Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі

СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку





Facebook
Реклама
Реклама
Особливості оплати лікарняних «чорнобильцям»
Новини
23.10.2019
Особливості оплати лікарняних «чорнобильцям»
 

Права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на компенсації та пільги закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в результаті Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 р. № 796-XII (далі — Закон № 796).

Матеріальне забезпечення, яке виплачується на пільгових умовах, передбачене частиною першою статті 24 та частиною першою статті 25 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 р. № 1105-XIV (далі — Закон № 1105), пунктом 16 частини першої статті 20 та пунктом 2 частини першої статті 30 Закону № 796.

Згідно з частиною першою статті 24 Закону № 1105 допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується застрахованим особам, віднесеним до 1–3 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, одному з батьків або особі, що їх замінює та доглядає хвору дитину віком до 14 років, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи, в розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу) незалежно від страхового стажу.

Для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу) застраховані особи додають копію посвідчення, яке підтверджує право на пільгу (частина 2 статті 31 Закону № 1105). Слід зазначити, що у разі замовлення коштів на матеріальне забезпечення осіб, постраждалих внаслідок ЧАЕС, сума, на яку збільшено розмір допомоги, починаючи з шостого дня тимчасової непрацездатності, у зв’язку із застосуванням пільги по страховому стажу у вигляді компенсації 100% заробітної плати для осіб, які мають страховий стаж менше 8 років, має бути відображена на зворотному боці заяви-розрахунку та в додатку 1.1 (колонка 18), як і кількість днів, оплачених з пільгою за рахунок коштів Фонду (колонка 17), а також обов’язково заповнюється колонка 19, в якій зазначається серія та номер (або номер) посвідчення.

Згідно із пунктом 22 частини 1 статті 20 та пунктом 1 частини 1 статті 21 Закону № 796 особи, віднесені до категорії 1 та 2 громадян, постраждалих унаслідок Чорнобильської катастрофи, мають право на додаткові відпустки зі збереженням заробітної плати строком 14 робочих днів. Ці відпустки не підлягають перенесенню на інший період або продовженню у разі тимчасової непрацездатності працівника оскільки не віднесені Законом України «Про відпустки» до щорічних додаткових відпусток. А також, в разі тимчасової непрацездатності не діляться на частини так як є гарантованою державною пільгою і належать до інших видів відпусток, установлених законодавством, колективним договором, угодою та трудовим договором (частина 2 статті 4 Закону України «Про відпустки»). Оскільки допомога по тимчасовій непрацездатності є компенсацією втраченої заробітної плати та подвійної оплати за один і той же період чинним законодавством не передбачено, то допомога по тимчасовій непрацездатності за період пільгової Чорнобильської відпустки, не призначається. У разі якщо тимчасова непрацездатність працівника розпочалась до додаткової Чорнобильської відпустки та триває під час даної відпустки або продовжується після її закінчення, то оплаті підлягають календарні дні, пропущені у зв’язку із хворобою до початку даної відпустки або після її закінчення.

Виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності по догляду за хворою дитиною віком до 14 років, визнаною постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи, здійснюється у розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу) незалежно від страхового стажу за весь період хвороби, включаючи санаторно-курортне лікування, одному з батьків або особі, яка їх замінює, якщо дитина потребує догляду батьків згідно з медичним висновком закладу охорони здоров’я, в якому дитина лікується чи перебуває на диспансерному обліку (пункт 2 частини 1 статті 30 Закону № 796). Слід нагадати, що відповідно до пункту 3.3. Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України від 13.11.2001 р. № 455 (далі — Наказ № 455), для догляду за хворою дитиною віком до 14 років листок непрацездатності видається на період, протягом якого дитина потребує догляду, але не більше 14 календарних днів, а для догляду за дитиною, постраждалою внаслідок аварії на ЧАЕС, на весь період її хвороби, включаючи санаторно-курортне лікування.

При заповненні додатку 1.1 до заяви-розрахунку в колонці 17 заповнюється загальна кількість днів догляду, а в колонці 18 заповнюється сума, яка вираховується як різниця між всією фактично нарахованою допомогою за всі дні догляду у вигляді 100% компенсації заробітної плати та сумою допомоги, нарахованою за перші 14 днів догляду з урахуванням стажу застрахованої особи (50, 60, 70%). При цьому, кількість днів, зазначених у колонках 14 і 17, повинна збігатися.

У разі, якщо у особи, яка здійснює догляд за хворою дитиною віком до 14 років, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи, загальний страховий стаж більше 8 років, то в колонці 17 проставляються кількість днів догляду, що перевищують 14, а в колонці 18 — повна сума допомоги за дні, що перевищують 14.

Пунктом 4 статті 20 Закону № 796 передбачено, що чорнобильці 1 категорії мають право на позачергове щорічне безоплатне забезпечення санаторно-курортними путівками. Згідно пункту 16 статті 20 даного Закону чорнобильці 1 категорії мають право на отримання листка непрацездатності на весь період лікування в санаторіях та у спеціалізованих лікувальних закладах з урахуванням часу проїзду туди і назад з виплатою допомоги по державному соціальному страхуванню незалежно від того, ким і за чий рахунок видано путівку. Листок непрацездатності, виданий чорнобильцю 1 категорії на весь період лікування в санаторії з урахуванням часу проїзду туди і назад, оплачується з першого дня за рахунок коштів Фонду соціального страхування. В такому листку непрацездатності в графі «Причина непрацездатності» підкреслюється «санаторно-курортне лікування — 7», у графі «Режим» вказується «санаторний».

