Главная  Карта сайта  Размещение рекламы на портале
  СООБЩЕСТВО КАДРОВИКОВ И СПЕЦИАЛИСТОВ ПО УПРАВЛЕНИЮ ПЕРСОНАЛОМ
Добро пожаловать
  УПРАВЛЕНИЕ ПЕРСОНАЛОМ
  Новости
  Библиотека статей
  Нормативная база
  Образцы документов
  Производств. календарь
  Книжная полка
  Кто есть кто
  Глоссарий
  События
  Опросы
  Размещение рекламы
  Наши партнеры
  Форум
Новые материалы
Подписаться на рассылку

Facebook
Календарь событий
Апрель 2021
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Май 2021
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Все события
Реклама
Як довго зберігати лікарняні листи: вердикт ВС
Новости / Мониторинг законодательства
12.02.2021
Як довго зберігати лікарняні листи: вердикт ВС
 

Фонд соціального страхування (далі — ФСС) активно проводить перевірки навіть під час карантину. Звісно, застрахуватися від них неможливо. Проте можна до них підготуватися. Наприклад, одна із улюблених «фішок» — вимога показати лікарняні листи, які були оплачені ще «за царя Панька». У таку ситуацію може потрапити кожен страхувальник. Тож скільки часу слід зберігати лікарняні листи та до яких наслідків може призвести їх відсутність? Давайте розбиратись. А допоможе нам у цьому Верховний Суд.

Суть спору

Все розпочалося у 2018 році. Саме тоді ФСС провів позапланову перевірку страхувальника за періоди з 2011 по 2018 роки. За результатами такої перевірки контролери виявили виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності за відсутності необхідних документів (тобто був відсутній листок непрацездатності, виданий у 2012 році) і, звісно ж, не забарилися із штрафними санкціями. Було прийнято рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Саме така ситуація нещодавно розглядалась Верховним Судом (постанова від 13.10.2020 р. у справі № 440/57/19).

Позиція сторін

Контролери вважають, що прийняте ними рішення є правомірним. Річ у тім, що листок непрацездатності під час перевірки був відсутній, а відсутність первинних документів про витрачену суму коштів Фонду призвело до непідтвердження правомірного (цільового) використання страхових коштів. Їх основний аргумент зводиться до того, що первинні документи зберігають 3 роки, але з приміткою «за умови завершення перевірки».

Страхувальник, у свою чергу, вказав, що прийняте контролерами рішення є безпідставним. Річ у тім, що зазначений листок непрацездатності був знищений за перебігом граничного строку зберігання (3 роки). Тож ще під час перевірки він пропонував надати інші документи, що підтверджували б правомірність як нарахування, так і виплати допомоги.

Вирішення справи судами

Суд як першої, так і апеляційної інстанції стали на бік страхувальника. Їх рішення підтримав і Верховний Суд.

Так, дійсно, за загальним правилом, підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності.

Для того щоб визначити строк його зберігання, Верховний Суд звертається до Переліку типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій, із зазначенням строків зберігання документів, затвердженого наказом Мін’юсту України 12.04.2012 р. № 578/5 (далі — Перелік).

У ньому визначено, що строк зберігання документів (копій звітів, витягів з протоколів, висновків, заяв, довідок, списків працівників) про виплату допомоги, пенсій, оплату листків непрацездатності з Фонду соціального страхування становить 3 роки (п. 320 Переліку).

Ба більше, такий же строк зберігання встановлено й у п. 716 Переліку: строк зберігання листків непрацездатності, корінців листків непрацездатності — 3 роки.

Звідси Верховний Суд робить висновок: «…законодавчо відсутній обов’язок зберігати документи на підтвердження оплати листків непрацездатності з Фонду соціального страхування понад трирічний строк».

До того ж ВС урахував надані страхувальником документи як підтвердження правомірності нарахування і виплати допомоги. Так, серед них були копія наказу про прийняття відповідної особи на постійну роботу, виписка за особовим рахунком у банку щодо фінансування для надання застрахованим особам матеріального забезпечення згідно із заявкою за 2012 рік, а також лист відповідного медзакладу про те, що ним був виданий відповідний листок непрацездатності у 2012 році.

Думка редакції

Під час документальних перевірок страхувальників контролери ФСС перевіряють, зокрема, правомірність призначення та виплати матеріального забезпечення застрахованим особам та окремих виплат потерпілим на виробництві. І, звісно ж, їх цікавитимуть листки непрацездатності. Але скільки років їх потрібно зберігати?

З одного боку, їх відносять до первинних документів, а отже, діє правило: первинні документи і додатки до них, які фіксують факт виконання господарських операцій, і є підставою для записів у регістрах бухгалтерського обліку та податкових документах, зберігають 3 роки, але з приміткою «за умови завершення перевірки» (п. 336 Переліку).

Ба більше, пам’ятаємо про те, що під час планових перевірок хоч за «старим», хоч за «новим» Порядком їх проведення контролери можуть перевіряти документи за звітні періоди як поточного, так і попередніх років, за які не здійснювалась перевірка (строків давності немає).

З іншого ж боку, є спеціальні норми цього ж Переліку, які встановлюють строк зберігання листків непрацездатності у 3 роки. Як бачимо, цієї позиції зараз дотримується і ВС, оскільки підкреслює, що законодавство не зобов’язує страхувальника зберігати документи на підтвердження оплати листків непрацездатності з Фонду соціального страхування понад трирічний строк.

Тож радимо вам запастися копією згаданого судового рішення, щоб мати змогу відстояти свою правоту перед контролерами. Знайти його можна за посиланням.

