Главная  Карта сайта  Размещение рекламы на портале
  СООБЩЕСТВО КАДРОВИКОВ И СПЕЦИАЛИСТОВ ПО УПРАВЛЕНИЮ ПЕРСОНАЛОМ
Добро пожаловать
  УПРАВЛЕНИЕ ПЕРСОНАЛОМ
  Новости
  Библиотека статей
  Нормативная база
  Образцы документов
  Производств. календарь
  Книжная полка
  Кто есть кто
  Глоссарий
  События
  Опросы
  Размещение рекламы
  Наши партнеры
  Форум
Новые материалы
Подписаться на рассылку

Facebook
Календарь событий
Ноябрь 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Декабрь 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Все события
Реклама
Додаткова соціальна відпустка на дітей
Новости / Мониторинг законодательства
08.10.2020
Додаткова соціальна відпустка на дітей
 

Коментар до листа Мінекономрозвитку від 13.05.2020 р. № 3512-06/30165-02

Згідно з ст. 19 Закону про відпустки, жінці, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років, одинокій матері, батьку дитини або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, який виховує їх без матері (у тому числі у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також особі, яка взяла під опіку дитину або особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, чи одному із прийомних батьків надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів. Перелік святкових і неробочих днів наведено в ст. 73 КЗпП.

За наявності декількох підстав для надання цієї відпустки її загальна тривалість не може перевищувати 17 календарних днів.

Незважаючи на те, що умови надання відпустки досить чітко прописані в законі, вони й досі викликають багато запитань як у роботодавців, так і у працівників. Зокрема, хто в розумінні цього закону одинока матір? Чи рівні права у отриманні такої відпустки в чоловіків та жінок? І в якому віці дітей батьки втрачають право на цю відпустку? Тож, Мінекономіки відповів на деякі з них.

Відпустка на дітей вдові, яка вдруге вийшла заміж

Перше питання на яке звернули свою увагу фахівці Мінекономіки стосується жінки, у якої є двоє дітей 6 та 10 років. Ця жінка вдова, але вдруге вийшла заміж, проте новий чоловік дітей не всиновлював. Чи є за таких умов вона одинокою матір’ю? Чи має право ця жінка на додаткову соціальну відпустку на дітей?

Фахівці Мінекономіки зазначили, визначення «одинокої матері» зазначається у п. 9 постанови Пленуму ВСУ № 9.

Одинокою матір’ю вважається жінка, яка:

 1. Не перебуває у шлюбі і у свідоцтві про народження дитини відсутній запис про батька дитини або запис про батька зроблено у встановленому порядку за вказівкою матері.
 2. Вдову.
 3. Іншу жінку, яка виховує і утримує дитину сама.

За умовами запитання, жінка деякий час була вдовою — тобто, перебувала у нешлюбному стан людини після смерті чоловіка. Проте потім вона знову вийшла заміж, отже, статус вдови втратила. А як щодо третьої категорії?

Кого ж вважати «іншою жінкою, як виховує і утримує дитину сама»? На думку фахівців Мінекономіки до такої категорії жінок належать:

 1. Розлучена жінка.
 2. Жінка, ка виховує дитину без батька, утому числі і жінку, яка народила дитину не перебуваючи у шлюбі, разом з тим батько визнав дитину.
 3. Жінка, яка вийшла заміж, але її дитина новим чоловіком не усиновлена, оскільки батько у дитини є.

Питання, хто виховує та утримує дітей, сама жінка чи разом з новим чоловіком, насправді, не просте. Адже цілком можливо, що в них спільний бюджет і утримання дітей відбувається обома. Скоріш за все, вони і проживають разом з дітьми, отже, процесу спільного виховання не уникнути.

Проте Мінекономіки вважає, що факту відсутності всиновлення достатньо, щоб підтвердити статус одинокої матері з метою отримання права на додаткову відпустку на дітей.

Більш того, в цьому випадку жінка має право на додаткову соціальну відпустку тривалістю 17 календарних днів. Оскільки в неї є одразу дві підстави:

 • «жінка, яка працює і має двох дітей віком до 15 років»;
 • «одинока мати».

Проте отримати таке лояльне роз’яснення від міністерства щастить не всім. І самі листи Мінекономіки мають інформаційний, роз’яснювальний та рекомендаційний характер. Тобто, в разі виникнення спорів вони нікого не захистять. Тому обережні роботодавці та працівники все ж таки підтверджують факт відсутності виховання або утримання дітей документально.

Як довести факт відсутності виховання/утримання дітей батьком?

Раніше фахівці Мінсоцполітики у листі від 30.05.2014 р. № 193/13/123-14 зазначили, що документом, який підтверджує, що батько не бере участі у вихованні дитини, може бути:

 • рішення суду про позбавлення відповідача батьківських прав;
 • ухвала суду або постанова слідчого про розшук відповідача у справі за позовом про стягнення аліментів;
 • акт, складений соціально-побутовою комісією, створеною первинною профспілковою організацією чи будь-якою іншою комісією, утвореною на підприємстві, в установі, організації, або акт дослідження комітетом самоорганізації населення, в якому зі слів сусідів (за наявності їх підписів у акті) підтверджується факт відсутності участі батька у вихованні дитини;
 • довідка зі школи (садочку) про те, що батько не бере участі у вихованні дитини (не спілкується з вчителями, не забирає дитину додому, не бере участі в батьківських зборах) тощо.

