Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі

СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку





Facebook
Реклама
Реклама
Розірвання безстрокового трудового договору з ініціативи працівника
Новини
06.03.2023
Розірвання безстрокового трудового договору з ініціативи працівника
 

Працівник має право звільнитися за власним бажанням на підставі відповідних статей КЗпП. Якщо йдеться про безстроковий трудовий договір (тобто договір, укладений на невизначений строк), то працівник має право подати заяву на підставі ст. 38 КЗпП.

Умови розірвання безстрокового трудового договору

У ст. 38 КЗпП вказано, що «працівник має право розірвати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це роботодавця письмово за два тижні».

Працівник подає заяву на ім’я директора підприємства, у якій вказує: «Прошу звільнити мене за власним бажанням 22 лютого 2023 року».

Подання заяви за два тижні — це умова ст. 38 КЗпП, яка дає змогу роботодавцю вирішити питання щодо пошуку кандидата для заміни звільненого працівника. Утім якщо питання заміни не є актуальним, то роботодавець може звільнити працівника і без дотримання двотижневого терміну.

У наказі про звільнення працівника слід вказати дату й підставу звільнення. Наказ можна видати за типовою формою № П-4, затвердженою наказом Держкомстату України від 05.12.2008 р. № 489, або в довільній формі:

ЗВІЛЬНИТИ:

ЛОЗІНСЬКУ Анжелу Олександрівну, економіста з праці планово-економічного відділу, 22 лютого 2023 р. за власним бажанням, ст. 38 КЗпП України.
Бухгалтерії виплатити грошову компенсацію у зв’язку зі звільненням за 10 (десять) календарних днів щорічної основної відпустки.

Підстава: заява Анжели Лозінської від 08 лютого 2023 р., зареєстрована за № 12
.

Проте якщо працівник після закінчення строку попередження про звільнення не залишив роботи і не вимагає розірвання трудового договору, то роботодавець не вправі звільнити його за поданою раніше заявою (ч. 2 ст. 38 КЗпП). Звільнення допускається, якщо на місце цього працівника вже запрошено іншого працівника, якому відповідно до законодавства не може бути відмовлено в укладенні трудового договору.

Таким чином, працівник до закінчення двотижневого строку має право відкликати свою заяву шляхом подання нової заяви роботодавцю, у якій вказує: «Відкликаю мою заяву про звільнення за власним бажанням від 08 лютого 2023 р., зареєстровану за № 12».

У такому разі звільнення за поданою раніше заявою не проводиться.

Звільнення без двотижневого відпрацювання

Однак в окремих випадках роботодавець повинен звільнити працівника, який не може продовжувати роботу, тією датою, яку працівник вказує в заяві і без дотримання двотижневого терміну. Ці підстави визначено також у ст. 38 КЗпП:

  • переїзд на нове місце проживання;
  • переведення чоловіка або дружини на роботу в іншу місцевість;
  • вступ до закладу освіти;
  • неможливість проживання у даній місцевості, підтверджена медичним висновком;
  • вагітність;
  • догляд за дитиною до досягнення нею чотирнадцятирічного віку або дитиною з інвалідністю;
  • догляд за хворим членом сім’ї відповідно до медичного висновку або особою з інвалідністю I групи;
  • вихід на пенсію;
  • прийняття на роботу за конкурсом, а також з інших поважних причин.

Отже, у вказаних випадках роботодавець повинен розірвати трудовий договір у строк, про який просить працівник.

Зрозуміло, що працівник у заяві про звільнення має вказати причину неможливості продовження роботи, наприклад так: «Прошу звільнити мене з посади економіста з праці планово-економічного відділу за власним бажанням 22 лютого 2023 року у зв’язку з неможливістю продовжувати роботу з причини переїзду на нове місце проживання».

Також у наказі про звільнення слід указувати причину неможливості продовження роботи працівником:

ЗВІЛЬНИТИ:

ЛОЗІНСЬКУ Анжелу Олександрівну, економіста з праці планово-економічного відділу, 22 лютого 2023 р. за власним бажанням за ст. 38 КЗпП України у зв’язку з її переїздом на нове місце проживання.
Бухгалтерії виплатити грошову компенсацію у зв’язку зі звільненням за 10 (десять) календарних днів щорічної основної відпустки.

Підстава: заява Анжели Лозінської від 20 лютого 2023 р., зареєстрована за № 13.

Окремо в ч. 3 ст. 38 КЗпП вказано підстави звільнення працівника без дотримання двотижневого терміну:

«Працівник має право у визначений ним строк розірвати трудовий договір за власним бажанням, якщо роботодавець не виконує законодавство про працю, умови колективного чи трудового договору, чинив мобінг (цькування) стосовно працівника або не вживав заходів щодо його припинення, що підтверджено судовим рішенням, що набрало законної сили».

Факт мобінгу (цькування) як нова підстава для звільнення за вказаною нормою КЗпП наразі не є поширеною, адже з’явилася лише з 11.12.2022 відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання та протидії мобінгу (цькуванню)» від 16.11.2022 р. № 2759-IX. Але потрібно звернути увагу на те, що такий факт має бути підтверджено судовим рішенням, що набрало законної сили.

