Главная  Карта сайта  Размещение рекламы на портале
  СООБЩЕСТВО КАДРОВИКОВ И СПЕЦИАЛИСТОВ ПО УПРАВЛЕНИЮ ПЕРСОНАЛОМ
Добро пожаловать
  УПРАВЛЕНИЕ ПЕРСОНАЛОМ
  Новости
  Библиотека статей
  Нормативная база
  Образцы документов
  Производств. календарь
  Книжная полка
  Кто есть кто
  Глоссарий
  События
  Опросы
  Размещение рекламы
  Наши партнеры
  Форум
Новые материалы
Подписаться на рассылку

Facebook
Календарь событий
Ноябрь 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Декабрь 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Все события
Реклама
Трудові гарантії учасникам виборів
Новости / Мониторинг законодательства
09.10.2020
Трудові гарантії учасникам виборів
 

На вашому підприємстві, в установі, організації є кандидати на посади голів або депутатів місцевих рад? Ваші працівники беруть участь у виборчому процесі як члени виборчої комісії або спостерігачі? Пропонуємо вам порцію роз’яснень: як оформити відсутність таких працівників на роботі у зв’язку з участю у виборах.

Трудові гарантії «від роботодавця»

Виборчий процес передбачає не тільки участь кандидатів та виборців у одноденному голосуванні. Не менш важлива підготовка, агітація, робота з документацією тощо. Для цього залучають додаткові кадри. Багато з них мають основне місце роботи. Законодавець потурбувався про ці моменти, встановивши для учасників виборів певні трудові гарантії залежно від їх статусу. У цьому випадку оперувати будемо нормами Виборчого кодексу України від 19.12.2019 р. № 396-IX (далі — Виборчий кодекс).

Розберемо обов’язки роботодавців щодо їх працівників, які задіяні у виборчому процесі в різних статусах.

Кандидат

У Виборчому кодексі закріплені гарантії для кандидатів у депутати місцевих рад. А от щодо кандидатів на посади сільського, селищного, міського голови таких норм не передбачено. Тому свою відсутність на роботі вони оформлюють на власний розсуд за погодженням з роботодавцем.

Це може бути відпустка без збереження зарплати (ст. 25 чи 26 Закону про відпустки), щорічна відпустка тощо.

Згідно з ч. 1 ст. 237 Виборчого кодексу роботодавець не має права відмовити кандидату в депутати в наданні неоплачуваної відпустки. Про що йдеться?

 1. Роботодавець не повинен змушувати кандидата у депутати оформлювати відпустку без збереження зарплати, але й не має права відмовити працівнику (за його бажанням) у оформленні такої відпустки.

 2. Працівнику, що зареєструвався кандидатом, надане право, а не обов’язок оформлювати неоплачувану відпустку. Тож якщо в нього є не використані інші види відпусток (наприклад, щорічні), то він може скористатися ними (за погодженням з роботодавцем) у виборчий період. І це не буде порушенням законодавства. Але не для кандидата-держслужбовця.

Трудові відносини у держслужбовців регулює Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 р. № 889-VIII (далі — Закон № 889). Відповідно до ч. 4 ст. 10 цього Закону у разі реєстрації державного службовця кандидатом у депутати, він:

а) зобов’язаний в одноденний строк письмово повідомити про це керівника держслужби;

б) надати заяву та оформити відпустку без збереження заробітної плати на час участі у виборчому процесі. Така відпустка надається за рішенням керівника держслужби з дня його повідомлення про участь у виборчому процесі і до дня його завершення відповідно до виборчого законодавства.

Зауважте, відповідальність щодо оформлення відпустки без збереження на період участі у виборчому процесі покладено на держслужбовця. Тому скористатися іншим видом відпустки у цей час він не може, бо це буде підставою для притягнення державного службовця до відповідальності за дисциплінарний проступок.

Наведемо на рис. 1 гарантії, які передбачені для кандидатів у депутати.


* Можна використати ці коди, але краще запровадити власні позначки.

Рис. 1. Гарантії для кандидата у депутати

Довірена особа, представник, уповноважена особа від партії

Працівники, які у виборах беруть участь як довірені особи кандидатів у депутати, кандидатів на посади міських, сільських, селищних голів, представників організацій партій у відповідній виборчій комісії (далі — ВК) та уповноважених осіб організацій партій, мають право на звільнення від виконання виробничих або службових обов’язків за місцем роботи на період виборчого процесу без збереження заробітної плати за погодженням із роботодавцем (п. 9 ст. 238, п. 8 ст. 236 Виборчого кодексу).

