Главная  Карта сайта  Размещение рекламы на портале
  СООБЩЕСТВО КАДРОВИКОВ И СПЕЦИАЛИСТОВ ПО УПРАВЛЕНИЮ ПЕРСОНАЛОМ
Добро пожаловать
  УПРАВЛЕНИЕ ПЕРСОНАЛОМ
  Новости
  Библиотека статей
  Нормативная база
  Образцы документов
  Производств. календарь
  Книжная полка
  Кто есть кто
  Глоссарий
  События
  Опросы
  Размещение рекламы
  Наши партнеры
  Форум
Новые материалы
Подписаться на рассылку

Facebook
Календарь событий
Март 2021
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Апрель 2021
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Все события
Реклама
Уносимо зміни до штатного розпису
Новости / Мониторинг законодательства
17.12.2020
Уносимо зміни до штатного розпису
 

Штатний розпис є одним із найважливіших документів кожного підприємства, адже він установлює кількість і перелік посад, посадові оклади. Із настанням нового року його змінюють у зв’язку із збільшенням мінімальної зарплати або з метою внутрішньої оптимізації кадрів, уведення/виключення штатних одиниць, проведення заходів, направлених на поліпшення діяльності підприємства. За потреби змінювати штатний розпис можна безліч разів, але це слід робити правильно. Нагадаємо правила затвердження та зміни штатного розпису.

Для чого потрібен штатний розпис

Штатний розпис — це внутрішній документ підприємства, який визначає структуру, штатний склад, чисельність працівників, а також їхні оклади (див. лист Мінсоцполітики від 22.03.2012 р. № 42/06/186-12).

Підприємство самостійно визначає свою організаційну структуру, установлює чисельність працівників та штатний розпис (ч. 3 ст. 64 Господарського кодексу, далі — ГК). На законодавчому рівні цьому питанню приділено небагато уваги, оскільки керівний орган підприємства самостійно складає і затверджує штатний розпис. Зазвичай розпис затверджується керівником (директором, головою фермерського господарства), який також має право вносити до нього зміни.

Нагадаємо, що однією із причин розірвання трудового договору за ініціативою власника чи уповноваженого органу є скорочення чисельності або штату працівників (ст. 40 КЗпП). Тож інформація про скорочення чи збільшення штатних одиниць обов’язково має наводитися у штатному розписі. Цей документ украй важливий, адже на його підставі можуть розв’язуватися питання звільнення працівників (у разі скорочень).

Тобто затвердження штатного розпису на підприємстві є обов’язковим. Його відсутність може розцінюватись як порушення вимог законодавства про працю, за що передбачено адмінвідповідальність у вигляді штрафу в розмірі від 510 до 1700 грн (ч. 1 ст. 41 КУпАП). Аналогічний висновок містить лист Мінсоцполітики від 25.04.2013 р. № 336/13/155-13 (далі — Лист № 336).

Крім того, підприємство можуть притягти до фінансової відповідальності на підставі абзацу дев’ятого ч. 2 ст. 265 КЗпП за порушення інших вимог трудового законодавства, наклавши штраф у розмірі 1 мінімальної заробітної плати (далі — МЗП). На сьогодні це 5000 грн.

Майте на увазі: підприємці можуть затверджувати штатний розпис за своїм бажанням (особливо це є доцільним для підприємців, які мають великий штат найманих працівників). Такої ж думки дотримується і Мінсоцполітики (лист від 21.05.2019 р. № 34/0/23-19/133).

Форма та зміст штатного розпису

Під час розроблення штатного розпису підприємствам різних форм власності слід діяти так:

 • бюджетні організації повинні брати за основу Типову форму штатного розпису, затверджену наказом Мінфіну від 28.01.2002 р. № 57;
 • комерційні (у т. ч. сільськогосподарські) підприємства мають розробити її самостійно. Для них не встановлено типової форми, але для зручності можна взяти за орієнтир типову форму штатного розпису бюджетників.

Важливо: під час складання штатного розпису треба керуватися Класифікатором професій ДК 003:2010 (далі — Класифікатор), який затверджено наказом Держспоживстандарту від 28.07.2010 р. № 327.

