Главная  Карта сайта  Размещение рекламы на портале
  СООБЩЕСТВО КАДРОВИКОВ И СПЕЦИАЛИСТОВ ПО УПРАВЛЕНИЮ ПЕРСОНАЛОМ
Добро пожаловать
  УПРАВЛЕНИЕ ПЕРСОНАЛОМ
  Новости
  Библиотека статей
  Нормативная база
  Образцы документов
  Производств. календарь
  Книжная полка
  Кто есть кто
  Глоссарий
  События
  Опросы
  Наши партнеры
  Форум
Новые материалы
Подписаться на рассылку

Facebook
Календарь событий
Август 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Сентябрь 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Все события
Реклама
Звільнення з перешкодами: аспекти звільнення з посади директора приватного підприємства
Новости / Мониторинг законодательства
08.04.2019
Звільнення з перешкодами: аспекти звільнення з посади директора приватного підприємства
 

Директор на підприємстві — досить значна фігура, яка вирішує усі важливі питання діяльності підприємства, виступає від його імені, представляє у відносинах з партнерами і владою, звичайними громадянами.

Тому, й не дивно, що процедура його призначення та звільнення з посади дещо ускладнена порівняно із рядовими найманими працівниками. Так, директор має бути призначений або звільнений лише на підставі відповідного протоколу власників підприємства (засновників). При цьому, на підставі відповідного протоколу, державний реєстратор повинен провести відповідні зміни в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі — ЄДР).

Водночас, як свідчить проведений аналіз норм чинного законодавства і судової практики, існує безліч перешкод на шляху реалізації даних норм законодавства. Проаналізуємо дане питання більш детально на прикладі звільнення директора на приватному підприємстві за власним бажанням, при умові, що засновники (власники) приватного підприємства «штучно» не скликають збори та не розглядають заяву про звільнення.

Передусім, варто вказати, що в Україні існує досить багато приватних підприємств, які здійснюють свою діяльність впродовж багатьох років і ця організаційно-правова форма досить популярна і сьогодні, при створенні нових суб’єктів господарювання. Очевидно, що такою привабливою в очах бізнесменів її робить легкість у створенні та управлінні. Водночас, у питанні їх правового регулювання яскраво відображається невідповідність норм закону реальній ситуації, оскільки такої форми господарського товариства як приватне підприємство не передбачено у Законі України «Про господарські товариства» і не існує жодного окремого законодавчого акту, який би регулював порядок створення та управління приватним підприємством. Тому, потрібно керуватися виключно положеннями Цивільного та Господарського кодексу.

Що робити директору, якщо він має намір звільнитися?

Алгоритм дій:

  1. Передусім, директор, як і будь-яка наймана особа, має право звільнитися за власним бажанням, попередивши про це роботодавця (у нашому випадку власників приватного підприємства за два тижні). Однак, звільнити себе директор самостійно не може, оскільки питання призначення і звільнення вирішується та оформлюється рішенням власників підприємства. Тому, потрібно попередити власників про необхідність призначення позачергових зборів щодо розгляду питання про припинення трудових відносин та звільнення особи з посади директора. Зазвичай, власників можна попередити шляхом направлення рекомендованого листа із повідомленням про вручення. Разом із цим супровідним листом направляється заява про звільнення з дотриманням вимог трудового законодавства та із зазначенням підстав припинення трудових відносин. Хочемо зауважити, що кінцевий результат у прийнятті цього рішення засновниками немає жодного значення, оскільки в Україні заборонена примусова праця і вас ніхто не зможе змусити працювати, якщо ви виявили бажання звільнитися з роботи. Подібну процедуру ми радимо дотримуватися, щоб опісля, при зверненні до суду, Феміда була на вашій стороні.

  2. Після прийняття відповідного рішення, у якому зафіксовано факт звільнення директора та згоду на розірвання договору в обумовлений строк, директор має видати наказ про своє звільнення, одержати трудову книжку з відповідним записом про звільнення, передати справи, печатку, ввірені йому матеріальні цінності новому керівнику, який, як правило, призначається тим самим протоколом, яким звільнено нашого директора. В подальшому, директор звертається до державного реєстратора, з метою фіксації припинення відносин на юридичному рівні: виключити відомості про керівника юридичного особи ЄДР, які вносяться на підставі рішення власників та заповненої форми № 3 реєстраційної заяви, затвердженої наказом Міністерства юстиції від 18.11.2016 року № 3268/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 29 серпня 2018 року № 2824/5).

  3. У разі, якщо на призначену дату збори не проводяться, або ж засновники не розглядають питання про припинення з вами трудових відносин, директор разом із доказами про направлення повідомлення про призначення зборів, заяви про звільнення, наказом про припинення трудових відносин звертається до суду. Саме суд повинен вирішити цю спірну ситуацію.

Як свідчить судова практика, у більшості випадків суд приймає рішення на користь такого директора. Оскільки, як ми уже згадували, примусова праця в Україні заборонена, кожен є вільний у виборі професії та має право на дотримання гарантій з боку держави та роботодавця. Однак, звертаємо вашу увагу, що принциповим моментом для прийняття позитивного для вас рішення є дотримання законної процедури звільнення з вашого боку.

