Главная  Карта сайта  Размещение рекламы на портале
  СООБЩЕСТВО КАДРОВИКОВ И СПЕЦИАЛИСТОВ ПО УПРАВЛЕНИЮ ПЕРСОНАЛОМ
Добро пожаловать
  УПРАВЛЕНИЕ ПЕРСОНАЛОМ
  Новости
  Библиотека статей
  Нормативная база
  Образцы документов
  Производств. календарь
  Книжная полка
  Кто есть кто
  Глоссарий
  События
  Опросы
  Наши партнеры
  Форум
Новые материалы
Подписаться на рассылку

Facebook
Календарь событий
Октябрь 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Ноябрь 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Все события
Реклама
Трудова книжка — основний «трудовий» документ
Новости / Мониторинг законодательства
06.09.2019
Трудова книжка — основний «трудовий» документ
 

Трудова книжка — основний документ про трудову діяльність працівника (ст. 48 КЗпП). Щоб уникнути непорозумінь у подальшому, бажано із самого початку оформити цей «трудовий» документ грамотно і правильно. Проте і згодом розслаблятися при веденні трудової книжки не слід, оскільки законодавство містить певні вимоги до порядку внесення до неї записів.

Форма

Форма бланка трудової книжки затверджена постановою КМУ «Про трудові книжки працівників» від 27.04.1993 р. № 301. До вас працевлаштується або у вас уже працює особа, що має трудову книжку раніше встановленого (до набрання чинності згаданою постановою) зразка? Майте на увазі, що такі трудові книжки дійсні й обміну не підлягають.

Якщо ж у трудовій книжці заповнені всі сторінки, її доповнюють вкладишем нового формату незалежно від «віку» самої книжки.

Ведуть усі трудові книжки (незалежно від року видачі) за правилами, описаними в Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженою наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 р. № 58 (далі — Інструкція № 58).

Хто заповнює трудову книжку?

У більшості випадків на підприємствах, в установах, організаціях заповнює трудові книжки і веде їх облік спеціаліст кадрової служби. На невеликих підприємствах цю функцію може виконувати безпосередньо керівник або інша уповноважена ним особа.

Уперше трудову книжку працівникові заводить і заповнює роботодавець, робота в якого для працівника є першим основним місцем роботи.

Печатка в трудовій книжці

Як зазначено в п. 2.12 Інструкції № 58, на титульному аркуші ставлять відбиток печатки підприємства або (за наявності) печатку відділу кадрів. Підкреслимо, що печаткою засвідчують і записи про звільнення, нагородження та заохочення (п. 4.1 Інструкції № 58). А ось при заповненні відомостей про прийняття працівника на роботу і його переведення печатка потрібна не буде.

Зверніть увагу: відповідно до змін законодавства з листопада 2014 року мати печатку не обов’язково. Звільняє суб’єктів господарювання від обов’язку використовувати печатку ст. 581 Господарського кодексу України від 16.01.2003 р. № 436-IV. Ну а оскільки такого обов’язку немає, вважаємо, що записи в трудовій книжці, у тому числі на першій (титульній) сторінці, підприємство (установа, організація) зобов’язане засвідчувати печаткою тільки в тому випадку, якщо вона у нього є. Якщо ж печатки немає, то записи в трудовій книжці засвідчує особа, відповідальна за ведення трудових книжок, тільки своїм підписом. Аналогічну позицію обіймає і Мінсоцполітики (листи від 03.12.2015 р. № 492/06/186-15 та від 29.06.2016 р. № 3475/0/10-16/06).

Правила заповнення

Трудові книжки заповнюють і ведуть українською і російською мовами. Для цього у формі трудової книжки передбачені відповідні розділи (п. 2.1 Інструкції № 58).

Записи в трудовій книжці роблять виключно ручкою — кульковою або з пером. Який колір ручки обрати? На ваш розсуд представлені чорний, синій і фіолетовий (п. 2.4 Інструкції № 58).

Графу «Дата» розділів трудової книжки заповнюють арабськими цифрами: число і місяць — двозначними, рік — чотиризначними. Наприклад, працівник прийнятий на роботу 7 серпня 2019 року, тоді у відповідних колонках графи 2 розділу «Відомості про роботу» це записують так: «07 08 2019». Що ще слід пам’ятати? Докладіть усі зусилля для того, щоб зробити записи в трудовій книжці акуратно!

Трудові книжки зберігаються на підприємствах, в установах і організаціях за основним місцем роботи. На руки працівникові книжку видають тільки при звільненні. У працівника трудова книжка зберігається тільки в тому випадку, якщо його роботодавцем є фізична особа (підприємець або особа, яка забезпечує себе роботою самостійно).

На кого ведуть трудові книжки?

Трудові книжки ведуть на всіх працівників, які працюють на підприємстві, в установі, організації всіх форм власності або у фізичної особи більше 5 днів, у тому числі на осіб, які є співвласниками (власниками) підприємств, селянських (фермерських) господарств, сезонних і тимчасових працівників, а також позаштатних працівників за умови, що вони підлягають державному соціальному страхуванню (п. 1.1 Інструкції № 58).

