Главная  Карта сайта  Размещение рекламы на портале
  СООБЩЕСТВО КАДРОВИКОВ И СПЕЦИАЛИСТОВ ПО УПРАВЛЕНИЮ ПЕРСОНАЛОМ
Добро пожаловать
  УПРАВЛЕНИЕ ПЕРСОНАЛОМ
  Новости
  Библиотека статей
  Нормативная база
  Образцы документов
  Производств. календарь
  Книжная полка
  Кто есть кто
  Глоссарий
  События
  Опросы
  Размещение рекламы
  Наши партнеры
  Форум
Новые материалы
Подписаться на рассылку

Facebook
Календарь событий
Июль 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Август 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Все события
Реклама
Поїхав у відрядження і захворів…
Новости / Мониторинг законодательства
20.09.2019
Поїхав у відрядження і захворів…
 

Як діяти підприємству у випадку, якщо працівник, перебуваючи у відрядженні, отримав травму і перебуває на лікуванні в стаціонарі. Чи виплачувати добові працівникові за період хвороби, що збіглася з відрядженням?

Листок непрацездатності

Незалежно від того, де захворів чи отримав травму працівник, його тимчасова непрацездатність має бути засвідчена в установленому порядку. Тобто працівник повинен мати листок непрацездатності (п. 1.1 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затверджена наказом МОЗ від 13.11.2001 р. № 455; далі — Інструкція № 455).

Особам, у яких тимчасова непрацездатність настала поза постійним місцем проживання, зокрема у відрядженні, листок непрацездатності видається за місцем їх тимчасового перебування з дозволу головного лікаря, засвідчується його підписом (підпис ставлять у графі «Видачу листка непрацездатності дозволяю») і печаткою лікувально-профілактичного закладу (пп. 1.10, 1.11 Інструкції № 455, п. 3.8 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затверджена наказом МОЗ, Мінсоцполітики, ФСС з ТВП, Фонду «нещасних випадків» від 03.11.2004 р. № 532/274/136-ос/1406; далі — Інструкція № 532).

Оформляємо затримку у відрядженні

Працівника направляють у відрядження на підставі наказу (розпорядження) керівника підприємства. У ньому, серед іншого, зазначають строк перебування працівника у відрядженні.

Після повернення працівник, що затримався у відрядженні у зв’язку з хворобою або травмою, у звичайному порядку заповнює і подає Звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт (за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 28.09.2015 р. № 841). До Звіту він додає:

  • оригінали документів, що підтверджують понесені у зв’язку з відрядженням витрати;
  • лікарняний лист;
  • доповідну записку про причину затримки у відрядженні (абз. 2 п. 10 розд. II Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон, затверджена наказом Мінфіну від 13.03.98 р. № 59 (далі — Інструкція № 59), лист Мінфіну від 14.03.2011 р. № 31-18030-07-10/668).

Надміру витрачені кошти, отримані на відрядження, працівник повертає на банківський рахунок або до каси підприємства до або одночасно з поданням Звіту.

Нагадаємо, що строки подання Звіту встановлено пп. 170.9.2 і 170.9.3 ПКУ.

Після того, як керівник підприємства отримав від працівника доповідну записку про причину затримки і лікарняний лист, він приймає рішення про продовження строку відрядження і видає відповідний наказ(розпорядження). Тобто наказ (розпорядження) про продовження відрядження складають уже після повернення відрядженого працівника на те підприємство/ФОП, яке його відряджало.

«ПРОДОВЖИТИ: Малихіній І. В., бухгалтеру, направленій у відрядження згідно з наказом від … р. № …, строк відрядження на … календарних днів — з … р. по … р. у зв’язку з її тимчасовою непрацездатністю.
Підстава: 1. Доповідна записка Малихіної І. В. 2. Листок непрацездатності серії …».

Окремо зупинимося на відображенні днів хвороби, що збіглися з періодом відрядження, в Табелі обліку використання робочого часу. Нагадаємо, що для кодування в Табелі днів відрядження застосовують код «ВД» (07). Оплачувані дні хвороби працівника кодують як «ТН» (26).

