Главная  Карта сайта  Размещение рекламы на портале
  СООБЩЕСТВО КАДРОВИКОВ И СПЕЦИАЛИСТОВ ПО УПРАВЛЕНИЮ ПЕРСОНАЛОМ
Добро пожаловать
  УПРАВЛЕНИЕ ПЕРСОНАЛОМ
  Новости
  Библиотека статей
  Нормативная база
  Образцы документов
  Производств. календарь
  Книжная полка
  Кто есть кто
  Глоссарий
  События
  Опросы
  Размещение рекламы
  Наши партнеры
  Форум
Новые материалы
Подписаться на рассылку

Facebook
Календарь событий
Февраль 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

Март 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Все события
Реклама
Особливості оплати лікарняних «чорнобильцям»
Новости / Мониторинг законодательства
23.10.2019
Особливості оплати лікарняних «чорнобильцям»
 

Права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на компенсації та пільги закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в результаті Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 р. № 796-XII (далі — Закон № 796).

Матеріальне забезпечення, яке виплачується на пільгових умовах, передбачене частиною першою статті 24 та частиною першою статті 25 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 р. № 1105-XIV (далі — Закон № 1105), пунктом 16 частини першої статті 20 та пунктом 2 частини першої статті 30 Закону № 796.

Згідно з частиною першою статті 24 Закону № 1105 допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується застрахованим особам, віднесеним до 1–3 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, одному з батьків або особі, що їх замінює та доглядає хвору дитину віком до 14 років, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи, в розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу) незалежно від страхового стажу.

Для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу) застраховані особи додають копію посвідчення, яке підтверджує право на пільгу (частина 2 статті 31 Закону № 1105). Слід зазначити, що у разі замовлення коштів на матеріальне забезпечення осіб, постраждалих внаслідок ЧАЕС, сума, на яку збільшено розмір допомоги, починаючи з шостого дня тимчасової непрацездатності, у зв’язку із застосуванням пільги по страховому стажу у вигляді компенсації 100% заробітної плати для осіб, які мають страховий стаж менше 8 років, має бути відображена на зворотному боці заяви-розрахунку та в додатку 1.1 (колонка 18), як і кількість днів, оплачених з пільгою за рахунок коштів Фонду (колонка 17), а також обов’язково заповнюється колонка 19, в якій зазначається серія та номер (або номер) посвідчення.

Згідно із пунктом 22 частини 1 статті 20 та пунктом 1 частини 1 статті 21 Закону № 796 особи, віднесені до категорії 1 та 2 громадян, постраждалих унаслідок Чорнобильської катастрофи, мають право на додаткові відпустки зі збереженням заробітної плати строком 14 робочих днів. Ці відпустки не підлягають перенесенню на інший період або продовженню у разі тимчасової непрацездатності працівника оскільки не віднесені Законом України «Про відпустки» до щорічних додаткових відпусток. А також, в разі тимчасової непрацездатності не діляться на частини так як є гарантованою державною пільгою і належать до інших видів відпусток, установлених законодавством, колективним договором, угодою та трудовим договором (частина 2 статті 4 Закону України «Про відпустки»). Оскільки допомога по тимчасовій непрацездатності є компенсацією втраченої заробітної плати та подвійної оплати за один і той же період чинним законодавством не передбачено, то допомога по тимчасовій непрацездатності за період пільгової Чорнобильської відпустки, не призначається. У разі якщо тимчасова непрацездатність працівника розпочалась до додаткової Чорнобильської відпустки та триває під час даної відпустки або продовжується після її закінчення, то оплаті підлягають календарні дні, пропущені у зв’язку із хворобою до початку даної відпустки або після її закінчення.

Виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності по догляду за хворою дитиною віком до 14 років, визнаною постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи, здійснюється у розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу) незалежно від страхового стажу за весь період хвороби, включаючи санаторно-курортне лікування, одному з батьків або особі, яка їх замінює, якщо дитина потребує догляду батьків згідно з медичним висновком закладу охорони здоров’я, в якому дитина лікується чи перебуває на диспансерному обліку (пункт 2 частини 1 статті 30 Закону № 796). Слід нагадати, що відповідно до пункту 3.3. Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України від 13.11.2001 р. № 455 (далі — Наказ № 455), для догляду за хворою дитиною віком до 14 років листок непрацездатності видається на період, протягом якого дитина потребує догляду, але не більше 14 календарних днів, а для догляду за дитиною, постраждалою внаслідок аварії на ЧАЕС, на весь період її хвороби, включаючи санаторно-курортне лікування.

