Главная  Карта сайта  Размещение рекламы на портале
  СООБЩЕСТВО КАДРОВИКОВ И СПЕЦИАЛИСТОВ ПО УПРАВЛЕНИЮ ПЕРСОНАЛОМ
Добро пожаловать
  УПРАВЛЕНИЕ ПЕРСОНАЛОМ
  Новости
  Библиотека статей
  Нормативная база
  Образцы документов
  Производств. календарь
  Книжная полка
  Кто есть кто
  Глоссарий
  События
  Опросы
  Размещение рекламы
  Наши партнеры
  Форум
Новые материалы
Подписаться на рассылку

Facebook
Календарь событий
Апрель 2021
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Май 2021
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Все события
Реклама
Закон «про зменшення тиску на бізнес»: сухий залишок
Новости / Мониторинг законодательства
06.04.2021
Закон «про зменшення тиску на бізнес»: сухий залишок
 

З «трудовими» перевіряючими краще не жартувати. У 2017 році законодавець постарався, щоб усі це усвідомили. Але «перегнув палицю». І в тому ж 2017 році в парламенті заговорили про необхідність «зменшення тиску». Один із таких законів, що 4 роки чекав слушного часу, несподівано був прийнятий у цьому році. Що ж у ньому позитивного?

Intro

Йдеться про Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання надмірному тиску на суб’єктів господарювання» від 04.03.2021 р. № 1320-IX (далі — Закон № 1320). 27.03.2021 р. він був опублікований (у газеті «Голос України», 2021, № 57), а набере чинності через місяць із дня свого опублікування (згідно із п. 1 розд. ІІ Закону).

Зауважимо, що від появи проекту у 2017 році «багато води утекло». Деякі з проблем, які він повинен був вирішити, з часом вирішилися за допомогою інших законів: зниження розміру фінсанкції за недопущення до перевірки; попередження замість фінсанкції для єдиноподатників (за деякі порушення); знижка 50% при оперативній сплаті фінсанкції; звільнення від фінсанкції при виконанні припису (за деякі порушення) тощо.

А деякі позитивні задумки, які містилися в проекті, на жаль, не дійшли до «фінішної прямої». З істотного, наприклад, до «фінішу» не дійшла норма про встановлення для трудових порушень штрафного строку давності!

Що ж усе-таки дійшло?

«Місцевим помічникам» трудовиків — урізання повноважень

У далекому 2017 році посадових осіб органів місцевого самоврядування наділили майже такими ж повноваженнями, як і трудових інспекторів Держпраці (та її територіальних органів). Тобто у трудових інспекторів Держпраці (та її територіальних органів) з’явилися такі собі «помічники», які могли на підвідомчих їм територіях: здійснювати контроль за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення (п. 1 ч. 3 ст. 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 р. № 280/97-ВР (далі — Закон № 280); накладати штраф за порушення законодавства про працю та зайнятість населення (п. 2 ч. 3 ст. 34 Закону № 280).

Так ось, після набрання чинності змінами, що коментуються, такі «місцеві помічники» будуть обмежені тільки «своїми» підприємствами! Інакше кажучи, контролювати дотримання законодавства про працю та зайнятість населення вони зможуть лише в роботодавців, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад!

А право накладати штрафи в них узагалі відібрали. У тому числі забрали право протоколювати адмінпорушення, передбачені ч. 1–4 ст. 41 КпАП (порушення вимог законодавства про працю та про охорону праці). Відповідні зміни внесені до ч. 2 ст. 259 КЗпП, ч. 3 ст. 34 Закону № 280, ст. 255 КпАП.

Щодо підприємств, установ, організацій, які не перебувають у комунальній власності, а також щодо ФОП, що використовують працю найманих працівників, повноваження органів місцевого самоврядування будуть обмежені виключно правом ініціювання перевірок — шляхом подання відповідних звернень до Держпраці (її територіальних органів). У свою чергу, таке «звернення» додали до підстав для проведення позапланової перевірки (ч. 1 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 р. № 877-V, далі — Закон № 877).

Резюме. «Трудовий» контроль у «звичайних» роботодавців після набрання чинності Законом № 1320 зможуть здійснювати тільки трудові інспектори Держпраці та її територіальних органів.

Нагадаємо, що «візитною карткою» трудового інспектора є його службове посвідчення. Перевірити особу перевіряючого ви можете на сайті Держпраці.

Службове посвідчення, за яким не оприлюднена інформація, вважається недійсним! І такого псевдоперевіряючого ви можете не допускати.

