Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі

СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку





Facebook
Реклама
Реклама
Декретна відпустка у підприємця
Новини
19.07.2017
Декретна відпустка у підприємця
 

Підприємці — платники єдиного податку мають право на отримання допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами від ФСС з ТВП. Як вони сплачують податки під час періоду, за який розраховується така допомога?

Допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами (ч. 1 ст. 24 Закону № 1105).

Чи надається така відпустка підприємцям, і якщо так, то як вона оформлюється?

Стаття 17 Закону про відпустки не містить роз’яснень щодо цього питання. Але ст. 2 цього Закону чітко говорить:

1) право на відпустки мають громадяни України, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності, а також працюють за трудовим договором у фізособи (далі — підприємство);

2) право на відпустки забезпечується, зокрема, гарантованим наданням відпустки визначеної тривалості із збереженням на її період місця роботи (посади), заробітної плати (допомоги) у випадках, передбачених цим Законом.

На підставі цих норм Мінсоцполітики у листі від 05.08.2016 р. № 438/13/116-16 дійшло до висновку: мати дитини, як приватний підприємець, не має права на будь-який вид відпусток, оскільки вона не перебуває у трудових відносинах.

Чи означає це, що підприємець не має право на допомогу по вагітності та пологах?

Як не дивно, ФСС з ТВП в цьому праві підприємцям не відмовляє, незважаючи на відсутність у них права на відпустки. Їх позиція ґрунтується на нормах ч. 3 ст. 19 Закону № 1105, згідно з якою: особи, які забезпечують себе роботою самостійно (займаються підприємницькою, адвокатською, нотаріальною, творчою та іншою діяльністю, пов’язаною з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності, в тому числі члени творчих спілок, творчі працівники, які не є членами творчих спілок), мають право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги відповідно до цього Закону за умови сплати страхових внесків до ФСС з ТВП згідно із законом.

Як підприємцю отримати допомогу від ФСС з ТВП?

У листі від 21.12.2016 р. № 5.2-32-2287 ФСС з ТВП роз’яснює, як реалізується ця норма на практиці:

  • ФОП — платники єдиного соцвнеску зобов’язані на загальних підставах сплачувати ЄСВ у розмірі 22%, із суми якого здійснюється розподіл на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності. Завдяки цьому виконуються вимоги ч. 3 ст. 19 Закону № 1105. А тому підприємці мають право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги відповідно до Закону № 1105 за рахунок ФСС з ТВП (звісно, якщо вони виконують свій обов’язок зі сплати ЄСВ);

  • ФОП за рахунок коштів ФСС з ТВП допомога по вагітності та пологах надається у розмірі, визначеному в ст. 26 Закону № 1105, а саме у розмірі 100% середнього доходу, обчисленого згідно з Порядком № 1266, і не залежить від страхового стажу;

  • допомога по вагітності та пологах надається ФОП за страховим випадком «вагітність та пологи» за рахунок коштів ФСС з ТВП за умови настання зазначеного страхового випадку під час перебування фізичної особи в статусі підприємця та сплати ЄСВ в розмірі та строки, визначені Законом № 2464, а також подачі заяви-розрахунку до робочого органу Фонду. У такому випадку допомога по вагітності та пологах обчислюється сумарно та надається застрахованій особі в повному обсязі незалежно від кількості днів відпустки, фактично використаних до пологів за період, зазначений у листку непрацездатності. Тобто, незважаючи на те, що фактично відпустка не оформлюється (листок непрацездатності із відповідним діагнозом оформленням відпустки не вважається), допомога підприємцю надається — достатньо виконати зазначені умови;

  • якщо фізособою було припинено свою підприємницьку діяльність та не подано заяву-розрахунок до робочого органу Фонду для отримання фінансування допомоги по вагітності та пологах за страховим випадком «вагітність та пологи», який настав до припинення підприємницької діяльності, враховуючи, що допомога по вагітності та пологах є компенсацією втраченого доходу, вона буде надаватися за рахунок коштів Фонду лише за період від початку страхового випадку і до дня припинення підприємницької діяльності.

Що з єдиним податком за цей період?

З підприємцями на III групі платників єдиного податку усе зрозуміло — вони сплачують єдиний податок тільки за наявності отриманих доходів. Отже, якщо на період вагітності та пологів жінка-підприємець зупиняє підприємницьку діяльність і не отримує оподаткованих доходів, єдиний податок їй сплачувати не потрібно.

А що із I та II групами платників єдиного податку?

Згідно з п. 295.5 ПКУ, платники єдиного податку I і II груп, які не використовують працю найманих осіб, звільняються від сплати єдиного податку протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки, а також за період хвороби, підтвердженої копією листка (листків) непрацездатності, якщо вона триває 30 і більше календарних днів. Отже, не платити єдиний податок у підприємців-спрощенців є можливість лише за двома причинами — відпустка і хвороба. Період вагітності та пологів під виключення за ПКУ не підпадає.

Здавалося б, вагітність та пологи — це не хвороба. І права на відпустки у підприємців немає. То що ж, доведеться сплачувати єдиний податок?

Податківці запевняють, що ні. Вони вважають такий період все ж таки хворобою (хоча і називають у своєму роз’ясненні «тимчасовою непрацездатністю) і вимагають документального підтвердження цього стану підприємниці.

Тож, щоб скористатися цим правом, підприємниці потрібно подати до органу ДФС за місцем обліку заяву у довільній формі та копію листка непрацездатності із діагнозом «вагітність та пологи». І в такому випадку вона матиме право не сплачувати єдиний податок «на період тимчасової втрати працездатності у зв’язку з вагітністю та пологами». Як бути із тим, що цей період (як правило, 126 календарних днів) на цілі окремі місяці не ділиться, ДФСУ, на жаль, не роз’яснює, тож, про це доведеться домовлятися з податківцями на місцях.