А от щодо підстави для звільнення у зв’язку з невиконанням роботодавцем законодавства про працю, умов колективного чи трудового договору, то такий факт не потребує підтвердження судовим рішенням. Редакція ч. 3 ст. 38 КЗпП, яка діяла до 11.12.2022, не вимагала такого підтвердження:

З документа: Працівник має право у визначений ним строк розірвати трудовий договір за власним бажанням, якщо роботодавець не виконує законодавство про працю, умови колективного чи трудового договору.

На думку автора, «прив’язка» до судового рішення стосується фактів мобінгу (цькування), а от у разі якщо працівник вважає, що роботодавець не виконує законодавство про працю (наприклад, порушує строки виплати заробітної плати, не надає можливості скористатися щорічною відпусткою тощо), то він подає заяву про звільнення і вказує дату звільнення без дотримання двотижневого строку. Але при цьому важливо в заяві про звільнення вказати, які саме дії роботодавця є підставою для звільнення, наприклад так:

«Прошу звільнити мене з посади техніка-програміста технічного відділу за власним бажанням 22 лютого 2023 року на підставі частини третьої статті 38 КЗпП України у зв’язку із систематичним порушенням роботодавцем трудового договору щодо строків виплати заробітної плати».

Але роботодавцю слід урахувати, що в разі звільнення працівника саме за такою підставою така ситуація є досить ризикованою, адже працівник може також звернутися до Держпраці зі скаргою на роботодавця, що врешті-решт призведе до перевірки і застосування санкцій.

На період воєнного стану на підставі ст. 4 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 р. № 2136-IX працівник може розірвати трудовий договір за власною ініціативою у строк, зазначений у його заяві, у зв’язку з веденням бойових дій у районах, у яких розташоване підприємство, установа, організація, та існування загрози для його життя і здоров’я. У такому разі в заяві про звільнення працівник указує:

«Прошу звільнити мене з посади інженера з комп’ютерних систем технічного відділу за власним бажанням у зв’язку з веденням бойових дій у районі, в якому розташоване ТОВ «Дельта», та існування загрози для мого життя і здоров’я 22 лютого 2023 року».

Зверніть увагу! Для працівників, залучених до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури, таку можливість не передбачено.

У наказі про звільнення слід указати, зокрема:

ЗВІЛЬНИТИ:

ЛОЗІНСЬКУ Анжелу Олександрівну, економіста з праці планово-економічного відділу, за власним бажанням у зв’язку з веденням бойових дій у районі, в якому розташоване ТОВ «Дельта», та існування загрози для її життя і здоров’я 22 лютого 2023 року, ст. 38 КЗпП України, ст. 4 Закону України від 15.03.2022 р. № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».
Бухгалтерії виплатити грошову компенсацію у зв’язку зі звільненням за 10 (десять) календарних днів щорічної основної відпустки.

Підстава: заява Анжели Лозінської від 20 лютого 2023 р., зареєстрована за № 13.

Звільнення в останній день відпустки

Стаття 3 Закону про відпустки дозволяє працівнику визначити свій день звільнення в останній день відпустки:

З документа: За бажанням працівника у разі його звільнення (крім звільнення за порушення трудової дисципліни) йому має бути надано невикористану відпустку з наступним звільненням. Датою звільнення в цьому разі є останній день відпустки.

У такому разі працівнику надають, наприклад, частину щорічної основної відпустки, останній день якої є датою припинення дії трудового договору. Зрозуміло, що звільнення в такому разі можливе, якщо у працівника є невикористані дні відпустки. За таких обставин роботодавець не може відмовити в наданні відпустки з наступним звільненням.

Ідеться про такі відпустки, зазначені в ст. 4 Закону про відпусти:

  1. Щорічні відпустки:
    • основна відпустка;
    • додаткова відпустка за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці;
    • додаткова відпустка за особливий характер праці;
    • інші додаткові відпустки, передбачені законодавством.
  2. Соціальна додаткова відпустка працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину — особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи (ст. 19 Закону про відпустки).

Працівник указує в заяві про звільнення: «Прошу надати мені невикористану частину щорічної основної відпустки із 01 березня 2023 року тривалістю 14 календарних днів із подальшим звільненням за власним бажанням».

Роботодавець обов’язково має видати два накази — про надання відпустки та про звільнення.

Наказ про надання відпустки видають до початку відпустки.

Наказ про звільнення доцільно не видавати відразу після подання працівником заяви, адже працівник має право відкликати заяву про звільнення після закінчення двотижневого строку попередження про розірвання трудового договору. Також під час відпустки працівник може захворіти, у зв’язку з чим він матиме можливість продовжити свою відпустку на період хвороби. Тож наказ про звільнення доцільно видавати наприкінці, ближче до дати обумовленого звільнення.

Обов’язки роботодавця в день звільнення

Роботодавець зобов’язаний у день звільнення:

  1. Видати працівникові копію наказу (розпорядження) про звільнення.
  2. Провести остаточний розрахунок із працівником, у тому числі щодо компенсації за невикористану відпустку (ст. 116 КЗпП).
  3. На вимогу працівника внести належні записи про звільнення до трудової книжки, що зберігається у працівника (ч. 1 ст. 47 КЗпП).

