Главная  Карта сайта  Размещение рекламы на портале
  СООБЩЕСТВО КАДРОВИКОВ И СПЕЦИАЛИСТОВ ПО УПРАВЛЕНИЮ ПЕРСОНАЛОМ
Добро пожаловать
  УПРАВЛЕНИЕ ПЕРСОНАЛОМ
  Новости
  Библиотека статей
  Нормативная база
  Образцы документов
  Производств. календарь
  Книжная полка
  Кто есть кто
  Глоссарий
  События
  Опросы
  Размещение рекламы
  Наши партнеры
  Форум
Новые материалы
Подписаться на рассылку

Facebook
Календарь событий
Июнь 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Июль 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Все события
Реклама
«Антикоронавірусні» закони: вивчаємо та застосовуємо
Новости / Мониторинг законодательства
27.03.2020
«Антикоронавірусні» закони: вивчаємо та застосовуємо
 

На жаль, хворих на коронавірус зафіксовано вже й в Україні. Починаючи з 12 березня 2020 року Уряд запровадив на всій території України карантин для запобігання поширенню цього вірусу. 17 березня Верховна Рада прийняла цілу низку законів, які мають сприяти активній боротьбі з поширенням коронавірусу. Сьогодні ми розглянемо ті з них, які безпосередньо торкнулися роботодавців та їх працівників.

Відпустка без збереження зарплати

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17.03.2020 р. № 530-IX (далі — Закон № 530) внесено зміни до ст. 26 Закону про відпустки. У чому полягає їх суть? Зараз розберемося. Нагадаємо, що до цих змін у відпустку без збереження зарплати у зв’язку з карантином за своїм бажанням могли піти матері або інші особи (батько дитини, баба, дід), для догляду за дитиною віком до 14 років на період оголошення карантину. Підстава — п. 31 ст. 25 Закону про відпустки. Як бачимо, таку відпустку за своїм бажанням могло узяти обмежене коло працівників — працівники з дітьми. Так, звичайно, якщо працівник підпадає під якусь пільгову категорію осіб, зазначену в ст. 25 Закону про відпустки, то він може взяти за своїм бажанням відпустку без збереження зарплати на іншій підставі. Це стосується, наприклад, працівників — пенсіонерів за віком, працівників з інвалідністю.

Для усіх інших працівників ст. 26 Закону про відпустку передбачала можливість виходу у відпустку без збереження зарплати за згодою сторін на термін, обумовлений угодою між працівником та роботодавцем, але не більше 15 календарних днів на рік. Тобто термін такої відпустки був обмежений — не більше 15 календарних днів на рік.

Наразі Законом № 530 внесено зміни до ст. 84 КЗпП та ст. 26 Закону про відпустки. Ними передбачено, що у разі встановлення КМУ карантину відповідно до Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» від 06.04.2000 р. № 1645-III термін перебування у відпустці без збереження зарплати не включається у загальний строк, установлений частиною першою ст. 26 Закону про відпустку.

Що означають ці зміни?

Будь-який працівник за угодою сторін може взяти відпустку за свій рахунок на період карантину, встановленого КМУ. При цьому дні такої відпустки, які припадають на цей період, зараховуватися у 15 календарних днів не будуть.

Тобто надалі працівник після закінчення карантину зможе також скористатися відпусткою без збереження зарплати строком на 15 календарних днів.

Маємо попередити роботодавців та працівників про два нюанси при наданні такої відпустки:

  1. Відпустка за свій рахунок, яка надається згідно зі ст. 26 Закону про відпустки, — це відпустка за угодою сторін. Тобто якщо працівник не згоден в неї піти, роботодавець не має права його відправити у таку відпустку.

  2. Листок непрацездатності, який припадає на період відпустки без збереження зарплати, не оплачується! Це зазначено у ст. 23 Закону про соціальне страхування та п. 3.15 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗ від 13.11.2001 р. № 455 (далі — Інструкція № 455).

Виняток — листок непрацездатності, виданий у зв’язку з вагітністю та пологами. Він оплачується у будь-якому випадку.

Режим роботи

Не оминув Закон № 530 й питань режиму роботи підприємств, установ та організацій на період установлення карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби. У Прикінцевих положеннях Закону № 530 передбачено, що на період карантину роботодавець може доручити, в тому числі державному службовцю, службовцю органу місцевого самоврядування, виконувати протягом певного періоду роботу, визначену трудовим договором, вдома, а також надавати працівнику, у тому числі державному службовцю, службовцю органу місцевого самоврядування, за його згодою відпустку.

