Главная  Карта сайта  Размещение рекламы на портале
  СООБЩЕСТВО КАДРОВИКОВ И СПЕЦИАЛИСТОВ ПО УПРАВЛЕНИЮ ПЕРСОНАЛОМ
Добро пожаловать
  УПРАВЛЕНИЕ ПЕРСОНАЛОМ
  Новости
  Библиотека статей
  Нормативная база
  Образцы документов
  Производств. календарь
  Книжная полка
  Кто есть кто
  Глоссарий
  События
  Опросы
  Размещение рекламы
  Наши партнеры
  Форум
Новые материалы
Подписаться на рассылку

Facebook
Календарь событий
Сентябрь 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Октябрь 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Все события
Реклама
Проект Закону про працю: перспективні правила «трудового» життя
Новости / Мониторинг законодательства
29.01.2020
Проект Закону про працю: перспективні правила «трудового» життя
 

Сьогодні поговоримо про проект Закону України «Про працю» від 28.12.2019 р. № 2708 (далі — Закон про працю). Він поданий на розгляд до Верховної Ради Кабміном, і є велика ймовірність, що його прийме парламентська більшість. Давайте ознайомимося з цим документом.

Ви напевно чули, що з 2020 року планувалося прийняття нового Трудового кодексу. Але цьому не судилося збутися. Зате в останній робочий день минулого року Кабмін подав тільки проект Закону про працю.

У разі ухвалення цього законопроекту ВРУ і підписання Президентом він замінить собою чинні нині КЗпП, Закон про оплату праці, Закон про відпустки та низку інших нормативних актів.

Звичайно, у процесі ухвалення цього законопроекту до нього можуть внести зміни.

Але вже зараз зрозуміло, які ключові норми в нього закладені та що нас очікує в найближчому майбутньому. Час на детальне вивчення остаточного варіанта у нас буде, адже він набере чинності через 6 місяців після опублікування Закону про працю.

Отже, давайте проведемо знайомство із проектом Закону про працю.

Прийняття на роботу

Трудові відносини оформлятимуться тільки у письмовій формі шляхом укладення трудового договору. У ньому мають бути прописані обов’язкові умови, встановлені Законом про працю, і можуть бути прописані додаткові умови. До речі, з тими працівниками, з якими виявиться, що на момент набрання чинності Законом про працю не були укладені трудові договори у письмовій формі, треба буде їх укласти.

На це буде наданий цілий рік із моменту набрання чинності Законом про працю.

Врахуйте, що дату виникнення трудових відносин з працівником треба буде ставити стару — дату прийняття на роботу. Хочемо звернути увагу роботодавців на те, що до укладення трудових договорів у письмовій формі треба підійти з великою відповідальністю у буквальному розумінні цього слова. Чому? Тому, що якщо до договору будуть включені умови, які мають дискримінаційний характер або погіршують становище працівника порівняно з трудовим законодавством, це розцінюватиметься як грубе порушення трудового законодавства. А за такі порушення зараз передбачена кримінальна відповідальність для посадових осіб роботодавця (ст. 172 Кримінального кодексу України).

Пропонується 7 видів трудових договорів:

1) безстроковий;
2) строковий (строком не більше 5 років);
3) короткостроковий (строком не більше двох місяців);
4) сезонний (на строк певного періоду (сезону), який не перевищує 8 місяців поспіль);
5) з нефіксованим робочим часом;
6) учнівський трудовий договір;
7) трудовий договір з домашнім працівником (укладається з фізичною особою для роботи з обслуговування домашнього господарства (сім’ї)).

Працівника не можна буде допускати до роботи без укладення трудового договору і повідомлення про прийняття на роботу. Тобто обов’язок роботодавця у відправленні Повідомлення про прийняття на роботу залишиться.

При прийнятті на роботу в загальному випадку треба буде пред’явити паспорт та ідентифікаційний код. Інформація про трудовий стаж працівника буде зберігатися в електронному вигляді. Зараз на повну здійснюється робота в цьому напрямі.

Строк випробування можна буде встановити, але не більше 3 місяців.

Звільнення працівників

Проєктом Закону про працю передбачено, що трудовий договір припинятиметься шляхом укладення додаткової угоди до трудового договору.

Перелік підстав для припинення трудових відносин прописано в самому законі, серед них:

1) закінчення строку трудового договору;
2) угода сторін;
3) розірвання трудового договору за ініціативою працівника;
4) розірвання трудового договору за ініціативою роботодавця;
5) з не залежних від волі сторін підстав;
6) підстави, передбачені трудовим договором;
7) інші підстави, передбачені законом.

Найцікавішою підставою для припинення трудового договору є припинення трудового договору за ініціативою роботодавця.

