Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі

СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку





Facebook
Реклама
Реклама
Класифікатор професій: штудуюємо Зміни № 10
Новини
22.11.2021
Класифікатор професій: штудуюємо Зміни № 10
 

У Класифікатор професій ДК 003:2010 внесено зміни наказом Мінекономіки від 25.10.2021 р. № 810 (Зміни № 10). Запрацювали вони відразу в день затвердження, тобто з 25 жовтня 2021 року. Перехідний період не передбачений. Ну а навіщо? Роботодавці самі якось «врегулюють». Проте ми не залишимо вас наодинці зі змінами. Давайте розглянемо, що змінилося і як діяти, якщо вас торкнулися зміни.

Умовно усі зміни, внесені в Класифікатор професій ДК 003:2010 Змінами № 10, можна розділити на три частини.

  • Перша стосується опису розділів Класифікатора і пов’язана зі змінами у сфері освіти (зміни в розділи 3 і 4).
  • Друга — назв окремих класифікаційних угрупувань (зміни в розділ 5).
  • Третя — найцікавіша. Вона стосується професійних назв робіт. З цими назвами ви працюєте, коли вибираєте/створюєте назву посади (професії) працівника. Їх зазначаєте в Д5 Об’єднаного звіту. Тому пропонуємо прогулятися саме по цих змінах.

Професійні назви робіт

Об’єктом Змін № 10 стали професійні назви робіт працівників освіти, охорони здоров’я, соціальної та релігійної сфери, а також інших галузей, наприклад фармацевтики. Крім того, доданий ряд професійних назв робіт для ІТ-сфери.

Якщо ви відкриєте Зміни № 10, то побачите, що в них професійні назви робіт згруповані в таблицях залежно від своєї долі. Так, якщо в Змінах у першій колонці таблиці стоїть буква:

  • «З» — директива «Змінити» — то наявна в Класифікаторі професійна назва робіт змінюється на іншу.

Наприклад, професійна назва робіт «Провізор» (код КП 2224.2) змінена на «Фармацевт» (код КП 2224.2).

Це відповідає міжнародним нормам, що стосуються найменувань професій і посад у фармацевтиці.

А ось наявна професійна назва робіт «Фармацевт» (код КП 3228) змінена на «Асистент фармацевта» (код КП 3228);

  • «У» — директива «Унести» — то це нове (!) професійне найменування роботи, яке доповнить Класифікатор. Прогляньте такі найменування уважно. Можливо, хтось із ваших працівників усе життя мріяв бути адміністратором мереж і систем (код КП 2139.2), або представником (код КП 2419.3), або фумігаторником (код КП 8163). І ось його мрія може здійснитися, оскільки такі професійні назви робіт вже з’явилися в Класифікаторі;

  • «С» — директива «Скасувати» — професії з директивою «Скасувати» покидають Класифікатор. Це означає, що якщо у вас працівник був прийнятий на посаду, яка скасована Змінами № 10, то вам слід вирішити питання, яку ж посаду тепер цей працівник обійматиме.

Ну і, звичайно, внести відповідні зміни в штатний розпис та кадрові документи.

Дій розуміючи!

Від чого слід танцювати, якщо вас торкнулися зміни? Чи міняються у зв’язку зі зміною найменування професії працівника його завдання, обов’язки, кваліфікаційні вимоги до нього, а також права і пільги, які він мав на попередній посаді. Тобто чи є зміни, окрім «вивіски». Чому це важливо? Так, ч. 3 ст. 32 КЗпП передбачено, що у зв’язку зі змінами в організації виробництва та праці допускається зміна найменування посади за ініціативою роботодавця як зміна істотних умов праці. Про це працівника слід попередити за два місяці. Чи є перейменування посади у зв’язку з прийнятими Змінами № 10 зміною істотних умов праці в розумінні ч. 3 ст. 32 КЗпП? У вказаній нормі Кодексу йдеться про зміни, які проводяться за ініціативою роботодавця. Чи є роботодавець ініціатором змін у разі, коли Мінекономіки коригує Класифікатор професій? Відповідь очевидна: ні.

Роботодавець змінює назву посади не за власною ініціативою, а відповідно до вимог законодавства.

