Главная  Карта сайта  Размещение рекламы на портале
  СООБЩЕСТВО КАДРОВИКОВ И СПЕЦИАЛИСТОВ ПО УПРАВЛЕНИЮ ПЕРСОНАЛОМ
Добро пожаловать
  УПРАВЛЕНИЕ ПЕРСОНАЛОМ
  Новости
  Библиотека статей
  Нормативная база
  Образцы документов
  Производств. календарь
  Книжная полка
  Кто есть кто
  Глоссарий
  События
  Опросы
  Размещение рекламы
  Наши партнеры
  Форум
Новые материалы
Подписаться на рассылку

Facebook
Календарь событий
Октябрь 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Ноябрь 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Все события
Реклама
Тет-а-тет з Класифікатором професій
Новости / Мониторинг законодательства
10.09.2020
Тет-а-тет з Класифікатором професій
 

21 століття, новітні технології, медіакомунікації. Прогрес — це добре. Шкода, не всі куточки бухгалтерського та кадрового життя він відвідав. Узяти, наприклад, Класифікатор професій. З нього вже пісок сиплеться. А його латають, штопають і знову підсовують нам для роботи. Але не варто сумувати. Тим більше що це не такий уже складний документ. Головне — знати, як у ньому шукати те, що потрібно. Хочете полегшити собі пошуки? Тоді увага на статтю.

Національний класифікатор України «Класифікатор професій ДК 003:2010», затверджений наказом Держспоживстандарту від 28.07.2010 р. № 327.

Штатний розпис, наказ про прийняття на роботу, запис у трудовій книжці, ЄСВ-звітність. Усе це ви сьогодні не складете/не заповните без Класифікатора професій. Тому відкриваємо та вивчаємо.

З чого починати пошуки?

Умовно Класифікатор професій можна розбити на описову частину, до якої додаються три додатки — А, Б і В.

В описовій частині всі професії укрупнено згруповані в 9 розділах: розділ 1 класифікації професій — «Законодавці, вищі державні службовці, керівники, менеджери (управителі)»; розділ 2 — «Професіонали»; розділ 3 — «Фахівці»; розділ 4 — «Технічні службовці»; розділ 5 — «Працівники сфери торгівлі та послуг»; розділ 6 — «Кваліфіковані робітники сільського та лісового господарств, риборозведення та рибальства»; розділ 7 — «Кваліфіковані робітники з інструментом»; розділ 8 — «Робітники з обслуговування, експлуатації та контролю за роботою технологічного устаткування, складання устаткування та машин»; розділ 9 — «Найпростіші професії».

Але в описовій частині ви не знайдете конкретних найменувань робіт. Їх слід шукати в додатках А і Б. У додатку А професійні найменування робіт відсортовано за цифровим кодом — кодом КП (див. нижче). У додатку Б ті ж професійні найменування робіт, що й у додатку А, але тут вони згруповані в алфавітному порядку. Тому якщо ви знаєте, як називається шукана професія, то починати радимо з перегляду додатка Б.

Переважна більшість професій у Класифікаторі розпочинаються саме з іменника, після якого вже йдуть відповідні уточнюючі слова. Наприклад, «начальник відділу», «директор виконавчий», «інженер з організації праці».

Пошук через алфавіт додатка Б буде легшим.

Знайшли в додатку Б те, що шукали? Чудово! Далі слід перевірити правильність свого вибору. У цьому допоможе кодування Класифікатора.

Код КП Код ЗКППТР Випуск ЄТКД Випуск ДКХП Професійна назва роботи

Розберемо, що приховують у собі ці коди.

Код КП. Це код Класифікатора професій. Він указує, до якого розділу, підрозділу, класу, підкласу та групи належить шукана професія. Перша цифра в коді КП — це цифра розділу класифікації професій. Так, наприклад, професії «Головний механік» присвоєно код КП 1222.1. У ньому перша цифра «1» означає, що професія належить до розділу 1 класифікації професій «Законодавці, вищі державні службовці, керівники, менеджери (управителі)», який містить професії, пов’язані з різними функціями управління та керівництва, що відзначаються своєю складністю і відповідальністю.

У коді КП 9322, який присвоєно професійній назві робіт «Притиральник скловиробів», перша «9» означає розділ 9 — «Найпростіші професії», який охоплює найпростіші професії (роботи), що не вимагають відповідного рівня освіти та навичок.

Чим менша перша цифра в коді КП, тим більш кваліфікована професія.

Наступні цифри в коді КП означають спеціалізацію — рівні класифікації, підрозділи, класи та підкласи професії. Цифра після крапки — код групи, що відповідає кваліфікаційному рівню професії.

