МІНІСТЕРСТВО ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 7 травня 2010 р. № 151/18/153-10
Про розмір допомоги по догляду за дитиною до трьох років та оплату листка непрацездатності
<…> 1. Згідно з Порядком призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 1 січня 2010 року надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Максимальний розмір допомоги з 1 січня 2010 року становить 869,00 грн., з 1 квітня — 884,00 грн., з 1 липня — 888,00 грн., з 1 жовтня — 907,00 грн., з 1 грудня — 922,00 гривні.
Для призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, органу праці та соціального захисту населення в установленому порядку необхідно подати відповідну заяву, довідку про склад сім’ї та декларацію про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім’ї).
До складу сім’ї особи, що звернулася за призначенням допомоги, включаються чоловік (дружина); рідні, усиновлені та підопічні діти зазначених осіб віком до 18 років, а також діти віком до 23 років, які навчаються за денною формою у вищих навчальних закладах I–IV рівня акредитації та професійно-технічних навчальних закладах і не мають власних сімей, незалежно від місця проживання або реєстрації місця проживання; неодружені повнолітні діти, які визнані інвалідами з дитинства I і II групи або інвалідами I групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв’язку з відсутністю власних доходів; жінка та чоловік, які проживають однією сім’єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. До складу сім’ї баби, діда або іншого родича, що фактично здійснює догляд за дитиною, не є усиновлювачем або опікуном дитини і звертається за призначенням допомоги, не включається дитина, на догляд за якою призначається допомога.
Виплата допомоги в розмірі, що перевищує мінімальний, здійснюється протягом шести календарних місяців. Якщо особа, якій призначена допомога, після закінчення зазначеного строку не підтверджує право на призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, допомога виплачується у мінімальному розмірі.
Відповідно до пункту 23 вищезазначеного Порядку виплата допомоги припиняється з дня працевлаштування (початку виконання трудових обов’язків) у разі, коли особа, що отримує в органах праці та соціального захисту населення допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, виявила бажання працювати.
Особи, яким виплачується державна допомога сім’ям з дітьми, зобов’язані повідомити органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги.
2. Частиною п’ятою статті 35 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» (далі — Закон № 2240) передбачено, що допомога по тимчасовій непрацездатності в разі захворювання матері або іншої особи, яка фактично здійснює догляд за дитиною віком до трьох років, надається застрахованій особі, яка здійснює догляд за дитиною, з першого дня за весь період захворювання в порядку та розмірах, встановлених цим Законом.
Це також передбачено пунктом 3.13 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України від 13.11.2001 р. № 455, а саме: листок непрацездатності видається працюючій особі, яка здійснює догляд за дитиною віком до трьох років, у випадку хвороби матері на період, коли вона за висновком лікаря не може здійснювати догляд за дитиною.
У цьому випадку листок непрацездатності видається лікарем-педіатром на підставі довідки з поліклініки чи стаціонару, що засвідчує захворювання матері. Іншого чинним законодавством не передбачено.
Заступник директора Департаменту соціального партнерства і загальнообов’язкового державного соціального страхування |
О. ПОСТОЮК |
|