Главная  Карта сайта  Размещение рекламы на портале
  СООБЩЕСТВО КАДРОВИКОВ И СПЕЦИАЛИСТОВ ПО УПРАВЛЕНИЮ ПЕРСОНАЛОМ
Добро пожаловать
  УПРАВЛЕНИЕ ПЕРСОНАЛОМ
  Новости
  Библиотека статей
  Нормативная база
  Образцы документов
  Производств. календарь
  Книжная полка
  Кто есть кто
  Глоссарий
  Опросы
  Размещение рекламы
  Наши партнеры
  Форум
Новые материалы
Подписаться на рассылку

Facebook
Календарь событий
Январь 2022
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Февраль 2022
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28      

Все события
Реклама
Реклама
ДСТУ 4163:2020: ігнорувати не можна застосовувати
Новости / Мониторинг законодательства
28.10.2021
ДСТУ 4163:2020: ігнорувати не можна застосовувати
 

Великого розголосу в мережі Інтернет набула новина про крайню необхідність і обов’язковість з 1 вересня 2021 року застосування ДСТУ 4163:2020. Діловоди, бухгалтери, юристи, адвокати та працівники кадрових служб почали використовувати новий стандарт за «неофіційним текстом» останнього. Адже суди правомірно можуть відмовити у відкритті провадження в тому разі, якщо позовна заява не відповідає нормам ДСТУ (Вимогам до оформлювання документів).

Але, чи так все насправді? Для того, щоб відповісти на таке запитання необхідно в повному обсязі проаналізувати ситуацію, що склалася.

Наказом Державного підприємства «Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості» (ДП «УкрНДНЦ») від 01 липня 2020 року № 144 (далі — Наказ № 144) було прийнято Національний стандарт «Державна уніфікована система документації. Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів — на заміну ДСТУ 4163‒2003» та скасовано дію стандарту ДСТУ 4163–2003 з 01 вересня 2021 року.

Частиною першою нового стандарту зазначено, що цей стандарт поширюється на організаційно-розпорядчі документи незалежно від носія інформації (далі — документи), зокрема на:

  • організаційні (положення, статути, посадові інструкції, штатні розписи тощо);
  • розпорядчі (постанови, рішення, накази, розпорядження);
  • інформаційно-аналітичні (акти, довідки, доповідні записки, пояснювальні записки, службові листи тощо) документи, створювані в результаті діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, установ, підприємств, організацій та інших юридичних осіб (далі — юридична особа) незалежно від їхнього функціонально-цільового призначення, рівня і масштабу діяльності та форми власності.

Цей стандарт установлює:

  • склад реквізитів документів;
  • вимоги до змісту та місця розташування реквізитів у документах;
  • вимоги до бланків та оформлення документів;
  • вимоги до виготовлення документів.

Вимоги цього стандарту щодо оформлення реквізитів можуть бути поширені на всі класи уніфікованих систем документації.

Стандарт визначає склад і зміст постійної інформації реквізитів для організаційно-розпорядчих документів незалежно від носія інформації.

Частина 2 ст. 23 Закону України «Про стандартизацію» (далі — Закон № 1315) говорить про те, що «Національні стандарти та кодекси усталеної практики застосовуються на добровільній основі, крім випадків, якщо обов’язковість їх застосування встановлена нормативно-правовими актами». Але ДСТУ 4163:2020 не є нормативно-правовим актом з огляду на наступне.

Статтею 117 Конституції України визначено, що нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади підлягають реєстрації в порядку, встановленому законом.

Положенням Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади, затвердженого постановою КМУ від 28 грудня 1992 року № 731 (далі — Положення № 731) занормовано: «державній реєстрації підлягають нормативно-правові акти, які містять одну або більше норм, що зачіпають права, свободи, законні інтереси і стосуються обов’язків громадян та юридичних осіб, встановлюють новий або змінюють, доповнюють чи скасовують організаційно-правовий механізм їх реалізації, або мають міжвідомчий характер, тобто є обов’язковими для інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, а також юридичних осіб, що не належать до сфери управління суб’єкта нормотворення».

Втім національні та регіональні стандарти на державну реєстрацію не подаються (п.п. «е» п. 5 Положення № 731). Отже ДСТУ 4163:2020 не можна вважати нормативно-правовим актом, який має бути обов’язковим до виконання всіх суб’єктів господарювання.

