Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі

СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку





Facebook
Реклама
Реклама
Дії кадровика при зміні прізвища працівниці
Новини
29.05.2023
Дії кадровика при зміні прізвища працівниці
 

Працівниця вийшла заміж і змінила прізвище. Як це документально оформити та до яких кадрових документів потрібно внести виправлення?

Підстава для внесення змін

Працівниця, яка вийшла заміж і змінила прізвище, не має сповіщати про це роботодавця одразу після весілля. Жінці спочатку слід підготувати документи. А саме, отримати:

  • паспорт на нове прізвище;
  • реєстраційний номер облікової картки платника податків з новим прізвищем.

Тільки після цього працівниця має надати роботодавцю:

  • заяву про зміну прізвища;
  • копії документів, що підтверджують таку зміну (копії свідоцтва про шлюб, паспорта з новим прізвищем, реєстраційного номера облікової картки платника податків з новим прізвищем).

Зверніть увагу, трудове законодавство не зобов’язує працівницю подавати заяву на зміну прізвища. Тому формально можна обмежитись лише отриманням копій документів, що підтверджують таку зміну. Але у такому разі бажано, щоб на копіях цих документів були проставлені дати їх подання/отримання, а також підписи працівниці та відділу кадрів.

Проте якщо роботодавець схильний до того, щоб все ж таки мати заяву про зміну прізвища від працівниці, наведемо зразок оформлення такого документа на рис. 1.

Рис. 1. Зразок заяви про зміну прізвища працівниці в облікових даних підприємства

При складанні заяви зверніть увагу на такий момент. У біометричному паспорті орган, який його видав, позначають 4 цифрами (наприклад, «6317»). У той час як у заяві його слід розшифрувати. Зробити це можна на офіційному сайті Державної міграційної служби України (dmsu.gov.ua) у розділі «Сервіси» → «Коди терпідрозділів».

Після того як відділ кадрів отримає копії вказаних вище документів, кадровики звіряють їх з оригіналами й засвідчують належним чином. А саме: особа, яка засвідчує копії, ставить відмітку «Згідно з оригіналом», вказує назву своєї посади, ініціали та прізвище, підпис та дату засвідчення копії.

Після цього заяву реєструють в журналі вхідної документації (проставляють на ній вхідний номер та дату реєстрації).

Далі керівник видає наказ (розпорядження) про внесення змін до облікових та бухгалтерських документів у зв’язку із зміною прізвища працівниці (належить до наказів по особовому складу). Наведемо зразок такого наказу на рис. 2.

Рис. 2. Зразок наказу про внесення змін до облікових даних працівниці

На підставі наказу (розпорядження) відділ кадрів вносить зміни до кадрових документів підприємства: трудового договору (контракту) (за наявності), трудової книжки, особової картки, особової справи (за наявності), табеля обліку робочого часу, графіка відпусток.

Зауважте, датою внесення змін до облікових документів підприємства буде дата видання наказу про внесення таких змін.

Трудовий договір (контракт)

Чинне трудове законодавство не встановлює порядок внесення змін у разі зміни працівником прізвища, імені, по батькові. На наш погляд, можна оформити зміни окремим документом у вигляді додатка до трудового договору.

Зауважимо, що існує думка: у разі зміни працівником прізвища (імені, по батькові) зміни до трудового договору вносити не потрібно. Достатньо додати до нього копії документів, що засвідчують ці зміни. Така позиція ґрунтується на тому, що зміна імені не тягне за собою припинення або зміни трудових прав працівника, набутих ним під колишнім ім’ям.

Трудова книжка

Наразі триває перехід на електронний облік трудової діяльності (почався ще 10.06.2021). У зв’язку з цим трудова книжка працівниці на момент зміни її прізвища:

  • або може й досі зберігатися у роботодавця;
  • або була видана працівниці на руки (відомості про її трудову діяльність вже передані до Реєстру застрахованих осіб через портал Пенсійного фонду).

Розглянемо кожний із цих випадків.

Трудова книжка у роботодавця

Якщо трудова книжка ще й досі зберігається у роботодавця (відомості про трудову діяльність працівниці ще не внесені до Реєстру застрахованих осіб), він має продовжувати вести таку трудову книжку відповідно до вимог Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників від 29.07.1993 р. № 58 (далі — Інструкція № 58).

Нагадаємо, що п. 2.13 цієї Інструкції вимагає від роботодавця за останнім місцем роботи працівника вносити коригування до його трудової книжки у разі зміни працівником прізвища, імені, по батькові.