При заповненні додатку 1.1 до заяви-розрахунку в колонці 17 заповнюється загальна кількість днів догляду, а в колонці 18 заповнюється сума, яка вираховується як різниця між всією фактично нарахованою допомогою за всі дні догляду у вигляді 100% компенсації заробітної плати та сумою допомоги, нарахованою за перші 14 днів догляду з урахуванням стажу застрахованої особи (50, 60, 70%). При цьому, кількість днів, зазначених у колонках 14 і 17, повинна збігатися.

У разі, якщо у особи, яка здійснює догляд за хворою дитиною віком до 14 років, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи, загальний страховий стаж більше 8 років, то в колонці 17 проставляються кількість днів догляду, що перевищують 14, а в колонці 18 — повна сума допомоги за дні, що перевищують 14.

Пунктом 4 статті 20 Закону № 796 передбачено, що чорнобильці 1 категорії мають право на позачергове щорічне безоплатне забезпечення санаторно-курортними путівками. Згідно пункту 16 статті 20 даного Закону чорнобильці 1 категорії мають право на отримання листка непрацездатності на весь період лікування в санаторіях та у спеціалізованих лікувальних закладах з урахуванням часу проїзду туди і назад з виплатою допомоги по державному соціальному страхуванню незалежно від того, ким і за чий рахунок видано путівку. Листок непрацездатності, виданий чорнобильцю 1 категорії на весь період лікування в санаторії з урахуванням часу проїзду туди і назад, оплачується з першого дня за рахунок коштів Фонду соціального страхування. В такому листку непрацездатності в графі «Причина непрацездатності» підкреслюється «санаторно-курортне лікування — 7», у графі «Режим» вказується «санаторний».

В додатку 1.1 до заяви-розрахунку в колонці 17 заповнюється загальна кількість днів санаторно-курортного лікування з урахуванням часу проїзду туди й назад (кількість днів, зазначених у колонках 13, 14 і 17, повинна збігатися), а в колонці 18 заповнюється вся сума допомоги (сума допомоги, зазначена у колонках 15, 16 і 18, повинна збігатися).

Згідно із частиною першою статті 25 Закону № 1105 допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами. Жінкам, віднесеним до 1–3 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, допомога по вагітності та пологах виплачується за 180 календарних днів зазначеної відпустки (90 — до пологів та 90 — після пологів).

Пунктом 6.3. Наказу № 455 передбачено, що жінкам, які належать до 1–3 категорій осіб, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС, видається листок непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами з 27 тижнів вагітності на 180 календарних днів. У разі передчасних або багатоплідних пологів, виникнення ускладнень під час пологів або в післяпологовому періоді, листок непрацездатності на 14 календарних днів даній категорії жінок не видається (пункт 6.2. Наказу № 455).

При заповненні додатку 1.1 в колонках 17 та 18 потрібно відобразити різницю в кількості днів та суми допомоги (нарахованої за ці додаткові дні) між декретною відпусткою, наданою на загальних підставах, і декретною відпусткою, наданою на пільгових умовах, жінкам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи і віднесені до 1–3 категорій (180 днів — 126 днів = 54 дні та суму допомоги за 54 дні).

Вас може зацікавити

Журнал реєстрації листків непрацездатності

Обов’язок роботодавця вести Журнал реєстрації листків непрацездатності передбачений статтею 739 Переліку типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій, із зазначенням строків зберігання документів, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12 квітня 2012 року № 578/5.

