ФОНД СОЦІАЛЬНОГО СТРАХУВАННЯ З ТИМЧАСОВОЇ ВТРАТИ ПРАЦЕЗДАТНОСТІ
РОЗ’ЯСНЕННЯ
Щодо надання матеріального забезпечення добровільно застрахованим фізичним особам — підприємцям Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності
від 15 грудня 2014 р.
Відповідно до ч. 3 ст. 6 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 № 2240 (далі — Закон № 2240) особи, які забезпечують себе роботою самостійно, у тому числі фізичні особи — підприємці, особисто можуть брати участь у загальнообов’язковому державному соціальному страхуванні у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності на добровільних засадах.
Статтею 10 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року № 2464 (далі — Закон 2464) визначено порядок добровільної участі у загальнообов’язковому державному соціальному страхуванні.
Чинним законодавством передбачено укладання договору з органом Державної фіскальної служби та фізичною особою — підприємцем, який виявив бажання брати участь у загальнообов’язковому державному соціальному страхуванні у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності. Договір про добровільну участь набирає чинності з дня його підписання. Особи беруть добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування протягом строку, визначеного в договорі про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, але не менше одного року. Для осіб такої категорії єдиний соціальний внесок встановлюється у розмірі 36,6 відсотків визначеної бази нарахування єдиного соціального внеску.
Згідно зі ст. 34 Закону № 2240 за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, надаються такі види матеріального забезпечення та соціальних послуг:
— допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною);
— допомога по вагітності та пологах;
— допомога на поховання (крім поховання пенсіонерів, безробітних та осіб, які померли від нещасного випадку на виробництві);
— забезпечення оздоровчих заходів (оплата путівок на санаторно-курортне лікування застрахованим особам та членам їх сімей, до дитячих оздоровчих закладів, утримання санаторіїв-профілакторіїв, надання соціальних послуг у позашкільній роботі з дітьми, у тому числі придбання дитячих новорічних подарунків).
Отже, фізична особа — підприємець має право на отримання матеріального забезпечення та соціальних послуг за рахунок коштів Фонду з моменту укладання Типового договору про добровільну участь та сплати єдиного соціального внеску.
Для отримання матеріального забезпечення та соціальних послуг фізична особа — підприємець звертається до робочого органу Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності з наступними документами:
1. Заява встановленої форми із зазначенням реквізитів банківської установи та номера поточного рахунку.
2. Довідка з Державної фіскальної служби про сплату ЄСВ.
3. Документи, які підтверджують настання страхового випадку:
— листок непрацездатності (оригінал);
— у разі отримання допомоги на поховання: Витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання, у разі реєстрації смерті виконавчим органом сільської, селищної або міської ради — довідка для отримання допомоги на поховання, свідоцтво про смерть (копія).
4. Документи, копії яких належним чином завіряються працівником робочого органу Фонду:
— типовий договір про добровільну участь у системі загальнообов’язкового соціального страхування;
— свідоцтво про державну реєстрацію суб’єкта підприємницької діяльності;
— паспорт;
— довідка про присвоєння ідентифікаційного коду;
— трудова книжка;
— страхове свідоцтво.
____________
|