Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі

СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку





Facebook
Реклама
Реклама
Соціальні відпустки працівникам, які мають дітей: все що потрібно знати
Новини
14.03.2018
Соціальні відпустки працівникам, які мають дітей: все що потрібно знати
 

Розглянемо питання надання соціальних відпусток працівникам, які мають дітей. На деякі з них можуть претендувати лише жінки. Але доглядати дитину до 3-х років може і батько (або інший родич). З’ясуємо деталі.

Які є види соціальних відпусток?

Нагадаємо, що згідно зі ст. 4 Закону № 504 до соціальних відпусток належать:

  • відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами (ст. 17 цього Закону);
  • відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (ст. 18 цього Закону);
  • відпустка у зв’язку з усиновленням дитини (ст. 181 цього Закону);
  • додаткова відпустка працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину — особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи (ст. 19 цього Закону).

Розглянемо, кому і як ці види відпусток надаються.

Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами

Кому надається?

З одного боку, оплачувана відпустка у зв’язку з вагітністю і пологами надається жінкам на підставі листка непрацездатності із таким діагнозом. Зі зрозумілих причин чоловіки права на таку відпустку не мають.

Як правило, така відпустка надається тривалістю:

  • до пологів — 70 календарних днів;
  • після пологів — 56 календарних днів. У разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів: 70 календарних днів.

Таким чином, сумарно тривалість відпустки становить 126 календарних днів (140 календарних днів — у разі народження двох і більше дітей та в разі ускладнення пологів).

Хоча на цей період і оформлюється відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами, відпускні за таку відпустку не платять. Але за час відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами жінкам надається допомога по вагітності та пологах як за основним місцем роботи, так і на роботі за сумісництвом (ст. 30 Закону № 1105).

Згідно зі ст. 31 Закону № 1105 підставою для призначення допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом — копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника та печаткою за основним місцем роботи.

З іншого боку, особам, які усиновили новонароджених дітей безпосередньо з пологового будинку, надається відпустка з дня усиновлення тривалістю 56 календарних днів (70 календарних днів — при усиновленні двох і більше дітей). У разі усиновлення дитини (дітей) обома батьками ця відпустка надається одному з батьків на їхній розсуд.

Допомога у зв’язку з вагітністю та пологами виплачується застрахованій особі, яка усиновила дитину протягом двох місяців з дня її народження, зазначеного у свідоцтві про народження, за період з дня усиновлення і до закінчення 56 календарних днів (70 календарних днів у разі одночасного усиновлення двох і більше дітей, 90 календарних днів — для жінок, віднесених до 1–3 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи).

Зверніть увагу: за бажанням працівника чи працівниці (варто, щоб воно було оформлено заявою) до відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами роботодавець зобов’язаний приєднати щорічну відпустку, незалежно від тривалості її роботи в поточному робочому році (ст. 20 Закону № 504). Як правило, таке приєднання відбувається до початку відпуски у зв’язку з вагітністю та пологами (адже після така працівниця має право на відпустку для догляду за дитиною до 3-х років). Хоча, безумовно, у працівників є вибір, коли скористатися такою щорічною відпусткою (що підтверджує і п. 3 частини 12 ст. 10 Закону № 504).

Як оформлюється?

Щодо вагітних працівниць, то за ст. 17 Закону № 504 виходить, що відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами не обов’язково оформляти наказом, оскільки вона надається на підставі листка непрацездатності (медичного висновку). Про оформлення листка тимчасової непрацездатності тут.

Але на практиці такий наказ видати варто — як і отримати від працівниці заяву про її надання. Адже чинне законодавство не вимагає від працівниці йти в таку відпустку або використовувати її повної тривалості. А ось надання допомоги напряму пов’язане із використанням працівницею права на таку відпустку. Адже за ст. 25 Закону № 1105, допомога у зв’язку з вагітністю та пологами надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами.

Обчислення середнього заробітку для виплати допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами здійснюється за нормами Порядку № 1266. Докладно про обчислення середнього заробітку для виплати такої допомоги ми писали тут.

Не забудьте зазначити про такі відпустки інформацію (дату початку і дату закінчення) в таблиці 5 звіту з ЄСВ.

Відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного та шестирічного віку

Кому надається?