Крім того, про суми, нараховані та виплачені працівникові під час звільнення, роботодавець повинен письмово повідомити працівника в день їх виплати (ст. 116 КЗпП). У повідомленні слід зазначати окремо кожен вид виплати:

  • основна та додаткова заробітна плата;
  • заохочувальні та компенсаційні виплати;
  • інші виплати, на які працівник має право згідно з умовами трудового договору та відповідно до законодавства, у тому числі під час звільнення (зокрема вихідна допомога).
Вас може зацікавити

Журнал «КАДРОВИК.UA»

Головний кадровий журнал України вже понад 20 років.
Для організацій будь-яких форм власності від малих підприємств і ФОП до великих холдингових компаній.
З додатковими сервісами для передплатників. А саме:

  1. Консультації по телефону та електронній пошті.
  2. Доступ до нормативно-правової бази.
  3. Зразки та шаблони документів у Word.

Придбати видання

 

Інна Журавська

Інтербух

Переглядів: 740 Надіслати другу Версія для друку
 
Дивіться також:
Трудові спори: на що звертає увагу ВС
Які наслідки для роботодавця несе зменшення призовного віку до 25 років?
Трудовий договір з нефіксованим робочим часом: корисна інфографіка
Як розрахувати середній заробіток працівнику, який з 1 квітня у відпустці чи відрядженні?
Чи буде враховано до страхового стажу період, коли людина перебувала на обліку у центрі зайнятості?
Деякі зміни в законодавстві в умовах воєнного стану при звільненні
Чи може роботодавець відмовити у наданні відпустки під час воєнного стану?
У лікарняному поставили відмітку про алкогольне сп’яніння: чи виплатять допомогу?
Нещасний випадок на виробництві: в якому розмірі виплачується допомога?
Новації Закону про мобілізацію: бронювання працівників
Як підтвердити стаж, якщо немає трудової книжки чи записів у ній?
Для яких категорій працівників є обов’язковим медичний огляд?
Працівник призваний на службу у ЗСУ: які він має гарантії?
Чи має право працівник в умовах спрощеного регулювання трудових відносин на відпустки?
Новий Закон про мобілізацію: основні зміни
Як обчислювати середню зарплату для компенсації невикористаної відпустки?
Термін дії строкового трудового договору може визначатися настанням певної події
Чи можна взяти лише останні 5 років заробітної плати при призначенні пенсії?
Звільнення у разі появи на роботі в нетверезому стані
Коли дозволено звільнити працівника через встановлення інвалідності?
Повідомлення про масове вивільнення працівників
Обчислюємо пенсію за віком
Звільнення за прогул
Виплати сім’ї потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві
Звільнити не можна залишити: чи підлягають звільненню мобілізовані працівники під час воєнного стану?
Компенсаційні виплати роботодавцям: зміни з квітня 2024 року
Припинення трудового договору за вимогою працівника без дотримання двотижневого строку попередження
Які штрафи пропонуються за порушення правил військового обліку та мобілізації?
Алгоритм дій роботодавця під час сигналу «Повітряна тривога»
Особливості призначення пенсій в умовах воєнного стану
Працівник у день звільнення не працював: як здійснити розрахунок?
Як нарахувати ЄСВ, якщо працівник відпрацював неповний місяць і звільнився?
Сумарне чи щорічне підвищення кваліфікації для атестації вчителя?
Мобілізованим працівникам можуть повернути виплату середнього заробітку роботодавцем
Чи потрібно інформувати службу зайнятості про скорочення працівників?
МОН презентує проект нового закону «Про професійну освіту»
По догляду за ким надається допомога по тимчасовій непрацездатності?
Чи може роботодавець відмовити батькові у наданні відпустки при народженні дитини?
Залучення безробітних до суспільно корисних робіт: право чи обов’язок?
ТЦК та СП ігнорує відстрочку заброньованого: чи можна оскаржити в суді?
Працівник відмовляється виходити на офісну роботу після припинення дистанційної
Переукладання строкового трудового договору на безстроковий: судова практика
Як перевірити результат перерахунку пенсії?
Отримали від працівників паперові лікарняні — готуйтеся до перевірки ПФУ
Як правильно оформити працівника?
Чи може батько двох синів, один із яких має інвалідність, отримати додаткову відпустку?
Які гарантії має працівник у разі звільнення за станом здоров’я?
Штраф за неправильно оформлені лікарняні: що треба знати?
Заборгованість з єдиного внеску: ризики для працівника та роботодавця
Як оплатити лікарняний сумісника?
Всі новини
Реклама
Проекти для професіоналів
Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2024 © МЕДІА-ПРО
2024 © HR Liga

Copyright © 2005–2024 HR Liga
Використання матеріалів із журналів Групи компаній «МЕДІА-ПРО» лише за погодженням з редакцією (адміністрацією) порталу.
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються.
Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі.
Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
З усіх питань пишіть на admin@hrliga.com