Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі

СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку





Facebook
Реклама
Реклама
Ринок праці під час воєнного стану: дослідження
Новини
14.03.2023
Ринок праці під час воєнного стану: дослідження
 

Європейська Бізнес Асоціація в партнерстві з Тетяною Пашкіною, експерткою з аналітики ринку праці провела дослідженні ринку праці, аби визначити основні тенденції під час воєнного стану, зміни щодо персоналу, заплановані зміни в контексті підвищення/скорочення зарплат на 2023, ефективність в умовах воєнного стану, тощо. Результати дослідження ми розподілили на кілька блоків, тож нижче представляємо отримані результати. Також в дослідженні цільові групи було розподілено на HR та інших працівників — аби зрозуміти чи різняться результати.

Так, серед змін щодо персоналу, які відбулись у 2022 році фахівці управління персоналом відмітили, що у 2022 році в їх компаніях відбулись такі основні:

  • 50% респондентів повідомили про підвищення рівня заробітної плати;
  • 39% учасників повідомили про замороження бюджетів на розвиток, навчання та утримання персоналу;
  • 26% учасників проінформували про збільшення функціоналу та найм нових працівників;
  • 21% повідомили про скорочення персоналу;
  • 11% проінформували про замороження бонусів та преміальних виплат;
  • 7% повідомили про зменшення рівня заробітної плати.

Представники інших сфер діяльності також констатували, що в їх компаніях відбулось підвищення рівня заробітної плати (37%) та замороження бюджетів на розвиток, навчання та утримання персоналу (43%). 34% респондентів написали, що в їх компаніях відбулось скорочення персоналу, але 32% респондентів повідомили, що в компаніях збільшився функціонал та відбувся найм нових працівників. Майже 20% опитаних вказали на замороження бонусів та премій і лише 6% зазначили зменшення зарплат як основну зміну в компанії.

Допомога працівникам у 2022

Більшість опитаних зазначили (HR та інших сфер), що їх компанія так чи інакше допомагала працівникам у 2022 році. Так, представники HR підтвердили, що компанія в повному обсязі виплачувала заробітну плату (таких 89% респондентів), виплачувала бонуси і премії (78%) та забезпечували психологічну підтримку працівників (65%). Також, компанія оплачувала працівникам проживання у іншому містікраїні (39% опитаних зазначили про це), компенсувала частину витрат на оренду житла (38%), організовувала освітні курси та програми. Серед іншої допомоги було відмічено, що компанія сплачувала податки працівників, які проживають за кордоном та відкрила працівникам міжнародні програми медичного страхування.

Працівники не зі сфери HR мали схожі відповіді. До прикладу, 94% респондентів зазначили, що компанія виплачувала зарплату в повному обсязі, 74% — виплачувала бонуси і премії, 42% — оплачувала проживання в іншому місті, 36% — компенсувала частину витрат на оренду житла, тощо.

Позитивні зміни які відбулись у компаніях у 2022 році

Представники сфери управління персоналом та інших сфер діяльності повідомили про позитивні зміни, які відбулись в їх компаніях у 2022 році, а саме: покращення та посилення корпоративної культури та збільшення рівня eNPS, покращення рівня внутрішньої комунікації, збільшення рівня турботи про працівників, підвищення стійкості та гнучкості бізнесу, відбулось відкриття підрозділів у західних областях України та масштабування бізнесу за кордон, працівники почали спілкуватись виключно українською мовою, ще більше об’єднання та згуртованість команд, зростання рівня залученості, збільшення експорту послуг, оптимізація робочих процесів, створення нових напрямків діяльності. Також, відбувся перехід від підпорядкування росії до підпорядкування Європейському регіону таабо відбулось повне виведення бізнесу з рф. Деякі компанії заснували фонд для підтримки працівників, які потребують фінансової допомоги (втрата, руйнація житла, травма).

Також 60% учасників дослідження відмітили, що в їх компаніях є можливість працювати дистанційно, проте, не для всіх категорій працівників, 35% респондентів написали, що дистанційна робота можлива для всій працівників, і лише 5% учасників написали, що в їх компаніях немає можливості працювати дистанційно.

Які ж зміни в контексті роботи з персоналом заплановані у бізнесу на 2023 рік?

HR-учасники дослідження відмітили, що в компаніях заплановані такі зміни у 2023 році:

  • збільшення рівня заробітної плати;
  • вихід на інші ринки та пошук нових партнерів;
  • збільшення бюджетів на навчання та розвиток;
  • збільшення кількості працівників;
  • перерозподіл функції працівників у бік мультифункціональності із зниженням кількості необхідних спеціалістів.

