Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі

СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку





Facebook
Реклама
Реклама
Актуальні запитання щодо роботи науковців
Новини
27.06.2018
Актуальні запитання щодо роботи науковців
 

До редакції журналу щодня надходить чимало запитань. Ось ще одне нетривіальне запитання, що стосується роботи науковців, зокрема пов’язане з правовим статусом завідувача кафедри національного університету і правильністю відображення такої посади у штатного розписі закладу вищої освіти, коли завідувач кафедри одночасно виконує навчальне навантаження за посадою доцента (професора) цієї ж кафедри без додаткової оплати праці.

Аналіз нормативних актів різного рівня, штатних розписів окремих закладів вищої освіти показує неоднозначні підходи до визначення статусу завідувача кафедри, а також різні підходи до відображення цієї посади у штатному розписі. У такій ситуації виникають суперечливі ситуації щодо формування змісту наказу при призначенні особи на посаду завідувача кафедри, визначення розміру заробітної плати, внесення запису до трудової книжки тощо.

Згідно зі статтею 35 Закону України «Про вищу освіту» від 1 липня 2014 року № 1556-VII (далі — Закон № 1556) керівництво кафедрою здійснює завідувач, який «повинен мати науковий ступінь та/або вчене звання відповідно до профілю кафедри» (ч. 6).

«Керівник кафедри забезпечує організацію освітнього процесу, виконання навчальних планів і програм навчальних дисциплін, здійснює контроль за якістю викладання навчальних дисциплін, навчально-методичною та науковою діяльністю викладачів» (ч. 7).

Отже, на законодавчому рівні завідувач кафедри віднесений, насамперед, до категорії керівних працівників. Крім того, у Національному класифікаторі України ДК 003:210 «Класифікатор професій» (далі — КП), професійна назва роботи «Завідувач кафедри» з кодом 1229.4 розміщена у підрозділі «Керівники підрозділів у сфері освіти та виробничого навчання» і віднесена до категорії керівників інших функціональних підрозділів.

Водночас, відповідно до статті 55 Закону № 1556 посаду завідувача кафедри відноситься до категорії науково-педагогічних працівників. До категорії науково-педагогічних працівників відносить «завідувача кафедри» і постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку посад педагогічних та науково-педагогічних працівників» від 14 червня 2000 року № 963 (але використовує подвійну назву роботи — «Завідувач кафедрою — професор».

Натомість, у додатку 2 до постанови Кабінету Міністрів України «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» від 30 серпня 2002 року № 1298 (далі — Постанова № 1298) посада «Завідувач кафедри» розміщена у підрозділі 1 «Керівні та науково-педагогічні працівники», без подвійної назви, що наштовхує на думку про подвійний статус завідувача кафедри: і керівник, і науково-педагогічний працівник. Але, у прийнятому на виконання Постанови № 1298 наказі Міністерства освіти і науки України «Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ» від 26 вересня 2005 року № 557 (у додатку 2) при найменуванні посад керівних і науково-педагогічних працівників вжито категорію «Завідувач кафедри (професор)».

За таких обставин виникають спірні питання щодо визначення посади у штатному розписі, що пов’язано з можливістю призначення на таку посаду працівника з відповідним науковим ступенем та/або вченим званням. Аналіз штатних розписів окремих закладів вищої освіти показує, що до них відносяться посади: «Завідувач кафедри-професор»; «Завідувач кафедри», а в окремих випадках і посада «Завідувач кафедри-доцент», хоча остання посада не передбачена жодним із вище названих нормативних актів.

При призначенні на передбачену штатним розписом посаду «Завідувач кафедрою-професор», «Завідувач кафедри-доцент», закономірно випливає, що на перші дві категорії працівників, крім адміністративних функцій, як завідувача кафедри, покладаються й обов’язки виконання навчального навантаження, як професора чи доцента за посадою, встановлюючи підвищений посадовий оклад в межах тарифного розряду за відповідною посадою. У випадку призначення на визначену штатним розписом посаду «завідувач кафедри», що узгоджується із Законом № 1556 і КП, такий працівник має виконувати лише адміністративні функції, оскільки відсутні правові підстави встановлювати навчальне навантаження, адже такий працівник, віднесений одночасно до категорії науково-педагогічного працівника, має право на доплати за науковий ступінь, вчене звання, науково-педагогічний стаж і отримувати практично таку ж зарплату, як завідувач-професор (доцент), не виконуючи навчального навантаження. Крім цього, «Завідувач кафедри», без подвійної назви роботи, має право на виконання навчального навантаження за сумісництвом, зокрема за посадою доцента, оскільки подвійна назва роботи «Завідувач кафедри-доцент» у жодному із названих нормативних актів не використовується, тобто відсутні правові підстави введення такої посади до штатного розпису.

