Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі

СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку





Facebook
Реклама
Реклама
Порядок виплати пенсій з 1 жовтня 2017: огляд від ПФУ
Новини
08.11.2017
Порядок виплати пенсій з 1 жовтня 2017: огляд від ПФУ
 

З 11 жовтня 2017 р. набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 р. № 2148-VІІІ (далі — Закон № 2148), яким унесено зміни до низки законів, що регулюють питання пенсійного забезпечення громадян. Цим Законом змінено, зокрема, порядок виплати пенсій працюючим пенсіонерам.

Слід нагадати, що згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 р. № 1774-VІІІ (далі — Закон № 1774) у 2017 р. (до 31 грудня 2017 р.) мав діяти особливий порядок виплати пенсій пенсіонерам, які працюють на посадах державних службовців, прокурорів, суддів тощо.

Крім того, Закон № 1774 передбачав, що в період роботи на певних посадах призначені пенсії не виплачуються до звільнення з роботи, а також було визначено обмеження розміру пенсій до виплати в період роботи.

З 1 жовтня 2017 р. Законом № 2148 змінено порядок виплати пенсій працюючим пенсіонерам.

Розглянемо детальніше зміни, які вносяться, до яких законів і на яку категорію пенсіонерів вони будуть поширюватись.

За статтею 47 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-ІV (далі — Закон № 1058) з 1 жовтня 2017 р. пенсії виплачуються без урахування одержуваної заробітної плати (доходу) або пенсійних виплат з накопичувальної системи пенсійного страхування чи пенсійних виплат із системи недержавного пенсійного забезпечення, крім випадків, передбачених законом.

Тобто з 1 жовтня 2017 р. органами Пенсійного фонду України поновлено виплату пенсій працюючим пенсіонерам у повному розмірі.

Проте є певні відмінності в розмірах поновлених пенсій в осіб, пенсії яким призначені на умовах законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність».

Розглянемо детальніше, в якому розмірі починаючи з 1 жовтня 2017 р. виплачуються пенсії, призначені відповідно до названих законів.

Слід зауважити, що під час виплати пенсії державним службовцям, працівникам органів прокуратури, народним депутатам України, а також науковим та науково-педагогічним працівникам має значення дата виходу на пенсію, а також орган та посада, яку особа обіймає нині.

Щодо дати, яка впливає на розмір виплачуваної пенсії, то законодавець розмежував пенсії, призначені до набрання чинності Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 р. № 3668-VІ — до 1 жовтня 2011 р., та пенсії, призначені після цієї дати.

Так, якщо пенсії за законами України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність» були призначені до 1 жовтня 2011 р., то незалежно від того, яку посаду обіймає нині пенсіонер, виплата пенсії поновлюється йому відповідно до закону, за яким її призначено.

Наприклад, громадянинові Б. пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» призначено, у травні 2011 р. у розмірі 5673,21 грн. Зважаючи на те, що пенсіонер після призначення пенсії продовжив працювати на посаді державного службовця, з 1 квітня 2015 р. виплату пенсії було припинено. Ураховуючи зміни, які відбулися в законодавстві з 1 жовтня 2017 р., виплату пенсії громадянинові Б. поновлено в розмірі 5673,21 грн.

Якщо пенсію відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність» призначено після 1 жовтня 2011 р. й особа продовжує працювати на посадах державної служби, визначених Законом України «Про державну службу», а також на посадах та умовах, передбачених законами України «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», то пенсії виплачуються в розмірі, обчисленому відповідно до Закону № 1058.

Проте є категорія осіб, на яку цей порядок виплати пенсій не поширюється, тобто пенсія виплачується за тим законом, за яким призначена, незалежно від дати її призначення та посади, яку обіймає особа.

До цієї категорії належать особи з інвалідністю І та ІІ групи, особи з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи та учасники бойових дій, особи, на яких поширюється чинність п. 1 ст. 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Наприклад, пенсію громадянинові І. відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» було призначено в липні 2012 р. у розмірі 4321,18 грн. Після призначення пенсії пенсіонер продовжував працювати на науковій посаді.

Відповідно до порядку виплати пенсій, що був чинним до 1 жовтня 2017 р., виплата пенсії провадилася в розмірі 85% пенсії, призначеної відповідно до Закону № 1058, — 3032,14 грн (розмір пенсії, визначений за загальними правилами, — 3567,23 грн).

З 1 жовтня п. р. пенсія виплачується в розмірі, призначеному відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», — 4321,18 грн.

Наприклад, громадянинові Щ. пенсія за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» призначена у червні 2012 р. Після призначення пенсії пенсіонер продовжив працювати на посаді державного службовця.

З 1 березня 2015 р. у зв’язку з установленням особливого порядку виплати пенсій працюючим пенсіонерам виплату пенсії було припинено. У листопаді 2016 р. цього пенсіонера було визнано інвалідом ІІ групи, що стало підставою для поновлення виплати пенсії в повному розмірі. Отже, з 1 жовтня 2017 р. змін у порядку виплати пенсії для цього пенсіонера не відбулося.

