Главная  Карта сайта  Размещение рекламы на портале
  СООБЩЕСТВО КАДРОВИКОВ И СПЕЦИАЛИСТОВ ПО УПРАВЛЕНИЮ ПЕРСОНАЛОМ
Добро пожаловать
  УПРАВЛЕНИЕ ПЕРСОНАЛОМ
  Новости
  Библиотека статей
  Нормативная база
  Образцы документов
  Производств. календарь
  Книжная полка
  Кто есть кто
  Глоссарий
  События
  Опросы
  Наши партнеры
  Форум
Новые материалы
Подписаться на рассылку

Facebook
Календарь событий
Сентябрь 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Октябрь 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Все события
Реклама
ТОП-5 показових судових рішень у спорах бізнесу та Держпраці
Новости / Мониторинг законодательства
01.08.2019
ТОП-5 показових судових рішень у спорах бізнесу та Держпраці
 

Визнання нечинною постанови Кабміну від 26.04.2017 року № 295, що визначала порядок проведення інспекційних відвідувань та невиїзних інспектувань Держпраці, викликало багато запитань щодо того, чи може Держпраці проводити «несподівані перевірки». З цього приводу є дві протилежні позиції: Держпраці вважає, що може, в той час, як Державна регуляторна служба України говорить, що проводити відповідні перевірки Держпраці не може поки не затверджені критерії ризику та уніфікований акт. У той же час, в очікуванні рішення касаційної інстанції та подальших кроків українських нормотворців, нагадуємо, що повноваження Держпраці як органу нагляду та контролю ніхто не відміняв.

Відповідно, позиція Держпраці щодо окремих аспектів трудового права залишається актуальною та, на жаль, не завжди співпадає з позицією бізнесу. У цій статті ми намагалися підібрати найбільш релевантні судові рішення, що визначають певні позиції Держпраці у спорах з бізнесом.

1. Визначальною ознакою, яка відрізняє трудові відносини від цивільно-правових є регулювання процесу організації трудової діяльності

Верховний Суд у справі № 824/896/18-а вкотре розглянув ознаки відмінності цивільно-правових та трудових відносин. А саме, ще раз підтвердив, що укладення цивільно-правового договору не захищає замовника від рекласифікації правовідносин з залученою особою на трудові, у разі, якщо по суті такі відносини є трудовими.

Під час розгляду справи, суд нагадав, що ознаками цивільно-правового договору є:

  • Мета — отримання певного матеріального результату (що підтверджується конкретними фізичними величинами або об’ємами робіт, що виконуються за цивільно-правовим договором).
  • Відсутність підпорядкування залученої особи правилам внутрішнього трудового розпорядку замовника.
  • Самостійна організація роботи виконавцем, та виконанням такої роботи на власний ризик.
  • Відсутність зарахування до штату, запису в трудовій книжці, наказу на прийняття на роботу на певну посаду.

Крім того, суд також звернув увагу на те, що оплата за договором відбувалася в однаковому, помісячному розмірі. У той же час, судом не прийнято до уваги свідчення осіб, залучених до виконання робіт за цивільно-правових договорів, про те, що вони не мали графіку роботи, працювали не кожен день, виконували роботу на вигідних для них умовах, та хотіли працювати на підставі цивільно-правових договорів, з оплатою праці за фактично виконану роботу відповідно до акту виконаних робіт.

Відповідно, бізнес має звертати увагу на сутність відносин з відповідними фізичними особами, на оплату праці за договором, та не сподіватися на пояснення осіб, що залучені до виконання робіт/надання послуг за цивільно-правовими договорами.

2. Держпраці може перевіряти дотримання роботодавцем норм та гарантій, передбачених колективними договорами

Постановою від 20 березня 2019 року у справі № 808/1032/17 Верховний Суд зафіксував, що контроль за виконанням колективних договорів не є виключною компетенцією сторін таких договорів (роботодавцем, працівниками, профспілками і т. і.), а може здійснюватися також і Держпраці.

Відповідно, при укладенні колективних догорів, бізнесу варто замислитися, наскільки можливе дотримання відповідних положень колективних договорів, так як виконання буде перевірятися не тільки працівниками так і Держпрацею.

