Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі

СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку





Facebook
Реклама
Реклама
Бібліотека статей / Трудове законодавство
29.02.2008
Правові наслідки вступу працівника у шлюб

У житті кожного з нас відбуваються певні зміни, як не дуже приємні, так і цілком позитивні, наприклад одруження. Інформації про те, які права та обов’язки має кожен із подружжя, достатньо, а ось питання регулювання прав та обов’язків між особою, яка вступає у шлюб, та роботодавцем менше висвітлено. Сподіваємось, прочитавши цю статтю, ви зможете розібратися у відповідних нюансах законодавства.

Одруження є важливим кроком у житті кожної людини. У разі вступу в шлюб виникає сукупність прав та обов’язків, причому не лише між подружжям, а й між кожним із подружжя та іншими особами. В нашому випадку — між особою, що вступає в шлюб, і роботодавцем.

Відповідно до статті 21 Сімейного кодексу України (далі — СК) шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у державному органі реєстрації актів цивільного стану. Для реєстрації шлюбу жінка та чоловік повинні подати заяву про реєстрацію шлюбу встановленого зразка до будь-якого державного органу реєстрації актів цивільного стану за їх вибором. Згідно зі статтею 32 СК шлюб реєструється після спливу одного місяця від дня подання особами заяви. За наявності поважних причин керівник державного органу реєстрації актів цивільного стану дозволяє здійснити реєстрацію шлюбу раніше. Особи, які подали заяву про реєстрацію шлюбу, вважаються нареченими (ст. 28 СК).

Відповідно до положень статті 25 Закону України «Про відпустки» від 15 листопада 1996 р. № 504/96-ВР відпустка без збереження заробітної плати надається в обов’язковому порядку особам, які одружуються, за їхнім бажанням тривалістю до 10 календарних днів. Проаналізувавши цю статтю, можна зробити висновок про те, що роботодавець зобов’язаний надати відпустку за заявою працівника, що є нареченим або нареченою, на період, зазначений у заяві, за умови, що її тривалість не перевищуватиме 10 днів і реєстрація шлюбу відбудеться під час цієї відпустки.

Також відповідно до статті 91 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) підприємства, установи, організації в межах своїх повноважень і за рахунок власних коштів можуть встановлювати додаткові порівняно із законодавством трудові та соціально-побутові пільги для працівників. Тому існує практика включення до галузевих угод і колективних договорів норм, які гарантують працівникам у разі одруження додаткові пільги та виплати. Наприклад, згідно із пунктом 3.2.15 Галузевої угоди між правлінням Укоопспілки та президією ЦК профспілки працівників споживчої кооперації України на 2007–2009 роки від 14 грудня 2006 р. № 413, № П-5/Р-12 колективним договором передбачено при реєстрації шлюбу надавати працівникам додаткові відпустки тривалістю 1 день зі збереженням основної заробітної плати. У будь-якому випадку додаткові трудові та соціально-побутові пільги для працівників, які зобов’язаний надати роботодавець, у тому числі в разі їх одруження, повинні встановлюватися колективним та трудовим договорами.

Згідно зі статтею 9 Закону України «Про колективні договори і угоди» від 1 липня 1993 р. № 3356-XII положення колективного договору поширюються на всіх працівників підприємства незалежно від того, чи є вони членами профспілки, і є обов’язковими як для власника або уповноваженого ним органу, так і для працівників підприємства. Отже, якщо колективним договором встановлено обов’язок для роботодавця за рахунок власних коштів здійснювати виплати, а також надавати додаткові оплачувані відпустки працівникам у разі їх одруження, право на одержання цієї виплати та додаткової відпустки матимуть усі працівники не залежно від їх членства у профспілці.

Слід зазначити, що віднесення витрат роботодавця на оплату відпусток у випадках, не передбачених законодавством, а також інших витрат (премія, подарунки тощо) у зв’язку з одруженням працівника на валові витрати відповідно до пунктів 5.3 і 5.6 статті 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28 грудня 1994 р. № 334/94-ВР не допускається.

Деякі категорії осіб відповідно до законодавства повинні повідомляти керівництво про зміни в сімейному стані. Наприклад, відповідно до пункту 76 Положення «Про проходження військової служби (навчання) за контрактом курсантами (слухачами) вищих військових навчальних закладів Служби безпеки України», затвердженого Указом Президента України від 7 листопада 1997 р. № 1053/2001, курсанти (слухачі) зобов’язані доповідати протягом 48 годин своїм безпосереднім начальникам і повідомляти кадрові підрозділи вищих військових навчальних закладів та подавати їм відповідні документи про зміни в сімейному стані (одруження, розірвання шлюбу, народження дітей тощо).

Крім того, КЗпП та іншими нормативно-правовими актами встановлюється обмеження щодо спільної роботи родичів на підприємстві. Відповідно до статті 251 КЗпП власник має право запроваджувати обмеження щодо спільної роботи на одному і тому ж підприємстві, в установі, організації осіб, які є близькими родичами чи свояками (батьки, подружжя та ін.), якщо у зв’язку з виконанням трудових обов’язків вони безпосередньо підпорядковані або підконтрольні один одному.

