Главная  Карта сайта  Размещение рекламы на портале
  СООБЩЕСТВО КАДРОВИКОВ И СПЕЦИАЛИСТОВ ПО УПРАВЛЕНИЮ ПЕРСОНАЛОМ
Добро пожаловать
  УПРАВЛЕНИЕ ПЕРСОНАЛОМ
  Новости
  Библиотека статей
  Нормативная база
  Образцы документов
  Производств. календарь
  Книжная полка
  Кто есть кто
  Глоссарий
  События
  Опросы
  Размещение рекламы
  Наши партнеры
  Форум
Новые материалы
Подписаться на рассылку

Facebook
Календарь событий
Август 2021
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Сентябрь 2021
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Все события
Реклама
Библиотека статей / Практика кадровика
24.04.2018
Неповний робочий час: норми робочого часу та відпускні тонкощі

Практично на кожному підприємстві є працівники, які працюють на умовах неповного робочого часу. Для одних роботодавців установлення неповного робочого часу є необхідністю, що дозволяє в умовах фінансових труднощів скоротити витрати на оплату праці і зберегти колектив, а для інших — обов’язком, установленим нормами трудового законодавства. Крім того, на практиці часто неповний робочий час установлюється на прохання працівника. Як розрахувати йому норму тривалості робочого часу? На що слід звернути увагу роботодавцеві, надаючи таким працівникам щорічну відпустку і розраховуючи відпускні?

Паперове

Нагадаємо, що якщо неповний робочий час установлюють за домовленістю сторін, то про своє бажання працювати менше нормальної тривалості робочого часу працівник указує у відповідній заяві.

Серед іншого, в ній працівник відображає бажані:

 • режим роботи (неповний робочий день, неповний робочий тиждень або їх поєднання);

 • тривалість робочого дня в робочі дні тижня (якщо зменшується робочий день) та/або кількість робочих днів протягом робочого тижня (якщо зменшується кількість робочих днів) або кількість робочих годин на тиждень, якщо порядок виходу працівника на роботу регулюється графіком виходу на роботу (графіком змінності).

Якщо роботодавець згоден, то він, у свою чергу, обумовлює такі умови роботи в наказі (розпорядженні) про прийом на роботу (якщо неповний робочий час установлюють працівникові при прийнятті на роботу) або в наказі (розпорядженні) про встановлення неповного робочого часу (якщо його встановлюють у процесі трудової діяльності працівника).

У цьому ж документі роботодавець може вказати, яку частину штатної одиниці посідатиме працівник з неповним робочим часом.

Якщо неповний робочий час установлюють за ініціативою роботодавця у зв’язку зі змінами в організації виробництва і праці (ч. 3 ст. 32 КЗпП), то умови його встановлення визначає роботодавець у наказі (розпорядженні) про заходи з установлення неповного робочого часу у зв’язку зі змінами в організації виробництва і праці.

Нормування

Для працівника, якому встановлений неповний робочий час, роботодавець зобов’язаний розрахувати індивідуальну норму робочого часу. Для цього йому знадобляться відомості про:

 • тривалість щоденної роботи і робочого тижня працівника;

 • вихідні дні і вільні від роботи дні, встановлені працівникові (якщо він працюватиме в режимі неповного робочого тижня);

 • святкові і неробочі дні, вказані в ст. 73 КЗпП і що припадають на період, на який розраховується норма робочого часу.

Важливо! Якщо святковий/неробочий день (ст. 73 КЗпП) збігається з вихідним, вихідний день переноситься на наступний після святкового або неробочого (ч. 3 ст. 67 КЗпП). А ось якщо святковий або неробочий день збігається з вільним від роботи днем, то таке перенесення не здійснюється.

Приклад 1

Працівникові встановлений режим неповного робочого тижня з робочими днями вівторок — четвер (8-годинний робочий день). При цьому вихідними днями для нього є субота і неділя. Понеділок і п’ятниця — вільні від роботи дні у зв’язку з роботою в режимі неповного робочого тижня.

У січні 2018 року святковий день 1 січня (Новий рік) припадає на понеділок. Цей день є для працівника вільним від роботи днем, а не вихідним. Тому вимога ст. 73 КЗпП про перенесення вихідного дня тут не спрацьовує.

А як ідуть справи зі святковим днем 7 січня (Різдво Христове)? Він збіжиться з вихідним днем працівника (7 січня 2018 року припадає на неділю). Отже, тут «включається» ст. 73 КЗпП і вихідний день з 7 січня (неділя) переноситься на 8 січня (понеділок). У результаті в працівника день 8 січня 2018 року міняє свій статус з «вільного від роботи дня» на «вихідний день».