Штатний розпис комерційних підприємств має містити таку інформацію:

 • назва структурного підрозділу, наприклад, бухгалтерія чи бухгалтерський відділ;
 • найменування посад та код згідно із Класифікатором;
 • кількість одиниць загалом та за конкретною посадою. Визначається самостійно. Наприклад, головний бухгалтер — 1, бухгалтер — 3;
 • розмір посадового окладу. Це може бути стала сума (5 тис. грн) або в певному діапазоні (від 4 тис. до 6 тис. грн);
 • загальний місячний фонд зарплати.

Що стосується найменування посад, то похідні слова до професій установлюються на підставі додатка В до Класифікатора (заступник, помічник, провідний тощо). Не допускається створення розширених назв професій через дефіс або з наведенням уточнень у дужках, крім тих, що передбачені у Класифікаторі. Тобто давати найменування професій, які самостійно складені із двох та більше професій, неправомірно.

А якщо працівник фактично виконує роботи за двома посадами, то з ним укладається трудовий договір за основною посадою (та, що передбачає більше обов’язків, часу виконання). У посадовій інструкції на працівника можна покласти частину іншої роботи, але тільки за його згодою.

Звертаємо увагу! Для уникнення непорозумінь у штатному розписі можна вказувати окремою графою коди професійних назв робіт згідно із Класифікатором.

Затвердження та зміна штатного розпису

Чи потрібно змінювати штатний розпис щороку?

Ні, такого правила не встановлено, але Мінсоцполітики рекомендує затверджувати штатний розпис на поточний рік (лист від 28.12.2016 р. № 1812/0/101-16/284).

Приватні комерційні підприємства (у т. ч. сільгоспвиробники) можуть затвердити штатний розпис:

 • або на певний період, наприклад на рік, два, п’ять. У такому разі після спливу передбаченого строку до нього варто внести зміни або викласти у новій редакції. Важливо! Слід звертати увагу на формулювання назви: «Штатний розпис на 2020 рік» чи «Штатний розпис». Якщо його затверджено на певний рік, то з настанням нового року потрібно затверджувати розпис заново;
 • або безстроково. Точного строку дії розпису немає, він може застосовуватися постійно.

До відома! Штатний розпис зазвичай вводиться на підприємстві на початку року та може діяти протягом календарного року або бути безстроковим. Але на практиці його затверджують на початку календарного року, адже зазвичай з нового року змінюється розмір МЗП, а отже, доводиться міняти розмір оплати праці.

Як уносяться зміни до штатного розпису?

Зазвичай розробленням проекту штатного розпису займається кадрова служба або бухгалтер. Проект погоджується із керівником і затверджується наказом (розпорядженням) керівника. За потреби протягом року до нього вносять зміни за тією ж процедурою — розроблення проекту, погодження, затвердження наказом.

Зміни до штатного розпису вносяться у разі зміни розмірів посадових окладів, заміни одних посад на інші (реструктуризація, оптимізація або інші внутрішні зміни), введення/виключення штатних одиниць, проведення заходів, направлених на поліпшення діяльності підприємства. Зміни можна вносити безліч разів, якщо цього потребують обставини.

Унести зміни до штатного розпису можна одним із способів:

 1. Видати наказ про внесення змін до штатного розпису із зазначенням у ньому змін.
 2. Затвердити наказом штатний розпис у новій редакції.

Слід знати! У разі скорочення штату згідно зі ст. 492 КЗпП про наступне вивільнення працівників попереджають персонально не пізніше ніж за два місяці. З установленого двомісячного строку не вилучається час перебування у відпустці, період тимчасової непрацездатності, інший час, упродовж якого працівник не працював з поважної чи неповажної причини.

Висновки

Штатний розпис — один із найважливіших документів на підприємстві. Він має бути на кожному підприємстві без винятку. Штатний розпис зазвичай вводиться на початку року і може діяти протягом календарного року або бути безстроковим. Штатний розпис та зміни до нього затверджуються наказом керівника.