Створення перешкод органам держнагляду (контролю)

Законодавець спробував конкретизувати ці поняття. Зокрема, помістив до ст. 1 Закону № 877 визначення поняття «створення перешкод органам державного нагляду (контролю) чи їх посадовим особам при здійсненні заходів державного нагляду (контролю)». Воно включає:

  • невиконання законних вимог посадових осіб органу державного нагляду (контролю) або
  • недопущення посадових осіб цього органу до здійснення заходів державного нагляду (контролю), підстави яких визначені законом.

Також прописали, що якщо той, хто перевіряється, створить перешкоди органу державного нагляду (контролю) або його посадовим особам, то в акті, який складається за результатами перевірочного заходу, обов’язково повинні зазначити опис дій або бездіяльності, які призвели до створення таких перешкод, із посиланням на відповідні норми закону (абз. 8 ч. 6 ст. 7 Закону № 877). Це стосується будь-яких перевірок. Не лише трудових!

Чи полегшає нам від цього в частині того ж трудового контролю?

Розпочнемо з того, що недопущення трудових перевіряючих до перевірки / створення перешкод у її проведенні — це завжди гра з вогнем.

Розмір штрафів за ст. 265 КЗпП хоч із 2017 року і був зменшений, але все одно вражає. До речі, у цьому плані (у плані розміру цих санкцій) Закон № 1320, що коментується, нічого не змінює!

Підстава Суть порушення Розмір фінсанкції
за ст. 265 КЗпП
Абз. 7 ч. 2 ст. 265 КЗпП Недопущення до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю, створення перешкод у її проведенні 3 мінзарплати
(наразі — 18 тис. грн)
Абз. 8 ч. 2 ст. 265 КЗпП Недопущення до проведення перевірки з питань виявлення порушень, зазначених в абз. 2 ч. 2 ст. 265 КЗпП («неоформлена зайнятість»), створення перешкод у її проведенні 16 мінзаплат
(наразі — 96 тис. грн)

Так ось, чи можна буде не допускати трудового інспектора до інспекційного відвідування з питань неоформленої зайнятості на тій підставі, що його візит ґрунтується на положеннях Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою КМУ від 21.08.2019 р. № 823 (далі — Порядок № 823) й не вписується в підстави для позапланового контрольного заходу за ст. 6 Закону № 877. Мовляв, «Порядок № 823 — це не закон». Чи відмовляти інспектору праці в реалізації якихось прав, передбачених Порядком № 823, але не передбачених Законом № 877?

Ні. Так зараз робити не можна — й після набрання чинності Законом № 1320 так само робити не можна! У цьому випадку під словами «визначені законом» (підстави для контрольного заходу) маються на увазі не виключно перелічені в Законі № 877 підстави. Адже той же Закон № 877 для контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення встановлює низку преференцій (ч. 5 і 6 ст. 2 Закону № 877). А Порядок № 823, виданий на виконання ст. 259 КЗпП, є чинним (суд його нечинним не визнавав).

Тож стежити за додержанням законності при перевірках потрібно, але й вольностей собі дозволяти не можна. За це загрожує великий штраф.

Простежити за додержанням законності вам допоможе, зокрема, наказ Мінекономрозвитку «Про затвердження форм документів, що складаються при здійсненні заходів державного нагляду та контролю Державною службою України з питань праці» від 27.10.2020 р. № 2161.

Пам’ятаємо також, що, крім фінсанкції за ст. 265 КЗпП, конкретна винна особа отримує ще й адмінштраф. У випадку, що нас цікавить, — за ст. 1886 КпАП (невиконання законних вимог щодо усунення порушень, створення перешкод перевіряючим).

Її Закон, що коментується, теж зачепив. Так, прибрали «упущення». Раніше вона охоплювала порушення законодавства про працю та обов’язкове соцстрахування. Після змін у цій статті будуть згадані ще й втрачені раніше порушення законодавства про зайнятість населення. Також законодавець, судячи з усього, спробував пов’язати цю статтю з новим визначенням «створення перешкод перевіряючим» (невиконання законних вимог + недопущення до законного контрольного заходу). Але, знову-таки, чи принесе це комусь практичну користь?

Тобто невиконання припису перевіряючих щодо усунення порушення про зайнятість населення або недопущення до такого контрольного заходу теж каратиметься адмінштрафом за цією статтею.

Розмір штрафу за таке порушення при цьому не зміниться і, як і раніше, становитиме від 50 до 100 нмдг (850–1700 грн).

Інші зміни

Держпраці та її територіальні органи будуть звільнені від сплати судового збору при розгляді справ в усіх судових інстанціях (п. 20 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 р. № 3674-VI). Відповідно трудовики, напевно, активніше подаватимуть скарги на винесені не на їх користь судові рішення.