У зв’язку з такою «накладкою» інший вільний від роботи день працівникові не надають. Тому 9 січня 2018 року (вівторок) буде в нього робочим днем.

Далі, визначившись з вихідними, вільними від роботи і святковими/неробочими днями, розподіляємо робочі години по робочих днях тижня і визначаємо, зокрема:

 • кількість робочих днів у кожному календарному місяці періоду, за який обчислюємо норму робочого часу, а також у цілому за такий період і за календарний рік. Причому тривалість роботи працівників, яким установлений неповний робочий час, не скорочується напередодні святкових і неробочих днів на 1 годину (лист Мінсоцполітики від 28.08.2014 р. № 397/12/116-14);

 • індивідуальну норму тривалості робочого часу для кожного місяця періоду, за який обчислюємо норму робочого часу, а також у цілому за такий період і за календарний рік.

Приклад 2

Працівникові встановлений режим неповного робочого дня (4 години на день). Робочими днями в нього є середа — неділя, вихідними днями — понеділок і вівторок.

Незважаючи на те, що в грудні 2017 року працівник працюватиме 31 числа (передсвятковий день), тривалість його роботи цього дня скорочена не буде. Тобто працівник повинен буде відпрацювати у свій робочий день 31 грудня всі 4 години. Адже при неповному робочому дні не працює припис про скорочення тривалості передсвяткового дня на 1 годину (див. вище).

Водночас госпрозрахункове підприємство може прописати в колективному договорі можливість скорочення тривалості роботи напередодні святкових днів для працівників, яким установлений режим неповного робочого часу (неповного робочого дня та/або неповного робочого тижня). У цьому ж документі слід зазначити, на скільки скорочуватиметься тривалість роботи в передсвяткові дні. Наприклад, на 1 годину або на якийсь час, обчислюваний з урахуванням зайнятості працівника.

Зі свого боку, вважаємо за доцільне передбачити таке скорочення для працівників з неповним робочим тижнем.

Хтось скаже: «А може просто помножити норму для п’ятиденки на частину штатної одиниці, яку обіймає працівник з неповним робочим часом?». Ні, так чинити ми вам не рекомендуємо.

Розрахунок норми робочого часу, наприклад, на 2017 рік, указаний Мінсоцполітики в додатку до листа від 05.08.2016 р. № 11535/0/14-16/13, наведений для п’ятиденного (!) робочого тижня з двома вихідними днями в суботу і неділю (!) при однаковій (!) тривалості часу роботи за день протягом робочого тижня.

Якщо хоча б один з названих показників не «спрацьовує», то підприємству не можна орієнтуватися на норми робочого часу, наведені в тому листі. Йому необхідно самостійно скласти календар робочого часу на відповідний робочий рік і провести розрахунок норми робочого часу з урахуванням умов праці, що діють на підприємстві.

Приклад 3

Працівникові з 1 грудня 2017 року буде встановлений режим:

 • 1 варіант — неповного робочого дня — по 4 години на день. Вихідні дні — субота і неділя. 20-годинний робочий тиждень (4 год. х 5 роб. дн.);
 • 2 варіант — неповного робочого дня — по 4 години на день. Вихідні дні — понеділок і вівторок. 20-годинний робочий тиждень (4 год. х 5 роб. дн.);
 • 3 варіант — неповного робочого дня, з розподілом робочого часу по робочих днях тижня: понеділок — 6 годин, вівторок — 5 годин, середа — 4 години, четвер — 3 години, п’ятниця — 2 години. Вихідні дні — субота і неділя. 20-годинний робочий тиждень (6 год. + 5 год. + 4 год. + 3 год. + 2 год.).