Роботодавцеві нададуть право на розірвання трудового договору з працівником без будь-якої причини, просто за його бажанням. Але для цього він повинен буде попередити працівника заздалегідь.

А строк попередження залежатиме від того, скільки цей працівник відпрацював на підприємстві, в установі, організації (таблиця).

Строки попередження про звільнення

Період роботи працівника Обов’язковий строк попередження
про звільнення — не пізніше ніж за
0–6 місяців 15 днів
Понад 6 місяців — 5 років 30 днів
Понад 5 років — 10 років 60 днів
Понад 10 років 90 днів

Обов’язковий строк попередження за домовленістю сторін може бути замінений грошовою компенсацією. Її розмір не може бути менший за середньоденний заробіток працівника за кожен робочий день зменшення строку такого повідомлення. Тобто якщо дуже хочеться роботодавцеві розстатися з працівником і останній згоден, то можна розпрощатися швидко. Але за кожен день, який працівник недопрацює у роботодавця, він отримає компенсацію у розмірі середньоденної зарплати.

У роботодавця також з’явиться можливість не запитувати згоди у працівника на скорочення строку попередження про звільнення. Але тоді він зобов’язаний буде виплатити працівникові компенсацію в розмірі не менше подвійного середньоденного заробітку за кожен день зменшення строку такого попередження.

До речі, жодних заборон на звільнення за ініціативою роботодавця в період перебування працівника на лікарняному або у відпустці не передбачено. Тому «вихід» на лікарняний або у відпустку працівника від звільнення не врятує.

Також можна буде розірвати трудовий договір за ініціативою роботодавця у зв’язку з порушенням працівником умов трудового договору. Так, у разі якщо працівник порушить умови трудового договору більше двох разів протягом 180 календарних днів, роботодавець зможе звільнити працівника за своєю ініціативою. Перелік умов трудового договору, порушення яких дає підстави для його припинення, визначається в самому договорі.

Тож порада працівникам: уважно читайте трудовий договір!

Режим роботи

Нормальна тривалість робочого часу, як і зараз, складатиме 40 годин. Але не протягом тижня, а протягом семиденного періоду. Такий семиденний період визначає роботодавець.

Тривалість щоденної роботи також визначатиме сам роботодавець. До речі, у проекті Закону про працю ви не знайдете вимоги про скорочення на годину робочого дня в передсвятковий день, як це зараз установлено в ст. 53 КЗпП. Також не знайдете вимогу у перенесенні вихідного дня на наступний після святкового або неробочого робочий день у разі, коли святковий або неробочий день збігається з вихідним. Перенесення робочих днів для створення сприятливих умов відпочинку у святкові дні збережеться. Таке перенесення визначатиметься індивідуально за угодою сторін згідно з умовами трудового договору.

Як і зараз, роботодавець зможе встановлювати окремим працівникам підсумований облік робочого часу. Тільки обліковий період буде не більше 4 місяців підряд. Зараз же ми можемо обирати обліковий період: місяць, квартал, півроку, рік.

Як і було анонсовано нашими законодавцями, буде закріплено поняття гнучкого графіка робочого часу і дистанційної (надомної) роботи. Дійсно, все більше працівників на практиці схильні обирати саме такий режим роботи.

Відпустки

Тривалість щорічної основної оплачуваної відпустки — як і раніше, не менша 24 календарних днів. Законами чи трудовим договором може бути встановлено відпустку більшої тривалості.

Неподільна частина такої відпустки залишиться — не менше 14 календарних днів. Трудовим або колективним договором можна її збільшити.

Святкові і неробочі дні при визначенні щорічної відпустки, як і зараз, враховуватися не будуть.

Зобов’язання в наданні роботодавцем невикористаної частини щорічної відпустки не пізніше 12 місяців після закінчення робочого року, за який надається відпустка, залишиться. Але! Невиконання цієї вимоги розцінюватиметься як грубе порушення трудового законодавства з усіма згаданими вище «кримінальними» наслідками.

Зауважте: у разі розірвання трудового договору працівникові виплачуватиметься грошова компенсація за ненадані дні щорічної оплачуваної відпустки за поточний і попередній робочі роки.

Виходить, що відпустки, зароблені за попередні роки, згоратимуть? Імовірно, до такого не дійде, оскільки перспектива притягнення до кримінальної відповідальності посадових осіб роботодавця буде стимулом для того, щоб працівники своєчасно ходили у відпустку.

До речі, хочемо заспокоїти, що ті відпустки, які працівники зароблять на момент набрання чинності Законом про працю, не згорять. Це прямо прописано в Заключних положеннях.

«Випала» із Закону про працю соціальна відпустка працівникам, які мають дітей. Зараз вона надається на підставі ст. 19 Закону про відпустки тривалістю 10 (17) календарних днів.

