Главная  Карта сайта  Размещение рекламы на портале
  СООБЩЕСТВО КАДРОВИКОВ И СПЕЦИАЛИСТОВ ПО УПРАВЛЕНИЮ ПЕРСОНАЛОМ
Добро пожаловать
  УПРАВЛЕНИЕ ПЕРСОНАЛОМ
  Новости
  Библиотека статей
  Нормативная база
  Образцы документов
  Производств. календарь
  Книжная полка
  Кто есть кто
  Глоссарий
  События
  Опросы
  Размещение рекламы
  Наши партнеры
  Форум
Новые материалы
Подписаться на рассылку

Facebook
Календарь событий
Апрель 2021
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Май 2021
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Все события
Реклама
Звільнення за власним бажанням: запитання — відповіді
Новости / Мониторинг законодательства
26.02.2021
Звільнення за власним бажанням: запитання — відповіді
 

Звільнення за власним бажанням — доволі поширена процедура прощання з роботодавцем. Про неї всі і все вже знають. Але це тільки на перший погляд. На практиці ж виявляється, що і фахівці відділу кадрів з досвідом, і новачки на цій посаді часто стикаються з різними суперечливими нюансами оформлення цієї процедури.

Звільнення у відпустці без збереження зарплати

Працівник з грудня 2020 року перебуває у відпустці без збереження заробітної плати на період карантину. Він подав заяву, в якій просить звільнити його за власним бажанням 18 лютого. Чи можна звільнити працівника у відпустці за свій рахунок? Чи можна погодити таку дату звільнення без двотижневого відробітку? День звільнення потрібно табелювати як відпустку чи як робочий день?

По-перше, звільнення у відпустці є можливим, адже в наведеній ситуації ініціатор звільнення — працівник, а не роботодавець. До речі, таке звільнення можливе і під час лікарняного.

По-друге, законодавство містить загальне правило: потрібно попередити роботодавця за 2 тижні про звільнення. Якщо ж працівник вказав бажану дату звільнення без зазначення поважних причин для скорочення такого строку, роботодавець все одно має право погодити таку дату звільнення. Взагалі, сторони можуть домовитися про будь-який термін «відробітку» або про його відсутність. Підтверджує це і судова практика (постанова ВС від 12.12.2018 р. у справі № 214/1014/16-ц).

По-третє, днем звільнення вважається останній день роботи. Саме так указано в п. 2.27 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Мінпраці, Мін’юсту, Мінсоцзахисту від 29.07.1993 р. № 58. Ця норма дуже часто вводить в оману кадровиків, адже вони її тлумачать так: останній робочий день означає, що працівник обов’язково має бути на робочому місці і працювати. Але її слід розуміти дещо інакше. Фактично ця норма вказує на те, що в день звільнення працівник все ще перебуває у трудових відносинах з роботодавцем. Тож у наведеній вище ситуації переривати відпустку за свій рахунок, виходити на роботу і працювати в день звільнення працівникові не обов’язково.

Тому цей день табелюйте кодом «НА» (цифровий код «18») або іншим кодом (у випадку якщо введено власне позначення для «карантинних» відпусток).

При цьому не забудьте загальне правило: роботодавець зобов’язаний видати працівнику трудову книжку і провести з ним остаточний розрахунок у день звільнення, а якщо він у цей день не працював — тоді не пізніше наступного дня, що настає за днем пред’явлення працівником вимоги про розрахунок. Якщо працівник не прийшов, у цей же день направте йому поштою повідомлення з вказівкою про необхідність отримати трудову книжку (зарплату). Одразу ж пересилати трудову книжку працівникові поштою не треба. Адже це можна зробити тільки з письмової згоди працівника.

Заява на звільнення з прийменником «з»

Працівник 12 лютого написав заяву про звільнення за власним бажанням з 16 лютого у зв’язку з виходом на пенсію. Який день у такому разі вважати днем звільнення: 16 чи 17 лютого?

Керуємося положеннями ст. 2411 КЗпП. Так, строки, що визначаються днями, обчислюються з дня, наступного після того дня, з якого починається строк.

Простіше кажучи, в такому разі 16 лютого для такого працівника буде останнім робочим днем і звільненим він може вважатися тільки з 17 лютого. Саме таку позицію зайняли представники Феміди у постанові Київського апеляційного суду від 28.11.2018 р. у справі № 760/15639/17.

Але для того, щоб не ламати собі голову з цим прийменником, радимо слідкувати за тим, щоб у заяві про звільнення працівник зазначав дату звільнення без прийменника «з».

Дата звільнення в заяві: чи обов’язково?

Чи обов’язково в заяві про звільнення за власним бажанням вказувати бажану дату звільнення?

За загальним правилом працівник має право в будь-який момент розірвати трудовий договір, укладений на невизначений строк, письмово попередивши про це роботодавця за 2 тижні.