А як бути, якщо в Класифікаторі трапляються декілька однакових найменувань робіт, які належать до одного розділу? Наприклад, у Класифікаторі професій є аж чотири начальники відділу з кодами КП 1221.2, 1223.2, 1229.7 і 1235. Як тут обрати потрібну професію? Тут допоможе таблиця з класифікацією професій Класифікатора (перед додатком А). У ній, орієнтуючись на коди КП найменувань робіт, знайдені в додатку Б, дивимося їх класифікацію.

1221.2 Начальники (інші керівники) та майстри виробничих підрозділів у сільському, лісовому та водному господарствах, у риборозведенні, рибальстві та природно-заповідній справі
1223.2 Начальники (інші керівники) та майстри дільниць (підрозділів) у будівництві
1229.7 Керівники інших основних підрозділів в інших сферах діяльності
1235 Керівники підрозділів матеріально-технічного постачання

Як бачите, професія «начальник відділу» може мати різну спеціалізацію: від сільського господарства до будівництва. Обираємо ту, яка потрібна.

Код ЗКППТР. Цей код прийшов з минулого. Він існував ще при Радянському Союзі, а потім перекочував в існуючий український Класифікатор професій. У сучасних (нових) найменувань професій у Класифікаторі такого коду немає. Тому якщо за шуканою професією його немає, то й переживати не варто. Код ЗКППТР потрібен для заповнення таблиці 5 Звіту з ЄСВ.

ЗКППТР — загальносоюзний класифікатор професій, посад та тарифних розрядів.

Графи «Випуск ДКХП/ЄТКД». Зазначені за окремими професійними найменуваннями робіт. Рекомендуємо звернути увагу на першу з них — графу «Випуск ДКХП».

ДКХП (довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників) — це збірник описів професій, який складається з безлічі випусків. Він описує кваліфікаційні характеристики професій, зазначених у Класифікаторі. Перше, чим він може допомогти вам, — зрозуміти відмінність між схожими професіями. Друге — може послугувати основою для складання посадової інструкції за обраною професією.

Приклад

Код КП Код ЗКППТР Випуск ЄТКД Випуск ДКХП Професійна назва роботи
4211

65 Касир торговельного залу
4211 12965
65 Контролер-касир

Як бачите, обидві професії мають один код КП. Та і їх назви, на перший погляд, дуже схожі. Визначитися з необхідною допоможе випуск 65 довідника кваліфікаційних характеристик професій (див. графу «Випуск ДКХП» навпроти цих професій).

У цьому випуску довідника зазначено, що до обов’язків касира торговельного залу переважно входить: перевірка наявності штрихкодів на товарах, ведення розрахунків зі споживачами за товари, вироби та послуги, ведення касового журналу, складання касової звітності та ін. А в контролера-касира обов’язки пов’язані більше з організаційними і контролюючими функціями: ознайомлення з асортиментом товарів на складі, участь у його отриманні, підготовка товарів до продажу, перевірка їх найменування, кількості, ціни, наявність штрихового коду. Крім того, до його обов’язків входить консультування покупця про властивості і якість товарів та ін.

Дужки в назві професії

У Класифікаторі дуже багато професійних назв робіт, зазначених зі складовими в дужках. Що ці дужки означають? І чи потрібно їх відкривати?

Професійну назву роботи слід зазначати не в повному обсязі, а в певній частині, якщо вона:

  • містить варіанти галузевої ознаки;
  • містить види діяльності;
  • стосується структурного підрозділу;
  • узагальнює або враховує варіанти використання споріднених іноземних назв професій.

Наприклад, професія «менеджер (управитель) із збуту» (код КП 1475.4). «Менеджер» є іншомовним синонімом «управителя», тож можна обрати те, що вам подобається, — або «менеджер із збуту», або «управитель із збуту».

Але будьте уважні: обирати з дужок потрібно не завжди! Назву професії з уточненням у дужках отриманого рівня освіти або конкретної галузевої належності «забираємо» з Класифікатора повністю.

Наприклад, «бухгалтер (з дипломом магістра)». У цьому випадку відкидати дужки не можна. Це цілісна назва професії, яка повинна використовуватися саме із застосуванням дужок у такому самому вигляді, як зазначено в Класифікаторі. Цього вимагає п. 2.14 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої спільним наказом Мінпраці, Мін’юсту, Мінсоцзахисту від 29.07.1993 р. № 58. Адже, по суті, вона говорить про більш високу кваліфікацію працівника. Так, «бухгалтер (з дипломом магістра)» має код КП 2411.2, тобто належить до розділу 2 «Професіонали» (див. вище). А ось просто «бухгалтер» має код КП 3433 і потрапляє до розділу 3 «Фахівці».

