Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі

СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку





Facebook
Реклама
Реклама
Новий закон про трудові відносини: чи допоможе він вижити бізнесу?
Новини
25.03.2022
Новий закон про трудові відносини: чи допоможе він вижити бізнесу?
 

З очевидних причин трудове законодавство України не було повною мірою пристосовано до особливостей воєнного часу. Чинні гарантії та захисні механізми працівників згідно з Кодексом законів про працю України часом завищені і для реалій мирного часу, а в умовах війни часто вони або просто невиконувані, або ж неминуче призведуть до неможливості виживання частини роботодавців.

Указ Президента України про введення воєнного стану від 24.02.2022 р. № 64/2022 передбачив можливість тимчасового обмеження конституційних прав, включаючи право на працю та відпочинок. Проте, як згадувало у своєму роз’ясненні від 5 березня Міністерство економіки України, такі обмеження не можуть встановлюватися самостійно роботодавцями, а потребують спеціального регулювання. У зв’язку з цим, 15 березня парламент ухвалив Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», який встановлює деякі особливості та обмеження у сфері праці на період воєнного часу (далі — Закон).

23 березня Закон «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» опубліковано в газеті «Голос України», і набирав чинності 24.03.2022.

Непрацюючі працівники — як діяти?

До набрання чинності Законом у законодавстві відсутні ефективні механізми захисту майнових інтересів роботодавців у разі фактичного призупинення діяльності та робочих процесів. На сьогодні універсальним механізмом залишається оголошення простою, який все ж таки передбачає необхідність виплати не менше 2/3 заробітної плати.

Новий механізм згідно із Законом — призупинення дії трудового договору. Внаслідок такого призупинення трудові відносини не припиняються, проте на час призупинення роботодавець не зобов’язаний забезпечувати персонал роботою та платити зарплату, а працівники також не зобов’язані виконувати будь-які трудові завдання. Тобто має місце свого роду «тимчасове звільнення». Мінімальних строків попередження або інших обтяжливих формальностей для початку призупинення трудового договору Закон не передбачає.

Інша можливість згідно із Законом є дзеркальною заходам, вжитим під час пандемії. Зокрема, Закон дозволяє надавати неоплачувану відпустку будь-якої тривалості на весь час воєнного часу. Однак при цьому обов’язковим є отримання згоди працівника.

Слід звернути увагу на правило ст. 3 Закону, згідно з якою на час воєнного часу не обов’язково дотримуватись вимоги про двомісячне попереднє повідомлення про зміну істотних умов праці. Норма сформульована максимально широко, що може дозволити роботодавцям змінювати будь-які істотні умови праці без попереднього повідомлення, наприклад, скорочувати тривалість робочого дня або змінювати графік роботи.

Зменшення або відстрочення трудових виплат

Окрім уже згаданих можливостей, Закон передбачив інші додаткові механізми гнучкого використання фонду оплати праці. По-перше, роботодавець має право самостійно в односторонньому порядку призупинити деякі положення колективних договорів на власний розсуд. Звісно ж, насамперед таким правом роботодавці можуть скористатися щодо положень, що встановлюють додаткові виплати та компенсації. Також на період робочого часу немає потреби робити відрахування на користь профспілок.

Крім цього, Закон дає право не проводити виплату заробітної плати, якщо це фактично неможливо через військові дії. При цьому Закон передбачає, що після поновлення основної діяльності роботодавець зобов’язаний покрити заборгованість із заробітної плати.

А що зі звільненням?

Попри низку досить радикальних обмежень трудових прав, Закон все ж таки керується ідеєю максимального збереження робочих місць. У зв’язку з цим нових можливостей для роботодавців в аспекті швидкого припинення трудових відносин не передбачається.

Практично єдиною зміною щодо звільнень з ініціативи роботодавця є спрощена процедура скорочення персоналу у тому випадку, якщо роботодавець прийняв рішення про ліквідацію внаслідок знищення всіх потужностей чи майна роботодавця. У такому разі строк повідомлення про звільнення скорочується до 10 днів замість двох місяців, проте роботодавець все ж має виплатити одну місячну зарплату як вихідну допомогу. У всіх інших випадках (наприклад, часткове знищення майна, неможливість роботи через військові дії без повної втрати майна) скорочення персоналу може здійснюватися у загальному порядку.