Попередити про звільнення — це означає письмово подати заяву на звільнення. Вона повинна містити підставу для розірвання трудового договору (ст. 38 КЗпП) і підпис.

Причому відсутність як дати звільнення, так і дати її написання, не робить заяву недійсною (постанова ВС від 16.08.2018 р. у справі № 554/6423/17). Чому? Тому що відлік двотижневого строку для визначення дати звільнення проводять з дня, що настає за днем фактичного попередження роботодавця про звільнення за власним бажанням. На це вказує ст. 2411 КЗпП.

Який день вважати датою попередження роботодавця? Це:

  • день реєстрації заяви про звільнення відповідальним працівником підприємства, наприклад працівником відділу кадрів або секретарем, — якщо заява подавалася особисто працівником;
  • день отримання працівником підприємства рекомендованого листа в поштовому відділенні під підпис — якщо заява на звільнення надіслана поштою.

Але зауважте! Якщо працівник не зазначив бажаної дати звільнення, тоді звільняйте його в останній день двотижневого строку, не раніше.

Пояснюється це тим, що одностороннє скорочення двотижневого строку як працівником, так і роботодавцем не допускається. Тому не можна звільняти працівника до закінчення двотижневого строку з дня подання заяви про звільнення, якщо він не просить про це. Саме такої правової позиції дотримується Верховний Суд у постанові від 20.05.2020 р. у справі № 279/3334/17-ц.

Визначаємо дату звільнення

Як правильно визначити дату звільнення за власним бажанням працівника, якщо заява на звільнення написана 3 лютого?

Знову шукаємо відповідь у ст. 2411 КЗпП: «строк, обчислюваний тижнями, закінчується у відповідний день тижня».

Тож якщо заява була написана та надана роботодавцю 03.02.2021 р. (середа), у такому разі двотижневий строк із дня попередження спливає теж у середу через 2 тижні — 17.02.2021 р. Ця дата і є датою звільнення працівника (останнім днем його роботи). Простіше кажучи, останнім днем роботи і, відповідно, днем звільнення буде той же день тижня, в який було зареєстровано заяву, тільки через 2 тижні.

Звільнення особи з інвалідністю

Чи може працівник з інвалідністю, який за висновком МСЕК непрацездатний, звільнитися за власним бажанням?

Так, може. Установлення працівникові інвалідності не обмежує його у праві звільнитися за власним бажанням.

Ба більше, у такому разі трудовий договір може бути розірваний саме у той строк, про який він просить, тобто без двотижневого «відпрацювання». Для цього працівникові в заяві потрібно вказати відповідну поважну причину для скорочення строку попередження (наприклад, у зв’язку з виходом на пенсію по інвалідності).

Звільнення за угодою сторін ≠ звільнення за власним бажанням

Виник конфлікт між працівниками і роботодавцем. Працівники подали заяви на звільнення за угодою сторін, але роботодавець не погоджується на таке звільнення. Заяви так і залишилися, працівники чекають спливу двотижневого строку. Юрисконсульт рекомендує в останній робочий день завізувати заяви та провести звільнення за власним бажанням. Що робити в такому разі?

Звільнення за угодою сторін означає, що роботодавцем та найманим працівником досягнуто спільної згоди щодо припинення трудового договору у визначений строк (лист Мінсоцполітики від 04.04.2014 р. № 60/06/186-14). Тож якщо роботодавець не згоден із звільненням за угодою сторін таких працівників, він має право відмовити із зазначенням відповідної резолюції на їх заявах. У такому разі звільнення за угодою сторін неможливе, а отже, якщо працівники не вийдуть на роботу, роботодавець матиме законне право звільнити їх за прогул без поважних причин.

Звісно, це не свідчить про примусову працю, адже у працівників є право написати заяву про звільнення за власним бажанням. І в такому разі зовсім не важливо, чи погоджується з цим роботодавець. Але зауважу, що звільняти працівників за ст. 38 КЗпП, коли їх заява містить посилання на ст. 36 КЗпП, не можна. Щоб звільнитися за власним бажанням, працівники повинні написати нові заяви і попередити роботодавця про свій намір звільнитися за 2 тижні.

Звільнення в період випробування

Працівник хоче звільнитися за власним бажанням до закінчення строку випробування. Роботодавець вважає, що це можна зробити тільки за угодою сторін. Чи обов’язково в такому разі проводити звільнення саме за угодою сторін?

У період випробування на працівників поширюється законодавство про працю (ч. 2 ст. 26 КЗпП). Це означає, що такий працівник має таке ж право на звільнення за власним бажанням, як і всі інші працівники.

Тож якщо з якихось причин робота новачка не влаштувала, він має повне право звільнитися за власним бажанням, письмово попередивши про це роботодавця за два тижні на загальних підставах (ст. 38 КЗпП). Звісно, якщо він не має поважних причин для скорочення цього строку.

Хоча навіть якщо відсутні поважні причини, сторони трудового договору мають право домовитися про будь-який строк звільнення після подання працівником заяви про це в межах двотижневого строку.