Приведемо приклад: директор, який очолював одне підприємство, виявив бажання звільнитися, однак один із засновників підприємства помер, інший перебував закордоном. Директор призначив збори, які очевидно не відбулися, написав заяву про звільнення, видав наказ. З цим пакетом документів, директор звернувся до реєстратора, щоб внести відповідні зміни у ЄДР. Очевидно, що реєстратор відмовив, вказуючи на відсутність рішення засновників. Директор оскаржив дії реєстратора в адміністративний суд і програв справу. При цьому, суд вказав, що реєстратор законно відмовив у реєстрації, вказавши на відсутність підстав для внесення змін до реєстру. Інша ситуація склалась би, якщо б директор для початку звернувся до суду загальної юрисдикції, щоб встановити факт припинення трудових відносин (позовний характер, відповідач — Підприємство) і зобов’язав реєстратора внести відповідні зміни до реєстру. Опісля з рішенням суду, ухваленого на його користь, він може звернутися до державного реєстратора і провести відповідні зміни. У цьому випадку, юридичні відносини були б припинені і особа у повному обсязі могла б реалізувати своє право на вільний вибір праці.

Однак, як ми зазначали вище, позиція судів неоднозначна. Трапляються випадки, коли суди відмовляють у позові, мотивуючи це відсутністю такого способу захисту прав та інтересів як припинення трудових відносин. Звичайно, маючи різну судову практику, дуже хотілося б щоб Верховний Суд узагальнив дане питання та прийняв єдину позицію, на яку б орієнтувалися керівники підприємств у разі так званого «звільнення з перешкодами».

Іншим спірним питанням залишається те, кого ж вносити як нового керівника, після виключення відомостей про нашого директора з Реєстру, оскільки, як відомо, реєстратор виключає відомості про старого директора і вносить відомості про нового одночасно. Однозначної відповідні на дане питання досі немає, законодавство також мовчить.

Віталій Кулаков, Христина Римець

Протокол

Просмотров: 601 Отправить другу Версия для печати
 

Смотрите также:
Трудова книжка без запису про звільнення: приймаємо на роботу переселенця
Які є гарантії для працевлаштування молодих спеціалістів?
Чи буде подвоєно період під час обчислення страхового та пільгового стажу?
Порядок надання додаткової відпустки учасникам бойових дій
Довівши наявність трудових відносин, можна розраховувати на компенсацію за несвоєчасну виплату зарплати
Випробувальний строк: особливості встановлення
Проведення профілактичного наркологічного огляду працівників
Право працівників на пільги і компенсації за важкі та шкідливі умови праці
Що повинен знати роботодавець про стажування
Как оформить пенсию онлайн: подробная инструкция
Виявлення ознак трудового договору в договорі ЦПХ
Нарахування лікарняного при страховому випадку
У яких випадках колективні трудові спори можуть розглядатися в судах?
Уряд вніс зміни до списків робіт, професій для пенсій на пільгових умовах
Коли повідомляти працівників про оновлений графік змінності
Трудова книжка загубилася: які дії працівника та роботодавця?
Право жінок на підвищення розміру пенсії за віком у разі відстрочки часу її призначення
Надання відпустки неповнолітньому працівникові
Коли надають відгул за роботу у святковий день
За які помилки в листках непрацездатності покарають роботодавців
Граничні норми застосування надурочних робіт та їх оплата
Чи є виплата компенсації за відпустку державною гарантією в оплаті праці?
Чим відрізняється комплексна перевірка від планової
Чи може директор бути зареєстрованим як ФОП
Мінсоцполітики про надання відпустки не більше 59 календарних днів
5 кроків для отримання лікарняних і декретних від ФСС
Чи можливо збільшити тривалість відпустки?
Набув чинності Закон про професійну передвищу освіту
Сезонний трудовий договір є різновидом строкового трудового договору
Як правильно оформити сумісника на посаду тимчасово відсутнього працівника?
На яких підставах Держпраці може завітати з інспекційним відвідуванням
Чи може директор підприємства звільнитися через суд?
Зарахування стажу роботи в Росії для оплати лікарняного
Внутрішній трудовий розпорядок за новим кодексом: що це та як будемо дотримуватися
Право на пільговий пенсійний вік педагогам і медикам не відновили
Фотографія робочого часу при проведенні атестації робочого місця за умовами праці
ТОП-5 позицій судів у спорах з Держпраці
Чи можна надати частину щорічної відпустки у вихідні дні?
Новий Трудовий кодекс: яких змін потребує бізнес
Коли догляд за пенсіонером зараховується до трудового стажу
Чи можна зменшити посадовий оклад працівнику, який проходить випробування?
Норми тривалості робочого часу на 2020 рік
Тимчасове переведення працівника на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором
Оформлення трудової книжки працівнику, що вперше працевлаштовується
Нова форма квартального звіту з праці (ф. № 1-ПВ)
Лікарняний під час «чорнобильської відпустки»: чи продовжується така відпустка?
Щодо заокруглення посадових окладів працівників, які працюють на умовах неповного робочого часу
Неповнолітня донька працівниці стала матір’ю: що з відпусткою на дітей?
Чи завжди потрібно відпрацьовувати два тижні при звільненні з роботи?
На пенсию по желанию, пенсионерам сокращенный рабочий день — планы реформ команды Зеленского
Все новости
Реклама
Издания для профессионалов
Опросы
Как вы относитесь к использованию детектора лжи для проверки соискателей?
В целом положительно
Отрицательно
Мне это безразлично
Мы уже активно используем детектор лжи!

Объявление
Уважаемые посетители! По всем вопросам относительно работы портала обращайтесь к администратору
2019 © МЕДИА-ПРО
2019 © HR-Лига
Copyright © 2005–2019 HR-Лига
Использование материалов из журналов Группы компаний «МЕДИА-ПРО» только по согласованию с редакцией (администрацией) портала.
Редакция (администрация) оставляет за собой право не разделять мнение авторов размещаемых материалов.
Редакция (администрация) портала не несет ответственности за ущерб, который может быть нанесен в результате использования, неиспользования или ненадлежащего использования информации, содержащейся на портале.
Ответственность за достоверность информации и прочих сведений несут авторы публикаций.
По всем вопросам пишите на admin@hrliga.com.