Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі

СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку





Facebook
Реклама
Реклама
Відпустка за власний рахунок: умови і строк
Новини
10.04.2020
Відпустка за власний рахунок: умови і строк
 

Загальні положення

Питання надання відпусток «за власний рахунок» регулюються Кодексом законів про працю України (далі — КЗпП України), Законом України «Про відпустки», Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», а також Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)».

В законодавстві відпустка за власний рахунок визначається як відпустка без збереження заробітної плати.

Статтею 84 КЗпП України та Розділом VI Закону України «Про відпустки» передбачено такі види відпусток без збереження заробітної плати:

  • Відпустка без збереження заробітної плати, що надається працівникові в обов’язковому порядку.
  • Відпустка без збереження заробітної плати, за згодою сторін.

Право на відпустку без збереження заробітної плати, що надається працівникові в обов’язковому порядку має значна кількість категорій населення (батьки-одинаки, особи, які мають намір одружитись, інваліди тощо), але такий вид відпустки надається строком не більше 15 календарних днів на рік. Тобто, відмовити в наданні такої відпустки роботодавець не має права.

Щодо неоплачуваної відпустки (без збереження заробітної плати) за згодою сторін, то законодавство встановлює досить чіткі умови її отримання, — це згода сторін, а також тривалість — не більше 15 календарних днів на рік.

Таким чином, роботодавець не уповноважений самовільно відправляти працівників у неоплачувану відпустку, оскільки для цього необхідна письмова заява про надання саме такого виду відпустки від відповідного працівника.

Водночас, слід мати на увазі, що надання такої відпустки являється правом роботодавця, а не обов’язком, тому на це необхідно також звертати увагу.

Закон України «Про відпустки» не містить вимоги про те, що відпустка за свій рахунок надається за відпрацьований рік, тому відповідно надавати таку відпустку потрібно, орієнтуючись на календарний рік. Тобто право на неоплачувану відпустку виникає незалежно від часу, відпрацьованого в конкретного роботодавця. У разі, якщо працівник протягом кількох років не брав відпустку за свій рахунок або використав її не повністю, не використані ним дні такої відпустки на наступні роки не переносяться.

Відпустки без збереження заробітної плати в умовах карантину

Відповідно до ч. 3 ст. 84 КЗпП, у разі встановлення Кабінетом Міністрів України карантину відповідно до Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», термін перебування у відпустці без збереження заробітної плати на період карантину не включається у загальний термін, в разі отримання такої відпустки за згодою сторін.

Нагадаєм, що згідно Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (з урахуванням змін, внесеними постановами Кабінету Міністрів України від 16 березня 2020 р. № 215 та від 25.03.2020 р. № 239) постановлено (поміж-іншим), установити з 12 березня 2020 р. до 24 квітня 2020 р. на всій території України карантин.

Проте, слід пам’ятати, що вказані зміни в ст. 84 КЗпП набули чинності 17.03.2020. Такі нововведення необхідні були для того, щоб не встановлювалися адміністративні штрафи за порушення трудового законодавства, адже за такий проступок у чинному законодавства встановлено штраф у розмірі від 510 грн. до 1700 грн.

При внесенні змін до законодавчих норм, народні депутати не встановили умови про які саме види відпусток зазначено, тому аналізуючи Закон № 530-ІХ можна вважати, що дана норма поширюється на всі види відпусток під час карантину, за виключенням спеціальних норм.

Говорячи про такі особливості, слід також згадати про те, що відповідно до п. 1 ч. 2 Розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», на період встановлення карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) роботодавець може доручити працівникові, у тому числі державному службовцю, службовцю органу місцевого самоврядування, виконувати протягом певного періоду роботу, визначену трудовим договором, вдома, а також надавати працівнику, у тому числі державному службовцю, службовцю органу місцевого самоврядування, відпустку за його згодою.

Вказаний інструмент дозволяє працівнику не отримувати будь-яких відпусток, виконувати свої функціональні обов’язки та отримувати заробітну плату, залишаючись вдома.

Таким чином, починаючи з 17.03.2020 можливо за згодою сторін отримати відпустку без збереження заробітної плати не обмежуючись 15-ти денним терміном. Натомість строк такої відпустки може обмежуватись тривалістю карантину (тобто до набуття чинності постанови Уряду про завершення карантину на всій території України).

Як отримати відпустку без збереження заробітної плати?

Як вже зазначалося, працівник може отримати відпустку без збереження заробітної плати з-за різних умов, але лише на підставі їх письмової заяви. На період карантину безоплатні відпустки можуть бути різними, а отже, і оформлюються вони по різному. Головні умови, які повинні бути зазначені в заяві це:

  • причина щодо надання неоплачуваної відпустки;
  • дата початку відпустки;
  • тривалість даної відпустки.

Необхідно звернути увагу, якщо працівник оформляє обов’язкову відпустку без збереження заробітної плати, то до заяви необхідно додати відповідні документи, а у разі відпустки, яка надається за згодою сторін — оформлюється лише заява, без додавання підтверджувальних документів.

За результатами розгляду такої заяви роботодавцем має бути виданий відповідний наказ. Слід звернути увагу, що в заяві, і в наказі, має бути чітко вказаний строк наданої відпустки.

