Главная  Карта сайта  Размещение рекламы на портале
  СООБЩЕСТВО КАДРОВИКОВ И СПЕЦИАЛИСТОВ ПО УПРАВЛЕНИЮ ПЕРСОНАЛОМ
Добро пожаловать
  УПРАВЛЕНИЕ ПЕРСОНАЛОМ
  Новости
  Библиотека статей
  Нормативная база
  Образцы документов
  Производств. календарь
  Книжная полка
  Кто есть кто
  Глоссарий
  События
  Опросы
  Размещение рекламы
  Наши партнеры
  Форум
Новые материалы
Подписаться на рассылку

Facebook
Календарь событий
Октябрь 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Ноябрь 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Все события
Реклама
Щорічна відпустка поза графіком
Новости / Мониторинг законодательства
08.09.2020
Щорічна відпустка поза графіком
 

Графік відпусток в установах складають задовго до очікуваного відпочинку. Проте передбачити, яким саме буде перебіг подій, особливо в умовах нинішньої нестабільної ситуації, практично неможливо. Іноді співробітники просять перенести відпустку на більш ранній або пізній період. У яких випадках можлива відпустка поза графіком та як правильно її оформити?

Графік відпусток

Черговість надання відпусток визначається графіками, які (ч. 10 ст. 10 Закону про відпустки):

1) затверджуються власником або уповноваженим ним органом;

2) погоджуються з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом;

3) доводяться до відома всіх працівників.

При складанні графіків ураховують інтереси виробництва, особисті інтереси працівників та можливості для їх відпочинку.

Графік відпусток — це внутрішній нормативний документ організації, який дозволяє спланувати роботу на наступний рік, оскільки відсутність одного фахівця на роботі може негативно позначитися на діяльності організації. Окрім цього, на оплату відпускних роботодавцеві потрібні додаткові кошти, тож про їх наявність на рахунку варто потурбуватися заздалегідь. Тому такий документ, як графік відпусток, є не просто планом відпочинку співробітників. Він дозволяє роботодавцеві підготуватися до безперебійної роботи організації.

Конкретний період надання щорічних відпусток у межах, установлених графіком, узгоджується між працівником і роботодавцем, який зобов’язаний письмово повідомити працівника про дату початку відпустки не пізніш як за 2 тижні до встановленого графіком строку (ч. 11 ст. 10 Закону про відпустки).

Обов’язкове перенесення відпустки

Ситуації, коли щорічна відпустка переноситься в обов’язковому порядку, регламентовані ст. 80 КЗпП і ст. 11 Закону про відпустки. Так, на вимогу працівника щорічна відпустка має бути перенесена на інший період у разі:

1) порушення власником або уповноваженим ним органом строку письмового повідомлення працівника про час надання відпустки;

2) несвоєчасної виплати власником або уповноваженим ним органом заробітної плати працівнику за час щорічної відпустки (відпускних).

За ініціативою роботодавця, як виняток, щорічна відпустка може бути перенесена на інший період тільки за письмовою згодою працівника та за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) або іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом. Таке перенесення можливе за ситуації, коли надання щорічної відпустки в раніше обумовлений період може несприятливо відобразитися на нормальному перебігу роботи підприємства, установи, організації, та за умови, що частина відпустки тривалістю не менше 24 календарних днів буде використана в поточному робочому році.

Крім того, щорічна відпустка підлягає перенесенню на інший період (чи продовженню) через такі об’єктивні обставини:

 • настання тимчасової непрацездатності працівника;
 • виконання працівником державних або громадських обов’язків, якщо згідно із законодавством він підлягає звільненню на цей час від основної роботи зі збереженням заробітної плати;
 • настання строку відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами;
 • збігу щорічної відпустки з відпусткою у зв’язку з навчанням.

Якщо відпустка переноситься на інший строк, новий строк установлюється за згодою між працівником і роботодавцем.

Увага! Заборонено ненадання щорічних відпусток:

  • протягом 2 років підряд;
  • протягом робочого року особам віком до 18 років і працівникам, які мають право на щорічні додаткові відпустки за роботу зі шкідливими та важкими умовами або з особливим характером праці.