Слід нагадати, що пунктом 13 Прикінцевих положень Закону № 1058 (у редакції, що була чинною до 30 вересня 2017 р.) визначено: якщо особа має право на одержання пенсії, зокрема відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України» та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до законодавчих актів, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Якщо особа має право на одержання пенсії відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» та Закону № 1058, призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до Закону № 1058, та розміром пенсії із солідарної системи за цим Законом фінансується відповідно до умов, передбачених Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність».

Отже, під час подачі документів для призначення пенсій за законами України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність» для визначення розміру пенсії за нормами Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» для розмежування джерел фінансування особа подає відповідний пакет документів.

У разі поновлення з 1 жовтня 2017 р. розмірів пенсій особам, пенсії яким призначено після 1 жовтня 2011 р. за законами України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність» та які продовжують працювати на посадах державної служби, визначених Законом України «Про державну службу», а також на посадах та на умовах, передбачених Законом «Про судоустрій і статус суддів», розміри пенсій визначаються на підставі поданих під час призначення пенсій документів, наявних у матеріалах пенсійних справ.

Крім того, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, до 31 грудня 2017 р., максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10 740 грн.

Вас може зацікавити

Газета
«Кадри і зарплата»

Придбати

Журнал
«Менеджер по персоналу»

Придбати

Журнал
«Довідник кадровика»

Придбати

 

Олена Охріменко

Dominanta

Переглядів: 4565 Надіслати другу Версія для друку
 
Дивіться також:
Чи буде мобілізація жінок згідно нового закону?
Бронювання працівників від мобілізації продовжили ще на місяць
Як визначається показник середньооблікової кількості працівників у звіті № 1-ПВ?
Чи зараховується до пільгового стажу «декретна» відпустка?
Дію воєнного стану та мобілізації продовжено
Чи може роботодавець вручати повістки працівникам?
Допомога по вагітності та пологах: як її виплата впливає на страховий стаж?
Грошова компенсація невикористаних відпусток мобілізованим працівникам
Відшкодування надмірно виплаченої заробітної плати
Чи потрібно повідомляти ПФУ про виплату лікарняних працівникам?
Хто з працівників повинен оновлювати дані в ТЦК?
Затверджено Порядок визначення осіб з інвалідністю, які можуть бути працевлаштовані
Надання відпусток без збереження заробітної плати за сімейними обставинами
Зміни щодо обчислення страхового стажу та пенсійного забезпечення
Чи може роботодавець відмовити у видачі довідки про заробітну плату?
Особливості трудового договору з нефіксованим робочим часом
Як самостійно завантажити скан-копію трудової книжки?
Чи може директор підприємства встановити собі режим неповного робочого часу?
Що є економічним тиском на працівника, але не є мобінгом?
Кому, згідно з новим законом про мобілізацію, не треба йти до ТЦК?
Звільнення в умовах воєнного стану
Компенсація за невикористану щорічну відпустку без звільнення
Чи можна оформити лікарняний для догляду за повнолітнім членом сім’ї?
Хто може вийти на пенсію достроково?
Додаткові підстави розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця
Лікарняні сумісникам повернуться
Чим керуватися під час розроблення Положення про структурний підрозділ?
Хто розробляє інструкції з охорони праці та що вони містять?
Дотримання нормативу робочих місць для осіб з інвалідністю — обов’язок роботодавця
Алгоритм дій при виявленні помилок в оцифрованій трудовій книжці
Працівник після відпустки не стає до роботи: які дії роботодавця?
Чи заповнювати паперову трудову книжку, коли діє електронна?
Обставини, які необхідно враховувати при укладенні строкового трудового договору
У КЗпП з’явиться додаткова підстава звільнення працівників
Замість Класифікатора професій отримаємо Єдиний реєстр кваліфікацій
Штатний розпис як доказ у суді: 4 категорії трудових спорів
Стаж роботи за кордоном врахують при призначенні пенсій: прийнято Закон
Врегульовано працю домашніх працівників: що це означає та кого стосується?
Деякі особливості надання щорічної відпустки в період воєнного стану
Чи може роботодавець затримувати зарплату в умовах воєнного стану?
Умови призначення пенсії за віком особам з числа ВПО
Відпустка за роботу з ненормованим робочим днем
Рада ухвалила Закон про правонаступництво у трудових відносинах
Змінили правила бронювання працівників для сільгосппідприємств
Щодо зобов’язання внести зміни у трудову книжку
Чи можна ділити на частини відпустку без збереження заробітної плати за сімейними обставинами?
Закон про мобілізацію: інфографіка Міноборони з основними змінами
Як перевірити медичний висновок і е-лікарняний?
Вимоги до часу відпочинку працівників
Сплата добровільного внеску після настання пенсійного віку
Всі новини
Реклама
Проекти для професіоналів
Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2024 © МЕДІА-ПРО
2024 © HR Liga

Copyright © 2005–2024 HR Liga
Використання матеріалів із журналів Групи компаній «МЕДІА-ПРО» лише за погодженням з редакцією (адміністрацією) порталу.
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються.
Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі.
Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
З усіх питань пишіть на admin@hrliga.com