Пропонується спростити працевлаштування та бронювання для «критичних» підприємств
Новини
03.06.2025
Пропонується спростити працевлаштування та бронювання для «критичних» підприємств
У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт № 13335 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо організації трудових відносин в умовах воєнного стану».
Проєкт розроблено з метою розширення особливостей укладення трудового договору в умовах воєнного стану та особливостей розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця з військовозобов’язаними працівниками підприємств, установ і організацій, які визначено критично важливими.
Проєктом пропонується статтю 25 Закону України від 21 жовтня 1993 р. № 3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» доповнити її новою частиною, яка передбачає, що бронюванню підлягають військовозобов’язані працівники підприємств, установ і організацій, які визначено критично важливими для функціонування економіки в особливий період, у сфері оборонно-промислового комплексу, у яких:
відсутній або оформлений неналежним чином військово-обліковий документ;
чи/та він не перебуває на військовому обліку;
чи/та не уточнив персональні дані;
чи/та перебуває в розшуку.
Тривалість такого бронювання не має перевищувати 45 календарних днів з дня укладання трудового договору з таким працівником та надається не більше 1 разу за 1 календарний рік
Порядок та організація такого бронювання, критерії, перелік посад і професій, а також обсяги бронювання військовозобов’язаних визначатимуться цим Законом та нормативноправовими актами КМУ, прийнятими на його виконання.
Крім того, законопроєктом вносяться зміни до Закону України від 15 березня 2022 р. № 2136-ІХ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану». Стаття 2 доповнюється новою частиною, яка передбачає, що при укладенні трудового договору на підприємства, установи і організації, які визначено критично важливими, строк випробування при прийнятті на роботу, не може перевищувати 45 календарних днів для будь-якої категорії працівників.
З метою оперативного залучення до виконання роботи нових працівників, а також усунення кадрового дефіциту та браку робочої сили, «критичні» підприємства, мають право укладати трудовий договір з працівником, у якого відсутній або оформлений неналежним чином військово-обліковий документ чи/та він не стоїть на обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів, на час проходження строку випробування при прийнятті на роботу, що не є порушенням посадовими особами підприємств, установ та організацій законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
Також пропонується розширити особливості розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця шляхом внесення зміни до статті 5 Закону України від 15 березня 2022 р. № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», доповнивши її новою частиною, яка передбачає, що у період дії воєнного стану допускається звільнення працівника з ініціативи роботодавця, якщо військовозобов’язаний працівник протягом строку випробування при прийомі на роботу на «критичне» підприємство, не привів свої військово-облікові документи у відповідність до вимог чинного законодавства.
У разі прийняття закон набуде чинності з дня, наступного за днем його офіційного опублікування.
Вас може зацікавити
Кадрова система «КАДРИ.UA»
Сучасна система кадрових рішень від бренду № 1 на ринку України «КАДРОВИК.UA»
Створена за участі кадровиків-практиків
Доступ до системи 24/7
Містить гарячу стрічку щоденних змін у законодавстві
Надає безліміт консультацій від провідних експертів редакції
Має зрозумілий інтерфейс системи та власного кабінету. Все зручно та під рукою