Вас може зацікавити

Журнал реєстрації перевірок

Журнал реєстрації перевірок розроблений із урахуванням затвердженої форми (наказ Державного комітету України з питань розвитку підприємництва від 10 серпня 1998 року № 18).
Хоч ведення Журналу реєстрації перевірок є добровільним, його наявність на підприємстві, в установі, організації або у фізичної особи — підприємця спростить початок проведення перевірки чи інспекційного відвідування та полегшить знайомство з представниками контролюючих органів.

Придбати видання

 

Юрій Товстоп’ят

Бухгалтер 911

Просмотров: 359 Отправить другу Версия для печати
 

Смотрите также:
Час локдауну зарахують до страхового стажу, але не всім
Уряд оновив перелік гірських населених пунктів
Чи може інспекція з праці оштрафувати підприємство заочно?
Ухвалено законопроект щодо зменшення кадрових документів
Дистанційне навчання у період відпустки: чи можливо?
Рада повернула виплату лікарняних у разі настання тимчасової непрацездатності
Реформа трудового законодавства: новий законопроект
Чи може директор змінити тривалість відпустки працівникам підприємства?
Відповідальність за допуск працівника до роботи без укладення трудового договору
Мінекономіки оновило форму № 4-ПН
З 1 травня видавати листки непрацездатності будуть по-новому
Догани працівникам: все, що потрібно про них знати
Розрахунок при звільненні
Як оформити випробування при прийнятті працівника на роботу?
Хто зможе отримати карантинну допомогу: перелік видів діяльності
За яких умов можна звільнити працівника за систематичне порушення трудової дисципліни?
Яка тривалість проведення перевірок ФСС
Для роботодавців підготували типові форми договорів про дистанційну та надомну роботу
Особливості табелювання працівників-сумісників
Які причини відрахувань із пенсії у працюючих пенсіонерів?
Профспілки проти законопроекту про нові правила оплати лікарняних
Визит в любое время суток и штраф на 300 тыс. грн: новации в полномочиях Гоструда
В лікарняному листку не вказано код хвороби: чи оплачувати його?
За яких умов позбавлення працівника премії є безпідставним
Вільні трудові договори та спрощення звільнення працівників — нові пропозиції змін до КЗпП
Що думає бізнес про нові правила виплати лікарняних?
Вакцинація працівників: законодавчі аспекти для роботодавців
Накопичувальна пенсія: головні аспекти
Прийняття працівника на роботу за договором ЦПХ: чи потрібно подавати повідомлення в податкову?
МОЗ підготував порядок видачі електронних лікарняних: з якої дати почнуть діяти?
Підтвердження страхового стажу за період до 01.01.2004
Продовження відпустки у разі хвороби: що варто знати
Фінансування лікарняних не буде припинятися після 30 червня
Індивідуальний трудовий договір та його особливості
Щодо заборони дискримінації під час розміщення оголошень про вільні вакансії
Як звільнитись директору ТОВ без згоди засновників?
До форми Особової картки держслужбовця внесені зміни
Облік трудової діяльності працівника в електронній формі
В яких випадках при прийнятті на роботу не встановлюється випробувальний термін
Відпустка «авансом»: чи повертати відпускні при звільненні?
Умови припинення реєстрації безробітного у центрі зайнятості
Електронний лікарняний: що потрібно знати працівнику та роботодавцю?
Перевірки Держпраці-2021: перелік документів та 4 поради
Виконувати квоти з працевлаштування людей з інвалідністю будемо по-новому
Розмір лікарняних зменшать та перекладуть тягар їх виплати на роботодавців
Лікарняні, до побачення: чи платити допомогу з 30.06.2021?
Новий вид військової служби, облік на роботі і штрафи за ухилення
Прийнято Закон про виплату карантинної допомоги
Работодателей обяжут работать с сотрудниками по новым условиям
Особливості оформлення щорічних відпусток
Все новости
Реклама
Издания для профессионалов
Опросы
Сотрудник собрался уходить из компании. Ваши действия
Повышаю в должности или поднимаю зарплату
Спокойно отпускаю, пожелав удачи
Провожу выходное интервью и анализирую причины
Тороплю его с уходом, незаменимых у нас нет

Объявление
Уважаемые посетители! По всем вопросам относительно работы портала обращайтесь к администратору
2021 © МЕДИА-ПРО
2021 © HR-Лига
Copyright © 2005–2021 HR-Лига
Использование материалов из журналов Группы компаний «МЕДИА-ПРО» только по согласованию с редакцией (администрацией) портала.
Редакция (администрация) оставляет за собой право не разделять мнение авторов размещаемых материалов.
Редакция (администрация) портала не несет ответственности за ущерб, который может быть нанесен в результате использования, неиспользования или ненадлежащего использования информации, содержащейся на портале.
Ответственность за достоверность информации и прочих сведений несут авторы публикаций.
По всем вопросам пишите на admin@hrliga.com.