В додатку 1.1 до заяви-розрахунку в колонці 17 заповнюється загальна кількість днів санаторно-курортного лікування з урахуванням часу проїзду туди й назад (кількість днів, зазначених у колонках 13, 14 і 17, повинна збігатися), а в колонці 18 заповнюється вся сума допомоги (сума допомоги, зазначена у колонках 15, 16 і 18, повинна збігатися).

Згідно із частиною першою статті 25 Закону № 1105 допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами. Жінкам, віднесеним до 1–3 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, допомога по вагітності та пологах виплачується за 180 календарних днів зазначеної відпустки (90 — до пологів та 90 — після пологів).

Пунктом 6.3. Наказу № 455 передбачено, що жінкам, які належать до 1–3 категорій осіб, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС, видається листок непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами з 27 тижнів вагітності на 180 календарних днів. У разі передчасних або багатоплідних пологів, виникнення ускладнень під час пологів або в післяпологовому періоді, листок непрацездатності на 14 календарних днів даній категорії жінок не видається (пункт 6.2. Наказу № 455).

При заповненні додатку 1.1 в колонках 17 та 18 потрібно відобразити різницю в кількості днів та суми допомоги (нарахованої за ці додаткові дні) між декретною відпусткою, наданою на загальних підставах, і декретною відпусткою, наданою на пільгових умовах, жінкам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи і віднесені до 1–3 категорій (180 днів — 126 днів = 54 дні та суму допомоги за 54 дні).

Вас може зацікавити

Журнал реєстрації листків непрацездатності

Обов’язок роботодавця вести Журнал реєстрації листків непрацездатності передбачений статтею 739 Переліку типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій, із зазначенням строків зберігання документів, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12 квітня 2012 року № 578/5.

Придбати видання

 
Фонд соціального страхування України

Переглядів: 7282 Надіслати другу Версія для друку
 
Дивіться також:
Трудові спори: на що звертає увагу ВС
Які наслідки для роботодавця несе зменшення призовного віку до 25 років?
Трудовий договір з нефіксованим робочим часом: корисна інфографіка
Як розрахувати середній заробіток працівнику, який з 1 квітня у відпустці чи відрядженні?
Чи буде враховано до страхового стажу період, коли людина перебувала на обліку у центрі зайнятості?
Деякі зміни в законодавстві в умовах воєнного стану при звільненні
Чи може роботодавець відмовити у наданні відпустки під час воєнного стану?
У лікарняному поставили відмітку про алкогольне сп’яніння: чи виплатять допомогу?
Нещасний випадок на виробництві: в якому розмірі виплачується допомога?
Новації Закону про мобілізацію: бронювання працівників
Як підтвердити стаж, якщо немає трудової книжки чи записів у ній?
Для яких категорій працівників є обов’язковим медичний огляд?
Працівник призваний на службу у ЗСУ: які він має гарантії?
Чи має право працівник в умовах спрощеного регулювання трудових відносин на відпустки?
Новий Закон про мобілізацію: основні зміни
Як обчислювати середню зарплату для компенсації невикористаної відпустки?
Термін дії строкового трудового договору може визначатися настанням певної події
Чи можна взяти лише останні 5 років заробітної плати при призначенні пенсії?
Звільнення у разі появи на роботі в нетверезому стані
Коли дозволено звільнити працівника через встановлення інвалідності?
Повідомлення про масове вивільнення працівників
Обчислюємо пенсію за віком
Звільнення за прогул
Виплати сім’ї потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві
Звільнити не можна залишити: чи підлягають звільненню мобілізовані працівники під час воєнного стану?
Компенсаційні виплати роботодавцям: зміни з квітня 2024 року
Припинення трудового договору за вимогою працівника без дотримання двотижневого строку попередження
Які штрафи пропонуються за порушення правил військового обліку та мобілізації?
Алгоритм дій роботодавця під час сигналу «Повітряна тривога»
Особливості призначення пенсій в умовах воєнного стану
Працівник у день звільнення не працював: як здійснити розрахунок?
Як нарахувати ЄСВ, якщо працівник відпрацював неповний місяць і звільнився?
Сумарне чи щорічне підвищення кваліфікації для атестації вчителя?
Мобілізованим працівникам можуть повернути виплату середнього заробітку роботодавцем
Чи потрібно інформувати службу зайнятості про скорочення працівників?
МОН презентує проект нового закону «Про професійну освіту»
По догляду за ким надається допомога по тимчасовій непрацездатності?
Чи може роботодавець відмовити батькові у наданні відпустки при народженні дитини?
Залучення безробітних до суспільно корисних робіт: право чи обов’язок?
ТЦК та СП ігнорує відстрочку заброньованого: чи можна оскаржити в суді?
Працівник відмовляється виходити на офісну роботу після припинення дистанційної
Переукладання строкового трудового договору на безстроковий: судова практика
Як перевірити результат перерахунку пенсії?
Отримали від працівників паперові лікарняні — готуйтеся до перевірки ПФУ
Як правильно оформити працівника?
Чи може батько двох синів, один із яких має інвалідність, отримати додаткову відпустку?
Які гарантії має працівник у разі звільнення за станом здоров’я?
Штраф за неправильно оформлені лікарняні: що треба знати?
Заборгованість з єдиного внеску: ризики для працівника та роботодавця
Як оплатити лікарняний сумісника?
Всі новини
Реклама
Проекти для професіоналів
Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2024 © МЕДІА-ПРО
2024 © HR Liga

Copyright © 2005–2024 HR Liga
Використання матеріалів із журналів Групи компаній «МЕДІА-ПРО» лише за погодженням з редакцією (адміністрацією) порталу.
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються.
Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі.
Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
З усіх питань пишіть на admin@hrliga.com