В усіх трьох варіантах, описаних вище, у працівника 20-годинний робочий тиждень. Проте норма робочого часу, наприклад, на грудень 2017 року, буде різною. Вона складе для:

 • 1 варіанта: 4 год. х 21 роб. дн. = 84 год., де 21 — кількість робочих днів у грудні згідно з графіком роботи працівника (1, 4–8, 11–15, 18–22, 25–29 грудня);

 • 2 варіанта: 4 год. х 23 роб. дн. = 92 год., де 23 — кількість робочих днів у грудні згідно з графіком роботи працівника (1–3, 6–10, 13–17, 20–24, 27–31 грудня);

 • 3 варіанта: (6 год. + 5 год. + 4 год. + 3 год.) х 4 роб. дн. + 2 год. х 5 роб. дн. = 82 год., де 4 роб. дн. — це кількість робочих днів у грудні 2017 року, в які працівник відпрацює по 6 год. (це 4, 11, 18 і 25 грудня), 5 год. (це 5, 12, 19 і 26 грудня), 4 год. (це 6, 13, 20 і 27 грудня) і 3 год. (це 7, 14, 21 і 28 грудня), а 5 роб. дн. — кількість робочих днів у грудні 2017 року, в які працівник відпрацює по 2 год. (це 1, 8, 15, 22, і 29 грудня).

Резюме. Незважаючи на те, що в усіх трьох варіантах у працівника 20-годинний робочий тиждень, норма робочого часу на місяць різна.

Що в цьому випадку вплинуло на її розрахунок? Тривалість робочого дня працівника і розподіл робочих і вихідних днів протягом тижня.

Таким чином, установлюючи працівникові неповний робочий час, роботодавець зобов’язаний розрахувати йому норму робочого часу. Використовувати норму робочого часу на 2017 рік, наведену в додатку до листа Мінсоцполітики від 05.08.2016 р. № 11535/0/14-16/13 і розраховану під конкретну тривалість робочого тижня, роботодавці можуть лише для працівників з п’ятиденним робочим тижнем з двома вихідними днями в суботу і неділю з однаковою тривалістю часу роботи за день (наприклад, при 20-годинному робочому тижні — 4 години на день).

Неправильно здійснювати розрахунок норми робочого часу для працівника з неповним робочим часом шляхом множення норми робочого часу, розрахованої для 40-годинного робочого тижня, на частину штатної одиниці, яку обіймає такий працівник.

Приклад 4

Працівникові встановлений режим неповного робочого дня — по 4 години на день. Вихідні дні — субота і неділя. 20-годинний робочий тиждень (4 год. х 5 роб. дн.). Обіймає 0,5 штатної одиниці. Скорочення тривалості робочого часу для працівників з неповним робочим днем на підприємстві не передбачено.

Припустимо, що підприємство на 2017 рік визначило норму робочого часу для цього працівника шляхом множення норми робочого часу, розрахованої за календарем п’ятиденного робочого тижня з двома вихідними днями в суботу і неділю при однаковій тривалості часу роботи на день 8 годин протягом робочого тижня і зменшенням тривалості роботи напередодні святкових і неробочих днів, на 0,5 (частина займаної працівником штатної одиниці) й отримало в результаті: 1986 год. х 0,5 = 993 год.

У табелі обліку робочого часу по кожному робочому дню підприємство проставляло працівникові фактично відпрацьовані ним 4 години. У результаті за рік він відпрацював 996 год., що на 3 год. перевищує норму.

Звідки взялися ці 3 год.? Норма робочого часу на 2017 рік для працівника з 8-годинним робочим днем (993 год.) розрахована з урахуванням зменшення тривалості роботи напередодні святкових і неробочих днів. Але підприємство при розрахунку і встановленні йому норми робочого часу в 993 год. не врахувало цей факт. А в працівника з прикладу такої «пільги» немає.

Тому наша вам порада. Розрахуйте норму робочого часу для всіх працівників залежно від їх зайнятості. Затвердіть її відповідним наказом (розпорядженням) роботодавця. Ознайомте з нормами працівників бажано не пізніше ніж за місяць до початку періоду, на який були розраховані норми. Це дозволить вам уникнути непотрібного нервування в разі, якщо на ваше підприємство зазирнуть з інспекційним відвідуванням інспектори праці.

Щорічна відпустка

Щорічна основна відпустка. Робота на умовах неповного робочого часу не тягне за собою будь-яких обмежень обсягу трудових прав працівників. Тому працюючи неповний робочий день та/або неповний робочий тиждень, працівник має право на щорічну основну відпустку повної (!) тривалості.

Пам’ятайте: мінімальна тривалість щорічної основної відпустки, що надається працівникам за відпрацьований робочий рік, — 24 календарні дні.

Важливо! Час фактичної роботи на умовах неповного робочого часу впродовж робочого року, за який надається відпустка, включається в стаж роботи, що надає право на щорічну основну відпустку, без будь-яких обмежень (ч. 1 ст. 9 Закону про відпустки).