Переносимо відпустку за ініціативою працівника

Життєві обставини можуть змінитися будь-коли. А це може привести до того, що працівник захоче перенести час свого відпочинку. Додаткову можливість для цього йому надає, зокрема, п.п. 1 п. 2 розд. II Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17.03.2020 р. № 530-IX. Згідно з цією нормою на період установлення карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), роботодавець може надавати працівникові, у тому числі державному службовцю, службовцю органу місцевого самоврядування, за його згодою відпустку. Тобто Закон № 530 дозволяє на період карантину надавати працівникам відпустки поза графіком.

Якщо працівник сам просить перенести його щорічну відпустку, перевірте, чи належить він до категорії осіб, яким щорічні відпустки надають за їх бажанням у зручний для них час (ч. 13 ст. 10 Закону про відпустки). До таких осіб належать:

 • особи віком до 18 років;
 • особи з інвалідністю;
 • жінки перед відпусткою у зв’язку з вагітністю та пологами або після неї;
 • жінки, які мають двох і більше дітей віком до 15 років або дитину з інвалідністю;
 • одинокі матері (батьки), які виховують дитину без батька (матері); опікуни, опікуни або інші самотні особи, які фактично виховують одного або більше дітей віком до 15 років за відсутності батьків;
 • дружини (чоловіки) військовослужбовців;
 • ветерани праці та особи, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною;
 • ветерани війни, особи, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, а також особи, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 р. № 3551-XII;
 • батьки-вихователі дитячих будинків сімейного типу.

Також законодавством, колективним або трудовим договором можуть бути визначені інші категорії осіб, які мають право використати щорічну відпустку в зручний для них час.

Як бути, якщо працівник не має підстав для використання щорічної відпустки в зручний для нього час, але просить перенести відпочинок?

Кожен випадок перенесення відпустки роботодавець розглядає окремо з урахуванням можливостей своєї організації. При цьому роботодавець має право або погодитися на перенесення відпустки, або відмовити.

Важливо! Якщо в перенесенні відпустки працівникові відмовлено, то він зобов’язаний продовжувати працювати. Якщо співробітник вирішить самостійно припинити роботу, його відсутність на робочому місці може бути розцінена як прогул. А це, у свою чергу, може привести до звільнення.

Але припустимо, що зорі зійшлися сприятливим для працівника чином і керівник надав згоду на перенесення відпустки. Як це оформити документально?

Передусім знадобиться заява від працівника з проханням надати йому відпустку поза графіком. Строк подання заяви законодавчо не встановлений. Але тут потрібно пам’ятати про те, що відпускні виплачують працівникові не пізніше ніж за 3 календарних дні до початку відпустки (ст. 115 КЗпП, ст. 21 Закону про відпустки).

Проте можливі й винятки. Стаття 81 КЗпП дозволяє нам скористатися нормами міжнародного законодавства.

У цьому разі нас цікавить п. 2 ст. 7 Конвенції про оплачувані відпустки від 24.06.1970 р. № 132, ратифікованої Законом України від 29.05.2001 р. № 2481-III. Положення цього документа дозволяють виплатити відпускні працівникові в інші строки, якщо це обумовлено окремо в угоді між працівником і роботодавцем (див. також лист Мінсоцполітики від 05.01.2012 р. № 7/13/133-12).

Такою угодою може бути, зокрема, заява працівника з проханням виплатити відпускні в інший, ніж передбачено законодавством, строк, погоджений із роботодавцем. Наприклад, сформулювати можна так: «У зв’язку з проханням надати відпустку в стислі строки прошу виплатити відпускні в найближчий строк для виплати зарплати». Це можна зазначити в заяві про надання відпустки.

На підставі заяви працівника керівник установи видає наказ (розпорядження) про надання щорічної відпустки в інший період, ніж передбачено графіком.

За бажанням можна у графіці відпусток у графі «Примітки» зазначити, що відпустку перенесено на інший період.

Чи потрібно видавати ще й наказ (розпорядження) про внесення змін до графіка відпусток у разі їх перенесення? Якщо вважаєте за доцільне, можете це зробити. Але, на наш погляд, вносити зміни до графіка не обов’язково.

А ось унести інформацію про фактичне використання відпустки до особової картки працівника неодмінно потрібно.

Якщо перенесення відпустки ініціює роботодавець

Необхідність унести зміни до графіка відпусток може виникнути і в роботодавця. Наприклад, якщо в певний період часу вимагається залучити до роботи якомога більше співробітників. Або, навпаки, обсяг діяльності скорочується і роботодавцеві доводиться відправляти відпочивати більшу кількість співробітників, ніж було заплановано.

