Главная  Карта сайта  Размещение рекламы на портале
  СООБЩЕСТВО КАДРОВИКОВ И СПЕЦИАЛИСТОВ ПО УПРАВЛЕНИЮ ПЕРСОНАЛОМ
Добро пожаловать
  УПРАВЛЕНИЕ ПЕРСОНАЛОМ
  Новости
  Библиотека статей
  Нормативная база
  Образцы документов
  Производств. календарь
  Книжная полка
  Кто есть кто
  Глоссарий
  События
  Опросы
  Наши партнеры
  Форум
Новые материалы
Подписаться на рассылку

Facebook
Календарь событий
Октябрь 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Ноябрь 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Все события
Реклама
Поїхав у відрядження і захворів…
Новости / Мониторинг законодательства
20.09.2019
Поїхав у відрядження і захворів…
 

Як діяти підприємству у випадку, якщо працівник, перебуваючи у відрядженні, отримав травму і перебуває на лікуванні в стаціонарі. Чи виплачувати добові працівникові за період хвороби, що збіглася з відрядженням?

Листок непрацездатності

Незалежно від того, де захворів чи отримав травму працівник, його тимчасова непрацездатність має бути засвідчена в установленому порядку. Тобто працівник повинен мати листок непрацездатності (п. 1.1 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затверджена наказом МОЗ від 13.11.2001 р. № 455; далі — Інструкція № 455).

Особам, у яких тимчасова непрацездатність настала поза постійним місцем проживання, зокрема у відрядженні, листок непрацездатності видається за місцем їх тимчасового перебування з дозволу головного лікаря, засвідчується його підписом (підпис ставлять у графі «Видачу листка непрацездатності дозволяю») і печаткою лікувально-профілактичного закладу (пп. 1.10, 1.11 Інструкції № 455, п. 3.8 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затверджена наказом МОЗ, Мінсоцполітики, ФСС з ТВП, Фонду «нещасних випадків» від 03.11.2004 р. № 532/274/136-ос/1406; далі — Інструкція № 532).

Оформляємо затримку у відрядженні

Працівника направляють у відрядження на підставі наказу (розпорядження) керівника підприємства. У ньому, серед іншого, зазначають строк перебування працівника у відрядженні.

Після повернення працівник, що затримався у відрядженні у зв’язку з хворобою або травмою, у звичайному порядку заповнює і подає Звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт (за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 28.09.2015 р. № 841). До Звіту він додає:

  • оригінали документів, що підтверджують понесені у зв’язку з відрядженням витрати;
  • лікарняний лист;
  • доповідну записку про причину затримки у відрядженні (абз. 2 п. 10 розд. II Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон, затверджена наказом Мінфіну від 13.03.98 р. № 59 (далі — Інструкція № 59), лист Мінфіну від 14.03.2011 р. № 31-18030-07-10/668).

Надміру витрачені кошти, отримані на відрядження, працівник повертає на банківський рахунок або до каси підприємства до або одночасно з поданням Звіту.

Нагадаємо, що строки подання Звіту встановлено пп. 170.9.2 і 170.9.3 ПКУ.

Після того, як керівник підприємства отримав від працівника доповідну записку про причину затримки і лікарняний лист, він приймає рішення про продовження строку відрядження і видає відповідний наказ(розпорядження). Тобто наказ (розпорядження) про продовження відрядження складають уже після повернення відрядженого працівника на те підприємство/ФОП, яке його відряджало.

«ПРОДОВЖИТИ: Малихіній І. В., бухгалтеру, направленій у відрядження згідно з наказом від … р. № …, строк відрядження на … календарних днів — з … р. по … р. у зв’язку з її тимчасовою непрацездатністю.
Підстава: 1. Доповідна записка Малихіної І. В. 2. Листок непрацездатності серії …».

Окремо зупинимося на відображенні днів хвороби, що збіглися з періодом відрядження, в Табелі обліку використання робочого часу. Нагадаємо, що для кодування в Табелі днів відрядження застосовують код «ВД» (07). Оплачувані дні хвороби працівника кодують як «ТН» (26).

Оскільки дні хвороби, що припадають на період відрядження, не включаються до строку відрядження (абз. 3 п. 9 розд. II Інструкції № 59), то й у Табелі дні хвороби у відрядженні, підтверджені листком непрацездатності, слід кодувати «ТН» (26).