Це робиться таким чином:

  • на першій сторінці (титульному аркуші) трудової книжки однією рискою закреслюють колишнє прізвище працівниці, а поруч записують нові дані;
  • на внутрішньому боці обкладинки роблять посилання на документ, що став підставою для внесення змін (у нашому випадку свідоцтво про шлюб), зазначають його номер і дату видачі, а також найменування органу, який його видав. Засвідчують такий запис: 1) або підписом керівника та печаткою юрособи, 2) або підписом спеціально уповноваженої особи і печаткою відділу кадрів.

Наведемо зразок, як правильно змінити прізвище у зв’язку з укладенням шлюбу у трудовій книжці працівниці, на рис. 3.

Рис. 3. Як змінити прізвище працівниці у зв’язку з укладенням шлюбу в трудовій книжці

Зверніть увагу, зазначені зміни необхідно внести не тільки до трудової книжки, але й до її вкладиша (за його наявності).

Трудова книжка у працівниці

Якщо трудова книжка працівниці була відсканована, та відомості про трудову діяльність, вказані в ній, були передані до Реєстру застрахованих осіб через портал ПФУ, то в такому разі роботодавець:

  • вже не повинен окремо вносити через портал Пенсійного фонду відомості про зміну прізвища працівниці (такої підстави не вказано у абз. 8, 9 п. 6 Порядку подання відомостей про трудову діяльність працівників в електронній формі, затвердженого постановою ПФУ від 12.03.2021 р. № 11-1). Цю інформацію ПФУ отримає з додатка Д1 Об’єднаної звітності, поданої за квартал, в якому було видано наказ про зміну облікових даних;
  • за вимогою працівниці зобов’язаний внести до її паперової трудової книжки відомості про зміну прізвища (як це зробити — див. вище). Після цього трудову книжку він все одно повертає жінці.

В той же час працівниця може самостійно повідомити Пенсійний фонд щодо зміни прізвища (за бажанням). Для цього їй потрібно подати до ПФУ анкету (додаток 2 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою ПФУ від 18.06.2014 р. № 10-1) та документи, що підтверджують зміну даних.

Особова картка

На жаль, правила внесення виправлень до кадрових документів працівника законодавством не визначені. Це питання підприємство врегульовує своїми внутрішніми документами. Наприклад, використовуючи ті ж самі правила, які встановлено для трудових книжок.

Тому зазвичай у п. 1 розд. I «Загальні відомості» особової картки працівниці (типова форма картки П-2, затверджена спільним наказом Держкомстату та Міноборони від 25.12.2009 р. № 495/656) однією рискою закреслюють її колишні дані, а поруч (або вище) вписують нові.

У полі Особової картки поряд з унесеними змінами або нижче в графі «Додаткові відомості» особа, яка вносила зміни, зазначає реквізити документа, на підставі якого вони були внесені, проставляє дату внесення змін і свій підпис.

Також слід відкоригувати дані про сімейний стан працівниці в п. 10 «Родинний стан», а реквізити нового паспорта — в п. 12 розд. I.

Якщо на підприємстві ведеться облік особливих категорій працівників (особи з інвалідністю, чорнобильці, військовозобов’язані тощо), потрібно зазначити відомості про зміну прізвища працівниці й в таких формах обліку.

Деякі кадровики у разі, якщо працівниця змінила прізвище, заповнюють на неї нову особову картку з уже зміненими особистими даними працівника, роблячи при цьому і в старій, і в новій особовій картці запис про те, що особову картку було замінено у зв’язку зі зміною прізвища.

На нашу думку, такий варіант недоцільний, оскільки необхідно буде зберігати по одній працівниці дві особові картки (стару і нову).

Особова справа

Особові справи формуються в обов’язковому порядку на працівників, код посади яких за Класифікатором професій ДК 003:2010 починається з цифр 1–4 (керівники, менеджери, службовці тощо).

Якщо працівниця, яка змінила прізвище, займає таку посаду, то до її особової справи слід долучити засвідчені у встановленому порядку:

  • копію наказу (розпорядження) про внесення змін до облікових даних працівниці;
  • копію паспорта працівниці з новим прізвищем;
  • копію її свідоцтва про шлюб.

Саму зміну прізвища працівниці слід відобразити у внутрішньому описі особової справи, на її титульному аркуші та в доповненні до особового листка з обліку кадрів. А саме, закреслити попереднє прізвище і вписати нове. Засвідчувати виправлення підписом особи, яка його провела, не потрібно.