Крім того, власником підприємства, установи, організації або уповноваженим органом може змінюватися режим роботи органів, закладів, підприємств, установ та організацій, зокрема, щодо прийому та обслуговування фізичних та юридичних осіб. Інформація про такі зміни повинна доводитися до відома населення з використанням вебсайтів та інших комунікаційних засобів.

Тобто на період карантину усі підприємства, установи та організації, у тому числі державні органи та органи місцевого самоврядування, повинні створити умови для переведення працівників на дистанційну роботу (вдома) або організувати позмінну роботу.

До речі, наказом НАДС від 13.03.2020 р. уже внесено зміни до Типових правил внутрішнього службового розпорядку, затверджених наказом НАДС від 03.03.2016 р. № 50. Вони як раз передбачають можливість за ініціативою держслужбовця і згодою його безпосереднього керівника виконувати завдання за посадою за межами адміністративної будівлі держоргану, тобто вдома.

Доплати медпрацівникам

Законом № 530 доручено КМУ встановити:

  • додаткові доплати до заробітної плати медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті ліквідацією захворювання серед населення на коронавірусну хворобу, у розмірі до 200% зарплати на період виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби, до завершення виконання таких заходів;
  • доплати до заробітної плати окремим категоріям працівників, які забезпечують життєдіяльність населення.

Тобто повинна з’явитися відповідна постанова КМУ.

Зауважимо, що до цієї норми багато запитань:

  • який конкретний розмір цієї доплати?
  • яким окремим категоріям працівників, що забезпечують життєдіяльність населення, будуть встановлені доплати?
  • до якого розміру зарплати будуть нараховуватися ці доплати?

Адже зазвичай, доплата нараховується на посадовий оклад.

Отже, сподіваємося, що усі ці питання будуть ураховані у відповідних постановах КМУ. Тож чекаємо.

Новий страховий випадок для лікарняних

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17.03.2020 р. № 533-IX (далі — Закон № 533) внесені зміни до Закону про соцстрахування. По суті, встановлено додатковий страхового випадку, за яким надаватиметься допомога по тимчасовій непрацездатності.

Допомога по тимчасовій непрацездатності буде надаватися також на період перебування в спеціалізованих закладах охорони здоров’я, а також на самоізоляції під медичним наглядом у зв’язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби, а також локалізацію та ліквідацію її спалахів та епідемій. Це зазначено у п.п. 51 ст. 22 Закону про соцстрахування.

Наразі офіційних роз’яснень щодо цих змін ще немає. Припускаємо, що йдеться про видачу лікарняних листків здоровим працівникам, які контактували із хворими та можуть бути носіями інфекції. Зараз багато наших співвітчизників повертаються з інших країн. І вони повинні бути на самоізоляції під наглядом лікаря чи у спеціалізованих закладах охорони здоров’я. Скоріш за все, для них буде передбачена видача таких лікарняних листків.

Допомога по тимчасовій непрацездатності у цьому випадку виплачуватиметься так само, як при звичайній хворобі, — з шостого дня непрацездатності. Але розмір такої допомоги становитиме 50% середньої зарплати (доходу) незалежно від страхового стажу.

Для запровадження цих нових норм Закону про соцстрахування потрібні зміни до:

  • Інструкції № 455 — щодо можливості видачі таких лікарняних листків;
  • наказу від 03.11.2004 р. № 532/274/136-ос/1406 — щодо форми листка непрацездатності. У першу чергу у перелік причин непрацездатності треба додати нову причину. Адже нам із вами треба чітко знати, як такий листок оплачувати. За новою причиною — це 50% середньої зарплати незалежно від страхового стажу.

Законом № 533 доручено Кабміну невідкладно привести підзаконні акти у відповідність із цим Законом. Дуже сподіваємося, що також будуть внесені зміни до Порядку оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, за рахунок коштів роботодавця, затвердженого постановою КМУ від 26.06.2015 р. № 440. Адже норм щодо оплати лікарняного листка за новим страховим випадком у розмірі 50% середньої зарплати незалежно від страхового стажу у Порядку № 440 поки що немає.

