Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі

СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку





Facebook
Реклама
Реклама
Співробітник не з’явився на роботі та не виходить на зв’язок: дії роботодавця
Новини
28.05.2021
Співробітник не з’явився на роботі та не виходить на зв’язок: дії роботодавця
 

Чи можна звільнити працівника за прогул, якщо він не з’являється на роботі протягом тижня та не виходить на зв’язок?

Чинним трудовим законодавством передбачена можливість звільнення найманого співробітника, незалежно від того — трудовий договір є строковим чи безстроковим, за ініціативою працедавця за прогул (п. 4 ч. 1 ст. 40 КЗпП).

Прогул — відсутність співробітника на робочому місці як весь робочий день, так і понад три години безперервно або в сумі за один робочий день. Водночас потрібно зауважити, що прогулом вважається відсутність співробітника лише без поважних причин, а тому перш ніж звільняти його, потрібно встановити, які обставини завадили співробітнику з’явитися на роботу. На жаль, на законодавчому рівні не встановлено підстави, за яких прогул може вважатись поважним.

Судова практика з цього приводу склалася так, що при визначенні поважності причин прогулу враховуються фактичні обставини справи та надані сторонами докази. Загалом, визнаються поважними обставини, за яких співробітникові/іншим особам може бути завдана шкода, яка значно перевищує шкоду, заподіяну працедавцеві у зв’язку з невиходом співробітника на роботу.

Найбільш розповсюдженими причинами, які визнаються судами поважними, є:

  • хвороба співробітника або членів його родини, яка підтверджується доказами;
  • форс-мажорні обставини, зокрема, стихійне лихо (землетруси, снігопади тощо) та інші надзвичайні ситуації (катастрофи, аварії та ін.);
  • виклик для участі в допиті та необхідність з’явитися на судове засідання;
  • застосування заходів забезпечення кримінального провадження (затримання, домашній арешт тощо).

Водночас залишення робочого місця, використання відпустки чи відгулів за власним бажанням без попередження власника можуть визнаватись прогулом та бути причиною для звільнення.

З огляду на викладене, різке погіршення здоров’я (тиск) та можливе перебування працівника на лікуванні у зв’язку з цим, якщо останнє буде підтверджене потрібними доказами, може бути визнане судом, як поважна причина відсутності.

Строки звільнення за прогул

Прогул — порушення встановленої на підприємстві трудової дисципліни (далі — ТД), за яке до співробітника, зокрема, може застосовуватися звільнення (ст. 147 КЗпП). Тому в цьому випадку дуже важливо дотримуватися встановлених законом положень щодо застосування дисциплінарних стягнень.

Що стосується строків, то працедавець може застосувати дисциплінарне стягнення виключно після виявлення порушення ТД, однак не пізніше 1 місяця починаючи з дня виявлення. Водночас період увільнення співробітника від роботи, пов’язане з тимчасовою непрацездатністю / перебуванням у відпустці, не враховується. Незалежно від обставин, працедавець не може застосувати дисциплінарне стягнення після спливу шестимісячного терміну з дня вчинення проступку.

Перш ніж застосувати до порушника ТД дисциплінарне стягнення, працедавець має отримати від нього пояснення в письмовій формі (ст. 149 КЗпП).

Отже, якщо співробітник не з’являється на роботу, не варто поспішно звільняти його без з’ясування обставин та ненадання можливості пояснити причини відсутності.

Водночас, Верховний Суд неодноразово у своїх рішеннях вказував, що невиконання працедавцем обов’язку зажадати пояснення у письмовій формі від співробітника та його неодержання не є підставою, щоб скасувати дисциплінарне стягнення, якщо факт порушення ТД підтверджений доказами, які представлені суду.

Отже, враховуючи законодавчі обмеження щодо строків накладення дисциплінарних стягнень, можна припустити, що двох тижнів буде достатньо, щоб працівник вийшов на зв’язок та надав пояснення та документи, що обґрунтовують поважність причин його відсутності.

Однак, якщо співробітник так і не повернувся на роботу та жодних відомостей щодо місця його перебування не надходило, його можливо звільнити в останній день встановленого законодавцем місячного строку для застосування дисциплінарного стягнення.

Якщо звільнити співробітника за прогул, а він, наприклад, у лікарні? Які можуть бути наслідки для працедавця?

Дослідження положень законодавства показує, що за порушення трудового законодавства наразі встановлено такі види відповідальності як дисциплінарна, матеріальна, фінансова, адміністративна та кримінальна.

Якщо роботодавець буде діяти виключно відповідно до встановленого законом порядку застосування дисциплінарних стягнень при звільненні працівника за прогул, підстав для притягнення останнього до жодного з вказаних видів відповідальності не буде.

Єдиним негативним наслідком, що може виникнути за цих обставин, є подання працівником цивільного позову до суду з можливими вимогами щодо поновлення на роботі та відшкодування зарплати за період вимушеного прогулу, відшкодування моральної шкоди.

Звичайно, повністю застрахуватись від судових процесів у цьому випадку неможливо, адже пред’явлення позову є правом особи, яке не може бути обмежене. Однак підготуватись належним чином до такого перебігу подій варто заздалегідь.

Що робити працедавцю, якщо співробітник не вийшов на роботу та не виходить на зв’язок?

Неважливо — планується звільнення працівника чи ні, виявивши його відсутність на робочому місці, для убезпечення від настання негативних наслідків, роботодавець має вчинити наступні дії.

По-перше, необхідно документально закріпити відсутність працівника на робочому місці. Це можна зробити, використовуючи один з таких документів:

  • доповідна записка, підготовлена безпосереднім керівником на ім’я директора / голови організації в довільній формі, але з обов’язковою вказівкою годин відсутності співробітника в робочий час;
  • акт, складений комісією (іншими працівниками) в кількості не менше трьох осіб того ж змісту, що і доповідна;
  • табель обліку робочого часу, з відміткою про відсутність співробітника.