Щорічна додаткова відпустка за роботу зі шкідливими і важкими умовами праці (ст. 7 Закону про відпустки) і за особливий характер праці (ст. 8 цього Закону). Право на такі відпустки мають тільки ті працівники, які фактично зайняті на роботі зі шкідливими і важкими умовами праці або з особливим характером праці не менше половини тривалості робочого дня, встановленої для працівників цього виробництва, цеху, професії або посади.

Тобто якщо працівникові встановлений неповний робочий день, наприклад 3 години на день при 8-годинному робочому дні, дні роботи на умовах неповного робочого часу не зараховуватимуться в стаж, який надає право на щорічну додаткову відпустку.

Ну і пару слів про щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці працівникам з ненормованим робочим днем (п. 2 ст. 8 Закону про відпустки). Така відпустка не може бути надана працівникам з неповним робочим днем. Водночас право на неї мають працівники, зайняті на умовах неповного робочого тижня.

Увага! Ненормований робочий день не може бути встановлений для працівників, зайнятих на роботі з неповним робочим днем.

Відпускні

Флагманом у цьому питанні є Порядок обчислення середньої заробітної плати № 100. І він вимагає, щоб час, упродовж якого працівники згідно з чинним законодавством або з інших поважних причин не працювали і за ними не зберігався заробіток або зберігався частково, виключали з розрахункового періоду.

На цій підставі дні, коли працівник не працював у зв’язку з установленням йому неповного робочого тижня, виключають з розрахункового періоду при обчисленні середньої заробітної плати для виплати відпускних, якщо:

 • по-перше, переведення на неповний робочий тиждень було ініційоване роботодавцем на підставі ст. 32 КЗпП;

 • по-друге, ці дні не були оплачені, наприклад, у зв’язку з відпусткою або тимчасовою непрацездатністю.

Зверніть увагу: виключають тільки робочі дні, які не були відпрацьовані у зв’язку з установленням працівникові неповного робочого тижня. А ось вихідні дні, що припадають на розрахунковий період, візьмуть участь у розрахунку відпускних.

А якщо працівник сам попросив установити йому неповний робочий тиждень (ст. 56 КЗпП) або від початку був прийнятий на роботу з таким режимом? У такому разі при розрахунку середньої заробітної плати для оплати відпустки дні, впродовж яких працівник не працював у зв’язку з неповним робочим тижнем, не виключають із розрахункового періоду (лист Мінпраці від 25.05.2009 р. № 294/13/84-09).

А якщо працівник працює на умовах неповного робочого дня? Тоді розраховуйте йому відпускні в загальному порядку. Будь-які особливості для такої ситуації законодавством не передбачені.

Закріпимо сказане на прикладах.

Приклад 1

Працівникові підприємства надають щорічну основну відпустку з 29.05.2017 р. на 24 календарні дні. У розрахунковому періоді (травень 2016 року — квітень 2017 року) працівник з травня по грудень 2016 року працював у режимі повного робочого тижня. Із січня 2017 року за бажанням працівника він був переведений у режим неповного робочого тижня (3 дні на тиждень — понеділок, вівторок, середа). Заробітна плата працівника за розрахунковий період склала 30 000,00 грн. Неповний робочий тиждень був установлений працівникові за його ініціативою.

У зв’язку з тим, що неповний робочий тиждень був установлений працівникові на його прохання, при обчисленні середньої заробітної плати дні, впродовж яких працівник не працював, не виключаємо з розрахункового періоду.

Тобто в цьому випадку кількість календарних днів розрахункового періоду складе:
365 – 11 = 354 к. дн., де 365 — загальна кількість календарних днів у розрахунковому періоді; 11 — кількість святкових і неробочих днів, що припадають на розрахунковий період.

Розрахуємо середню заробітну плату:
30 000,00 : 354 = 84,75 грн.

Сума відпускних складе:
84,75 x 24 = 2034,00 грн.

Приклад 2

Використовуючи умови прикладу 1, припустимо, що режим неповного робочого тижня був установлений працівникові за ініціативою роботодавця у зв’язку зі змінами в організації виробництва і праці, про що працівнику було повідомлено за два місяці. Неповний робочий тиждень установлений працівникові за ініціативою роботодавця (ст. 32 КЗпП).

При визначенні кількості календарних днів розрахункового періоду робочі дні, впродовж яких працівник не працював у зв’язку з установленням йому режиму неповного робочого тижня, виключаємо з розрахункового періоду.