І тут виникає ще одне запитання: чи можна прийняти на посаду «бухгалтер (з дипломом магістра)» працівника, який має диплом спеціаліста? Можна. Законом України «Про вищу освіту» від 01.07.2014 р. № 1556-VII (див. п.п. 2 п. 2 розд. XV) законодавець прирівняв диплом спеціаліста до диплому магістра і диплом молодшого спеціаліста до диплому про вищу освіту зі ступенем молодшого бакалавра (п.п. 4 п. 2 розд. XV).

Як використовувати додаток?

Якщо ви не знайшли потрібну вам професію в додатках А і Б, вам допоможе додаток В. У ньому наведено похідні слова до професій. Такі, наприклад, як «віце», «головний», «заступник», «провідний», «молодший» та ін. За допомогою таких слів можна створити потрібну професію. Але для цього необхідно виконати три умови:

1) зберегти галузеву і функціональну належність;
2) виключити дублювання;
3) зберегти код професії.

Наприклад, вам потрібна професія «заступник головного бухгалтера». У Класифікаторі її немає. Тому берете з додатків А, Б професію «головний бухгалтер» (код КП 1231). Додаєте до неї похідне слово «заступник» з додатка В. Разом отримуєте потрібну вам професію з тим же кодом КП 1231. Але спочатку не забудьте перевірити, може, ця професія вже є в Класифікаторі.

А ще є примітка 2 в додатку В. Вона дозволяє розширювати базові професійні назви робіт шляхом додавання до них термінів та слів, що уточнюють, наприклад: місце роботи, сферу діяльності або виконувані роботи. Так, професійну назву роботи «заступник головного бухгалтера» за необхідності можна розширити словами-уточненнями «з витрат» або «з доходів». Код КП знову-таки залишиться тим самим — 1231.

Але зауважте: розширюючи назву професії, потрібно дотриматися лаконічності її викладу.

Чи можна, керуючись приміткою 2 в додатку В, самостійно створити професію через дефіс? Ні! Класифікатор не дозволяє утворювати розширені назви професій через дефіс, окрім тих випадків, коли в ньому вже передбачено такі назви. Тому буде помилкою об’єднувати окремі професії «бухгалтер» і «касир» в одну — «бухгалтер-касир». Адже Класифікатором передбачено окремі професійні назви цих робіт.

Що ж робити, якщо потрібно, щоб працівник виконував певний обсяг роботи за іншою професією? Тут є декілька варіантів:

  • Перший — можна розширити посадову інструкцію за основною професією працівника, додатково прописавши в ній обов’язки, які включає «додаткова професія». Наприклад, до посадової інструкції бухгалтера «довантажити» обов’язки касира.
  • Другий — ввести суміщення.
  • Третій — оформити внутрішнє сумісництво.

А тепер поглянемо на Класифікатор з точки зору впливу на нього гендерного фактора.

«Бухгалтер» чи «бухгалтерКА»?

Звертаємо увагу: наказом Мінекономіки від 18.08.2020 р. № 1574 затверджено Зміни № 9 до Класифікатора професій, що стосуються, зокрема, і можливості використовувати жіночі назви професій. Зміни передбачають, що професійні назви робіт наводяться у чоловічому роді, окрім назв, які застосовуються виключно у жіночому роді («економка», «нянька», «покоївка», «сестра-господиня», «швачка»). До речі, професійну назву роботи «сестра медична» (код КП 3231) тепер визначено як «сестра медична (брат медичний)».

За потребою користувача, при внесенні запису про назву роботи до кадрової документації окремого працівника професійні назви робіт можуть бути адаптовані для означення жіночої статі особи, яка виконує відповідні роботи (відповідно до п. 4 § 32 Українського правопису, схваленого постановою Кабінету Міністрів України від 22.05.2019 р. № 437). Наприклад, інженер — інженерка, верстатник широкого профілю — верстатниця широкого профілю, соціолог — соціологіня.

А якщо не дотримуватися?

Що ж там приховувати, не всі роботодавці при внесенні до штатного розпису посад, на які згодом приймалися працівники, зазирали до Класифікатора.

Наприклад, як ви знаєте, в Класифікаторі є професія «директор (начальник, інший керівник) підприємства» з кодом КП 1210.1.

У більшості з вас ця професія звучить як просто «директор». Чи буде це помилкою? З одного боку, Мінсоцполітики це до помилок не відносить (див. лист від 06.02.2019 р. № 19/0/193-19). Проте вимушені вас попередити: Держпраці вважає правильність найменування посади в трудовій книжці об’єктом інспектування. А вона не завжди так само лояльна до модернізації назв професії, як Мінсоцполітики.

Хоча навіть у такому разі все, що вам може загрожувати, — це припис і робота над помилками. Адже якщо виправити порушення у строк, установлений в приписі, то штрафу не буде.