Про те, як оплачуються дні хвороби працівника у відрядженні, а також про виплати за період такого відрядження поговоримо далі.

Добові і проживання

Згідно з п. 9 розд. II Інструкції № 59 у разі тимчасової непрацездатності відрядженого працівника йому на загальних підставах протягом усього часу, поки він не може за станом здоров’я приступити до виконання покладеного на нього службового доручення або повернутися до місця свого постійного проживання, але не більше 2 місяців:

1) відшкодовують витрати на найм житлового приміщення.

Увага! За період, протягом якого відряджений працівник перебуває на стаціонарному лікуванні, «житлові» витрати не відшкодовують;

2) виплачують добові.

Важливо! Для того, щоб за період хвороби зазначені витрати були відшкодовані, хворий працівник повинен мати листок непрацездатності, виданий в установленому порядку (див. вище).

Якщо працівник захворів у відрядженні, то авансу, виданого йому перед відрядженням, може не вистачити для покриття добових витрат і витрат на проживання. У цьому випадку роботодавець може (але не зобов’язаний!) забезпечити хворого працівника додатковими грошовими коштами.

Зверніть увагу: п. 19 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління НБУ від 29.12.2017 р. № 148 забороняє видавати під звіт нові кошти працівникові, який не відзвітував за раніше отримані кошти. Проте в цій ситуації ця норма не працює, оскільки строк подання Звіту за раніше отримані кошти ще не минув.

Лікарняні

Як ми вже говорили, дні тимчасової непрацездатності не включаються до строку відрядження. За період хвороби, що збігся з відрядженням, працівникові на загальних підставах виплачують лікарняні. Підставою для цього буде виданий в установленому порядку листок непрацездатності.

Якщо лікарняний лист заповнено з порушенням норм Інструкції № 532, дні тимчасової непрацездатності не оплачують.

Нагадаємо, що середню зарплату для оплати періоду тимчасової непрацездатності розраховують відповідно до Порядку обчислення середньої зарплати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 р. № 1266.

Оплата праці за період відрядження

Дні тижня за графіком, установленим на підприємстві, яке відрядило працівника, коли працівник у відрядженні не хворів, а працював, мають бути оплачені відповідно до умов, визначених трудовим або колективним договором. При цьому розмір такої оплати праці не може бути нижчим за середній заробіток(ст. 121 КЗпП, п. 13 розд. I Інструкції № 59).

Зверніть увагу: за час затримки у відрядженні без поважних причин працівникові не виплачують заробітну плату, не відшкодовують добові, витрати на найм житлового приміщення та інші витрати (абз. 3 п. 10 розд. II Інструкції № 59).

Розглянемо на прикладі ситуацію, коли працівник захворів у відрядженні.

Приклад. Згідно з наказом про відрядження працівник був направлений у службове відрядження до м. Київ з 9 по 12 вересня 2019 року. 11.09.2019 р. він був госпіталізований у лікарню, де й перебував по 23.09.2019 р. Після виписування зі стаціонарного відділення працівник завершив виконання покладеного на нього службового доручення і повернувся додому 25.09.2019 р.

Повернувшись з відрядження, працівник подав до бухгалтерії підприємства Звіт, до якого додав первинні документи, що підтверджують витрати на проїзд і проживання в готелі (9, 10 і 23–25 вересня). Крім того, працівник надав листок непрацездатності та доповідну записку на ім’я керівника підприємства.

На підставі цих документів керівник прийняв рішення продовжити строк відрядження працівника і видав відповідний наказ.

У цій ситуації на підставі наказу про продовження відрядження і Звіту працівникові мають бути відшкодовані: добові витрати за весь період відрядження (з 9 по 25 вересня), витрати на проживання в готелі (за 9, 10 і 23–25 вересня), витрати на проїзд.

За період перебування у відрядженні з 9 по 25 вересня 2019 року працівникові будуть нараховані: лікарняні — за час непрацездатності з 11 по 23 вересня, оплата днів роботи у відрядженні — за 9, 10, 24 і 25 вересня.

Вас може зацікавити

Посібник «Оформлення та облік відряджень»

У посібнику описано, які бувають відрядження, чим вони відрізняються від тимчасового переведення на іншу роботу. Подається порядок оформлення службового відрядження в межах України та за кордон. Порушуються питання оплати праці працівника, направленого у відрядження.