Часто після закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами за бажанням жінки їй надається відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (ст. 179 КЗпП і ст. 18 Закону № 504). Також такий вид відпустки може надаватися й іншим родичам, які фактично доглядають за дитиною. Це може бути батько дитини, бабуся, дідусь чи інший родич. Право на таку відпустку мають також особи, які усиновили чи взяли під опіку дитину, або один із прийомних батьків чи батьків-вихователів.

Зверніть увагу: якщо дитина потребує домашнього догляду, то жінці в обов’язковому порядку надається відпустка без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку. Роботодавці за рахунок власних коштів можуть надавати жінкам частково оплачувану відпустку та відпустку без збереження заробітної для догляду за дитиною більшої тривалості (ст. 179 КЗпП).

Як оформлюється?

Відпустка для догляду за дитиною до досягнення 3-х років (або більшої тривалості) надається на підставі заяви жінки чи осіб, які мають право на таку відпустку (якщо дитині вже є 3 роки, до заяви додається ще й довідка за формою № 080-1).

У заяві зазначається період, на який працівник бере відпустку. Відповідно до цього оформлюється наказ роботодавця. Як правило, таку відпустку потрібно періодично продовжувати, адже лікарі не видають медичного висновку відразу на три роки наперед.

Останнім днем перебування жінки у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного (6-річного) віку є день виповнення трьох (шести) років. Жінка, яка повністю використала своє право на відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного (шестирічного) віку, повинна вийти на роботу на наступний день після дня, в якому дитині виповнюється три роки (шість років). Та ще раз нагадуємо — це максимально можлива тривалість цих відпусток (працівник може фактично використати ці відпустки не повністю).

З цими видами відпусток бухгалтерам підприємства найлегше, оскільки жодних розрахунків та обчислень робити за ними не потрібно. Адже ці відпустки не оплачуються за рахунок підприємства. Головне, не забути відобразити відомості про таких працівниць у звіті з ЄСВ, в таблиці 5, дати початку та закінчення таких відпусток.

Додаткова відпустка працівникам, які мають дітей

Кому надається?

Надається така відпустка щорічно тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів таки категоріям осіб:

  • жінці, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років,
  • жінці, яка має дитину інваліда;
  • жінці, яка усиновила дитину;
  • матері інваліда з дитинства підгрупи А І групи;
  • одинокій матері, батьку дитини або інваліда з дитинства підгрупи А І групи, який виховує їх без матері (у тому числі у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі);
  • особі, яка взяла під опіку дитину або інваліда з дитинства підгрупи А І групи, чи одному із прийомних батьків.

Але якщо підстав для надання цієї відпустки в працівника чи працівниці кілька (наприклад, одинока мати, яка виховує трьох дітей віком до 15 років), то така відпустка надається за рік одна, але більшої тривалості. Загальна тривалість такого виду відпусток не може перевищувати 17 календарних днів.

Як оформлюється?

Для надання такої відпустки потрібна заява від працівника та наказ від роботодавця. Але Мінсоцполітики в листі від 12.05.2015 р. № 256/13/116-15 зробило акценти на деяких нюансах додаткових відпусток працівникам, які мають дітей.

Таку відпустку віднесено Законом № 504 не до щорічних, а до соціальних, тому вона не підлягає поділу на частини. Та, якщо працівниця користується правом на соціальну відпустку за двома підставами, в неї з’являється можливість використовувати її спочатку за однією підставою (10 календарних днів), а через деякий час — за другою підставою (сім календарних днів).

Разом з тим на цю відпустку поширюються умови ст. 11 Закону № 504 щодо перенесення відпусток. Таким чином, у разі хвороби працівника частина відпустки, на яку припала тимчасова непрацездатність, має бути перенесена на інший період або надана відразу після зникнення підстави (тобто відпустка продовжується).

Така відпустка може надаватися в будь-який час, незалежно від відпрацьованого часу і дати народження дитини.

Якщо працівницю прийнято на роботу в середині календарного року, і до того вона вже працювала в цьому ж календарному році на іншому підприємстві, то ні соціальна відпустка не надається, ні компенсація за невикористані дні такої відпустки у разі звільнення не надаються, адже вона повинна була її отримати за попереднім місцем роботи. Для того, щоб випадково не порушити права працівниці і для 100% ймовірності того, що відпустку за попереднім місцем роботи працівниця не відгуляла і не отримала компенсації при звільненні за невикористані дні щорічної відпустки, слід у неї за запросити довідку в довільній формі з попереднього місця роботи.