У зв’язку з цим виникає логічне запитання: ігнорувати чи виконувати вимоги цього стандарту? Для того, щоб знайти відповідь — проаналізуємо норми базового Закону № 1315, у п. 20 ч. 1 ст. 1 якого вказано, що «стандарт — нормативний документ, заснований на консенсусі, прийнятий визнаним органом, що встановлює для загального і неодноразового використання правила, настанови або характеристики щодо діяльності чи її результатів, та спрямований на досягнення оптимального ступеня впорядкованості в певній сфері».

У п. 4 ч. 2 ст. 4 Закону № 1315 вказано, що державна політика у сфері стандартизації базується на збалансованому застосуванні низки принципів, серед яких добровільне застосування національних стандартів, якщо інше не передбачено нормативно-правовими актами.

Також у ч. 2 ст. 15 Господарського кодексу України занормовано, що застосування стандартів чи їх окремих положень є обов’язковим для суб’єктів господарювання, якщо обов’язковість застосування стандартів чи кодексів усталеної практики установлено нормативно-правовими актами.

Отже, базовим Законом № 1315 та Господарським Кодексом України не передбачено обов’язковість застосування стандарту, якщо це не визначено нормативно-правовим актом.

Чи є офіційний текст?

Національний орган стандартизації забезпечує розміщення на офіційному веб-сайті текстів національних стандартів та кодексів усталеної практики, обов’язковість застосування яких встановлена нормативно-правовими актами, у тридцяти денний строк з дня офіційного опублікування таких актів з наданням безоплатного доступу (ч. 3 ст. 23 Закону № 1315).

Що ж ми бачимо на сьогоднішній день? В тесті зазначеного вище Наказу № 144 про офіційний текст «нового» ДСТУ (який є чинним з 01 вересня 2021 року) немає, навіть, згадки. На сайті ДП «УкрНДНЦ» офіційний текст ДСТУ 4163:2020 не розміщено, а розміщено тільки його проект.

До сьогоднішнього дня всі користувалися текстом означеного ДСТУ із сайту ЛІГА:ЗАКОН. Хоча означений сайт чесно (прямо в документі) попереджував про те, що це неофіційний текст. На сайті ЛІГА:ЗАКОН, сьогодні, навіть розміщено об’яву наступного змісту: «Раніше розміщений у ІПС ЛІГА:ЗАКОН Національний стандарт України ДСТУ 4163:2020 «Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів», прийнятий наказом ДП «Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості» від 01.07.2020 р. № 144 вилучено на вимогу органів стандартизації. У даний час органи стандартизації вирішують проблему наявності посилань на зазначений стандарт у нормативно-правових актах, після чого він буде обов’язковим до застосування і стане дозволеним до розміщення».

На офіційному сайті Верховної Ради України в тексті Правил діловодства та архівного зберігання документів, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 червня 2018 року № 1000/5 (який є нормативно-правовим актом і зареєстрований у Міністерстві юстиції України) посилання йдеться на ДСТУ 4163–2003, а не на новий ДСТУ 4163:2020. При цьому змін до Правил № 1000/5 досі не передбачено так само, які і не передбачено автоматичної заміни у тексті Правил одного стандарту іншим.

Отже, станом на сьогоднішній день ДСТУ 4163–2003 втратив чинність, а новий ДСТУ 4163:2020 (офіційного тексту якого не опубліковано так, як передбачено Законом) не є обов’язковим до застосування. У зв’язку з цим виникла так звана «юридична порожнеча».