Придбати видання

 
Бухгалтер 911

Просмотров: 488 Отправить другу Версия для печати
 

Смотрите также:
Чим повинен підтверджуватись спеціальний трудовий стаж?
Умови надання і тривалість виплати допомоги по вагітності та пологах
Про стажування майбутнього працівника та випробувальний термін
Заява Федерації профспілок України щодо проекту Трудового кодексу
Визначення кількості календарних днів у розрахунковому періоді
Пропонується звільнити від оподаткування зарплату студентів та молодих спеціалістів
Отмена трудовых книжек: названы риски для работников
У Трудовому кодексі пункт щодо звільнення жінок у декреті буде знято
Порядок звільнення працівників у зв’язку із скороченням штату
Зарахування часу проходження військової служби до стажу роботи, що дає право на щорічні додаткові відпустки
Де та як реєструється колдоговір?
Трудовые книжки могут отменить уже до конца 2019 года
Основные правила увольнения директора
Відбуття або повернення з відрядження у вихідний день: оформлення та оплата
Роботодавець може через суд стягнути зі звільненого працівника «зайві» відпускні
У трудовій книжці недозаповнено титульний аркуш: як діяти роботодавцеві?
Украинцам готовят новый Трудовой кодекс: увольнять будут без пособия и отпуска
Після «декрету» — у відпустку
Гоструда: чтобы инспекции не запрещали в судах, нужно принять новый Трудовой кодекс
Трудові відносини у фермерському господарстві
Несвоєчасно поновили працівника на роботі: які наслідки?
Обмеження спільної роботи близьких осіб
Не довести до суду: як правильно звільняти працівників
Відпустка з подальшим звільненням: оформляємо правильно
Помилки в сумі зарплати
Позбавлення премії внаслідок дисциплінарного стягнення: судова практика
Що буде перевіряти Фонд соцстраху
Рада дала добро на зниження трудових штрафів для бізнесу
Чи можна звільнити працівника під час відпустки?
Хто обирає зарплатний банк — працівник чи роботодавець?
Чи має право інспектор із праці запитувати копії документів?
Невчасно повідомили працівника про зменшення зарплати: які наслідки?
Обійми для працівників
Помилка під час нарахування відпускних: що робити?
Роботодавцям заборонять цікавитись сімейним станом найманого працівника
Матеріальна відповідальність в трудових відносинах
Робота у вихідний день: оплачуємо правильно
Як розрахувати дні компенсації при звільненні
Ліквідатори наслідків аварії на ЧАЕС мають право на зниження пенсійного віку
Чи може роботодавець сам прийняти рішення про виплату лікарняних?
Щодо оплати праці керівника — засновника підприємства
Соціальні відпустки: хто має право та умови виплати грошової компенсації за невикористання
Підводні камені звільнення матеріально відповідальної особи
Працівниця знаходиться у відпустці для догляду за дитиною до шести років: чи зберігається за нею робоче місце?
Працевлаштування осіб на тимчасові роботи за направленням центру зайнятості
В Украине максимально упростят правила увольнения с работы
Як внести до трудової книжки працівника запис про навчання?
Трудова дисципліна та відповідальність за її порушення
Відпустка керівника: чи обов’язково перекладати обов’язки на іншу особу?
Звільнення з перешкодами
Все новости
Реклама
Издания для профессионалов
Опросы
Какова, по вашему мнению, роль HR-специалиста в организации?
Исполнитель — ведение кадрового делопроизводства
Мотиватор — разработка, внедрение и поддержание системы мотивации
Координатор — координация действия служб
Генератор идей — кадровая стратегия
Душа команды — коммуникации внутри организации
Член управленческой команды
Другое

Объявление
Уважаемые посетители! По всем вопросам относительно работы портала обращайтесь к администратору
2019 © МЕДИА-ПРО
2019 © HR-Лига
Copyright © 2005–2019 HR-Лига
Использование материалов из журналов Группы компаний «МЕДИА-ПРО» только по согласованию с редакцией (администрацией) портала.
Редакция (администрация) оставляет за собой право не разделять мнение авторов размещаемых материалов.
Редакция (администрация) портала не несет ответственности за ущерб, который может быть нанесен в результате использования, неиспользования или ненадлежащего использования информации, содержащейся на портале.
Ответственность за достоверность информации и прочих сведений несут авторы публикаций.
По всем вопросам пишите на admin@hrliga.com.