Придбати видання

 
Фонд соціального страхування України

Просмотров: 1763 Отправить другу Версия для печати
 

Смотрите также:
Додаткова відпустка одинокій матері, якщо дитині більше 15 років
Чи буде дійсний виданий лікарем-підприємцем лікарняний?
Підстави та розмір виплати вихідної допомоги
Планові перевірки працевлаштування «квотників» та осіб з інвалідністю проводитимуть по-новому
Зміни до трудового законодавства: оприлюднили науково-правовий висновок
Нарахування відрядної оплати праці при невиконаній нормі
Застосування положень «Українського правопису» у назвах професій (посад)
Відпустка з подальшим звільненням: підстави та оформлення
У ДПС пояснили, якім підприємствам слід очікувати на «трудові перевірки»
Чи законно не сплатити зарплату звільненому працівнику через військовий конфлікт?
Особливості працевлаштування неповнолітніх пояснили у суді
Утвержден показатель средней зарплаты за декабрь 2019 и год в целом
Штрафи Держпраці за незадекларовану працю знову підвищать
При ліквідації держоргану вихідна допомога виплачується!
Новий закон про працю: чого чекає бізнес
Приготуйтеся! Масові перевірки Держпраці триватимуть до кінця 2020 року
Пенсійний вік хочуть підвищити: коли і на скільки років
Як застрахованій особі пройти реабілітацію за кошти ФСС
Урядовий законопроект про працю суттєво доопрацюють
Коли працівникові не компенсують затримку зарплати при звільненні
Як відбуваються перевірки Держпраці
Що таке необґрунтована відмова у прийнятті на роботу
Форма попередження про трудові порушення: підготовлено проект
Доплата за стаж медичним працівникам
До 28 лютого подайте Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів!
Надаємо відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами
Уряд скасовує повідомлення про прийняття на роботу директорів
Хто має право на додаткові відпустки за роботу зі шкідливими і важкими умовами праці
Уряд затвердить типову форму контракту на держслужбі
Обов’язкова доплата до мінзарплати: гід по гарантії
Пенсійний вік для українок знову підвищується
Чи правомірно відмовити працівнику у прийнятті на роботу?
Травма у стані алкогольного сп’яніння: чи оплачувати лікарняний?
Які підприємства ризикують потрапити до плану перевірок Держпраці
Коли не можна звільнити працівника, який не має необхідної освіти?
Електронний облік трудової діяльності працівника
Зміна тривалості робочого часу для вихователів соціальних груп
Коли ДПС має право проводити фактичні перевірки з питань праці?
Як підтвердити свій трудовий стаж, якщо документи не збереглися?
Вихідна допомога при ліквідації держоргану
Скорочення штату: що треба знати роботодавцю
Нові штрафи та старі порушення: як діятиме Держпраці
Звільнення під час лікарняного: міфи чи реальність?
Як правильно оформити працівника
Скорочення держслужбовців: строки та гарантії зменшили
Преференції для роботодавців, які законно працевлаштовують своїх працівників
Відповідальність за невиплату зарплати 2020
Яка подальша доля законопроектів про працю?
Оновили форму квартального звіту з праці
«Трудові» штрафи на новий лад
Все новости
Реклама
Издания для профессионалов
Опросы
Как, на ваш взгляд, отразилась бы на вашей работе отмена трудовых книжек?
Не верю, что отмена трудовых книжек вообще возможна
Положительно. С заполнением трудовых книжек очень много проблем
Негативно. Трудовая книжка — источник информации для кадровика (например, о прошлой работе и причинах увольнения кандидатов)
Мне все равно. Существенно на мою работу это не повлияет

Объявление
Уважаемые посетители! По всем вопросам относительно работы портала обращайтесь к администратору
2020 © МЕДИА-ПРО
2020 © HR-Лига
Copyright © 2005–2020 HR-Лига
Использование материалов из журналов Группы компаний «МЕДИА-ПРО» только по согласованию с редакцией (администрацией) портала.
Редакция (администрация) оставляет за собой право не разделять мнение авторов размещаемых материалов.
Редакция (администрация) портала не несет ответственности за ущерб, который может быть нанесен в результате использования, неиспользования или ненадлежащего использования информации, содержащейся на портале.
Ответственность за достоверность информации и прочих сведений несут авторы публикаций.
По всем вопросам пишите на admin@hrliga.com.