При цьому ч. 3 ст. 32 КЗпП дозволяє змінювати істотні умови праці, тільки якщо це викликано змінами в організації виробництва та праці (раціоналізацією робочих місць, введенням нових форм організації праці, у тому числі переходом на бригадну форму організації праці і, навпаки, впровадженням передових методів, технологій і тому подібне).

Про які зміни в організації виробництва та праці може йтися, коли у працівника нічого не змінюється, окрім «вивіски»: ні трудова функція, ні кваліфікаційні вимоги до його посади, ні пільги, ні трудові гарантії? Їх немає. Ну а якщо зміни в організації виробництва та праці не відбуваються, то і змінити назву посади, як одну з істотних умов праці, роботодавець не має права.

Саме тому перейменування посади у зв’язку з її зміною в Класифікаторі не є зміною істотних умов праці за умови, що трудова функція працівника не змінюється. Отже, і попереджати працівника за 2 місяці не треба.

Проте не факт, що таку ж думку з цього питання матиме Держпраці. Щоб перестрахуватися, запропонуйте працівникові написати заяву з проханням перейменувати його посаду у зв’язку зі зміною або виключенням її з Класифікатора професій. Діємо так:

  1. Інформуємо працівника про причини зміни найменування його посади.
    Якщо хочете уникнути можливих спорів з інспекторами праці, просіть працівника написати заяву про зміну посади.
  2. Видаємо наказ (розпорядження) з основної діяльності про внесення змін до штатного розпису або затверджуємо його в новій редакції, змінивши стару назву посади на нову.
  3. Видаємо наказ (розпорядження) по особовому складу про зміну найменування посади конкретного працівника. З наказом ознайомлюємо працівника під підпис.
  4. Вносимо зміни в особисту картку працівника, посадову (робочу) інструкцію, інші документи, де було вказано стару назву посади.

Якщо ви не зберігаєте трудову книжку працівника, наприклад, тому що він був працевлаштований до вас 10.06.2021 або пізніше, то запис про зміну посади вносите на його вимогу.

Якщо ви зберігаєте трудову книжку у себе, тому що працівник був працевлаштований до 10.06.2021, то запис про зміну вносите в загальному порядку.

У трудовій книжці в графі 3 вказуємо «Назву посади (таку-то) з (дата) змінено на (таку-то) у зв’язку з внесенням змін до Національного класифікатора України ДК 003:2010», а в графі 4 — назву, дату і номер документа, на підставі якого внесений запис.

А як бути, якщо трудова функція працівника змінюється у зв’язку зі зміною назви його посади? Наприклад, працівник обіймав посаду «Адміністратор системи» (код КП 2132.2). Проте Змінами № 10 внесено більш відповідну для нього професійну назву роботи — «Адміністратор мереж і систем» (код КП 2139.2).

Тому підприємство бажає «обізвати» працівника саме так, підкоригувати посадову інструкцію, а заразом і додати йому роботи.

У такій ситуації найкращий варіант вирішення проблеми — переведення за ініціативою працівника. Діємо так:

  1. Вводимо нову посаду в штатний розпис, видавши наказ або виклавши штатний розпис у новій редакції. Розробляємо і затверджуємо посадову (робочу інструкцію).
  2. Отримуємо від працівника заяву з проханням перевести його на нову посаду.
  3. Видаємо наказ про переведення працівника із старої на нову посаду.
  4. Виключаємо зі штатного розпису стару посаду (штатну одиницю, яку займав працівник), видавши відповідний наказ або виклавши штатний розпис у новій редакції.
  5. За необхідності (якщо трудова у вас або працівник, у якого трудова на руках, бажає запис), вносимо запис про переведення в трудову книжку.
    У графі 1 вказуємо порядковий номер запису, у графі 2 — дату, з якої працівника перевели, у графі 3 — «Переведений на посаду (таку-то)», у графі 4 — назву, дату і номер документа, на підставі якого вносите запис.
  6. Вносимо зміни в особову картку працівника.

А якщо працівник відмовляється від переведення? Тоді нічого не залишається, як іти через скорочення штату (застарілих посад) і введення нових. При скороченні штату змінюється штатний розпис за рахунок ліквідації певних посад або зменшення кількості штатних одиниць за певними посадами.