Вочевидь, лікарняний листок повинен оплачуватися однаково як за рахунок ФСС, так і за рахунок роботодавця — 50% середньої зарплати. Отже, нас із вами очікує багато нових законодавчих та нормативних актів.

Міцного здоров’я!

Тетяна Руда

Оплата праці

Просмотров: 2768 Отправить другу Версия для печати
 

Смотрите также:
Чи має право батько на «декретну» відпустку, якщо матір дитини є приватним підприємцем?
Чи може дружина працювати в магазині чоловіка-підприємця без трудової і зарплати?
Чи впливає перебування у відпустці без збереження зарплати на розрахунок лікарняних?
Як оформити повернення працівників до роботи після карантину?
Самоізоляцію працівників віком 60+ можна оформити як простій
Чи впливає допомога по частковому безробіттю на розрахунок лікарняних?
Накопичувальна пенсійна система: Федерація роботодавців попередила про ризики
Праця неповнолітніх: відповіді на запитання
Без військового квитка тепер не прийматимуть на роботу
Про відпустки — головне
Як заповнити звіт за формою № Д4 при переведенні працівника?
Прощавай: підстави припинення трудового договору
Затверджено нову форму Особової картки дерслужбовця
У украинцев будет две пенсии: когда можно получить?
У лікарняному немає діагнозу та шифру: чи виплачувати лікарняні?
Коли працівника можна звільнити раніше ніж за 2 тижні?
Запрацював розширений перелік підстав для перевірок роботодавців
Новий Трудовий кодекс можуть прийняти вже до кінця липня
Держпраці відновлює позапланові перевірки
Як отримати компенсацію втраченого заробітку за час ізоляції?
Пом’якшення карантину не скасовує неоплачувані відпустки
Алгоритм розрахунку лікарняного
Чи можна піти у «декрет» пізніше належного строку?
Прогул під час карантину: звільнити не можна пробачити?
Ряд повноважень у сфері праці передали від Мінсоцполітики в Мінекономіки
Режим роботи осіб віком 60+, які повинні бути на самоізоляції
Компенсація за додаткову відпустку при звільненні сумісника
Строковий трудовий договір на період карантину
Звільнення вагітної жінки
Прожитковий мінімум хочуть розрахувати по-новому
За яких умов щорічну відпустку можна перенести?
Працівник надав лікарняний з причиною «ізоляція від COVID-19»
Хто отримає подвійну зарплату під час карантину
Від Уряду вимагають зупинити просування законопроекту «Про працю»
Кого в Україні перевірятимуть під час карантину
Накопичувальну пенсію можуть запровадити вже з наступного року
Нюанс звільнення у зв’язку зі скороченням штату
Розміри штрафів, соцвиплат і посадових окладів мають визначати по-новому
Як звільнити працівника за розкрадання майна підприємства?
Особи віком 60+ ще мають перебувати на самоізоляції
Чи може працівник самостійно прийняти рішення самоізолюватися вдома?
Вчасно не розрахувався із працівником при звільненні — заплати штраф
Підстави та умови матеріальної відповідальності працівників
Які види відпусток передбачено для працівників з дітьми?
Графіки роботи працівників можна скоригувати, аби уникнути давки у громадському транспорті
Строки зберігання документів
Чи може роботодавець затримати виплату за весь час щорічної відпустки під час карантину?
Підстави для відмови у прийнятті на роботу
Правила роботи в офісах на період карантину
Перевірки Держпраці будуть проводитися по-новому
Все новости
Реклама
Издания для профессионалов
Опросы
Кто у вас в компании занимается кадровым делопроизводством?
Менеджер по персоналу
Кадровик
Секретарь
Бухгалтер
А никто им не занимается

Объявление
Уважаемые посетители! По всем вопросам относительно работы портала обращайтесь к администратору
2020 © МЕДИА-ПРО
2020 © HR-Лига
Copyright © 2005–2020 HR-Лига
Использование материалов из журналов Группы компаний «МЕДИА-ПРО» только по согласованию с редакцией (администрацией) портала.
Редакция (администрация) оставляет за собой право не разделять мнение авторов размещаемых материалов.
Редакция (администрация) портала не несет ответственности за ущерб, который может быть нанесен в результате использования, неиспользования или ненадлежащего использования информации, содержащейся на портале.
Ответственность за достоверность информации и прочих сведений несут авторы публикаций.
По всем вопросам пишите на admin@hrliga.com.