Для обчислення середньої заробітної плати для оплати таких відпусток слід застосовувати Порядок № 100. Розрахунковим період тут є 12 календарних місяців, із місяця, що передує місяцю надання відпустки або виплати компенсації за невикористані відпустки (п. 2 Порядку № 100).

Вас може зацікавити

Книга обліку щорічних і додаткових відпусток

У книзі обліку щорічних і додаткових відпусток працівників подані рекомендації щодо його ведення з метою якісного обліку та здійснення оперативного контролю наданих відпусток, а також, щоб використовувати його дані для підготовки квартальної і річної звітності.

Придбати видання

 

Галина Казначей

Дебет-Кредит

Переглядів: 5138 Надіслати другу Версія для друку
 
Дивіться також:
Чи може роботодавець вручати повістки працівникам?
Допомога по вагітності та пологах: як її виплата впливає на страховий стаж?
Грошова компенсація невикористаних відпусток мобілізованим працівникам
Відшкодування надмірно виплаченої заробітної плати
Чи потрібно повідомляти ПФУ про виплату лікарняних працівникам?
Хто з працівників повинен оновлювати дані в ТЦК?
Затверджено Порядок визначення осіб з інвалідністю, які можуть бути працевлаштовані
Надання відпусток без збереження заробітної плати за сімейними обставинами
Зміни щодо обчислення страхового стажу та пенсійного забезпечення
Чи може роботодавець відмовити у видачі довідки про заробітну плату?
Особливості трудового договору з нефіксованим робочим часом
Як самостійно завантажити скан-копію трудової книжки?
Чи може директор підприємства встановити собі режим неповного робочого часу?
Що є економічним тиском на працівника, але не є мобінгом?
Кому, згідно з новим законом про мобілізацію, не треба йти до ТЦК?
Звільнення в умовах воєнного стану
Компенсація за невикористану щорічну відпустку без звільнення
Чи можна оформити лікарняний для догляду за повнолітнім членом сім’ї?
Хто може вийти на пенсію достроково?
Додаткові підстави розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця
Лікарняні сумісникам повернуться
Чим керуватися під час розроблення Положення про структурний підрозділ?
Хто розробляє інструкції з охорони праці та що вони містять?
Дотримання нормативу робочих місць для осіб з інвалідністю — обов’язок роботодавця
Алгоритм дій при виявленні помилок в оцифрованій трудовій книжці
Працівник після відпустки не стає до роботи: які дії роботодавця?
Чи заповнювати паперову трудову книжку, коли діє електронна?
Обставини, які необхідно враховувати при укладенні строкового трудового договору
У КЗпП з’явиться додаткова підстава звільнення працівників
Замість Класифікатора професій отримаємо Єдиний реєстр кваліфікацій
Штатний розпис як доказ у суді: 4 категорії трудових спорів
Стаж роботи за кордоном врахують при призначенні пенсій: прийнято Закон
Врегульовано працю домашніх працівників: що це означає та кого стосується?
Деякі особливості надання щорічної відпустки в період воєнного стану
Чи може роботодавець затримувати зарплату в умовах воєнного стану?
Умови призначення пенсії за віком особам з числа ВПО
Відпустка за роботу з ненормованим робочим днем
Рада ухвалила Закон про правонаступництво у трудових відносинах
Змінили правила бронювання працівників для сільгосппідприємств
Щодо зобов’язання внести зміни у трудову книжку
Чи можна ділити на частини відпустку без збереження заробітної плати за сімейними обставинами?
Закон про мобілізацію: інфографіка Міноборони з основними змінами
Як перевірити медичний висновок і е-лікарняний?
Вимоги до часу відпочинку працівників
Сплата добровільного внеску після настання пенсійного віку
Уряд готує е-бронювання від мобілізації
Держстат оновив форми № 1-ПВ та № 1-РС
Електронна трудова книжка: відповіді на запитання
Нагадуємо про особливості трудових відносин в умовах воєнного стану
Чи є право на щорічну відпустку під час призупинення дії трудових договорів?
Всі новини
Реклама
Проекти для професіоналів
Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2024 © МЕДІА-ПРО
2024 © HR Liga

Copyright © 2005–2024 HR Liga
Використання матеріалів із журналів Групи компаній «МЕДІА-ПРО» лише за погодженням з редакцією (адміністрацією) порталу.
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються.
Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі.
Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
З усіх питань пишіть на admin@hrliga.com