Зверніть увагу: трудові книжки ведуть також на осіб, які стажуються в установі, організації. Проте не плутайте стажування з практикою студентів. Це зовсім різні речі!

Якщо трудовий договір укладений з працівником, для якого ваша установа є першим місцем роботи, то необхідно завести на нього трудову книжку. На це роботодавцеві відведено 5 днів (ч. 3 ст. 48 КЗпП). У випадку якщо до вас завітав стажист і в нього немає трудової книжки, трудову книжку доведеться завести і на нього.

На практиці працівник самостійно купує бланк книжки і передає його роботодавцеві для належного оформлення. Якщо ж у вас є бланк трудової книжки, заповніть його. А згодом зможете стягнути вартість бланка з працівника-новачка (п. 6.1 Інструкції № 58).

Прийняли на роботу працівника, який працюватиме на умовах сумісництва? Пам’ятайте, що трудова книжка сумісника зберігається за його основним місцем роботи (п. 1.1 Інструкції № 58). Таким чином, роботодавець сумісника записи до його трудової книжки не вносить. Але ви повинні видати довідку про таку роботу на вимогу працівника-сумісника.

Запис про роботу за сумісництвом виконують за основним місцем роботи на підставі зазначеної довідки за бажанням працівника.

Підкреслимо: про виконання роботи або надання послуг за цивільно-правовим договором запис до трудової книжки не вносять, оскільки такі відносини не є трудовими.

Відомості в трудовій книжці

Основні відомості, які вносять до трудової книжки працівника, представимо у вигляді схеми:

Відомості, які вносять до трудової книжки

Зверніть увагу: інформацію про стягнення, на щастя для працівника, у трудовій книжці не відображають (п. 2.2 Інструкції № 58).

Крім того, не вносять до трудової книжки записи про:

  • участь працівника в бойових діях (лист Мінпраці від 19.01.2007 р. № 09-43);
  • премії, передбачені системою оплати праці, або виплати, що мають регулярний характер (п. 2.24 Інструкції № 58);
  • характер укладеного трудового договору — строковий чи безстроковий (лист Мінпраці від 29.05.2007 р. № 126/13/133-07);
  • випробувальний термін.

Запис у трудовій книжці повинен точно відповідати тексту відповідного наказу (розпорядження). З кожним подібним записом працівника знайомлять під підпис в особовій картці (типова форма № П-2, затверджена спільним наказом Держкомстату і Міноборони від 25.12.2009 р. № 495/656).

Міністерства і відомства за узгодженням з відповідними галузевими профспілками можуть як виняток дозволити підприємствам, які працюють в умовах територіальної роз’єднаності (підпорядковані структурні підрозділи розташовані на великій відстані), знайомити працівників із записами в трудовій книжці в заочному порядку шляхом направлення відповідних повідомлень з відміткою про це в особовій картці (п. 2.5 Інструкції № 58).

Важливо! Запис про назву роботи, професії або посади виконують відповідно до Класифікатора професій.

Якщо працівник має право на пенсію за віком на пільгових умовах, запис у трудовій книжці повинен також відповідати найменуванням Списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що надають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Строки заповнення

Роботодавець вносить записи до трудової книжки після видання відповідного наказу (розпорядження) у такі строки:

  • про прийняття на роботу або переведення на іншу роботу, а також про заохочення та нагородження — не пізніше за тижневий строк;
  • про звільнення — у день звільнення.

Вкладиш до трудової книжки

Працівник так «завзято» працював, що в нього закінчилися сторінки відповідних розділів? Не біда. Розділом 3 Інструкції № 58 така ситуація передбачена.

У разі коли в трудовій книжці заповнені всі сторінки відповідних розділів, вона доповнюється вкладишем. Його вшивають у трудову книжку.

Вкладиш без трудової книжки недійсний.

Про кожен виданий вкладиш на першій сторінці (титульному аркуші) трудової книжки згори ставте штамп розміром 10 х 25 мм з написом «Виданий вкладиш» і тут же зазначайте серію і номер вкладиша.

Вкладиш заповнюється і ведеться в такому ж порядку, як і трудова книжка.

При внесенні відомостей до відповідного розділу вкладиша продовжується порядкова нумерація записів трудової книжки. Наприклад, якщо в розділі «Відомості про роботу» трудової книжки останній порядковий номер 28, то до цього ж розділу вкладиша перший запис вноситься під номером 29.