3. Роботодавець відповідає за організацію робіт, охорону праці, пожежну безпеку та ознайомлення працівників з відповідними документами

Постановою від 9 квітня 2019 року у справі № 2340/4008/18, Шостий апеляційний адміністративний суд підтверджує, що у разі укладення договору аутстаффінгу саме виконавець за договором (що є безпосереднім роботодавцем осіб, що надаються замовнику) має ознайомлювати працівників з внутрішніми документами, що стосуються організації роботи, охорони праці, пожежної безпеки.

Окремо суд звертає увагу також на той факт, що такий розподіл обов’язків між замовником та виконавцем за договором аутстаффінгу включений в договір. Так що ще раз наголошуємо — варто продумувати всі аспекти договору аутстаффінгу.

4. Договір аутстаффінгу — не для всіх працівників, навіть якщо договір оформлений правильно

П’ятий апеляційний адміністративний суд у постанові від 20 грудня 2018 року у справі № 814/1015/17), окрім іншого, нагадує, що відповідно до ст. 39 Закону України «Про зайнятість населення» заборонено направляти працівників на робочі місця до роботодавця, в якого, працівники залучаються для виконання робіт у шкідливих, небезпечних та важких умовах праці.

Хоча при визначенні фактичного роботодавця під час перевірки відповідних правовідносин Держпраці цей аспект, скоріш за все, не буде визначальним, рекомендуємо звертати увагу на виконання цієї норми, у разі укладення договорів аутстаффінгу.

5. Договір аутстаффінгу не може врегульовувати правовідносини щодо надання послуг з посередництва у працевлаштуванні в Україні

П’ятий апеляційний адміністративний суд у постанові від 13 грудня 2018 року у справі № 821/902/18, аналізує договір аутстаффінгу (ст. 39 Закону України «Про зайнятість населення») та наголошує, що правовідносини за цим договором відрізняються від правовідносин у сфері посередництва у працевлаштуванні в Україні (ст. 37 Закону України «Про зайнятість населення»).

Так, у справі, яка розглядалася, суд вказує, що договором аустаффінгу умови щодо посередницьких послуг з працевлаштування працівників не можуть бути передбачені, оскільки це суперечить самому змісту даного договору.

Бонус та висновок

І наостанок, ще один актуальний висновок Верховного Суду. Так, у справі Верховний Суд у своїй постанові від 26 вересня 2018 року № 822/723/17 зробив висновок, що ознайомлення працівника з інструкцією з охорони праці може свідчити про факт прийняття працівника на роботу, навіть, якщо трудовий договір із останнім не укладався.

Зважаючи на поширену практику залучення осіб не на підставі працевлаштування, а «альтернативними» методами (цивільно-правові договори/аутстаффінг), не забувайте про основні моменти оформлення відповідних документів (навіть якщо Держпраці наразі не такі активні):

  • коректність оформлення всіх документів (включно з фіксацією відповідних об’ємів робіт, специфіки послуг, часових рамок надання послуг/виконання робіт);

  • принцип «довіряй але перевіряй». Передбачайте у ваших угодах з аутстаффінгу право перевіряти факт працевлаштування у виконавця осіб, які будуть виконувати у вас роботи відповідно до укладеної угоди з аутстафінгу (та користуйтеся таким правом);

  • звертайте увагу на те, як ви будуєте взаємовідносини з підрядниками. Особливо це важливо на етапі, коли у вас склалися гарні відносини з контрагентами, і ви починаєте «закривати» очі на порушення певних «незначних» умов договору/угоди.

Правила прості, але їх недотримання може призвести до негативних наслідків для вашого бізнесу.