Також важливо зазначити, що Закон, хоч і своєрідним чином, але зупиняє норму про неможливість звільнення під час лікарняного та відпустки (крім відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, а також відпустки по догляду за дитиною). Відповідно до Закону звільняти під час лікарняного та відпустки можна, але як дату звільнення необхідно вказувати робочий день після закінчення такого лікарняного або відпустки.

Важливо, що Закон також прибрав необхідність узгоджувати звільнення з первинними профспілками, крім випадків, коли під звільнення потрапляють члени органів таких профспілок.

Додатково Закон дає право працівникам, які працюють на територіях ведення бойових дій, звільнятися за власним бажанням без обов’язкового попередження за два тижні. Проте таке право не працює, якщо працівник залучається до суспільно-корисних робіт чи працює на об’єктах критичної інфраструктури.

Гнучкість у швидкому поповненні кадрового дефіциту

Закон дасть право роботодавцям переводити працівників без їх згоди на іншу роботу в період воєнного часу, якщо це необхідно для ліквідації або запобігання негативним наслідкам, пов’язаним з війною. Єдині обмеження — не допускається переведення в зону активних бойових дій, а також через медичні протипоказання працівника.

Також роботодавці отримають максимальну гнучкість для швидкого підбору та оформлення працівників на період воєнного часу. По-перше, допускається практично необмежене використання строкових трудових договорів (наприклад, для заміни співробітника, доля якого невідома через бойові дії). По-друге, роботодавці зможуть встановлювати випробувальний термін для всіх категорій працівників, наприклад, навіть при наймі на один місяць. Також допускається укладання усних трудових договорів з усіма співробітниками та ведення кадрового обліку на розсуд роботодавця.

Максимальне використання доступних трудових ресурсів

Щодо працюючих співробітників роботодавці отримають право використовувати їхню роботу в максимальному обсязі. Зокрема, згідно із Законом:

  • нормальну тривалість робочого тижня збільшено до 60 годин замість 40;
  • роботодавець має право самостійно встановлювати та змінювати час початку та закінчення роботи, а також встановлювати шестиденний або п’ятиденний робочий тиждень;
  • безперервні щотижневі «вихідні» можуть становити лише 24 години;
  • не обмежується тривалість понаднормової роботи;
  • не обмежується можливість залучення до роботи у вихідний день;
  • не надаються державні свята;
  • жінки можуть залучатися до важких, шкідливих, небезпечних та підземних робіт;
  • співробітники з дітьми можуть працювати вночі, на вихідних, понаднормово та прямувати у відрядження (але за їх згодою);
  • працівникам об’єктів критичної інфраструктури можна відмовляти у наданні відпустки (крім відпустки, пов’язаної з народженням чи доглядом за дитиною).

Тобто, після набуття чинності Законом працівники можуть працювати до 60 годин на тиждень, всього з одним вихідним та без державних свят із виплатою тієї ж заробітної плати. При цьому роботодавець має право вимагати навіть більш тривалої роботи, яка, проте, вже оплачуватиметься як понаднормова робота.

Інші важливі моменти

Слід також звернути увагу на те, що Закон жодним чином не торкається існуючих прав та гарантій військовослужбовців та мобілізованих співробітників. Тобто, всі положення щодо збереження заробітної плати та робочого місця зберігаються в повному обсязі.

Також варто закцентувати на тому, що як Закон, так і всі обмеження, що ним передбачені, лімітовані в часі, оскільки припиняють свою дію відразу ж після закінчення воєнного часу. Однак при цьому видається логічним, що деякі впроваджені під час дії Закону нововведення на підприємствах залишаться чинними і після припинення його дії. Наприклад, введені в спрощеному порядку новий час початку та закінчення роботи чи інші змінені істотні умови праці. Змінювати їх у зворотному порядку на довоєнні умови доведеться вже з дотриманням усіх процедур та строків згідно з поточним трудовим законодавством.