Інші облікові документи

Як ми вже зазначили вище, чинними нормативними актами не визначено порядок унесення змін до облікових документів працівників. Тому для того, щоб змінити прізвище працівниці у Табелі обліку робочого часу або у графіку відпусток, використовують ті ж самі правила, які встановлено для трудових книжок. А саме: попереднє прізвище працівниці закреслюють та поряд вписують нове, проставляють дату внесення змін, реквізити документа-підстави та підпис особи, відповідальної за ведення кадрової документації.

Вас може зацікавити

Книга обліку
наказів з персоналу
 

Придбати

Журнал
«КАДРОВИК.UA»
 

Придбати

Книга обліку
руху трудових книжок
і вкладишів до них

Придбати

 
Бухгалтер24

Переглядів: 777 Надіслати другу Версія для друку
 
Дивіться також:
Держстат оновив форми № 1-ПВ та № 1-РС
Електронна трудова книжка: відповіді на запитання
Нагадуємо про особливості трудових відносин в умовах воєнного стану
Чи є право на щорічну відпустку під час призупинення дії трудових договорів?
Поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку: що слід ураховувати?
Обов’язкова індексація заробітної плати від «А» до «Я» у 2024 році
Виправлення неправильного або неточного запису в трудовій книжці
Чи буде автоматичний перерахунок пенсії з 1 квітня працюючому пенсіонеру?
Рада збирається підвищити розмір допомоги при народженні дитини
Відпустки у зв’язку з поганим настроєм дозволили в Китаї
Як роботодавцям подати трудові книжки працівників на оцифрування?
Працівник переїхав до іншої частини України або за кордон: звільняти чи ні?
Спрощений режим регулювання трудових відносин: корисна інфографіка
У яких випадках заборонено звільняти вагітних жінок і працівників із дітьми?
Трудові спори: на що звертає увагу ВС
Які наслідки для роботодавця несе зменшення призовного віку до 25 років?
Трудовий договір з нефіксованим робочим часом: корисна інфографіка
Як розрахувати середній заробіток працівнику, який з 1 квітня у відпустці чи відрядженні?
Чи буде враховано до страхового стажу період, коли людина перебувала на обліку у центрі зайнятості?
Деякі зміни в законодавстві в умовах воєнного стану при звільненні
Чи може роботодавець відмовити у наданні відпустки під час воєнного стану?
У лікарняному поставили відмітку про алкогольне сп’яніння: чи виплатять допомогу?
Нещасний випадок на виробництві: в якому розмірі виплачується допомога?
Новації Закону про мобілізацію: бронювання працівників
Як підтвердити стаж, якщо немає трудової книжки чи записів у ній?
Для яких категорій працівників є обов’язковим медичний огляд?
Працівник призваний на службу у ЗСУ: які він має гарантії?
Чи має право працівник в умовах спрощеного регулювання трудових відносин на відпустки?
Новий Закон про мобілізацію: основні зміни
Як обчислювати середню зарплату для компенсації невикористаної відпустки?
Термін дії строкового трудового договору може визначатися настанням певної події
Чи можна взяти лише останні 5 років заробітної плати при призначенні пенсії?
Звільнення у разі появи на роботі в нетверезому стані
Коли дозволено звільнити працівника через встановлення інвалідності?
Повідомлення про масове вивільнення працівників
Обчислюємо пенсію за віком
Звільнення за прогул
Виплати сім’ї потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві
Звільнити не можна залишити: чи підлягають звільненню мобілізовані працівники під час воєнного стану?
Компенсаційні виплати роботодавцям: зміни з квітня 2024 року
Припинення трудового договору за вимогою працівника без дотримання двотижневого строку попередження
Які штрафи пропонуються за порушення правил військового обліку та мобілізації?
Алгоритм дій роботодавця під час сигналу «Повітряна тривога»
Особливості призначення пенсій в умовах воєнного стану
Працівник у день звільнення не працював: як здійснити розрахунок?
Як нарахувати ЄСВ, якщо працівник відпрацював неповний місяць і звільнився?
Сумарне чи щорічне підвищення кваліфікації для атестації вчителя?
Мобілізованим працівникам можуть повернути виплату середнього заробітку роботодавцем
Чи потрібно інформувати службу зайнятості про скорочення працівників?
МОН презентує проект нового закону «Про професійну освіту»
Всі новини
Реклама
Проекти для професіоналів
Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2024 © МЕДІА-ПРО
2024 © HR Liga

Copyright © 2005–2024 HR Liga
Використання матеріалів із журналів Групи компаній «МЕДІА-ПРО» лише за погодженням з редакцією (адміністрацією) порталу.
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються.
Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі.
Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
З усіх питань пишіть на admin@hrliga.com