Працівники за кордоном

44% респондентів, які працюють у сфері управління персоналом повідомили, що кількість працівників, які наразі працюють та проживають за кордоном не перевищує 5%, 15% зазначили про кількість від 5 до 10%, 14% вказали на цифру в 10–15%, 19% повідомили, що ця цифра більше 15%. Також, важливо відмітити, що 15% респондентів написали, що всі працівники компанії наразі проживають та працюють в Україні.

Щодо відповідей працівників інших сфер: 27% опитаних зазначили, що кількість працівників, які наразі працюють та проживають за кордоном не перевищує 5%, ще 27% вказали на цифру від 5 до 10%, 13% говорять про цифру від 10 до 15%, 17% вказують на цифру більше 15%. Водночас, 22% опитаних говорять, що всі працівники компанії працюють в Україні.

Серед популярних країн, де проживають працівники компаній було названо такі країни: Польща, Німеччина, Хорватія, Чехія, Румунія, Великобританія, Іспанія, Нідерланди, Словенія, Австрія, Норвегія, Бельгія, США, Швейцарія.

Плани щодо відкриття нових вакансій, чисельності штату, підвищення рівня заробітної плати

Більше 60% учасників дослідження повідомили, що в їх компаніях планується найм персоналу і будуть відкриватись вакансії. Також, більше 75% учасників написали, що в їх компаніях не планується скорочення персоналу. У тих компаніях, де можливо відбудеться скорочення персоналу, відсоток скорочень варіюється від 5 до 10%.

90% учасників дослідження підтвердили, що в їх компаніях у 2023 році заплановано підвищення рівня заробітної плати. Важливо зазначити, що 33% HR-спеціалістів відмітили, що в їх компаніях планується збільшення рівня заробітної плати на 15–20% (58% вказали на підвищення від 5 до 15%).

Ефективність, зміна роботи та нові навички

Ми також поцікавились як працівники оцінюють ефективність та рівень працездатності в умовах воєнного стану. Так, 37% HR-спеціалістів відмітили, що рівень їх ефективності не змінився в умовах воєнного стану і 16% вважають, що почали працювати краще. Проте, 27% зазначили, що перебувають у стані вигорання та 4% зазначили, що почали працювати гірше. Цікаво відмітити, що представники інших сфер діяльності мають дещо інші результати: 24% відмітили, що рівень їх ефективності не змінився в умовах воєнного стану, 31% зазначили, що почали працювати краще, але в той же час такий самий відсоток спеціалістів вказали, що знаходяться у стані вигорання, і 8% спеціалістів почали працювати гірше.

Проте, 73% представників сфери HR та 65% представників інших сфер діяльності не планують змінювати роботу на даному етапі.

Серед здобутих навичок у 2022 році (які будуть потрібні у 2023-2024) представники сфери HR зробили акцент на такі навички як: кризовий менеджмент та управління змінами, стресостійкість та антикрихкість, гнучкість та адаптивність, вміння працювати дистанційно, згуртованість, вміння радіти кожному дню, емоційний інтелект, швидке прийняття рішень, вміння працювати в умовах невизначеності, критичне мислення, вміння швидко навчатися та вміння допомагати тим, хто поряд (перша медична і психологічна допомога), креативність, психологічна стійкість, командна робота, наполегливість, співпраця з іншими колегами чи партнерами, готовність перенавчатися, цілеспрямованість, сміливість, вміння брати на себе відповідальність, проактивність, тайм-менеджмент, толерантність, крос-культурна комунікація, фокус на глобалізацію, відновлення внутрішнього ресурсу.

Представники інших сфер діяльності додатково робили акцент на умінні виживати в умовах війни, байдужості та нейтральності, мультизадачності та відповідальному лідерстві.

Довідково

Дослідження тривало у період з 8 по 19 лютого 2023 року. Участь у дослідженні була анонімною. В дослідженні взяв участь 121 спеціаліст: 70 фахівців з управління персоналом (46% керівники департаменту, 26% менеджери середньої ланки, 24% топ менеджмент, 4% молодший персонал) та 51 фахівець з іншої сфери (35% менеджери середньої ланки, 34% топ менеджмент, 27% керівники департаменту, 4% молодший персонал).

Більше 60% учасників даного дослідження представлять міжнародний бізнес. 47% компаній є представниками великого бізнесу, 45% середнього бізнесу, та 8% малого бізнесу.