Вас може зацікавити

Газета
«Кадри і зарплата»

Придбати

Журнал
«Управление персоналом»

Придбати

Журнал
«КАДРОВИК.UA»

Придбати

 
ЮРЛІГА

Переглядів: 1145 Надіслати другу Версія для друку
 
Дивіться також:
Держстат оновив форми № 1-ПВ та № 1-РС
Електронна трудова книжка: відповіді на запитання
Нагадуємо про особливості трудових відносин в умовах воєнного стану
Чи є право на щорічну відпустку під час призупинення дії трудових договорів?
Поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку: що слід ураховувати?
Обов’язкова індексація заробітної плати від «А» до «Я» у 2024 році
Виправлення неправильного або неточного запису в трудовій книжці
Чи буде автоматичний перерахунок пенсії з 1 квітня працюючому пенсіонеру?
Рада збирається підвищити розмір допомоги при народженні дитини
Відпустки у зв’язку з поганим настроєм дозволили в Китаї
Як роботодавцям подати трудові книжки працівників на оцифрування?
Працівник переїхав до іншої частини України або за кордон: звільняти чи ні?
Спрощений режим регулювання трудових відносин: корисна інфографіка
У яких випадках заборонено звільняти вагітних жінок і працівників із дітьми?
Трудові спори: на що звертає увагу ВС
Які наслідки для роботодавця несе зменшення призовного віку до 25 років?
Трудовий договір з нефіксованим робочим часом: корисна інфографіка
Як розрахувати середній заробіток працівнику, який з 1 квітня у відпустці чи відрядженні?
Чи буде враховано до страхового стажу період, коли людина перебувала на обліку у центрі зайнятості?
Деякі зміни в законодавстві в умовах воєнного стану при звільненні
Чи може роботодавець відмовити у наданні відпустки під час воєнного стану?
У лікарняному поставили відмітку про алкогольне сп’яніння: чи виплатять допомогу?
Нещасний випадок на виробництві: в якому розмірі виплачується допомога?
Новації Закону про мобілізацію: бронювання працівників
Як підтвердити стаж, якщо немає трудової книжки чи записів у ній?
Для яких категорій працівників є обов’язковим медичний огляд?
Працівник призваний на службу у ЗСУ: які він має гарантії?
Чи має право працівник в умовах спрощеного регулювання трудових відносин на відпустки?
Новий Закон про мобілізацію: основні зміни
Як обчислювати середню зарплату для компенсації невикористаної відпустки?
Термін дії строкового трудового договору може визначатися настанням певної події
Чи можна взяти лише останні 5 років заробітної плати при призначенні пенсії?
Звільнення у разі появи на роботі в нетверезому стані
Коли дозволено звільнити працівника через встановлення інвалідності?
Повідомлення про масове вивільнення працівників
Обчислюємо пенсію за віком
Звільнення за прогул
Виплати сім’ї потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві
Звільнити не можна залишити: чи підлягають звільненню мобілізовані працівники під час воєнного стану?
Компенсаційні виплати роботодавцям: зміни з квітня 2024 року
Припинення трудового договору за вимогою працівника без дотримання двотижневого строку попередження
Які штрафи пропонуються за порушення правил військового обліку та мобілізації?
Алгоритм дій роботодавця під час сигналу «Повітряна тривога»
Особливості призначення пенсій в умовах воєнного стану
Працівник у день звільнення не працював: як здійснити розрахунок?
Як нарахувати ЄСВ, якщо працівник відпрацював неповний місяць і звільнився?
Сумарне чи щорічне підвищення кваліфікації для атестації вчителя?
Мобілізованим працівникам можуть повернути виплату середнього заробітку роботодавцем
Чи потрібно інформувати службу зайнятості про скорочення працівників?
МОН презентує проект нового закону «Про професійну освіту»
Всі новини
Реклама
Проекти для професіоналів
Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2024 © МЕДІА-ПРО
2024 © HR Liga

Copyright © 2005–2024 HR Liga
Використання матеріалів із журналів Групи компаній «МЕДІА-ПРО» лише за погодженням з редакцією (адміністрацією) порталу.
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються.
Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі.
Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
З усіх питань пишіть на admin@hrliga.com