З викладеного вище виникають такі питання:

  • Яким чином відображати у штатному розписі посаду завідувача кафедри: «Завідувач кафедрою-професор», «Завідувач кафедри-доцент» чи «Завідувач кафедри»?

  • Чи правомірним є виконання завідувачем кафедри-професором (завідувачем кафедри-доцентом) навчального навантаження професора (доцента) без додаткової оплати?

  • Чи можливо додатково надавати завідувачу кафедри навчальне навантаження, якщо він призначається на посаду відповідно до штатного розпису «Завідувач кафедри»?

З відповіддю Сергія Кравцова, завідувача відділу з наукового забезпечення питань зайнятості, соціального діалогу та стандартів праці НДІ праці і зайнятості населення Міністерства соціальної політики України і НАН України, канд. соціол. наук, можна ознайомитися в наступних номерах журналу «Довідник кадровика. КАДРОВИК.UA».

Сергій Кравцов, завідувач відділу з наукового забезпечення питань зайнятості, соціального діалогу та стандартів праці НДІ праці і зайнятості населення Міністерства соціальної політики України і НАН України, канд. соціол. наук

Придбати журнал Архів журналу



Переглядів: 3603 Надіслати другу Версія для друку
 
Дивіться також:
Чим відрізняється зняття з військового обліку від виключення?
Нюанси переведення працівника на іншу посаду
Чи має право на щорічну додаткову відпустку за ненормований робочий день працівник, який працює дистанційно?
Набув чинності Закон, що вносить зміни щодо обчислення страхового стажу та пенсійного забезпечення
Сучасні зміни та доповнення до Класифікатору професій та робіт
Усе, що треба знати про бронювання працівників
Звільнення за допис у соцмережах: законно чи ні?
Коли лікарняний оплачується в розмірі 100% середньої зарплати?
Чи може бути розмір доплат сумісникам обмежений умовами колективного договору?
Безпека під час експлуатації електрогенераторів
Працівник не вийшов в перший день роботи: як звільнити?
Скорочення посади працівника-військовослужбовця
Як перерахують пенсії працюючим пенсіонерам?
Чи має право роботодавець відмовити у наданні додаткової відпустки для опікуна?
Кабмін відкоригував правила бронювання від мобілізації
Неоформлений працівник: ризики та їх вартість для роботодавця
Нова підстава перевірок Держпраці: законопроект прийнято за основу
Особливості оплати «лікарняного» внаслідок нещасного випадку
Відпустка для батьків абітурієнтів
Дата у службовому документі
Робота по 12 годин два дні поспіль: чи можна так?
Перехід з пенсії за вислугу років на пенсію за віком
Заходи безпеки під час роботи в спеку
Бронювання працівників із високими зарплатами: альтернативні законопроекти
Чи може головний бухгалтер бюджетної установи працювати за сумісництвом?
Як відпустка за свій рахунок впливає на щорічну відпустку?
Чи правомірне скасування виплат, передбачених колективним договором, під час дії воєнного стану?
Нюанси бронювання агропрацівників
Відпустка без збереження зарплати замість щорічної — неконституційна
Проект Трудового кодексу України: чого очікувати?
Як замінити працівника, який пішов у відпустку?
Нові правила безпеки та здоров’я працівників на роботі: законопроект
За порушення правил військового обліку жінок теж штрафуватимуть
Як правильно оформити припинення суміщення?
Обов’язки роботодавця та працівників щодо охорони праці
Як оформити відстрочку в ТЦК та СП: нові правила й вимоги
Аудит електронної трудової книжки
Які трудові гарантії мають мобілізовані та добровольці?
Права осіб з інвалідністю в трудових відносинах
Деякі особливості прийняття на роботу неповнолітніх працівників
Дві доплати одному працівникові: можливо чи ні?
Чи має право роботодавець наполягати, щоб усі працівники отримували зарплату в одному банку?
Хто з працівників має переважне право на залишення на роботі?
Лікарняний під час відпустки: як оплачувати?
Чи може голова профспілки працювати «на громадських засадах»?
Грошова компенсація за невикористані відпустки
Чи може звільнений з військової служби працівник взяти відпустку без збереження зарплати?
Із 8 червня діють нові правила бронювання працівників
Нові правила бронювання від А до Я
Чи обов’язкова дата звільнення у заяві про звільнення за власним бажанням?
Всі новини
Реклама
Проекти для професіоналів
Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2024 © МЕДІА-ПРО
2024 © HR Liga

Copyright © 2005–2024 HR Liga
Використання матеріалів із журналів Групи компаній «МЕДІА-ПРО» лише за погодженням з редакцією (адміністрацією) порталу.
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються.
Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі.
Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
З усіх питань пишіть на admin@hrliga.com