Що це означає для працівника? Що йому може «світити» звільнення (п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП). Звичайно, у цьому випадку вся процедура переходу сильно розтягнеться в часі.

Що стосується Д5 Об’єднаного звіту, то відображати в ньому інформацію про зміну найменування посади, наприклад у зв’язку з приведенням у відповідність із Класифікатором професій, не треба! А ось переведення на іншу посаду слід обов’язково відобразити.

Бухгалтер 911

Переглядів: 2565 Надіслати другу Версія для друку
 
Дивіться також:
Чи може роботодавець вручати повістки працівникам?
Допомога по вагітності та пологах: як її виплата впливає на страховий стаж?
Грошова компенсація невикористаних відпусток мобілізованим працівникам
Відшкодування надмірно виплаченої заробітної плати
Чи потрібно повідомляти ПФУ про виплату лікарняних працівникам?
Хто з працівників повинен оновлювати дані в ТЦК?
Затверджено Порядок визначення осіб з інвалідністю, які можуть бути працевлаштовані
Надання відпусток без збереження заробітної плати за сімейними обставинами
Зміни щодо обчислення страхового стажу та пенсійного забезпечення
Чи може роботодавець відмовити у видачі довідки про заробітну плату?
Особливості трудового договору з нефіксованим робочим часом
Як самостійно завантажити скан-копію трудової книжки?
Чи може директор підприємства встановити собі режим неповного робочого часу?
Що є економічним тиском на працівника, але не є мобінгом?
Кому, згідно з новим законом про мобілізацію, не треба йти до ТЦК?
Звільнення в умовах воєнного стану
Компенсація за невикористану щорічну відпустку без звільнення
Чи можна оформити лікарняний для догляду за повнолітнім членом сім’ї?
Хто може вийти на пенсію достроково?
Додаткові підстави розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця
Лікарняні сумісникам повернуться
Чим керуватися під час розроблення Положення про структурний підрозділ?
Хто розробляє інструкції з охорони праці та що вони містять?
Дотримання нормативу робочих місць для осіб з інвалідністю — обов’язок роботодавця
Алгоритм дій при виявленні помилок в оцифрованій трудовій книжці
Працівник після відпустки не стає до роботи: які дії роботодавця?
Чи заповнювати паперову трудову книжку, коли діє електронна?
Обставини, які необхідно враховувати при укладенні строкового трудового договору
У КЗпП з’явиться додаткова підстава звільнення працівників
Замість Класифікатора професій отримаємо Єдиний реєстр кваліфікацій
Штатний розпис як доказ у суді: 4 категорії трудових спорів
Стаж роботи за кордоном врахують при призначенні пенсій: прийнято Закон
Врегульовано працю домашніх працівників: що це означає та кого стосується?
Деякі особливості надання щорічної відпустки в період воєнного стану
Чи може роботодавець затримувати зарплату в умовах воєнного стану?
Умови призначення пенсії за віком особам з числа ВПО
Відпустка за роботу з ненормованим робочим днем
Рада ухвалила Закон про правонаступництво у трудових відносинах
Змінили правила бронювання працівників для сільгосппідприємств
Щодо зобов’язання внести зміни у трудову книжку
Чи можна ділити на частини відпустку без збереження заробітної плати за сімейними обставинами?
Закон про мобілізацію: інфографіка Міноборони з основними змінами
Як перевірити медичний висновок і е-лікарняний?
Вимоги до часу відпочинку працівників
Сплата добровільного внеску після настання пенсійного віку
Уряд готує е-бронювання від мобілізації
Держстат оновив форми № 1-ПВ та № 1-РС
Електронна трудова книжка: відповіді на запитання
Нагадуємо про особливості трудових відносин в умовах воєнного стану
Чи є право на щорічну відпустку під час призупинення дії трудових договорів?
Всі новини
Реклама
Проекти для професіоналів
Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2024 © МЕДІА-ПРО
2024 © HR Liga

Copyright © 2005–2024 HR Liga
Використання матеріалів із журналів Групи компаній «МЕДІА-ПРО» лише за погодженням з редакцією (адміністрацією) порталу.
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються.
Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі.
Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
З усіх питань пишіть на admin@hrliga.com