Кількість календарних днів у розрахунковому періоді складає:
365 – 11 – 34 = 320 к. дн., де 365 — загальна кількість календарних днів у розрахунковому періоді; 11 — кількість святкових і неробочих днів, що припадають на розрахунковий період; 34 — кількість робочих днів, упродовж яких працівник не працював у січні — квітні 2017 року (четвер, п’ятниця кожного тижня, при цьому на ці дні ні відпустка, ні хвороба не припадали (тобто вони не були оплачені за середньою)) у зв’язку зі змінами в організації виробництва і праці підприємства.

Розрахуємо середню заробітну плату:
30 000,00 : 320 = 93,75 грн.

Визначимо суму відпускних:
93,75 x 24 = 2250,00 грн.

Приклад 3

Працівник іде в щорічну відпустку з 01.06.2017 р. на 14 календарних днів. Розрахунковий період — червень 2016 року — травень 2017 року. Сума заробітної плати за розрахунковий період склала 42 735,00 грн. Із січня по травень 2017 року працівник працював у режимі неповного робочого дня (4 години на день). Працівник працює на умовах неповного робочого дня.

Оскільки працівник працює на умовах неповного робочого дня, суму відпускних розраховуємо в загальному порядку без будь-яких особливостей.

Визначимо кількість календарних днів у розрахунковому періоді:
365 – 11 = 354 к. дн., де 365 — загальна кількість календарних днів у розрахунковому періоді; 11 — кількість святкових і неробочих днів, що припадають на розрахунковий період.

Розрахуємо середньоденну заробітну плату:
42 735,00 : 354 = 120,72 грн.

Визначимо суму відпускних:
120,72 х 14 = 1690,08 грн.

Источник: Бухгалтер 911 Автор: Усенко Олена, Ушакова Лілія
Просмотров: 30911 Отправить другу Версия для печати
 
 
Смотрите также:
Нюанси заповнення Табеля обліку робочого часу
Аудит розділу трудової книжки «Відомості про роботу» та виправлення помилок
Відпустка директора або головбуха: документальне оформлення
Щорічні додаткові відпустки: кому, коли та як надають
Робота за сумісництвом: оформлюємо правильно
Внутрішнє сумісництво: дюжина бліц-відповідей
Прогул як поважна причина припинення трудового договору
Підсумований облік робочого часу
Оформляємо на роботу водія
Звільнення за ініціативою роботодавця: підстави, процедури, судова практика
Працівник захворів під час відпустки: оформлення, оплата, облік
Звільнення прогульника: покрокова інструкція
Дистанційна робота та гнучкий графік: як оформити відносини із працівником
Накази з кадрових питань: складаємо правильно
Відновлення втрачених трудових книжок: алгоритм дій кадровика
Розрахунок чисельності працівників підприємства
Компенсація за невикористану відпустку при звільненні: правила розрахунку
Якщо немає профспілки: чим її замінити?
Унесення змін до штатного розпису
Особливості надання соцвідпусток на дітей
Щорічні відпустки: найактуальніші запитання
Документальне оформлення щорічних відпусток: покроковий алгоритм
Військовий обов’язок: документальне оформлення часу відсутності працівника
Лікарняний лист
Уведомление о приеме на работу от «А» до «Я»
Відпустка для догляду за дитиною до 3 і до 6 років
Звільнення працівника з ініціативи роботодавця: як зробити це правильно?
Оформлення працівника на роботу: як зробити це правильно?
Класифікатор професій: як ним користуватися
Лікарняний під час відпустки: визначаємо гарантії для працівників

Реклама
Издания для профессионалов
Опросы
Какова на Ваш взгляд основная причина увольнения по собственному желанию?
Недовольство заработной платой
Недовольство условиями труда
Неуважительное отношение со стороны руководства
Неоправдавшиеся надежды
Неустойчивость служебного положения
Невозможность сделать карьеру

Объявление
Уважаемые посетители! По всем вопросам относительно работы портала обращайтесь к администратору
2021 © МЕДИА-ПРО
2021 © HR-Лига
Copyright © 2005–2021 HR-Лига
Использование материалов из журналов Группы компаний «МЕДИА-ПРО» только по согласованию с редакцией (администрацией) портала.
Редакция (администрация) оставляет за собой право не разделять мнение авторов размещаемых материалов.
Редакция (администрация) портала не несет ответственности за ущерб, который может быть нанесен в результате использования, неиспользования или ненадлежащего использования информации, содержащейся на портале.
Ответственность за достоверность информации и прочих сведений несут авторы публикаций.
По всем вопросам пишите на admin@hrliga.com