По-друге, потрібно встановити причини відсутності співробітника. Найпростішим способом буде витребування пояснень у співробітника та надання ним доказів поважності відсутності. Якщо співробітник не з’являється на роботі тривалий період, можна надіслати йому лист з вимогою надати такі пояснення за всіма відомими адресами проживання. Водночас копію листа, а також докази його направлення та отримання співробітником, варто зберегти. Крім того, у випадку наявності доказів підтвердження одержання листа з вимогою працівником та неотримання відповіді, не зайвим буде скласти акт або, якщо ведеться облік кореспонденції, довідку, що відповідь працівника на таку вимогу роботодавця не надходила.

Також досить розповсюдженими є випадки проведення службової перевірки, на підставі наказу керівника підприємства чи установи. Уповноважені особи, можуть здійснити низку дій, які є доцільними в цій ситуації (телефонні дзвінки, листи, запити, виїзди тощо), а за їх результатами скласти акт, в якому зазначити хід заходів та результати.

По-третє, у випадку встановлення неповажності причин відсутності та з урахуванням строків накладення дисциплінарного стягнення, про які вказувалось вище, працедавець має право прийняти відповідне рішення та звільнити співробітника відповідно до встановленої законодавством процедури.

Вас може зацікавити

Журнал «КАДРОВИК.UA»

Головний кадровий журнал України, який визначає стратегію професійного розвитку працівників кадрової служби. Видається щомісяця за підтримки Міністерства соціальної політики України. На сторінках журналу подано достовірні матеріали та професійна інформація для кадровиків з нормативно-правовою базою та безліччю практичних порад.

Придбати видання

 

Тетяна Бибка

ПроHR

Переглядів: 2637 Надіслати другу Версія для друку
 
Дивіться також:
Як перевірити медичний висновок і е-лікарняний?
Вимоги до часу відпочинку працівників
Сплата добровільного внеску після настання пенсійного віку
Уряд готує е-бронювання від мобілізації
Держстат оновив форми № 1-ПВ та № 1-РС
Електронна трудова книжка: відповіді на запитання
Нагадуємо про особливості трудових відносин в умовах воєнного стану
Чи є право на щорічну відпустку під час призупинення дії трудових договорів?
Поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку: що слід ураховувати?
Обов’язкова індексація заробітної плати від «А» до «Я» у 2024 році
Виправлення неправильного або неточного запису в трудовій книжці
Чи буде автоматичний перерахунок пенсії з 1 квітня працюючому пенсіонеру?
Рада збирається підвищити розмір допомоги при народженні дитини
Відпустки у зв’язку з поганим настроєм дозволили в Китаї
Як роботодавцям подати трудові книжки працівників на оцифрування?
Працівник переїхав до іншої частини України або за кордон: звільняти чи ні?
Спрощений режим регулювання трудових відносин: корисна інфографіка
У яких випадках заборонено звільняти вагітних жінок і працівників із дітьми?
Трудові спори: на що звертає увагу ВС
Які наслідки для роботодавця несе зменшення призовного віку до 25 років?
Трудовий договір з нефіксованим робочим часом: корисна інфографіка
Як розрахувати середній заробіток працівнику, який з 1 квітня у відпустці чи відрядженні?
Чи буде враховано до страхового стажу період, коли людина перебувала на обліку у центрі зайнятості?
Деякі зміни в законодавстві в умовах воєнного стану при звільненні
Чи може роботодавець відмовити у наданні відпустки під час воєнного стану?
У лікарняному поставили відмітку про алкогольне сп’яніння: чи виплатять допомогу?
Нещасний випадок на виробництві: в якому розмірі виплачується допомога?
Новації Закону про мобілізацію: бронювання працівників
Як підтвердити стаж, якщо немає трудової книжки чи записів у ній?
Для яких категорій працівників є обов’язковим медичний огляд?
Працівник призваний на службу у ЗСУ: які він має гарантії?
Чи має право працівник в умовах спрощеного регулювання трудових відносин на відпустки?
Новий Закон про мобілізацію: основні зміни
Як обчислювати середню зарплату для компенсації невикористаної відпустки?
Термін дії строкового трудового договору може визначатися настанням певної події
Чи можна взяти лише останні 5 років заробітної плати при призначенні пенсії?
Звільнення у разі появи на роботі в нетверезому стані
Коли дозволено звільнити працівника через встановлення інвалідності?
Повідомлення про масове вивільнення працівників
Обчислюємо пенсію за віком
Звільнення за прогул
Виплати сім’ї потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві
Звільнити не можна залишити: чи підлягають звільненню мобілізовані працівники під час воєнного стану?
Компенсаційні виплати роботодавцям: зміни з квітня 2024 року
Припинення трудового договору за вимогою працівника без дотримання двотижневого строку попередження
Які штрафи пропонуються за порушення правил військового обліку та мобілізації?
Алгоритм дій роботодавця під час сигналу «Повітряна тривога»
Особливості призначення пенсій в умовах воєнного стану
Працівник у день звільнення не працював: як здійснити розрахунок?
Як нарахувати ЄСВ, якщо працівник відпрацював неповний місяць і звільнився?
Всі новини
Реклама
Проекти для професіоналів
Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2024 © МЕДІА-ПРО
2024 © HR Liga

Copyright © 2005–2024 HR Liga
Використання матеріалів із журналів Групи компаній «МЕДІА-ПРО» лише за погодженням з редакцією (адміністрацією) порталу.
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються.
Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі.
Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
З усіх питань пишіть на admin@hrliga.com