питань охорони праці працівників]
Журналу «Все про охорону праці»
Держгірпромнагляд розглянув Вашого листа (вх. № Д-47/із від 15.12.2011, далі — Лист) про надання інформації та повідомляє. <…>
Запитання. Згідно з п. 8 Переліку видів робіт підвищеної небезпеки, які виконуються на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази роботодавця вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки (додаток 6 до Порядку), роботодавцю необхідно подати декларації відповідності матеріально-технічної бази роботодавця вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки щодо навчання з питань охорони праці працівників; професійна підготовка, перепідготовка та підвищення кваліфікації працівників, які залучаються до виконання робіт підвищеної небезпеки.
Натомість, згідно з ст. 18 Закону України «Про охорону праці» та іншими нормативно-правовими актами, навчання з питань охорони праці мають проходити всі наймані працівники. Тобто формально відтепер всі суб’єкти господарювання мають подавати відповідну декларацію.
Чи не вкралась технічна помилка до п. 8 додатка 6 до Порядку (щодо декларування всіма суб’єктами господарювання такої роботи, як навчання з питань охорони праці працівників)? Яка саме інформація мала міститися у цій нормі?
Відповідь. У пункті 8 додатка 6 Переліку видів робіт підвищеної небезпеки, які виконуються на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази роботодавця вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 1107 (далі — Порядок), зазначається навчання з питань охорони праці працівників; професійна підготовка, перепідготовка та підвищення кваліфікації працівників, які залучаються до виконання робіт підвищеної небезпеки.
Відповідно до вимог Конституції акти Кабінету Міністрів України є обов’язковими до виконання.
Запитання. Пунктом 12 Переліку машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (додаток 3 до Порядку) передбачено отримання дозволу на експлуатацію (застосування) «технологічного устатковання хімічної, біохімічної, нафтохімічної, нафтогазопереробної, металургійної, коксохімічної, ливарної, олійно-жирової, ефіроолійної, деревообробної промисловості, хлор- та аміаковикористовуючих виробництв».
Чи потрібно отримати дозвіл на експлуатацію, наприклад, кожного окремого деревообробного верстату? Чи дозвіл має бути виданий на технологічне устатковання виробничого комплексу вцілому?
Чи потрібно отримати дозвіл на експлуатацію окремого деревообробного верстату, за умови якщо він використовується, наприклад, будівельною фірмою, а не в деревообробній промисловості?
Відповідь. Відповідно до форми заяви, наведеної у додатку 4 до Порядку, роботодавець, виробник або постачальник в разі здійснення експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткований підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3 Порядку, у заяві на одержання дозволу зазначає його найменування, тип, марку та номер партії.
Дозвіл на експлуатацію машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, що зазначені у пункті 12 додатка 3 Порядку, зокрема технологічного устатковання деревообробної промисловості, повинен одержати суб’єкт господарювання, що здійснює діяльність в деревообробній промисловості. <…>
Перший заступник Голови Держгірпромнагляду |
В. ШАЙТАН |
|