Висновки

  • Трудові книжки ведуть на всіх працівників, які працюють в установі більше 5 днів.
  • Трудова книжка сумісника зберігається за його основним місцем роботи.
  • Запис про назву роботи, професії або посади здійснюють відповідно до Класифікатора професій.
  • Інформацію про стягнення в трудовій книжці не відображають.
Вас може зацікавити

Книга обліку руху трудових книжок і вкладишів до них

Книга обліку руху трудових книжок і вкладишів до них розроблена у відповідності до типової форми № П-10, яку затверджено наказом Міністерства статистики України від 27 жовтня 1995 року № 277. ЇЇ ведення є обов’язковим на підприємствах, в установах, організаціях усіх форм власності та у фізичних осіб — суб’єктів підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.

Придбати видання

 

Олена Біляєва

Оплата праці

Просмотров: 791 Отправить другу Версия для печати
 

Смотрите также:
Можно ли наказать работника за письмо, отправленное вне корпоративной сети?
Як скасувати подане до ДПС повідомлення про прийняття на роботу?
Чи може роботодавець запитувати жінку про її вагітність при прийомі на роботу?
Пугающая цифровизация: есть ли жизнь без трудовых книжек
Працівник уклав контракт про проходження військової служби: чи можна його звільнити?
Підстави надання працівникам додаткових відпусток за особливий характер праці
Наказ про введення нової штатної одиниці
Помощь при рождении ребенка планируют предоставлять не всем
Чи потрібно укладати трудовий договір з директором-засновником підприємства
Що потрібно знати працівнику при отриманні листка непрацездатності
Військовий збір хочуть скасувати
Чим повинен підтверджуватись спеціальний трудовий стаж?
Умови надання і тривалість виплати допомоги по вагітності та пологах
Про стажування майбутнього працівника та випробувальний термін
Заява Федерації профспілок України щодо проекту Трудового кодексу
Визначення кількості календарних днів у розрахунковому періоді
Пропонується звільнити від оподаткування зарплату студентів та молодих спеціалістів
Отмена трудовых книжек: названы риски для работников
У Трудовому кодексі пункт щодо звільнення жінок у декреті буде знято
Порядок звільнення працівників у зв’язку із скороченням штату
Зарахування часу проходження військової служби до стажу роботи, що дає право на щорічні додаткові відпустки
Де та як реєструється колдоговір?
Трудовые книжки могут отменить уже до конца 2019 года
Основные правила увольнения директора
Відбуття або повернення з відрядження у вихідний день: оформлення та оплата
Роботодавець може через суд стягнути зі звільненого працівника «зайві» відпускні
У трудовій книжці недозаповнено титульний аркуш: як діяти роботодавцеві?
Украинцам готовят новый Трудовой кодекс: увольнять будут без пособия и отпуска
Після «декрету» — у відпустку
Гоструда: чтобы инспекции не запрещали в судах, нужно принять новый Трудовой кодекс
Трудові відносини у фермерському господарстві
Несвоєчасно поновили працівника на роботі: які наслідки?
Обмеження спільної роботи близьких осіб
Не довести до суду: як правильно звільняти працівників
Відпустка з подальшим звільненням: оформляємо правильно
Помилки в сумі зарплати
Позбавлення премії внаслідок дисциплінарного стягнення: судова практика
Що буде перевіряти Фонд соцстраху
Рада дала добро на зниження трудових штрафів для бізнесу
Чи можна звільнити працівника під час відпустки?
Хто обирає зарплатний банк — працівник чи роботодавець?
Чи має право інспектор із праці запитувати копії документів?
Невчасно повідомили працівника про зменшення зарплати: які наслідки?
Обійми для працівників
Помилка під час нарахування відпускних: що робити?
Роботодавцям заборонять цікавитись сімейним станом найманого працівника
Матеріальна відповідальність в трудових відносинах
Робота у вихідний день: оплачуємо правильно
Як розрахувати дні компенсації при звільненні
Ліквідатори наслідків аварії на ЧАЕС мають право на зниження пенсійного віку
Все новости
Реклама
Издания для профессионалов
Опросы
Осенне-зимний период характеризуется увеличением числа простудных заболеваний. Принимаете ли вы на своем предприятии какие-либо меры по борьбе с этим явлением?
Проводим вакцинацию сотрудников за счет предприятия
Бесплатно раздаем сотрудникам витамины
Производим уборку помещений с добавлением антибактериальных средств
Рекомендуем чаще проветривать офисы
Платим компенсации тем, кто никогда не берет больничный
Ничего не делаем. Пускай болеют

Объявление
Уважаемые посетители! По всем вопросам относительно работы портала обращайтесь к администратору
2019 © МЕДИА-ПРО
2019 © HR-Лига
Copyright © 2005–2019 HR-Лига
Использование материалов из журналов Группы компаний «МЕДИА-ПРО» только по согласованию с редакцией (администрацией) портала.
Редакция (администрация) оставляет за собой право не разделять мнение авторов размещаемых материалов.
Редакция (администрация) портала не несет ответственности за ущерб, который может быть нанесен в результате использования, неиспользования или ненадлежащего использования информации, содержащейся на портале.
Ответственность за достоверность информации и прочих сведений несут авторы публикаций.
По всем вопросам пишите на admin@hrliga.com.