Можливо, під час розгляду законопроекту законодавці такий вид відпустки реанімують. Але факт залишається фактом — новим трудовим законодавством надання такої соцвідпустки поки не планується.

Вас може зацікавити

Посібник
«Прийняття та звільнення»

Придбати

Журнал
«Управление персоналом»

Придбати

Журнал
«КАДРОВИК.UA»

Придбати

 

Тетяна Руда

Оплата праці

Просмотров: 1428 Отправить другу Версия для печати
 

Смотрите также:
Оновлений Класифікатор професій: відповіді на практичні запитання
Керівник йде у відпустку: хто має право підписувати документи?
Ще одна допомога по частковому безробіттю під час епідемії
Працюючим за ЦПД простій не оголошують — Мінекономіки
Перевірки Держпраці від «А» до «Я»
План перевірок Фонд соцстраху у IV кварталі 2020 року
Коли працівник має право на 24-денну відпустку, не відпрацювавши на підприємстві пів року?
Звільнення співробітника через призов на строкову військову службу
В Украине пишут новые правила для удаленной работы
ПФУ та Фонд соцстраху можуть об’єднати з 2021 року
Звільнення працівників: підстави і відповідальність
Чи можлива доплата, якщо умови праці віднесено до допустимих?
Право працівниці-чорнобильця на дві додаткові відпустки
Як Держпраці визначає підприємства для планової перевірки
Удаленка при COVID-19: рекомендации работодателям от МОТ
Перевірки по-новому: що передбачає урядовий законопроект?
Чи потрібно повертати виплачену вихідну допомогу у разі поновлення працівника на посаді?
У КЗпП пропишуть правила роботи нічних працівників
Простій на підприємстві: чи оплачується лікарняний?
Мінзарплата залежно від фактичного прожиткового мінімуму: черговий законопроект
Ведення військового обліку мають удосконалити
ФСС відновив фінансування лікарняних та декретних
За одне незаконне звільнення стягується один середній заробіток
Чи виплачується допомога по частковому безробіттю, якщо працівник захворів?
Чи може роботодавець надати відпустку за заявою, отриманою поштою?
Прожитковий мінімум у 2021 році збільшуватиметься двічі
Календар робочого часу-2021
Лікарняний під час щорічної відпустки працівника
Фонд соцстраху повідомив про повне зупинення виплат лікарняних і декретних
Мінімальна зарплата у проекті Держбюджету на 2021 рік
Работодатель «на дом»: что внесли в новые правила дистанционной работы
Підстави для звільнення
Чи може роботодавець відмовити у наданні «навчальної» відпустки?
Врахування доплати соцпрацівникам до мінзарплати
Українцям без щеплень хочуть заборонити працювати і вчитися
Електронна трудова книжка: що треба знати кадровику
Ризики при укладенні договору аутстаффінгу
Особливості заповнення ф. № 1ДФ, якщо упродовж кварталу звільняли-приймали працівників
Утвержден показатель средней зарплаты за июль 2020
Тет-а-тет з Класифікатором професій
Укладання трудового договору: відповіді на запитання
Особливості працевлаштування внутрішньо переміщених осіб
Прийняття на роботу працівника, який зареєстрований ФОП
Професійні стандарти розроблятимуть за новими правилами
Вкладиш до трудової книжки
Чи має право роботодавець звільнити жінку з «декретного місця»?
Як затверджуються правила трудового розпорядку
Європейські профспілки вимагають прийняти законодавчий акт ЄС про справедливі зарплати
Пропонується врегулювати дистанційну роботу по-новому
Щорічна відпустка поза графіком
Все новости
Реклама
Издания для профессионалов
Опросы
Осенне-зимний период характеризуется увеличением числа простудных заболеваний. Принимаете ли вы на своем предприятии какие-либо меры по борьбе с этим явлением?
Проводим вакцинацию сотрудников за счет предприятия
Бесплатно раздаем сотрудникам витамины
Производим уборку помещений с добавлением антибактериальных средств
Рекомендуем чаще проветривать офисы
Платим компенсации тем, кто никогда не берет больничный
Ничего не делаем. Пускай болеют

Объявление
Уважаемые посетители! По всем вопросам относительно работы портала обращайтесь к администратору
2020 © МЕДИА-ПРО
2020 © HR-Лига
Copyright © 2005–2020 HR-Лига
Использование материалов из журналов Группы компаний «МЕДИА-ПРО» только по согласованию с редакцией (администрацией) портала.
Редакция (администрация) оставляет за собой право не разделять мнение авторов размещаемых материалов.
Редакция (администрация) портала не несет ответственности за ущерб, который может быть нанесен в результате использования, неиспользования или ненадлежащего использования информации, содержащейся на портале.
Ответственность за достоверность информации и прочих сведений несут авторы публикаций.
По всем вопросам пишите на admin@hrliga.com.