На підприємствах, в установах, організаціях державної форми власності порядок запровадження таких обмежень установлюється законодавством. Так, згідно зі статтею 12 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII особи, котрі в разі прийняття на службу будуть безпосередньо підпорядковані або підлеглі особам, які є їхніми близькими родичами чи свояками, не можуть бути обраними або призначеними на посаду в державному органі та його апараті. Відповідно до статті 30 цього Закону виявлення або виникнення обставин, що перешкоджають перебуванню державного службовця на державній службі (ст. 12 цього Закону), є підставою припинення державної служби.

На підприємствах недержавної форми власності власник має право обмежувати спільну працю родичів за наявності підстав, викладених у статті 251 КЗпП, про що має бути видано відповідний наказ. Відтак, у разі вступу в шлюб осіб, що працюють на підприємстві, де запроваджено обмеження спільної роботи родичів, і які у зв’язку з виконанням трудових обов’язків є безпосередньо підпорядкованими або підконтрольними один одному, власник може розірвати трудовий договір з одним із подружжя у випадках, передбачених законодавством. Також у разі запровадження вказаного обмеження на підприємстві відмова роботодавця укладати трудовий договір з одним із подружжя буде обґрунтованою, якщо внаслідок його прийняття на роботу він буде безпосередньо підпорядкований або підконтрольний іншому.

Відповідно до положень ст. 35 СК наречені мають право обрати прізвище одного з них як спільне прізвище подружжя або надалі іменуватися дошлюбними прізвищами. Наречена, наречений мають право приєднати до свого прізвища прізвище нареченого, нареченої. Якщо вони обоє бажають мати подвійне прізвище, за їхньою згодою визначають, з якого прізвища воно буде починатися.

Отже, якщо після вступу в шлюб прізвище працівника змінюється, роботодавець зобов’язаний унести відповідні зміни до його трудової книжки. Відповідно до пункту 2.13 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої спільним наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України та Міністерства соціального захисту населення України від 29 липня 1993 р. № 58, зміна записів у трудових книжках про прізвище, ім’я, по батькові і дату народження виконується власником або уповноваженим ним органом за останнім місцем роботи на підставі документів (паспорта, свідоцтв про народження, про шлюб, про зміну прізвища та ін.) із посиланням на номер і дату цих документів.

Зазначені зміни вносяться на першій сторінці (титульному аркуші) трудової книжки. Однією рискою закреслюється, наприклад, колишнє прізвище або ім’я, по батькові, дата народження, потім записуються нові дані з посиланням на відповідні документи на внутрішньому боці обкладинки і завіряються підписом керівника підприємства або спеціально уповноваженої ним особи і печаткою підприємства або печаткою відділу кадрів.

Статья предоставлена нашему порталу
редакцией журнала «Діловодство та документообіг»

Джерело: HR-Лига Автор: Воловенко Іван
Переглядів: 30380 Надіслати другу Версія для друку
 
 
Дивіться також:
Новий порядок бронювання військовозобов’язаних
У чому полягають особливості надання відпусток в умовах воєнного стану?
Табель обліку робочого часу: від обов’язку до відповідальності
Спрощений режим регулювання трудових відносин: реформа та її зміст
Робота та відпочинок у воєнний час
Усе про відрядження
Правові аспекти найманої праці в сільському господарстві
Відпустки «чорнобильцям»
Відпустки без збереження зарплати: види, умови та строки надання
Позмінний графік: як організувати роботу співробітників
Відпустки: види та умови надання
Відпустка «за свій рахунок»: кому і скільки
Поощрение работников и привлечение их к дисциплинарной ответственности
Гарантии и компенсации работникам
Трудовые льготы: права беременных женщин, женщин с детьми, молодежи, одиноких матерей и отцов при трудоустройстве
Трудовые гарантии для некоторых категорий работников
Контракт як особлива форма трудового договору
Відпустка при переведенні працівника на інше підприємство: все що потрібно знати
Страховий стаж для лікарняних
Щорічні відпустки та їх документальне оформлення
Звільнення за ініціативою осіб, які не є стороною такого трудового договору
Робота у вихідні та святкові дні
Сокращение штата и численности работников при реорганизации
Догана: порядок накладення і зняття
Вихідна допомога при звільненні: розмір, розрахунок, умови виплати
Организация и оплата труда сезонных работников
Проверки Гоструда: виды, основания, права и обязанности инспекторов, обжалование результатов
Отпуска: правила и порядок предоставления
Створення на підприємстві комісії із соціального страхування — особливості документального оформлення
Захист при перевірці органами контролю: алгоритм дій

Реклама
Проекти для професіоналів
Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2024 © МЕДІА-ПРО
2024 © HR Liga

Copyright © 2005–2024 HR Liga
Використання матеріалів із журналів Групи компаній «МЕДІА-ПРО» лише за погодженням з редакцією (адміністрацією) порталу.
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються.
Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі.
Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
З усіх питань пишіть на admin@hrliga.com