До речі, варто нагадати, що обчислення строків зберігання документів здійснюється з 1 січня року, який настає за роком завершення їх діловодством (п. 2.10 Переліку). Простіше кажучи, у ситуації, яка розглядалася ВС, лікарняний листок був виданий у 2012 році, отже, його потрібно було зберігати 2013, 2014 та 2015 роки.

Крім того, аналогічна ситуація була розглянута й у постанові ВС від 26.11.2020 р. у справі № 810/2017/16. У ній Суд дійшов висновку про те, що суть виявленого ФСС порушення полягала не у відсутності під час перевірки листків непрацездатності або їх копій, засвідчених страхувальником, а в тому, що страхувальник не підтвердив наявності підстав для призначення і виплати коштів Фонду, правомірності їх використання.

Як бачимо, представники Феміди досить лояльно ставляться до страхувальників, які підтверджують правомірність нарахування і виплати допомоги іншими документами, аніж листком непрацездатності (за умови закінчення строку його зберігання).

Вас може зацікавити

Журнал реєстрації листків непрацездатності

Обов’язок роботодавця вести Журнал реєстрації листків непрацездатності передбачений статтею 739 Переліку типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій, із зазначенням строків зберігання документів, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12 квітня 2012 року № 578/5.

Придбати видання

 

Оксана Кучерова

Оплата праці

Просмотров: 1009 Отправить другу Версия для печати
 

Смотрите также:
Особливості табелювання працівників-сумісників
Які причини відрахувань із пенсії у працюючих пенсіонерів?
Профспілки проти законопроекту про нові правила оплати лікарняних
Визит в любое время суток и штраф на 300 тыс. грн: новации в полномочиях Гоструда
В лікарняному листку не вказано код хвороби: чи оплачувати його?
За яких умов позбавлення працівника премії є безпідставним
Вільні трудові договори та спрощення звільнення працівників — нові пропозиції змін до КЗпП
Що думає бізнес про нові правила виплати лікарняних?
Вакцинація працівників: законодавчі аспекти для роботодавців
Накопичувальна пенсія: головні аспекти
Прийняття працівника на роботу за договором ЦПХ: чи потрібно подавати повідомлення в податкову?
МОЗ підготував порядок видачі електронних лікарняних: з якої дати почнуть діяти?
Підтвердження страхового стажу за період до 01.01.2004
Закон «про зменшення тиску на бізнес»: сухий залишок
Продовження відпустки у разі хвороби: що варто знати
Фінансування лікарняних не буде припинятися після 30 червня
Індивідуальний трудовий договір та його особливості
Щодо заборони дискримінації під час розміщення оголошень про вільні вакансії
Як звільнитись директору ТОВ без згоди засновників?
До форми Особової картки держслужбовця внесені зміни
Облік трудової діяльності працівника в електронній формі
В яких випадках при прийнятті на роботу не встановлюється випробувальний термін
Відпустка «авансом»: чи повертати відпускні при звільненні?
Умови припинення реєстрації безробітного у центрі зайнятості
Електронний лікарняний: що потрібно знати працівнику та роботодавцю?
Перевірки Держпраці-2021: перелік документів та 4 поради
Виконувати квоти з працевлаштування людей з інвалідністю будемо по-новому
Розмір лікарняних зменшать та перекладуть тягар їх виплати на роботодавців
Лікарняні, до побачення: чи платити допомогу з 30.06.2021?
Новий вид військової служби, облік на роботі і штрафи за ухилення
Прийнято Закон про виплату карантинної допомоги
Работодателей обяжут работать с сотрудниками по новым условиям
Особливості оформлення щорічних відпусток
Що там зі запуском е-лікарняних: подробиці від МОЗ
Якою буде мінзарплата у 2022 році: переговори Уряду та профспілок
Зміни до трудових перевірок: опубліковано закон
«Листи щастя» від ДПС: у фокусі маленька зарплата
Допомога по тимчасовій непрацездатності: коли надається, а коли ні
Примус працівника до звільнення з роботи
Трудові перевірки по-новому — підписано Закон
Право на відпочинок: загальні аспекти
Як підтвердити трудову діяльність якщо відсутні документи в архіві?
Трудові спори: якщо трудовий договір діє «до», то це включно чи ні?
Запис про сумісництво у трудовій книжці: як правильно внести?
Законопроект про посилення прав працівників: плюси, мінуси, підводні камені
У вашій установі є працівники-донори? Зверніть увагу на зміни, запроваджені новим Законом про донорство
За працевлаштування окремих безробітних роботодавцям будуть виплачувати компенсацію
Держпраці отримає ще більше повноважень на виявлення неоформлених працівників
Надомна та дистанційна робота: що варто знати
Чи враховується індексація зарплати до розміру мінімальної зарплати?
Все новости
Реклама
Издания для профессионалов
Опросы
Как вы относитесь к использованию детектора лжи для проверки соискателей?
В целом положительно
Отрицательно
Мне это безразлично
Мы уже активно используем детектор лжи!

Объявление
Уважаемые посетители! По всем вопросам относительно работы портала обращайтесь к администратору
2021 © МЕДИА-ПРО
2021 © HR-Лига
Copyright © 2005–2021 HR-Лига
Использование материалов из журналов Группы компаний «МЕДИА-ПРО» только по согласованию с редакцией (администрацией) портала.
Редакция (администрация) оставляет за собой право не разделять мнение авторов размещаемых материалов.
Редакция (администрация) портала не несет ответственности за ущерб, который может быть нанесен в результате использования, неиспользования или ненадлежащего использования информации, содержащейся на портале.
Ответственность за достоверность информации и прочих сведений несут авторы публикаций.
По всем вопросам пишите на admin@hrliga.com.