Таке перенесення відпустки можливе тільки в тому разі, якщо на це згоден сам працівник. За ним зберігається право вибору періоду відпустки: він може піти у відпустку відповідно до затвердженого заздалегідь графіка відпусток або прийняти пропозицію роботодавця і піти у відпустку в інший період.

Якщо згода від працівника отримана, керівник установи видає наказ (розпорядження) про перенесення відпустки. Заява від працівника не потрібна, оскільки ініціатором перенесення відпустки є роботодавець.

У наказі (розпорядженні) зазначають новий період відпочинку та причину перенесення відпустки.

Працівник повинен ознайомитися з наказом (розпорядженням) і на підтвердження згоди поставити свій підпис.

Як ми вже зазначали, вносити зміни до графіка відпусток не обов’язково. Головне — відобразити фактичне використання щорічної відпустки в особовій картці працівника.

Якщо працівник відмовляється йти у відпустку

Як ви вже знаєте, заборонено ненадання щорічних відпусток повної тривалості протягом 2 років підряд, а також ненадання щорічних відпусток протягом робочого року особам, які не досягли 18 років, та працівникам, які мають право на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами чи з особливим характером праці (ч. 5 ст. 80 КЗпП, ч. 5 ст. 11 Закону про відпустки).

Порушення зазначених вимог може загрожувати роботодавцю штрафом у розмірі однієї мінімальної зарплати, а в разі повторного порушення протягом року — двох мінзарплат (абз. 9, 10 ч. 2 ст. 265 КЗпП). Посадові особи ризикують «поплатитися» ще й штрафом у розмірі від 510 до 1700 грн, а при повторному порушенні протягом року або вчиненні цього порушення щодо неповнолітнього, вагітної жінки, одинокого батька, матері або особи, яка їх замінює і виховує дитину віком до 14 років або дитину з інвалідністю, — від 1700 до 5100 грн (ч. 1, 2 ст. 41 КпАП).

Щоб не допускати ситуацій із відпускними «хвостами», Мінсоцполітики в листі від 21.06.2012 р. № 207/13/116-12 пропонувало діяти так.

Якщо працівник відмовляється використати надане йому право на відпочинок (щорічну відпустку), враховуючи, що роботодавець несе відповідальність за ненадання відпустки, останній має право в межах, установлених графіком, без заяви працівника видати наказ про надання співробітникові відпустки. А працівник, у свою чергу, зобов’язаний своєчасно й точно виконати розпорядження роботодавця (ст. 139 КЗпП).

З такою позицією варто погодитися. Дійсно, відпустка — це право працівника. І такому праву кореспондує обов’язок роботодавця цю відпустку забезпечити. Нормативно-правові акти не передбачають можливість «найманця» відмовитися від свого права.

Така позиція знаходить своє відображення й у деяких судових рішеннях. Наприклад, Одеський окружний адміністративний суд у постанові від 04.06.2013 р. у справі № 815/3999/13-а, а також Одеський апеляційний адміністративний суд в ухвалі від 13.02.2014 р. у справі № 815/3999/13-а звернули увагу на те, що затверджений графік відпусток обов’язковий для виконання як роботодавцем, так і працівником. Законодавство про працю не вимагає подання заяви від працівників, час відпусток яких визначається графіком. Поготів, якщо працівник йде у відпустку в обумовлений у графіку строк. У цьому разі підставою для видання наказу про відпустку буде затверджений графік відпусток.

Таким чином, враховуючи можливість штрафів, краще стежити, щоб працівники не накопичували відпускний запас, а регулярно ходили в щорічні відпустки. Допоможе вам у цьому графік відпусток. Він слугує підставою для видання наказу (розпорядження) про надання відпустки. Заява працівника тут не потрібна.

Ознайомте працівника під підпис із датою початку відпустки не пізніше ніж за 2 тижні до встановленого графіком строку та видавайте відповідний наказ.

Вас може зацікавити

Книга обліку щорічних і додаткових відпусток

У книзі обліку щорічних і додаткових відпусток працівників подані рекомендації щодо його ведення з метою якісного обліку та здійснення оперативного контролю наданих відпусток, а також, щоб використовувати його дані для підготовки квартальної і річної звітності.