Олена Марціновська, Галина Фулей

ЛИГА.Бизнес

Просмотров: 653 Отправить другу Версия для печати
 

Смотрите также:
Декретниця виходить на роботу: про що слід пам’ятати роботодавцю
Нюанс надання щорічної основної відпустки
Новий порядок проведення перевірок Держпраці оскаржують у суді
«Трудовые книжки должны уйти в историю»: в Кабмине раскрыли планы
Чи повинен ФОП мати штатний розпис?
Запис у трудовій книжці у разі смерті працівника
Як зміняться штрафи Держпраці в 2020 році
Госбюджет-2020: какие пособия увеличатся
Основні види порушень, виявлені ФСС під час перевірок лікарняних
Додаткова відпустка на дітей
Як обчислити норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю?
Трудові перевірки по-новому: що змінилося?
Як оплатити лікарняний, виданий після робочого дня?
Чи враховувати осіб, що перебувають у відпустці по догляду за дитиною, до загальної кількості найманих працівників?
Мінімальна зарплата та прожитковий мінімум-2020: прогнозні показники Мінфіну
ДРС просить Уряд скасувати постанову про інспекційні відвідування Держпраці
Депутати відмовилися скасовувати КЗпП і радянські закони
Чи може роботодавець звільнити працівника через досягнення пенсійного віку?
З яких причин проводитимуться нові перевірки Держпраці
Скільки годин може працювати сумісник та за яким графіком
Пенсія в «один клік»: детальна відеоінструкція
Чи має право головбух-«бюджетник» працювати за сумісництвом?
Подвійна оплата при роботі у вихідний здійснюється не завжди
Чи може роботодавець відмовити у перенесенні відпустки, визначеної графіком?
Держслужбовців переведуть на контракти
Яку статзвітність подавати у 2020 році
Як зробити запис про період навчання в трудову книжку працівника?
Трудовий договір: порядок укладення та види
Як оплачуються лікарняні по догляду за дитиною?
Профспілки ініціюють власні зміни до проекту Трудового кодексу
За працевлаштування молоді пропонують зменшити сплату ЄСВ
Працівниця йде у декретну відпустку: чи потрібна заява?
На держслужбовців чекають нові зарплати і порядок звільнення
Деякі види наказів з персоналу і підстави для їх видання
Підтвердження трудового стажу для призначення пенсії
Штрафи за порушення трудового законодавства планують суттєво зменшити
Особливості підтвердження трудового стажу, якщо документи не збереглися: судова практика
Чи можливо піти у відпустку за основним місцем роботи, а за внутрішнім сумісництвом залишитися працювати?
Як правильно виконувати квоту на працевлаштування осіб передпенсійного віку
Новий Трудовий кодекс: нововведення, які пропонує бізнес
Скільки років страхового стажу потрібно мати для виходу на пенсію
Чи надавати додаткову відпустку на дітей, якщо дитина мешкає окремо?
Звільнення у разі тривалої хвороби: право чи обов’язок роботодавця
Які нюанси необхідно враховувати при внутрішньому та зовнішньому сумісництві
Трудова книжка — основний «трудовий» документ
Чим загрожує роботодавцю несвоєчасна видача трудової книжки?
Безперервні 14 днів відпустки можна поділити
Шість нових категорій працівників зможуть піти на пенсію в 50 років, а три професії виключено з відповідного списку
Електронний реєстр листків непрацездатності: як користуватись
Коли Держпраці може не попереджати про відвідування: нові порядки перевірок
Все новости
Реклама
Издания для профессионалов
Опросы
Как добиться повышения зарплаты?
Пожаловаться начальству на тяжелую жизнь
Хорошо работать, чтобы получать премии
Повысить квалификацию и занять руководящий пост
Найти другую работу
Объявить забастовку
Меня устраивает моя зарплата

Объявление
Уважаемые посетители! По всем вопросам относительно работы портала обращайтесь к администратору
2019 © МЕДИА-ПРО
2019 © HR-Лига
Copyright © 2005–2019 HR-Лига
Использование материалов из журналов Группы компаний «МЕДИА-ПРО» только по согласованию с редакцией (администрацией) портала.
Редакция (администрация) оставляет за собой право не разделять мнение авторов размещаемых материалов.
Редакция (администрация) портала не несет ответственности за ущерб, который может быть нанесен в результате использования, неиспользования или ненадлежащего использования информации, содержащейся на портале.
Ответственность за достоверность информации и прочих сведений несут авторы публикаций.
По всем вопросам пишите на admin@hrliga.com.