Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі

СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку





Facebook
Реклама
Реклама
Протидія трудовому шантажу: інструкція дій для роботодавця
Новини
24.01.2018
Протидія трудовому шантажу: інструкція дій для роботодавця
 

Аналіз реалій сьогодення свідчить про збільшення кількості спорів між органами Державної служби з питань праці (далі — органи Держпраці) та роботодавцями з приводу оскарження дій та рішень, прийнятих за наслідками перевірок останніх на предмет дотримання трудового законодавства.

Досить поширеною є ситуація, коли особа, перебуваючи в трудових або інших правовідносинах з роботодавцем, не отримуючи бажаного фінансового результату починає шантажувати роботодавця, вимагаючи певну грошову суму та погрожуючи зверненням в органи Держпраці.

В таких випадках потрібно бути готовим до проведення перевірки підприємства, до оскарження її результатів та до збору належних доказів на підтримку своєї позиції.

Першою дією, яку вчиняє трудовий «шантажист» в разі відмови на його вимагання, є звернення в органи Держпраці зі скаргою на роботодавця. Порушення, що викладаються в скарзі можуть бути різноманітними — починаючи від допуску його до роботи без оформлення трудового договору і закінчуючи виплатою заробітної плати «в конвертах».

Після отримання належно оформленої скарги орган Держпраці приймає рішення, яке має містити найменування суб’єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки. На підставі даного рішення виноситься направлення на проведення інспекційного відвідування підприємства, яким представників останнього інформують про предмет перевірки та період, під час якого інспектор Держпраці може відвідати роботодавця.

А тому після отримання направлення та ознайомлення з предметом перевірки, перш за все, потрібно проаналізувати право інспектора для проведення перевірки та правомірну можливість його відмови. Зокрема, але не виключно такими можуть бути: закінчення строку дії періоду, вказаному у направленні, відсутність у інспектора службового посвідчення, некоректні дані щодо підприємства, вказані у направленні тощо. Більш детально вимоги до направлення описані в ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

У випадку правомірності призначення перевірки та коректності оформлення всіх супутніх документів, роботодавцю необхідно до інспекційного відвідування підготувати максимальну кількість доказів, які нівелювали б аргументи, викладені у скарзі «шантажиста» та підтверджували правомірність його позиції.

Наприклад, якщо предметом перевірки є дотримання законодавства про працю щодо фактичного допуску працівників до роботи без оформлення трудового договору доказами на підтвердження позиції роботодавця можуть бути: штатний розпис підприємства, посадові інструкції, трудові договори, розрахунково-платіжні відомості. Всі документи слід передавати органу Держпраці разом із зареєстрованим на підприємстві описом/реєстром.

За наслідками перевірки інспектор складає акт, в якому фіксує виявлені ним порушення (в разі їх наявності), та вручає його представнику роботодавця. Важливо в будь-якому разі занести свої зауваження та заперечення в акт, висловивши цим свою незгоду з прийнятими висновками. Акт оскарженню не підлягає.

Одночасно з актом, який містить опис порушень, інспектор виносить припис про вжиття заходів усунення порушень трудового законодавства, та вручає його представнику роботодавця. В даному випадку також важливо в будь-якому разі занести свої зауваження та заперечення в до припису, висловивши цим свою незгоду з ним.

Відповідно до п. 30 постанови Кабінету Міністрів України № 295 припис або вимога інспектора праці можуть бути оскаржені у 10-денний строк з дати їх отримання до керівника або заступника керівника відповідного територіального органу Держпраці. У разі незгоди з рішенням керівника відповідного територіального органу Держпраці таке рішення може бути оскаржене до керівника або заступника керівника Держпраці України. Під час адміністративного розгляду може бути запрошена особа, яка звернулась в орган Держпраці зі скаргою. Подання в установлений строк скарги тимчасово припиняє виконання припису або вимоги.

Окрім цього, в разі негативного результату адміністративного оскарження припис може бути оскаржений до суду в тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб’єкта владних повноважень (ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України).

Після винесення припису орган Держпраці відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 509 зобов’язаний письмово рекомендованим листом попередити підприємство про розгляд справи про адміністративне правопорушення, за наслідком якої приймається постанова про накладення штрафу в порядку ст. 265 Кодексу законів про працю України. Невчасне попередження про розгляд є однією із процесуальних підстав скасування даної постанови.

Постанова про накладення штрафу може бути оскаржена виключно у судовому порядку. Рекомендуємо поряд із постановою про накладення штрафу оскаржувати також і припис (в адміністративному чи судовому порядку), оскільки факт оскарження припису буде слугувати доказом повної незгоди із рішеннями, прийнятими за наслідком перевірки, а не тільки із сумою штрафу, накладеного на роботодавця.

Описані строки оскарження вважаємо за доцільне відобразити в нижченаведеній таблиці.