Гарантії для працівників з таким статусом у період виборів наведені на рис. 2.

Рис. 2. Гарантії для довіреної особи, представника, уповноваженої особи

Спостерігачі

Відповідно до ст. 239 Виборчого кодексу у виборчому процесі на місцевих виборах можуть брати участь офіційні спостерігачі від організацій партій.

Та, на жаль, Виборчий кодекс не передбачає для них гарантій у сфері праці.

Питання відсутності на роботі спостерігач повинен вирішити з роботодавцем у рамках трудового законодавства. Варіанти оформлення роботодавцем відсутності працівника, який є спостерігачем на місцевих виборах, на виборчий період зображено на рис. 3.

Рис. 3. Варіанти оформлення увільнення від основної роботи спостерігача

Члени виборчої комісії

Найбільш захищені учасники виборів — члени ВК. На час безпосереднього виконання обов’язків члена ВК (участь у засіданнях комісії, інших заходах) на кожного члена ВК поширюються гарантії і компенсації, передбачені законодавством для працівників на час виконання ними державних або громадських обов’язків у робочий час (ч. 5 ст. 38 Виборчого кодексу).

Відразу відзначимо, що їх робота як членів комісії оплачується у будь-якому разі:

 • роботодавцем, якщо вони залучені до виборчого процесу на безоплатній основі (ст. 119 КЗпП);
 • виборчою комісією — якщо вони залучені до виборів на платній основі (ст. 212 Виборчого кодексу).

Члени ВК звільняються від виконання службових обов’язків за місцем постійної роботи на час, необхідний для здійснення обов’язків члена комісії (скликання засідання або участі в інших заходах, передбачених «Виборчим кодексом).

Зауважте, Виборчий кодекс не передбачає виконання обов’язків членом ВК безперервний виборчий період або повний день. Член комісії може бути залучений до роботи у ВК на декілька годин на день і не кожного дня. Такі дані повинні бути підкріплені письмовим повідомленням або рішенням ВК. Гарантії для працівників за основним місцем роботи, що є членами виборчої комісії, наведені на рис. 4.

Рис. 4. Гарантії за основним місцем роботи члена ВК

Зауважте, роботодавець не може відмовити в увільненні працівнику — члену виборчої комісії на період виборчого процесу.

Оформляємо увільнення від трудових обов’язків працівника — члена ВК

На прикладі члена ВК, який бере участь у виборах на безоплатній основі, покроково пройдемо шлях оформлення увільнення від основної роботи.

Крок 1. Посвідчення ВК. Працівник — член ВК надає посвідчення члена ВК з місцевих виборів за відповідною формою посвідчення (додатки до постанови ЦВК від 24.07.2020 р. № 142).

Крок 2. Повідомлення/рішення. Працівник надає роботодавцю повідомлення голови, заступника голови чи секретаря відповідної виборчої комісії про скликання засідання комісії або рішення виборчої комісії про залучення члена комісії до участі в інших заходах виборчого процесу.

Такі повідомлення або рішення повинні містити зазначення дати, часу та запланованої тривалості засідання виборчої комісії чи іншого заходу.

Крок 3. Заява працівника. Працівник надає роботодавцю за місцем роботи заяву про увільнення від виконання трудових обов’язків із зазначенням періоду участі у виборчому процесі.

Крок 4. Наказ. Роботодавець видає наказ про увільнення працівника від виконання трудових обов’язків. У наказі фіксує строк увільнення, чи зберігається середній заробіток та вказує підстави увільнення.

Крок 5. Довідка про увільнення від роботи. Роботодавець надає працівнику довідку про увільнення від роботи, в якій зазначає час увільнення, збереження місця роботи, посади та середнього заробітку (за вимогою працівника).

Висновки

 • Кандидат у депутати на період участі у виборчому процесі має право на неоплачувану відпустку. Роботодавець не може йому відмовити.
 • Довірена особа, представник, уповноважена особа від партії має право (за погодженням із роботодавцем) на увільнення від основної роботи зі збереженням місця роботи та посади, але без збереження заробітку.
 • Для спостерігачів не передбачено трудових гарантій під час участі у виборах.
 • Члени ВК для участі у виборах можуть залучатися:
  • на платній основі (зі збереженням місця роботи, посади, але без збереження заробітку за основним місцем роботи);
  • на безоплатній основі (зі збереженням місця роботи, посади та середнього заробітку за основним місцем роботи).