Найбільша кількість учасників дослідження представляють фармацевтичний сектор, спеціалізовані консультаційні послуги (юридичні, аудиторські, маркетингові, рекрутингові, тощо), виробництво продуктів харчування, виробництво товарів масового вжитку нехарчового призначення, оптовароздрібна торгівля та фінансові послуги (страхові, банківські, цінні папери).

Вас може зацікавити

Книга обліку руху трудових книжок і вкладишів до них

Книга обліку руху трудових книжок і вкладишів до них розроблена у відповідності до типової форми № П-10, яку затверджено наказом Міністерства статистики України від 27 жовтня 1995 року № 277. ЇЇ ведення є обов’язковим на підприємствах, в установах, організаціях усіх форм власності та у фізичних осіб — суб’єктів підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.

Придбати видання

 
Європейська Бізнес Асоціація

Переглядів: 701 Надіслати другу Версія для друку
 
Дивіться також:
Чи буде мобілізація жінок згідно нового закону?
Бронювання працівників від мобілізації продовжили ще на місяць
Як визначається показник середньооблікової кількості працівників у звіті № 1-ПВ?
Чи зараховується до пільгового стажу «декретна» відпустка?
Дію воєнного стану та мобілізації продовжено
Чи може роботодавець вручати повістки працівникам?
Допомога по вагітності та пологах: як її виплата впливає на страховий стаж?
Грошова компенсація невикористаних відпусток мобілізованим працівникам
Відшкодування надмірно виплаченої заробітної плати
Чи потрібно повідомляти ПФУ про виплату лікарняних працівникам?
Хто з працівників повинен оновлювати дані в ТЦК?
Затверджено Порядок визначення осіб з інвалідністю, які можуть бути працевлаштовані
Надання відпусток без збереження заробітної плати за сімейними обставинами
Зміни щодо обчислення страхового стажу та пенсійного забезпечення
Чи може роботодавець відмовити у видачі довідки про заробітну плату?
Особливості трудового договору з нефіксованим робочим часом
Як самостійно завантажити скан-копію трудової книжки?
Чи може директор підприємства встановити собі режим неповного робочого часу?
Що є економічним тиском на працівника, але не є мобінгом?
Кому, згідно з новим законом про мобілізацію, не треба йти до ТЦК?
Звільнення в умовах воєнного стану
Компенсація за невикористану щорічну відпустку без звільнення
Чи можна оформити лікарняний для догляду за повнолітнім членом сім’ї?
Хто може вийти на пенсію достроково?
Додаткові підстави розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця
Лікарняні сумісникам повернуться
Чим керуватися під час розроблення Положення про структурний підрозділ?
Хто розробляє інструкції з охорони праці та що вони містять?
Дотримання нормативу робочих місць для осіб з інвалідністю — обов’язок роботодавця
Алгоритм дій при виявленні помилок в оцифрованій трудовій книжці
Працівник після відпустки не стає до роботи: які дії роботодавця?
Чи заповнювати паперову трудову книжку, коли діє електронна?
Обставини, які необхідно враховувати при укладенні строкового трудового договору
У КЗпП з’явиться додаткова підстава звільнення працівників
Замість Класифікатора професій отримаємо Єдиний реєстр кваліфікацій
Штатний розпис як доказ у суді: 4 категорії трудових спорів
Стаж роботи за кордоном врахують при призначенні пенсій: прийнято Закон
Врегульовано працю домашніх працівників: що це означає та кого стосується?
Деякі особливості надання щорічної відпустки в період воєнного стану
Чи може роботодавець затримувати зарплату в умовах воєнного стану?
Умови призначення пенсії за віком особам з числа ВПО
Відпустка за роботу з ненормованим робочим днем
Рада ухвалила Закон про правонаступництво у трудових відносинах
Змінили правила бронювання працівників для сільгосппідприємств
Щодо зобов’язання внести зміни у трудову книжку
Чи можна ділити на частини відпустку без збереження заробітної плати за сімейними обставинами?
Закон про мобілізацію: інфографіка Міноборони з основними змінами
Як перевірити медичний висновок і е-лікарняний?
Вимоги до часу відпочинку працівників
Сплата добровільного внеску після настання пенсійного віку
Всі новини
Реклама
Проекти для професіоналів
Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2024 © МЕДІА-ПРО
2024 © HR Liga

Copyright © 2005–2024 HR Liga
Використання матеріалів із журналів Групи компаній «МЕДІА-ПРО» лише за погодженням з редакцією (адміністрацією) порталу.
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються.
Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі.
Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
З усіх питань пишіть на admin@hrliga.com