Придбати видання

 

Олена Біляєва

Оплата праці

Просмотров: 942 Отправить другу Версия для печати
 

Смотрите также:
Донорство крові під час щорічної відпустки
Застосування Списків № 1 і № 2
Особливості надання лікарняного сезонному працівнику
Припинення контракту з працівником під час непрацездатності
Право на відпустку у разі звільнення
Скорочення сумісників
Нагадуємо про процедуру прийняття працівника на роботу
Лікарняні: «карантинні фішки» розрахункового періоду
Як оформити «декретну» відпустку на родича?
Коли можна пересилати поштою трудову книжку працівникові?
ЦЗ принялся проверять выданные пособия по частичной безработице: к кому придут?
Особливості надання навчальної відпустки
Деякі нюанси оплати праці логопеда медзакладу
Запис про атестацію робочого місця в трудову книжку працівника
Вихідна допомога при звільненні: кому, коли і в якому розмірі
Нюанси надання «чорнобильської» відпустки
Як відмовитися від комплексної перевірки на 2021 рік чи перенести дату її початку?
Оновлено форму звіту про працевлаштування осіб з інвалідністю
Соціальні відпустки: основні правила надання
Неоформлене сумісництво — чи буде кримінальна відповідальність?
З’явився проект плану комплексних перевірок на 2021 рік
Відеоспостереження на робочих місцях: яких правил має дотримуватися роботодавець?
Утвержден показатель средней зарплаты за август 2020
Прийняття на роботу без трудової книжки
Щорічні відпустки: відповіді на запитання. Частина 2
Планування перевірок бізнесу на 2021 рік: на що звернути увагу
Як працівнику встановити індивідуальний графік роботи?
Збереження середнього заробітку мобілізованій працівниці, яка знаходиться у «декретній» відпустці
Діє новий порядок перевірок ФСС
Тривалість щорічної основної відпустки для деяких категорій працівників
Контрольний список для визначення трудових відносин
Скорочення штату: у кого є перевага залишитися на роботі?
Щорічні відпустки: відповіді на запитання. Частина 1
Письмовий або усний трудовий договір?
Кого з роботодавців будуть підозрювати у не оформленні працівників?
Працівник захворів на COVID-19: дії роботодавця
Різниця між роботою за сумісництвом та суміщенням професій
Найпопулярніші помилки в лікарняних листках
Як надіслати повідомлення про прийняття працівника через Е-кабінет?
5 помилок HRD під час скорочення персоналу та як їх уникнути
Планується визначити поняття «одинока мати»
«Карантинна» допомога по частковому безробіттю: які документи підготувати до перевірки центром зайнятості?
Чи існує форма повідомлення про зміну істотних умов праці та форма погодження працівника?
Трудові гарантії учасникам виборів
Додаткова соціальна відпустка на дітей
5 кроків для отримання матеріального забезпечення від ФСС
Захворів під час відпустки: гарантії для працівників
Як Уряд планує розвивати пенсійну систему?
Чи є переміщення на інше робоче місце зміною істотних умов праці?
Звільнення працівника за систематичне невиконання обов’язків
Все новости
Реклама
Издания для профессионалов
Опросы
Какова, по вашему мнению, роль HR-специалиста в организации?
Исполнитель — ведение кадрового делопроизводства
Мотиватор — разработка, внедрение и поддержание системы мотивации
Координатор — координация действия служб
Генератор идей — кадровая стратегия
Душа команды — коммуникации внутри организации
Член управленческой команды
Другое

Объявление
Уважаемые посетители! По всем вопросам относительно работы портала обращайтесь к администратору
2020 © МЕДИА-ПРО
2020 © HR-Лига
Copyright © 2005–2020 HR-Лига
Использование материалов из журналов Группы компаний «МЕДИА-ПРО» только по согласованию с редакцией (администрацией) портала.
Редакция (администрация) оставляет за собой право не разделять мнение авторов размещаемых материалов.
Редакция (администрация) портала не несет ответственности за ущерб, который может быть нанесен в результате использования, неиспользования или ненадлежащего использования информации, содержащейся на портале.
Ответственность за достоверность информации и прочих сведений несут авторы публикаций.
По всем вопросам пишите на admin@hrliga.com.