Зауважимо, що це не остаточний, а примірний перелік таких документів. Тож, в цій справі головне мати будь-який (бажано, офіційний) документ, який містить інформацію про те, що батько нехтує своїми обов’язками щодо утримання і виховання дітей.

Чи має вік дитини значення, якщо йдеться про додаткову відпустку на дітей?

Так, має, але в різних випадках цей вік теж є різним.

Варіант перший — класичний. Як зазначено в Законі про відпустки, додаткова відпустка на дітей надається жінці, яка працює, в разі наявності двох або більше дітей віком до 15 років. Держпраці пояснювала це на прикладі.

Приклад. У працівниці двоє дітей, старшій дитині виповнилося 15 років у січні 2019 року. Чи має вона право на додаткову відпустку у 2019 році?

Так, має. Додаткова відпустка може бути надана їй як матері двох дітей віком до 15 років і за 2019 рік.

Тобто працівниці надається відпустка на дітей за рік, у якому дитина досягла граничного віку для цілей визначення права на цю відпустку. І тільки з 1 січня наступного року вона втрачає право на таку відпустку. При цьому невикористані відпустки не «згоряють». Відгуляти таку відпустку, скажімо, за 2019 рік, працівниця може і у 2020 році або в наступних роках. А в разі, якщо не використає до звільнення — при звільнені отримає за такі невикористані відпустки грошову компенсацію (ст. 24 Закону про відпустки).

Варіант другий — всі решта випадки. Законом про відпустки визначено вік дітей тільки для такої категорії, як «жінка, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років». Вік дитини-інваліда, усиновленої дитини, дитини під опікою, дитини одинокої матері (батька) цим законом не встановлено, тому слід керуватися загальними нормами законодавства.

Зокрема, в коментованому листі йдеться про жінку, яка усиновила дитину, якій виповнилося 18 років 01.01.2019 р. Чи має право така жінка на додаткову соціальну відпустку за 2019 рік?

Оскільки вік дитини, яка дає право на цю відпустку, Законом про відпустки не встановлено, слід керуватися нормами зазначеними у таких нормативних актах:

 • стаття 1 Закону України про «Охорону дитинства»;
 • стаття 2 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми».

У цих законодавчих актах зазначається, дитина — це особа віком до 18 років(повноліття), якщо згідно з законом, застосовуваним до неї, вона не набуває прав повнолітньої раніше.

Отже, доки всиновлена дитина має статус дитини, у жінки, яка її усиновила, є право на додаткову відпустку. І знову ж таки, ця відпустка надається незалежно від відпрацьованого часу і дати народження дитини — до чи після.

Тож, у цьому випадку в 2019 році жінка має право на додаткову соціальну відпустку тривалістю 10 календарних днів, незважаючи на те, що на початку 2019 року такій дитині виповнилось 18 років.

А ще в коментованому листі згадується про одиноку матір, дочка якої сама народила дитину в 17 років. Що в такому випадку із додатковою відпусткою?

Тут фахівці Мінекономіки звернулися до норм зазначених у ст. 35 ЦКУ. Повна дієздатність може бути надана фізичній особі, яка досягла шістнадцяти років і працює за трудовим договором, а також неповнолітній особі, яка записана матір’ю або батьком дитини.

Та, надання повної цивільної дієздатності провадиться за рішенням органу опіки і піклування за заявою заінтересованої особи за письмовою згодою батьків, а у разі відсутності такої згоди повна цивільна дієздатність може бути надана за рішенням суду.

Тож, якщо немає рішення органу опіки і піклування або суду, то повна цивільна дієздатність не виникла, і дитина залишається дитиною (хоч сама вже є матір’ю). І право на соціальну відпустку у одинокої жінки, матері сімнадцятирічної доньки, не втрачено!

А як щодо права батька на таку відпустку?

Ми всі знаємо, що права жінок та чоловіків є рівними — це гарантує Конституція. І сам КЗпП говорить про неприпустимість дискримінації за статевою ознакою. Проте норми ст. 19 Закону про відпустки прописані таким чином, що жінки мають більше прав на додаткову відпуску на дітей, ніж чоловіки (принаймні, одружені чоловіки). І ось маємо черговий доказ цього.

В коментованому листі розглядається ситуація з батьком трьох дітей віком до 15 років, в якого дружина не працює. Чи ж має тато за таких умов право на додаткову соціальну відпустку?

Фахівці Мінекономіки вважають, що ні. На їх думку, скористатися такою відпусткою може лише батько, який працює і виховує дитину без матері. На думку фахівців Мінекономіки до цієї категорії належать:

 • чоловік, який не перебуває у шлюбі, але у свідоцтві про народження дитини записаний як її батько;
 • вдівець чи розлучений чоловік, який виховує дитину без матері;
 • чоловік, який перебуває у шлюбі, у разі тривалого перебування матері у лікувальному закладі.