Ірина Долга

Оплата праці

Просмотров: 839 Отправить другу Версия для печати
 

Смотрите также:
Чи можна прийняти на тимчасову роботу студента ВНЗ?
Чи треба вказувати в трудовому договорі місце і час відпочинку?
Борги роботодавців із ЄСВ позбавляють працівників допомоги по безробіттю
Верховний Суд вказав на незаконність перевірок Держпраці на підставі інформації від ПФУ
Кабмін підготував програми підтримки громадян та бізнесу під час карантину
Звільнення за прогул: як правильно оформити
Електронні лікарняні запрацюють з 2021 року
Роботодавець вимагає від працівника результат ПЛР-тесту — чи це законно?
Табелюємо роботу під час відпустки для догляду за дитиною до 3-х років
Лікарняні у разі звільнення працівника
Працюєте і навчаєтесь на денній формі? Скільки вільного від роботи часу можете отримати?
Звільнення за прогули: як працівник може відстояти свої законні права
Карантин вихідного дня: хто може, а хто не може працювати?
Чи зараховується стаж роботи в іншій країні та як платити податки?
Чи можна звільнитися за власним бажанням без відпрацювання?
З 1 грудня підвищиться прожитковий мінімум: на що це вплине?
Поліцейські рейди під час карантину: на яких підставах поліція може прийти до підприємця
Надання відряджень та способи їх оплати
Трудові спори: огляд практики Верховного Суду
Дистанционный режим работы: три ошибки при оформлении
Внесення запису до трудової книжки ФОПом, який є першим роботодавцем
В Україні хочуть ввести три програми накопичувальних пенсій
5 нюансів проходження випробування
ВС висловився про повноваження інспекторів з праці під час здійснення перевірок
Дерегуляція трудових відносин
Уряд схвалив закон про накопичувальну пенсію для деяких категорій робітників
Дистанційна робота: як правильно оформити і чи повинен роботодавець компенсувати витрати на особисту техніку і інтернет?
Скасування суміщення за ініціативою працівника
Облік робочого часу водіїв
Коли батько дитини може отримати додаткові 10 днів соціальної відпустки?
Утвержден показатель средней зарплаты за сентябрь 2020
Карантин вихідного дня: куди подіти працівників?
Лікарняний та як його оформити
Як оформити «декретну» відпустку на батька
За образливу атмосферу на роботі керівників каратимуть штрафами
Чи може роботодавець вносити зміни у посадову інструкцію в односторонньому порядку?
5 нюансів трудових відносин між працівником та ФОП
Як робітникам отримати компенсацію під час самоізоляції?
Апґрейд перевірок ФСС: аналізуємо зміни
Оплата праці при дистанційній роботі: ключові моменти
Як укласти строковий договір на заміщення відсутнього працівника?
Маски-шоу знову в тренді. Яка небезпека для бізнесу?
Відпустка для догляду за дитиною: відповіді на запитання
Самоізоляція: як оформити та оплатити
Профкваліфікації будуть присвоюватися по-новому
Дерегуляція чи демонтаж трудових прав?
5 речей, які треба знати про трудові книжки
При створенні робочих місць роботодавцям компенсують частину витрат на сплату ЄСВ
Мінекономіки пропонує по-новому вирішувати трудові спори
Мінекономіки пропонує дерегуляцію трудових відносин
Все новости
Реклама
Издания для профессионалов
Опросы
Что ваша компания полностью или частично оплачивает своим сотрудникам? (возможно несколько вариантов ответа)
Расходы на транспорт
Питание на работе
Услуги сотовой связи
Дополнительное образование
Корпоративный отдых
Отдых в санаториях/пансионатах
Фитнес
Полис добровольного медстрахования
Услуги врача в офисе
Детский сад
Другое
Ничего не оплачивает

Объявление
Уважаемые посетители! По всем вопросам относительно работы портала обращайтесь к администратору
2020 © МЕДИА-ПРО
2020 © HR-Лига
Copyright © 2005–2020 HR-Лига
Использование материалов из журналов Группы компаний «МЕДИА-ПРО» только по согласованию с редакцией (администрацией) портала.
Редакция (администрация) оставляет за собой право не разделять мнение авторов размещаемых материалов.
Редакция (администрация) портала не несет ответственности за ущерб, который может быть нанесен в результате использования, неиспользования или ненадлежащего использования информации, содержащейся на портале.
Ответственность за достоверность информации и прочих сведений несут авторы публикаций.
По всем вопросам пишите на admin@hrliga.com.