Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі

СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку





Facebook
Реклама
Реклама
Велика розборка: що таке ЄСВ і кому він потрібен
Новини
22.01.2019
Велика розборка: що таке ЄСВ і кому він потрібен
 

Що таке ЄСВ?

Єдиний соціальний внесок (ЄСВ) запрацював в Україні в 2010 році. Його введення було направлено на скорочення кількості окремих відрахувань, адже до 2011-го стягувалися окремі платежі до Пенсійного фонду, фонд страхування по безробіттю, від нещасних випадків на виробництві. Ставки диференціювалися, в залежності від виду платника, класів профризику, виду діяльності.

Сьогодні ЄСВ — консолідований (зведений) страховий внесок. Його збір здійснюється в системі загальнообов’язкового державного страхування в обов’язковому порядку та на регулярній основі. Мета сплати — забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, застрахованих осіб і членів їх сімей. Адже в підсумку люди отримують страхові виплати в рамках діючих видів загальнообов’язкового соціального державного страхування.

В цілому первинною метою запровадження ЄСВ було консолідувати діяльність фондів в частині розподілу внесків на соціальне і пенсійне страхування. Впровадження внеску повинно було наповнити бюджет ПФ і вирішити пенсійне забезпечення українців. Але на практиці в систему вносилося чимало змін, що свідчить про недосконалість механізму.

Чи є єдиний соцвнесок в інших країнах?

Якщо порівняти платежі «на пенсію» в Україні із загальною ставкою в 22% з іншими країнами, вимальовується цікава картина з різними показниками. Наприклад, на ці цілі в Естонії направляється 22%, в Білорусі — 29%, в Польщі — 19,5%, в США — 15%.

Але, крім внесків із заробітної плати, за кордоном діють відрахування на індивідуальні накопичувальні пенсійні рахунки, звідки виплачуються додаткові суми до пенсій. Причому в більшості економічно розвинених країн світу громадяни з невисокими зарплатами звільняються від сплати прибуткового податку. Зате основний тягар наповнення держбюджету лягає на заможне населення, для яких встановлена прогресивна шкала оподаткування.

Зокрема, в Австралії функціонує п’ять ставок податку. Громадяни, чиї доходи за рік менше $6 тисяч, звільняються від оподаткування. А громадяни, доходи яких перевищують $180 тисяч, 45% доходу віддають до держбюджету. Якщо ж говорити про Канаду, то там не обкладаються податком доходи розміром до 10 382 доларів. А ось ті, хто отримав понад 128 тисяч доларів, зобов’язані заплатити 29% від свого заробітку в державну казну.

Чи можна отримати пільги при оплаті єдиного соціального внеску? Чи можна не платити?

Максимальна база нарахування ЄСВ у 2018 році встановлена в розмірі 15 мінзарплат — це 55 845 грн. Тобто, якщо місячний дохід перевищує цю суму, внесок із суми перевищення на стягується.

Важливо відзначити, що не платять ЄСВ і ті фізособи-підприємці і фермери, які отримують пенсію. Ці категорії громадян звільнені від сплати внеску за себе, оскільки пенсійні виплати є частиною пенсійного страхування і вони не включаються до бази ЄСВ. Якщо ж пенсіонер отримав дохід від іншої діяльності, наприклад, за цивільно-правовим договором, в такому випадку утримання ЄСВ проводиться з доходу, крім пенсії, за діючими ставками єдиного соцвнеску.

Важливо вивчити і саму структуру розподілу ЄСВ в бюджеті. Отже, внесок ділиться на загальнообов’язкове соцстрахування на випадок безробіття (7,1767%), загальнообов’язкове держстрахування в зв’язку з тимчасовою втратою працездатності (7,726%), загальнообов’язкове держпенсстрахування (78,5576%;), загальнообов’язкове держсоцстрахування від нещасних випадків на виробництві (6, 5397%).

Хто і скільки платить єдиний соцвнесок?

Платниками ЄСВ є підприємства, організації, фізичні особи-підприємці (незалежно від системи оподаткування), роботодавці, військовослужбовці тощо.

Якщо говорити про розмір внеску, з січня 2016 основна ставка ЄСВ становить 22% (раніше 34,7%). А з січня 2017 го мінвнесок для фізосіб-підприємців — платників єдиного податку 1-ї групи склав 352 грн. Діють зменшені ставки і для окремих категорій населення. Наприклад, для працівників-інвалідів ставка ЄСВ становить 8,41% від зарплати. Ще спецставки ЄСВ встановлено для підприємств та організацій громадських організацій інвалідів — 5,5%. Якщо ж організація інвалідів всеукраїнська, ставка — 5,3%.

Давайте розглянемо приклад розрахунку ЄСВ із зарплати працівника в 3723 грн. Людині доведеться заплатити податок з доходу фізосіб: 3723 грн х 18% = 670,14 грн. І потрібно сплатити військовий збір: 3723 грн х 1,5% = 55,85 грн. Також важливо сплатити ЄСВ: 3723 грн х 22% = 819,06 грн. Тобто всього податків буде нараховано: 670,14 грн + 55,85 грн + 819,06 грн = 1545,05 грн. В результаті людина повинна отримати на руки: 3723 грн — 670,14 грн — 55,85 грн = 2997,01 грн. Чому стільки? Справа в тому, що нарахований ЄСВ в 819,06 грн оплачується в бюджет за рахунок коштів роботодавця.