Вас може зацікавити

Книга обліку
наказів з персоналу
 

Придбати

Журнал
«КАДРОВИК.UA»
 

Придбати

Книга обліку
руху трудових книжок
і вкладишів до них

Придбати

 

Оксана Кучерова

Оплата праці

Просмотров: 831 Отправить другу Версия для печати
 

Смотрите также:
Особливості табелювання працівників-сумісників
Які причини відрахувань із пенсії у працюючих пенсіонерів?
Профспілки проти законопроекту про нові правила оплати лікарняних
Визит в любое время суток и штраф на 300 тыс. грн: новации в полномочиях Гоструда
В лікарняному листку не вказано код хвороби: чи оплачувати його?
За яких умов позбавлення працівника премії є безпідставним
Вільні трудові договори та спрощення звільнення працівників — нові пропозиції змін до КЗпП
Що думає бізнес про нові правила виплати лікарняних?
Вакцинація працівників: законодавчі аспекти для роботодавців
Накопичувальна пенсія: головні аспекти
Прийняття працівника на роботу за договором ЦПХ: чи потрібно подавати повідомлення в податкову?
МОЗ підготував порядок видачі електронних лікарняних: з якої дати почнуть діяти?
Підтвердження страхового стажу за період до 01.01.2004
Закон «про зменшення тиску на бізнес»: сухий залишок
Продовження відпустки у разі хвороби: що варто знати
Фінансування лікарняних не буде припинятися після 30 червня
Індивідуальний трудовий договір та його особливості
Щодо заборони дискримінації під час розміщення оголошень про вільні вакансії
Як звільнитись директору ТОВ без згоди засновників?
До форми Особової картки держслужбовця внесені зміни
Облік трудової діяльності працівника в електронній формі
В яких випадках при прийнятті на роботу не встановлюється випробувальний термін
Відпустка «авансом»: чи повертати відпускні при звільненні?
Умови припинення реєстрації безробітного у центрі зайнятості
Електронний лікарняний: що потрібно знати працівнику та роботодавцю?
Перевірки Держпраці-2021: перелік документів та 4 поради
Виконувати квоти з працевлаштування людей з інвалідністю будемо по-новому
Розмір лікарняних зменшать та перекладуть тягар їх виплати на роботодавців
Лікарняні, до побачення: чи платити допомогу з 30.06.2021?
Новий вид військової служби, облік на роботі і штрафи за ухилення
Прийнято Закон про виплату карантинної допомоги
Работодателей обяжут работать с сотрудниками по новым условиям
Особливості оформлення щорічних відпусток
Що там зі запуском е-лікарняних: подробиці від МОЗ
Якою буде мінзарплата у 2022 році: переговори Уряду та профспілок
Зміни до трудових перевірок: опубліковано закон
«Листи щастя» від ДПС: у фокусі маленька зарплата
Допомога по тимчасовій непрацездатності: коли надається, а коли ні
Примус працівника до звільнення з роботи
Трудові перевірки по-новому — підписано Закон
Право на відпочинок: загальні аспекти
Як підтвердити трудову діяльність якщо відсутні документи в архіві?
Трудові спори: якщо трудовий договір діє «до», то це включно чи ні?
Запис про сумісництво у трудовій книжці: як правильно внести?
Законопроект про посилення прав працівників: плюси, мінуси, підводні камені
У вашій установі є працівники-донори? Зверніть увагу на зміни, запроваджені новим Законом про донорство
За працевлаштування окремих безробітних роботодавцям будуть виплачувати компенсацію
Держпраці отримає ще більше повноважень на виявлення неоформлених працівників
Надомна та дистанційна робота: що варто знати
Чи враховується індексація зарплати до розміру мінімальної зарплати?
Все новости
Реклама
Издания для профессионалов
Опросы
Как Вы считаете, какие основные ошибки совершают люди, ищущие работу?
Отсутствие плана по поиску работы
Поиск работы только с помощью газетных объявлений
Поиск работы исключительно с помощью знакомых
Поиск работы исключительно через Интернет
Резюме плохо подготовлено: «пробелы» в биографии
Резюме не соответствует требованиям вакансии
Отсутствие навыков самопрезентации

Объявление
Уважаемые посетители! По всем вопросам относительно работы портала обращайтесь к администратору
2021 © МЕДИА-ПРО
2021 © HR-Лига
Copyright © 2005–2021 HR-Лига
Использование материалов из журналов Группы компаний «МЕДИА-ПРО» только по согласованию с редакцией (администрацией) портала.
Редакция (администрация) оставляет за собой право не разделять мнение авторов размещаемых материалов.
Редакция (администрация) портала не несет ответственности за ущерб, который может быть нанесен в результате использования, неиспользования или ненадлежащего использования информации, содержащейся на портале.
Ответственность за достоверность информации и прочих сведений несут авторы публикаций.
По всем вопросам пишите на admin@hrliga.com.