Довідково: У дохід «єдинника» не включаються суми коштів цільового призначення, що надійшли від фондів соцстраху, тому сума допомоги у зв’язку із вагітності та пологами, виплачена із ФСС з ТВП, не оподатковується єдиним податком (пп. 4 п. 292.11 ПКУ).

І, хоча у листі від 26.02.2016 р. № 373/14/10-36-17-02 податківці наголошували, що отримана сума допомоги по вагітності та пологах має оподатковуватися ПДФО та військовим збором за загальними правилами, ми з цим не згодні. Адже така думка не відповідає нормі пп. 165.1.1 ПКУ, яким чітко встановлено, що сума допомоги по вагітності та пологах не включається до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу, тобто із таких сум не утримується ані ПДФО, ані військовий збір.

Чи потрібно сплачувати ЄСВ за цей період?

У листі від 11.07.2017 р. № 1127/Р/99-99-13-02-01-14/ІПК ДФСУ роз’яснює наступне.

Суми допомоги у зв’язку із вагітністю та пологами, отримані фізичними особами — підприємцями, в тому числі тими, які обрали спрощену система оподаткування, не є базою нарахування ЄСВ.

Але звільнення від сплати ЄСВ за цей період у підприємців, навіть на спрощеній системі оподаткування, немає. Отже, платники єдиного податку, які не використовують працю найманих працівників, нараховують єдиний внесок в розмірі 22% на суму, визначену такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Видання для кадровиків

Ганна Бикова

Дебет-Кредит

Переглядів: 9319 Надіслати другу Версія для друку
 
Дивіться також:
Рада ухвалила Закон про правонаступництво у трудових відносинах
Змінили правила бронювання працівників для сільгосппідприємств
Щодо зобов’язання внести зміни у трудову книжку
Чи можна ділити на частини відпустку без збереження заробітної плати за сімейними обставинами?
Закон про мобілізацію: інфографіка Міноборони з основними змінами
Як перевірити медичний висновок і е-лікарняний?
Вимоги до часу відпочинку працівників
Сплата добровільного внеску після настання пенсійного віку
Уряд готує е-бронювання від мобілізації
Держстат оновив форми № 1-ПВ та № 1-РС
Електронна трудова книжка: відповіді на запитання
Нагадуємо про особливості трудових відносин в умовах воєнного стану
Чи є право на щорічну відпустку під час призупинення дії трудових договорів?
Поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку: що слід ураховувати?
Обов’язкова індексація заробітної плати від «А» до «Я» у 2024 році
Виправлення неправильного або неточного запису в трудовій книжці
Чи буде автоматичний перерахунок пенсії з 1 квітня працюючому пенсіонеру?
Рада збирається підвищити розмір допомоги при народженні дитини
Відпустки у зв’язку з поганим настроєм дозволили в Китаї
Як роботодавцям подати трудові книжки працівників на оцифрування?
Працівник переїхав до іншої частини України або за кордон: звільняти чи ні?
Спрощений режим регулювання трудових відносин: корисна інфографіка
У яких випадках заборонено звільняти вагітних жінок і працівників із дітьми?
Трудові спори: на що звертає увагу ВС
Які наслідки для роботодавця несе зменшення призовного віку до 25 років?
Трудовий договір з нефіксованим робочим часом: корисна інфографіка
Як розрахувати середній заробіток працівнику, який з 1 квітня у відпустці чи відрядженні?
Чи буде враховано до страхового стажу період, коли людина перебувала на обліку у центрі зайнятості?
Деякі зміни в законодавстві в умовах воєнного стану при звільненні
Чи може роботодавець відмовити у наданні відпустки під час воєнного стану?
У лікарняному поставили відмітку про алкогольне сп’яніння: чи виплатять допомогу?
Нещасний випадок на виробництві: в якому розмірі виплачується допомога?
Новації Закону про мобілізацію: бронювання працівників
Як підтвердити стаж, якщо немає трудової книжки чи записів у ній?
Для яких категорій працівників є обов’язковим медичний огляд?
Працівник призваний на службу у ЗСУ: які він має гарантії?
Чи має право працівник в умовах спрощеного регулювання трудових відносин на відпустки?
Новий Закон про мобілізацію: основні зміни
Як обчислювати середню зарплату для компенсації невикористаної відпустки?
Термін дії строкового трудового договору може визначатися настанням певної події
Чи можна взяти лише останні 5 років заробітної плати при призначенні пенсії?
Звільнення у разі появи на роботі в нетверезому стані
Коли дозволено звільнити працівника через встановлення інвалідності?
Повідомлення про масове вивільнення працівників
Обчислюємо пенсію за віком
Звільнення за прогул
Виплати сім’ї потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві
Звільнити не можна залишити: чи підлягають звільненню мобілізовані працівники під час воєнного стану?
Компенсаційні виплати роботодавцям: зміни з квітня 2024 року
Припинення трудового договору за вимогою працівника без дотримання двотижневого строку попередження
Всі новини
Реклама
Проекти для професіоналів
Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2024 © МЕДІА-ПРО
2024 © HR Liga

Copyright © 2005–2024 HR Liga
Використання матеріалів із журналів Групи компаній «МЕДІА-ПРО» лише за погодженням з редакцією (адміністрацією) порталу.
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються.
Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі.
Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
З усіх питань пишіть на admin@hrliga.com