Оскільки дні хвороби, що припадають на період відрядження, не включаються до строку відрядження (абз. 3 п. 9 розд. II Інструкції № 59), то й у Табелі дні хвороби у відрядженні, підтверджені листком непрацездатності, слід кодувати «ТН» (26).

Про те, як оплачуються дні хвороби працівника у відрядженні, а також про виплати за період такого відрядження поговоримо далі.

Добові і проживання

Згідно з п. 9 розд. II Інструкції № 59 у разі тимчасової непрацездатності відрядженого працівника йому на загальних підставах протягом усього часу, поки він не може за станом здоров’я приступити до виконання покладеного на нього службового доручення або повернутися до місця свого постійного проживання, але не більше 2 місяців:

1) відшкодовують витрати на найм житлового приміщення.

Увага! За період, протягом якого відряджений працівник перебуває на стаціонарному лікуванні, «житлові» витрати не відшкодовують;

2) виплачують добові.

Важливо! Для того, щоб за період хвороби зазначені витрати були відшкодовані, хворий працівник повинен мати листок непрацездатності, виданий в установленому порядку (див. вище).

Якщо працівник захворів у відрядженні, то авансу, виданого йому перед відрядженням, може не вистачити для покриття добових витрат і витрат на проживання. У цьому випадку роботодавець може (але не зобов’язаний!) забезпечити хворого працівника додатковими грошовими коштами.

Зверніть увагу: п. 19 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління НБУ від 29.12.2017 р. № 148 забороняє видавати під звіт нові кошти працівникові, який не відзвітував за раніше отримані кошти. Проте в цій ситуації ця норма не працює, оскільки строк подання Звіту за раніше отримані кошти ще не минув.

Лікарняні

Як ми вже говорили, дні тимчасової непрацездатності не включаються до строку відрядження. За період хвороби, що збігся з відрядженням, працівникові на загальних підставах виплачують лікарняні. Підставою для цього буде виданий в установленому порядку листок непрацездатності.

Якщо лікарняний лист заповнено з порушенням норм Інструкції № 532, дні тимчасової непрацездатності не оплачують.

Нагадаємо, що середню зарплату для оплати періоду тимчасової непрацездатності розраховують відповідно до Порядку обчислення середньої зарплати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 р. № 1266.

Оплата праці за період відрядження

Дні тижня за графіком, установленим на підприємстві, яке відрядило працівника, коли працівник у відрядженні не хворів, а працював, мають бути оплачені відповідно до умов, визначених трудовим або колективним договором. При цьому розмір такої оплати праці не може бути нижчим за середній заробіток(ст. 121 КЗпП, п. 13 розд. I Інструкції № 59).

Зверніть увагу: за час затримки у відрядженні без поважних причин працівникові не виплачують заробітну плату, не відшкодовують добові, витрати на найм житлового приміщення та інші витрати (абз. 3 п. 10 розд. II Інструкції № 59).

Розглянемо на прикладі ситуацію, коли працівник захворів у відрядженні.

Приклад. Згідно з наказом про відрядження працівник був направлений у службове відрядження до м. Київ з 9 по 12 вересня 2019 року. 11.09.2019 р. він був госпіталізований у лікарню, де й перебував по 23.09.2019 р. Після виписування зі стаціонарного відділення працівник завершив виконання покладеного на нього службового доручення і повернувся додому 25.09.2019 р.

Повернувшись з відрядження, працівник подав до бухгалтерії підприємства Звіт, до якого додав первинні документи, що підтверджують витрати на проїзд і проживання в готелі (9, 10 і 23–25 вересня). Крім того, працівник надав листок непрацездатності та доповідну записку на ім’я керівника підприємства.

На підставі цих документів керівник прийняв рішення продовжити строк відрядження працівника і видав відповідний наказ.

У цій ситуації на підставі наказу про продовження відрядження і Звіту працівникові мають бути відшкодовані: добові витрати за весь період відрядження (з 9 по 25 вересня), витрати на проживання в готелі (за 9, 10 і 23–25 вересня), витрати на проїзд.

За період перебування у відрядженні з 9 по 25 вересня 2019 року працівникові будуть нараховані: лікарняні — за час непрацездатності з 11 по 23 вересня, оплата днів роботи у відрядженні — за 9, 10, 24 і 25 вересня.