Також роботодавці та працівники не повинні плутати відпустку за угодою сторін на час карантину із відпусткою без збереження заробітної плати. Адже обидві відпустки оформляються наказами, але у наказі зазначаються різні правові підстави надання відпустки: розпорядження Кабінету Міністрів України, органу місцевого самоврядування чи закладу освіти. Роботодавцям слід пам’ятати, що відправити всіх працівників у відпустку за власною ініціативою — неможливо. Це є грубим порушенням трудового законодавства, за яке передбачено адміністративна та кримінальна відповідальність.

У разі, якщо на території України будуть продовженні часові межі карантину, необхідно оформити повторні заяві та видати відповідні наказ, якщо ваша відпустка без збереження заробітної плати оформлена за згодою сторін.

Отже, враховуючи все вищесказане, можна дійти висновку, що протягом дії карантину працівник може отримати два види неоплачуваної відпустки: яка надається в обов’язковому порядку та відпустку за згодою сторін.

В будь-якому випадку для отримання відпустки необхідне волевиявлення працівника та його письмова заява. Також необхідно пам’ятати, що тривалість відпустки за згодою сторін обмежується тривалістю карантину та не включається у трок 15-ти денної «загальної» відпустки без збереження заробітної плати.

Вас може зацікавити

Книга обліку щорічних і додаткових відпусток

У книзі обліку щорічних і додаткових відпусток працівників подані рекомендації щодо його ведення з метою якісного обліку та здійснення оперативного контролю наданих відпусток, а також, щоб використовувати його дані для підготовки квартальної і річної звітності.

Придбати видання

 

Олег Горецький

ЮРЛІГА

Переглядів: 12336 Надіслати другу Версія для друку
 
Дивіться також:
Чи буде мобілізація жінок згідно нового закону?
Бронювання працівників від мобілізації продовжили ще на місяць
Як визначається показник середньооблікової кількості працівників у звіті № 1-ПВ?
Чи зараховується до пільгового стажу «декретна» відпустка?
Дію воєнного стану та мобілізації продовжено
Чи може роботодавець вручати повістки працівникам?
Допомога по вагітності та пологах: як її виплата впливає на страховий стаж?
Грошова компенсація невикористаних відпусток мобілізованим працівникам
Відшкодування надмірно виплаченої заробітної плати
Чи потрібно повідомляти ПФУ про виплату лікарняних працівникам?
Хто з працівників повинен оновлювати дані в ТЦК?
Затверджено Порядок визначення осіб з інвалідністю, які можуть бути працевлаштовані
Надання відпусток без збереження заробітної плати за сімейними обставинами
Зміни щодо обчислення страхового стажу та пенсійного забезпечення
Чи може роботодавець відмовити у видачі довідки про заробітну плату?
Особливості трудового договору з нефіксованим робочим часом
Як самостійно завантажити скан-копію трудової книжки?
Чи може директор підприємства встановити собі режим неповного робочого часу?
Що є економічним тиском на працівника, але не є мобінгом?
Кому, згідно з новим законом про мобілізацію, не треба йти до ТЦК?
Звільнення в умовах воєнного стану
Компенсація за невикористану щорічну відпустку без звільнення
Чи можна оформити лікарняний для догляду за повнолітнім членом сім’ї?
Хто може вийти на пенсію достроково?
Додаткові підстави розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця
Лікарняні сумісникам повернуться
Чим керуватися під час розроблення Положення про структурний підрозділ?
Хто розробляє інструкції з охорони праці та що вони містять?
Дотримання нормативу робочих місць для осіб з інвалідністю — обов’язок роботодавця
Алгоритм дій при виявленні помилок в оцифрованій трудовій книжці
Працівник після відпустки не стає до роботи: які дії роботодавця?
Чи заповнювати паперову трудову книжку, коли діє електронна?
Обставини, які необхідно враховувати при укладенні строкового трудового договору
У КЗпП з’явиться додаткова підстава звільнення працівників
Замість Класифікатора професій отримаємо Єдиний реєстр кваліфікацій
Штатний розпис як доказ у суді: 4 категорії трудових спорів
Стаж роботи за кордоном врахують при призначенні пенсій: прийнято Закон
Врегульовано працю домашніх працівників: що це означає та кого стосується?
Деякі особливості надання щорічної відпустки в період воєнного стану
Чи може роботодавець затримувати зарплату в умовах воєнного стану?
Умови призначення пенсії за віком особам з числа ВПО
Відпустка за роботу з ненормованим робочим днем
Рада ухвалила Закон про правонаступництво у трудових відносинах
Змінили правила бронювання працівників для сільгосппідприємств
Щодо зобов’язання внести зміни у трудову книжку
Чи можна ділити на частини відпустку без збереження заробітної плати за сімейними обставинами?
Закон про мобілізацію: інфографіка Міноборони з основними змінами
Як перевірити медичний висновок і е-лікарняний?
Вимоги до часу відпочинку працівників
Сплата добровільного внеску після настання пенсійного віку
Всі новини
Реклама
Проекти для професіоналів
Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2024 © МЕДІА-ПРО
2024 © HR Liga

Copyright © 2005–2024 HR Liga
Використання матеріалів із журналів Групи компаній «МЕДІА-ПРО» лише за погодженням з редакцією (адміністрацією) порталу.
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються.
Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі.
Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
З усіх питань пишіть на admin@hrliga.com