У ситуації, що розглядається чоловік не підпадає під визначення одинокого батька, оскільки виховує дітей у шлюбі разом з їх матір’ю. Тож права на додаткову соціальну відпустку він не має.

Вас може зацікавити

Книга обліку щорічних і додаткових відпусток

У книзі обліку щорічних і додаткових відпусток працівників подані рекомендації щодо його ведення з метою якісного обліку та здійснення оперативного контролю наданих відпусток, а також, щоб використовувати його дані для підготовки квартальної і річної звітності.

Придбати видання

 

Галина Казначей

Дебет-Кредит

Просмотров: 1063 Отправить другу Версия для печати
 

Смотрите также:
Чи можна прийняти на тимчасову роботу студента ВНЗ?
Чи треба вказувати в трудовому договорі місце і час відпочинку?
Борги роботодавців із ЄСВ позбавляють працівників допомоги по безробіттю
Верховний Суд вказав на незаконність перевірок Держпраці на підставі інформації від ПФУ
Кабмін підготував програми підтримки громадян та бізнесу під час карантину
Звільнення за прогул: як правильно оформити
Електронні лікарняні запрацюють з 2021 року
Роботодавець вимагає від працівника результат ПЛР-тесту — чи це законно?
Табелюємо роботу під час відпустки для догляду за дитиною до 3-х років
Лікарняні у разі звільнення працівника
Працюєте і навчаєтесь на денній формі? Скільки вільного від роботи часу можете отримати?
Звільнення за прогули: як працівник може відстояти свої законні права
Карантин вихідного дня: хто може, а хто не може працювати?
Чи зараховується стаж роботи в іншій країні та як платити податки?
Чи можна звільнитися за власним бажанням без відпрацювання?
З 1 грудня підвищиться прожитковий мінімум: на що це вплине?
Поліцейські рейди під час карантину: на яких підставах поліція може прийти до підприємця
Надання відряджень та способи їх оплати
Трудові спори: огляд практики Верховного Суду
Дистанционный режим работы: три ошибки при оформлении
Внесення запису до трудової книжки ФОПом, який є першим роботодавцем
В Україні хочуть ввести три програми накопичувальних пенсій
5 нюансів проходження випробування
ВС висловився про повноваження інспекторів з праці під час здійснення перевірок
Дерегуляція трудових відносин
Уряд схвалив закон про накопичувальну пенсію для деяких категорій робітників
Дистанційна робота: як правильно оформити і чи повинен роботодавець компенсувати витрати на особисту техніку і інтернет?
Скасування суміщення за ініціативою працівника
Облік робочого часу водіїв
Коли батько дитини може отримати додаткові 10 днів соціальної відпустки?
Утвержден показатель средней зарплаты за сентябрь 2020
Карантин вихідного дня: куди подіти працівників?
Лікарняний та як його оформити
Як оформити «декретну» відпустку на батька
За образливу атмосферу на роботі керівників каратимуть штрафами
Чи може роботодавець вносити зміни у посадову інструкцію в односторонньому порядку?
5 нюансів трудових відносин між працівником та ФОП
Як робітникам отримати компенсацію під час самоізоляції?
Апґрейд перевірок ФСС: аналізуємо зміни
Оплата праці при дистанційній роботі: ключові моменти
Як укласти строковий договір на заміщення відсутнього працівника?
Маски-шоу знову в тренді. Яка небезпека для бізнесу?
Відпустка для догляду за дитиною: відповіді на запитання
Самоізоляція: як оформити та оплатити
Профкваліфікації будуть присвоюватися по-новому
Дерегуляція чи демонтаж трудових прав?
5 речей, які треба знати про трудові книжки
При створенні робочих місць роботодавцям компенсують частину витрат на сплату ЄСВ
Мінекономіки пропонує по-новому вирішувати трудові спори
Мінекономіки пропонує дерегуляцію трудових відносин
Все новости
Реклама
Издания для профессионалов
Опросы
Лучшее средство борьбы с опозданиями сотрудников — это...
Денежный штраф
Публичный выговор
Просто не обращать на это внимание
Наши сотрудники не опаздывают!

Объявление
Уважаемые посетители! По всем вопросам относительно работы портала обращайтесь к администратору
2020 © МЕДИА-ПРО
2020 © HR-Лига
Copyright © 2005–2020 HR-Лига
Использование материалов из журналов Группы компаний «МЕДИА-ПРО» только по согласованию с редакцией (администрацией) портала.
Редакция (администрация) оставляет за собой право не разделять мнение авторов размещаемых материалов.
Редакция (администрация) портала не несет ответственности за ущерб, который может быть нанесен в результате использования, неиспользования или ненадлежащего использования информации, содержащейся на портале.
Ответственность за достоверность информации и прочих сведений несут авторы публикаций.
По всем вопросам пишите на admin@hrliga.com.