Бухгалтер 911

Просмотров: 1340 Отправить другу Версия для печати
 

Смотрите также:
Облік працівника на період проходження військової служби за контрактом
Чи може працівник претендувати на додаткову відпустку через навчання?
Коли робота вважається надурочною?
Стажування без працевлаштування можуть узаконити
Утримання відпускних за невідпрацьований час при звільненні
Заміна тимчасово відсутніх працівників
Як перевести з декретної посади на іншу?
Уряд ухвалив законопроект щодо компенсації за затримку пенсій і зарплат
В Україні запускають оформлення е-лікарняних
Працевлаштування іноземця без дозволу: яка відповідальність?
Чи проходять сумісники навчання з охорони праці?
Яка доля доопрацьованого законопроекту про працю?
Перевірки Держпраці: правовідносини підприємства із фізособою
Відрахування із зарплати: на підставі яких документів може здійснюватися?
Коли повідомлення про прийняття на роботу подавати не треба
Колективний договір: відповіді на запитання
Відпустка-2020 після карантинної (не)роботи
Як повинні зберігатися файли звітності на електронних носіях?
Как повышение «минималки» скажется на бизнесе
Помощь на ребенка в Украине: сколько платят и что хотят изменить
Чи обов’язково на підприємстві повинні бути правила внутрішнього трудового розпорядку?
Робота у вихідний день: правила та оплата
Компенсація замість відпустки: умови надання
Запрацював сервіс автоматичного призначення пенсій
Нюанси дистанційної роботи
Вихідна допомога при звільненні у зв’язку зі скороченням штату
Мораторій на перевірки пропонують продовжити до кінця року
«Мінімалка» зросте: Кабмін ухвалив рішення
В яких випадках передбачено відсторонення працівника від роботи
Особливості нарахування декретних
Профспілка проти законопроекту «Про працю» за авторством Мінекономіки
Звільнення без законної підстави
Внесення змін до трудової книжки педагога
Чи можна піти у відпустку не за графіком?
1 вересня підвищать мінімальну зарплату
Із 1 липня збільшився прожитковий мінімум
Підприємство не працює: як нарахувати відпускні?
Чи можна в примусовому порядку перевести працівників на віддалену роботу?
Щодо збереження стажу для виплати надбавки за вислугу років працівникам залізничного транспорту
Грядут санитарные проверки: за что штрафуют бизнес и потребителей?
На підприємстві працює лише директор: як здійснити звільнення?
Сумісник із 8-годинним робочим днем — чи можливо?
Як поділити щорічну основну відпустку?
«98 статей про працю» 2.0
Кого із плановими перевірками відвідає Фонд соцстраху?
Невикористана відпустка: виплата грошової компенсації
Оплата праці здійснюється в першочерговому порядку
За час «карантинної» неоплачуваної відпустки лікарняні не виплачують
Відпустка 28 днів і 7 трудових договорів: проект Закону про працю
Трудові книжки переводять в цифру: про що турбуються ейчари
Все новости
Реклама
Издания для профессионалов
Опросы
Как добиться повышения зарплаты?
Пожаловаться начальству на тяжелую жизнь
Хорошо работать, чтобы получать премии
Повысить квалификацию и занять руководящий пост
Найти другую работу
Объявить забастовку
Меня устраивает моя зарплата

Объявление
Уважаемые посетители! По всем вопросам относительно работы портала обращайтесь к администратору
2020 © МЕДИА-ПРО
2020 © HR-Лига
Copyright © 2005–2020 HR-Лига
Использование материалов из журналов Группы компаний «МЕДИА-ПРО» только по согласованию с редакцией (администрацией) портала.
Редакция (администрация) оставляет за собой право не разделять мнение авторов размещаемых материалов.
Редакция (администрация) портала не несет ответственности за ущерб, который может быть нанесен в результате использования, неиспользования или ненадлежащего использования информации, содержащейся на портале.
Ответственность за достоверность информации и прочих сведений несут авторы публикаций.
По всем вопросам пишите на admin@hrliga.com.