Вас може зацікавити

Алфавітна книга
 

Придбати

Книга обліку
руху трудових книжок
і вкладишів до них

Придбати

Книга обліку
наказів з персоналу
 

Придбати

 
Баланс-Агро

Просмотров: 1423 Отправить другу Версия для печати
 

Смотрите также:
Чи оплачують лікарняний за період відсторонення від роботи?
Що таке «особливі умови праці» і хто може конкретизувати висновки МСЕК?
Ознаки трудових відносин: альтернативний законопроект
Бізнес захистять від трудових інспекторів
Робота на умовах неповного та ненормованого робочого часу
Оформлення трудових відносин при роботі за сумісництвом
Приведення назви посади у відповідність до класифікатора професій: як це зробити?
Хто має право на дострокову пенсію: названо оновлений список
Права роботодавця при звільненні працівника
Трудовий договір з нефіксованим робочим часом: з’явився текст законопроекту
Нові роз’яснення Мінекономіки щодо розрахунку середнього заробітку
ВС відповів, з якого моменту працівник вважається поновленим на роботі
Допомога по частковому безробіттю під час інших карантинів: підписано закон
Новые трудовые договоры: интересны ли они фрилансеру и работодателю
Звільнення працівників, які досягли пенсійного віку
Чи надають додатково відпустку за багатозмінний режим праці?
Компенсація за порушення термінів виплати зарплати: зміни в законодавстві
Діють нові правила дистанційної та надомної роботи
Звільнення за власним бажанням: запитання — відповіді
Чи поширюються на сумісника всі гарантії працівника?
Фрілансерам готують спеціальні умови оформлення на роботу
Президент підписав Закон про дистанційну та надомну роботу
Електронна трудова книжка: яких змін чекати найближчим часом
У який строк роботодавець повинен подати заяву на виплату лікарняних та декретних?
Організація та проведення робіт тимчасового характеру
Звільнення під час відпустки: дії працівника та роботодавця
Чи можна звільнити працівника через те, що він двоюрідний брат свого керівника?
Чи може ФСС прийти під час карантину на перевірку?
Бізнес просить скасувати зміни до Порядку № 100
До 1 березня слід подати звіт за новою формою № 10-ПОІ
Сім ознак трудових відносин: до чого готуватись роботодавцям
Як впливає отримання зарплати у меншому, ніж мінімальний, розмірі на страховий стаж?
Помер працівник: дії роботодавця
Трудові гарантії для донорів крові
Навчальна відпустка: особливості надання та оплати
Чи зобов’язаний роботодавець приймати за направленням від центру зайнятості?
Віддалена робота по-новому: аналіз змін до КЗпП
Як звільнити під час випробувального терміну?
Нюанси надання «карантинної» відпустки за свій рахунок
Кого забороняється залучати до роботи в нічний час?
Дистанційна та надомна робота за новими правилами
Не плутайте поняття трудовий, страховий, пільговий та спеціальний стаж
Особливості надання відпустки неповнолітньому працівнику
Трудова книжко: давай, до побачення?
Чи може випробувальний термін бути неоплачуваним?
Чи можна замінити додаткову відпустку на дітей грошовою компенсацією?
Звіт про осіб з інвалідністю приймаються лише за новою формою!
Виходимо з тіні? Розбираємося з ознаками трудових відносин
Хто та як повинен перевести трудові книжки в електронний вигляд?
Законність перевірки Держпрацею за зверненням податкового органу
Все новости
Реклама
Издания для профессионалов
Опросы
Кто у вас в компании занимается кадровым делопроизводством?
Менеджер по персоналу
Кадровик
Секретарь
Бухгалтер
А никто им не занимается

Объявление
Уважаемые посетители! По всем вопросам относительно работы портала обращайтесь к администратору
2021 © МЕДИА-ПРО
2021 © HR-Лига
Copyright © 2005–2021 HR-Лига
Использование материалов из журналов Группы компаний «МЕДИА-ПРО» только по согласованию с редакцией (администрацией) портала.
Редакция (администрация) оставляет за собой право не разделять мнение авторов размещаемых материалов.
Редакция (администрация) портала не несет ответственности за ущерб, который может быть нанесен в результате использования, неиспользования или ненадлежащего использования информации, содержащейся на портале.
Ответственность за достоверность информации и прочих сведений несут авторы публикаций.
По всем вопросам пишите на admin@hrliga.com.