Строк подачі скарги в територіальний орган Держпраці Строк подачі скарги
в Держпрацю України
Строк подачі позовної
заяви в суд
Строк подачі апеляційної скарги
(за необхідності)
Припис 10-денний строк з дати їх отримання до керівника або заступника керівника відповідного територіального органу Держпраці Не пізніше одного місяця з часу ознайомлення громадянина з прийнятим рішенням 3 місяці з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб’єкта владних повноважень 10 днів з дня проголошення постанови суду першої інстанції
Постанова про накладення штрафу 3 місяці з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб’єкта владних повноважень 10 днів з дня проголошення постанови суду першої інстанції

Окрім цього, орган Держпраці також виносить протокол про адміністративне правопорушення особисто на директора підприємства за ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення, який передається для розгляду в місцевий суд за адресою реєстрації правопорушника. Важливо до початку судового розгляду даного протоколу подати свої заперечення та докази правомірності позиції, проінформувавши суддю про наявність судових/адміністративних оскаржень рішень, прийнятих за наслідком перевірки.

Отже, недостатньо відповідальне реагування на трудовий шантаж тягне за собою негативні наслідки як для підприємства, так і для особисто для директора. А тому надзвичайно важливим є пошук правильного легального важеля протидії як проти шантажу, так і проти дій контролюючих органів.

Вас може зацікавити

Штатно-посадова книга
 

Придбати

Книга обліку
руху трудових книжок
і вкладишів до них

Придбати

Книга обліку
наказів з персоналу
 

Придбати

 

В’ячеслав Коломійчук

Протокол

Переглядів: 6923 Надіслати другу Версія для друку
 
Дивіться також:
Бронювання працівників: як скласти довідку про середню зарплату?
Чи додавати військовий квиток до електронної трудової книжки?
Які військовозобов’язані мають право на відстрочку?
Мінекономіки про округлення при обчисленні середньої заробітної плати
Правила облаштування робочого місця особи з інвалідністю та отримання компенсації
Розрахунок із працівником, який звільняється
На який період запроваджуються норми Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»?
Чи може ФОП-роботодавець розірвати трудові договори у разі своєї мобілізації?
Хто і де може вручати повістки: що каже новий закон про мобілізацію?
В якому випадку особі з інвалідністю може бути відмовлено у працевлаштуванні?
Особливості надання відпусток без збереження зарплати піл час дії воєнного стану
За яких умов період перебування на обліку в центрі зайнятості зараховується до страхового стажу?
Чи може вчитель працювати дистанційно з-за кордону?
Списки працівників на бронювання, подані до 10 травня, погоджує Генштаб
Трудові vs цивільно-правові договори: що обрати?
Оформлення відносин з тимчасовими працівниками у період дії воєнного стану
Затверджено показники середньої зарплати за І квартал 2024 року
Як оформити дозвіл на працевлаштування іноземців?
Працівник у відпустці або на лікарняному: чи треба інформувати про надходження повістки?
Чи мають переваги працівники передпенсійного віку у разі скорочення штату?
Що слід врахувати роботодавцю при організації робіт у літній період?
Захист трудових прав та встановлення факту перебування в трудових правовідносинах
Трудові зміни 2024: останні новації КЗпП
Мобілізація та військовий облік: що зобов’язані виконувати роботодавці?
Встановлення суміщення суміснику
Що змінилося щось у питаннях військового обліку та мобілізації жінок?
Підписано Закон про регулювання праці домашніх працівників
Кого з керівників і працівників бронюють незалежно від звання, віку та ВОС?
Пенсія за віком: умови дострокового призначення
Закріплення роботодавцем у трудових договорах додаткових умов, які покращують становище працівників
Додаткові гарантії на відпочинок осіб з інвалідністю
Новий порядок оформлення військово-облікових документів
Розширено перелік критеріїв для бронювання працівників ОПК
Скорочення штату: що врахувати роботодавцю?
Який розрахунковий період беруть для обчислення середньої зарплати для виплати декретних?
Право на доплату за суміщення
Військовий облік і вручення повісток за місцем роботи: нові правила
Діють нові штрафи за порушення правил військового обліку
Бронювання працівників: що змінилося з 10 травня?
Зарахування до страхового стажу періодів навчання
У листку непрацездатності не вказано код хвороби: чи виплачувати лікарняні?
Контракт як особливий вид трудового договору
Чи можна звільнити працівника, трудовий договір із яким призупинений?
Президент ветував Закон про звільнення з роботи за колабораціонізм
Чи впливає на зарахування до нормативу робочих місць встановлений особі з інвалідністю неповний робочий час?
Які обмеження тривалості щорічних відпусток у 2024 році?
Продовження відстрочок від мобілізації на один місяць: роз’яснення Мінекономіки
Введення контрактної форми трудового договору замість строкового
Конфлікт інтересів: запобігання та врегулювання
Що потрібно знати про трудовий договір?
Всі новини
Реклама
Проекти для професіоналів
Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2024 © МЕДІА-ПРО
2024 © HR Liga

Copyright © 2005–2024 HR Liga
Використання матеріалів із журналів Групи компаній «МЕДІА-ПРО» лише за погодженням з редакцією (адміністрацією) порталу.
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються.
Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі.
Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
З усіх питань пишіть на admin@hrliga.com