Або ось ще приклад. «Фінансовий директор» чи «директор фінансовий». На практиці така перестановка слів трапляється дуже часто. На перший погляд, різниці немає. Але насправді, застосовуючи найменування «фінансовий директор», ми порушуємо вимоги Класифікатора. І, до речі, з точки зору Мінсоцполітики, це вже помилка (див. лист від 06.02.2019 р. № 19/0/193-19). Тож пишемо тільки як у Класифікаторі — «директор фінансовий».

Олена Огай

Бухгалтер 911

Просмотров: 874 Отправить другу Версия для печати
 

Смотрите также:
Донорство крові під час щорічної відпустки
Застосування Списків № 1 і № 2
Особливості надання лікарняного сезонному працівнику
Припинення контракту з працівником під час непрацездатності
Право на відпустку у разі звільнення
Скорочення сумісників
Нагадуємо про процедуру прийняття працівника на роботу
Лікарняні: «карантинні фішки» розрахункового періоду
Як оформити «декретну» відпустку на родича?
Коли можна пересилати поштою трудову книжку працівникові?
ЦЗ принялся проверять выданные пособия по частичной безработице: к кому придут?
Особливості надання навчальної відпустки
Деякі нюанси оплати праці логопеда медзакладу
Запис про атестацію робочого місця в трудову книжку працівника
Вихідна допомога при звільненні: кому, коли і в якому розмірі
Нюанси надання «чорнобильської» відпустки
Як відмовитися від комплексної перевірки на 2021 рік чи перенести дату її початку?
Оновлено форму звіту про працевлаштування осіб з інвалідністю
Соціальні відпустки: основні правила надання
Неоформлене сумісництво — чи буде кримінальна відповідальність?
З’явився проект плану комплексних перевірок на 2021 рік
Відеоспостереження на робочих місцях: яких правил має дотримуватися роботодавець?
Утвержден показатель средней зарплаты за август 2020
Прийняття на роботу без трудової книжки
Щорічні відпустки: відповіді на запитання. Частина 2
Планування перевірок бізнесу на 2021 рік: на що звернути увагу
Як працівнику встановити індивідуальний графік роботи?
Збереження середнього заробітку мобілізованій працівниці, яка знаходиться у «декретній» відпустці
Діє новий порядок перевірок ФСС
Тривалість щорічної основної відпустки для деяких категорій працівників
Контрольний список для визначення трудових відносин
Скорочення штату: у кого є перевага залишитися на роботі?
Щорічні відпустки: відповіді на запитання. Частина 1
Письмовий або усний трудовий договір?
Кого з роботодавців будуть підозрювати у не оформленні працівників?
Працівник захворів на COVID-19: дії роботодавця
Різниця між роботою за сумісництвом та суміщенням професій
Найпопулярніші помилки в лікарняних листках
Як надіслати повідомлення про прийняття працівника через Е-кабінет?
5 помилок HRD під час скорочення персоналу та як їх уникнути
Планується визначити поняття «одинока мати»
«Карантинна» допомога по частковому безробіттю: які документи підготувати до перевірки центром зайнятості?
Чи існує форма повідомлення про зміну істотних умов праці та форма погодження працівника?
Трудові гарантії учасникам виборів
Додаткова соціальна відпустка на дітей
5 кроків для отримання матеріального забезпечення від ФСС
Захворів під час відпустки: гарантії для працівників
Як Уряд планує розвивати пенсійну систему?
Чи є переміщення на інше робоче місце зміною істотних умов праці?
Звільнення працівника за систематичне невиконання обов’язків
Все новости
Реклама
Издания для профессионалов
Опросы
Осенне-зимний период характеризуется увеличением числа простудных заболеваний. Принимаете ли вы на своем предприятии какие-либо меры по борьбе с этим явлением?
Проводим вакцинацию сотрудников за счет предприятия
Бесплатно раздаем сотрудникам витамины
Производим уборку помещений с добавлением антибактериальных средств
Рекомендуем чаще проветривать офисы
Платим компенсации тем, кто никогда не берет больничный
Ничего не делаем. Пускай болеют

Объявление
Уважаемые посетители! По всем вопросам относительно работы портала обращайтесь к администратору
2020 © МЕДИА-ПРО
2020 © HR-Лига
Copyright © 2005–2020 HR-Лига
Использование материалов из журналов Группы компаний «МЕДИА-ПРО» только по согласованию с редакцией (администрацией) портала.
Редакция (администрация) оставляет за собой право не разделять мнение авторов размещаемых материалов.
Редакция (администрация) портала не несет ответственности за ущерб, который может быть нанесен в результате использования, неиспользования или ненадлежащего использования информации, содержащейся на портале.
Ответственность за достоверность информации и прочих сведений несут авторы публикаций.
По всем вопросам пишите на admin@hrliga.com.