Важливо відзначити, часто співробітники отримують зарплату нижче мінімалки, тоді ЄСВ сплачується з розрахунку встановленої мінімальної зарплати. Тобто мінразмер ЄСВ в 2018-м розраховується за формулою: 3723 грн х 22% = 819,06 грн на кожного працівника. До слова, аналогічну суму в цьому році зобов’язані платити і «сплячі» фізособи-підприємці. Вони повинні платити внесок, навіть якщо декларують відсутність доходу.

Чи можна замінити або взагалі скасувати ЄСВ?

Сьогодні немає можливості скасування єдиного соціального внеску, адже він є основним джерелом надходження до Пенсійного фонду України.

Правда, при цьому існує величезна проблема збору в бюджет цього платежу. За даними Держфіскальної служби України, за 7 місяців 2018 року в казну надійшло 126,8 млрд грн. Це на 27,4 млрд більше, ніж за аналогічний період минулого року, оскільки зростання надходжень відбулося за рахунок збільшення мінімальної зарплати в 2018 році.

Але, за даними Міністерства економрозвитку і торгівлі, рівень тіньової економіки України становить 42% ВВП, а річний обсяг «зарплат у конвертах» оцінюється в 175 млрд грн. Природно, бюджет не отримує надходжень з цих доходів.

Тому уряд має вжити заходів щодо детінізації доходів, врегулювання відтоку трудових ресурсів, створення нових робочих місць. І тут, за даними Держкомстатистики, резервом надходжень можуть стати доходи 9,4 мільйона осіб, які з 26 мільйонів населення працездатного віку взагалі не платять податки.

Крім того, доцільно вивчити питання про дію максимальної бази нарахування єдиного соціального внеску. А все тому, що сьогодні дохід понад 55 845 грн не обкладається цим внеском. Тому має сенс ввести прогресивну шкалу оподаткування єдиним соцвнеском сум понад максимальну базу.

Діна Дрижакова, Христина Коновалова

Сегодня

Переглядів: 1791 Надіслати другу Версія для друку
 
Дивіться також:
Як перевірити медичний висновок і е-лікарняний?
Вимоги до часу відпочинку працівників
Сплата добровільного внеску після настання пенсійного віку
Уряд готує е-бронювання від мобілізації
Держстат оновив форми № 1-ПВ та № 1-РС
Електронна трудова книжка: відповіді на запитання
Нагадуємо про особливості трудових відносин в умовах воєнного стану
Чи є право на щорічну відпустку під час призупинення дії трудових договорів?
Поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку: що слід ураховувати?
Обов’язкова індексація заробітної плати від «А» до «Я» у 2024 році
Виправлення неправильного або неточного запису в трудовій книжці
Чи буде автоматичний перерахунок пенсії з 1 квітня працюючому пенсіонеру?
Рада збирається підвищити розмір допомоги при народженні дитини
Відпустки у зв’язку з поганим настроєм дозволили в Китаї
Як роботодавцям подати трудові книжки працівників на оцифрування?
Працівник переїхав до іншої частини України або за кордон: звільняти чи ні?
Спрощений режим регулювання трудових відносин: корисна інфографіка
У яких випадках заборонено звільняти вагітних жінок і працівників із дітьми?
Трудові спори: на що звертає увагу ВС
Які наслідки для роботодавця несе зменшення призовного віку до 25 років?
Трудовий договір з нефіксованим робочим часом: корисна інфографіка
Як розрахувати середній заробіток працівнику, який з 1 квітня у відпустці чи відрядженні?
Чи буде враховано до страхового стажу період, коли людина перебувала на обліку у центрі зайнятості?
Деякі зміни в законодавстві в умовах воєнного стану при звільненні
Чи може роботодавець відмовити у наданні відпустки під час воєнного стану?
У лікарняному поставили відмітку про алкогольне сп’яніння: чи виплатять допомогу?
Нещасний випадок на виробництві: в якому розмірі виплачується допомога?
Новації Закону про мобілізацію: бронювання працівників
Як підтвердити стаж, якщо немає трудової книжки чи записів у ній?
Для яких категорій працівників є обов’язковим медичний огляд?
Працівник призваний на службу у ЗСУ: які він має гарантії?
Чи має право працівник в умовах спрощеного регулювання трудових відносин на відпустки?
Новий Закон про мобілізацію: основні зміни
Як обчислювати середню зарплату для компенсації невикористаної відпустки?
Термін дії строкового трудового договору може визначатися настанням певної події
Чи можна взяти лише останні 5 років заробітної плати при призначенні пенсії?
Звільнення у разі появи на роботі в нетверезому стані
Коли дозволено звільнити працівника через встановлення інвалідності?
Повідомлення про масове вивільнення працівників
Обчислюємо пенсію за віком
Звільнення за прогул
Виплати сім’ї потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві
Звільнити не можна залишити: чи підлягають звільненню мобілізовані працівники під час воєнного стану?
Компенсаційні виплати роботодавцям: зміни з квітня 2024 року
Припинення трудового договору за вимогою працівника без дотримання двотижневого строку попередження
Які штрафи пропонуються за порушення правил військового обліку та мобілізації?
Алгоритм дій роботодавця під час сигналу «Повітряна тривога»
Особливості призначення пенсій в умовах воєнного стану
Працівник у день звільнення не працював: як здійснити розрахунок?
Як нарахувати ЄСВ, якщо працівник відпрацював неповний місяць і звільнився?
Всі новини
Реклама
Проекти для професіоналів
Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2024 © МЕДІА-ПРО
2024 © HR Liga

Copyright © 2005–2024 HR Liga
Використання матеріалів із журналів Групи компаній «МЕДІА-ПРО» лише за погодженням з редакцією (адміністрацією) порталу.
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються.
Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі.
Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
З усіх питань пишіть на admin@hrliga.com