Відтак, з усього зазначеного можна зробити наступний висновок: доки в будь-якому нормативно-правовому акті не буде посилання на ДСТУ 4163:2020, до того часу він не буде обов’язковим до застосування, адже згідно ч. 1 ст. 19 Конституції України (яка є нормами прямої дії) … ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Людмила Стрельнікова

Протокол

Просмотров: 2360 Отправить другу Версия для печати
 
Смотрите также:
Працівник одружується: скільки днів відпустки можна надати?
Ухилення звільненого працівника від отримання трудової книжки
Умови виходу на пенсію за віком у 2022 році, перерахунок пенсій працюючим пенсіонерам
Які заходи здійснює роботодавець щодо працівників, які підлягають обов’язковим щепленням проти COVID-19?
Військовий облік жінок: що потрібно знати роботодавцям
Роботодавці можуть отримати дозвіл на застосування праці гіг-спеціаліста: форму заяви оновили
Хто надає відповіді щодо заповнення повідомлення про прийняття на роботу?
Посадові оклади можуть підвищити до рівня мінімальної зарплати
Стажування чи випробування при прийомі на роботу: як правильно?
Відсторонення невакцинованих працівників: роз’яснення Верховного Суду
Пропонується не включати доплати і надбавки до мінімальної зарплати
Реформа Держпраці: Уряд ліквідував головні управління у всіх областях
Логічно нелогічне повідомлення про прийняття на роботу
Тривалість перерви для відпочинку та харчування на підприємствах
Як розраховується розмір допомоги по безробіттю?
Двойной страховой стаж для пенсии: кто может на это рассчитывать?
Соціальні виплати на дітей: що зміниться у 2022 році?
Нюанси відсторонення працівників через відмови від вакцинації проти COVID
До 1 лютого (включно) роботодавцям необхідно подати звіт про квоти за 2021 рік
Зарплата «в конверті»: аналіз судової практики
Основні зміни в трудовому законодавстві на початку 2022 року
Е-лікарняний: важливі питання
Військовозобов’язані жінки: що потрібно знати кадровій службі?
Роботодавців штрафуватимуть за вказівку статі та віку у вакансіях: набув чинності закон
Повідомлення про прийняття на роботу: що змінилося у новій формі?
Обов’язковий військовий облік жінок: що робити роботодавцям?
Розпочалися планові перевірки Держпраці у 2022 році
Нові вимоги до страхового стажу: хто не зможе вийти на пенсію у 2022 році
Добровільний військовий облік жінок: зареєстровано ще один законопроект
Взяття жінок на військовий облік від А до Я у поясненнях влади та нормах законів
Чи можуть роботодавці подавати до центрів зайнятості звіти онлайн?
Затверджено зміни до Порядку повідомлення про прийняття на роботу
З нового року — оновлена статзвітність з праці
Військовий облік для жінок можуть зробити добровільним
Порядок звільнення працівника за прогул
Штрафи для працедавців за дискримінацію у вакансіях: що потрібно знати
Що робити, якщо вас примушують виконувати чужу роботу?
Нові проблеми у роботі з е-лікарняними: роз’яснення від ПФУ
Як жінок братимуть на військовий облік: пояснення від Міноборони
Статистична звітність-2022: з’явилися календар та альбом форм
Зміни до КЗпП щодо праці вагітних жінок, матерів-годувальниць та батьків: альтернативний законопроект
Постановка жінок на військовий облік: інструкція від ЗСУ
Список військовозобов’язаних жінок скоротять
МОЗ змінив порядок формування е-лікарняних
Яких змін зазнали трудові відносини у 2021 році?
На військовий облік жінки мають стати до кінця 2022 року
Застосування гнучкого режиму роботи
Чи приймаються до оплати е-лікарняні з помилками в ПІБ?
Працюючі жінки мають стати на військовий облік. Інакше — штрафи
Е-лікарняні сумісників з’являться в кабінетах роботодавців
Все новости
Реклама
Издания для профессионалов
Опросы
Ведется ли в вашей компании контроль за тем, как сотрудники используют рабочее время?
Да, и весьма строгий
Да, но только формально
Нет
Не знаю

Объявление
Уважаемые посетители! По всем вопросам относительно работы портала обращайтесь к администратору
2022 © МЕДИА-ПРО
2022 © HR-Лига
Copyright © 2005–2022 HR-Лига
Использование материалов из журналов Группы компаний «МЕДИА-ПРО» только по согласованию с редакцией (администрацией) портала.
Редакция (администрация) оставляет за собой право не разделять мнение авторов размещаемых материалов.
Редакция (администрация) портала не несет ответственности за ущерб, который может быть нанесен в результате использования, неиспользования или ненадлежащего использования информации, содержащейся на портале.
Ответственность за достоверность информации и прочих сведений несут авторы публикаций.
По всем вопросам пишите на admin@hrliga.com