Главная  Карта сайта  Размещение рекламы на портале
  СООБЩЕСТВО КАДРОВИКОВ И СПЕЦИАЛИСТОВ ПО УПРАВЛЕНИЮ ПЕРСОНАЛОМ
Добро пожаловать
  УПРАВЛЕНИЕ ПЕРСОНАЛОМ
  Новости
  Библиотека статей
  Нормативная база
  Образцы документов
  Производств. календарь
  Книжная полка
  Кто есть кто
  Глоссарий
  События
  Опросы
  Размещение рекламы
  Наши партнеры
  Форум
Новые материалы
Подписаться на рассылку

Facebook
Календарь событий
Июль 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Август 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Все события
Реклама
Робота і відпустка для догляду за дитиною до 3-х років
Новости / Мониторинг законодательства
15.01.2019
Робота і відпустка для догляду за дитиною до 3-х років
 

Матуся дитини до 3 років вирішила вийти на роботу: переривати відпустку для догляду за дитиною до трьох років чи ні? Чи можна працювати під час відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку? На яких умовах може працювати така працівниця? Чи не втратить матуся грошову допомогу при народженні дитини від держави, якщо вийде на роботу?

Прекрасний період вагітності рано чи пізно закінчується. І оскільки новонароджене диво потребує ретельного догляду, українське законодавство дозволяє новоспеченій матусі не працювати, оформивши відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Але в сучасних реаліях працююча жінка, яка має маленьку дитину, — зовсім не рідкість. Багато сучасних мам устигають і доглядати за малюком, і продовжувати працювати. Причини для цього можуть бути різні: додатковий заробіток, необхідність самореалізації, щоб не втратити кваліфікацію, тощо.

Що ж говорить із цього приводу законодавство? Згідно з ч. 8 ст. 179 КЗпП: «За бажанням жінки або осіб, зазначених у частині сьомій цієї статті, у період перебування їх у відпустці для догляду за дитиною вони можуть працювати на умовах неповного робочого часу або вдома».

Отже, доходимо висновку про те, що робота в такій відпустці дозволяється. При цьому відпустка для догляду за дитиною до 3 років не переривається. Для цього потрібне тільки бажання матусі, оформлене заявою. У ній має бути зазначена дата, з якої вона виявила бажання приступити до виконання своїх посадових обов’язків і з якої роботодавець зобов’язаний забезпечити це право шляхом оформлення наказу.

При цьому для того, щоб відпустка для догляду за дитиною до 3 років не перервалася, працівниця повинна почати працювати на умовах неповного робочого часу.

Нагадаємо, що роботодавець зобов’язаний установити неповний робочий день (неповний робочий тиждень) на прохання жінки, яка має дитину віком до 14 років (ст. 56 КЗпП).

Трохи відволічемося. Але тільки для того, щоб надати роботодавцеві важливу пораду. Отже, на період перебування працівниці у відпустці для догляду за дитиною роботодавець має право прийняти іншого працівника на посаду жінки, що перебуває у відпустці для догляду за дитиною до 3 років. Із таким працівником укладають строковий трудовий договір.

Порада роботодавцеві: у такому строковому трудовому договорі пропишіть, що працівник приймається на роботу до дня фактичного виходу на роботу працівниці, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною до трьох років (лист Мінсоцполітики від 16.05.2012 р. № 158/13/133-12). Адже така працівниця може в будь-який час перервати таку відпустку і приступити до роботи або, перебуваючи у відпустці для догляду за дитиною до трьох років, вийти на роботу на умовах неповного робочого часу. При цьому така матуся виходить на посаду, яку обіймала до отримання цієї відпустки. Тому за таких умов звільнити працівника, з яким був укладений строковий трудовий договір, можна буде без проблем напередодні виходу працівниці з відпустки для догляду за дитиною до трьох років.

Отже, ми з’ясували, що працівниця може вийти на роботу, не перериваючи відпустку для догляду за дитиною до 3 років. І цей варіант до певного часу мав великий попит, оскільки при цьому працівниця продовжувала отримувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку. Але на сьогодні такого виду допомоги немає (про це ми розповімо нижче). Також, якщо матуся захоче скористатися, наприклад, навчальною відпусткою, їй доведеться перервати соцвідпустку, а потім вона знову зможе її оформити. Крім того, листок непрацездатності не видається для догляду за хворою дитиною в період відпустки для догляду за дитиною (п. 3.11 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗ від 13.11.2001 р. № 455). І це цілком логічно, оскільки матуся сама перебуває у відпустці і може доглядати за дитиною.

Робота за сумісництвом і відпустка для догляду за дитиною до 3 років

А як бути, якщо працівниця до виходу в декрет працювала за основним місцем роботи і за сумісництвом? Так, якщо вона не планує працювати, то після відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами вона оформляє відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трьох років.

Але якщо раптом матуся захоче відновити свою трудову діяльність, вона може скористатися ст. 179 КЗпП. У ній законодавством не визначено, де саме жінка, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною, може працювати на умовах неповного робочого часу: на основній посаді чи на посаді за сумісництвом. Отже, така матуся, що має основне місце роботи і місце роботи за сумісництвом, у період перебування в соцвідпустці для догляду за дитиною має право, наприклад, приступити до виконання роботи на умовах неповного робочого часу за сумісництвом.

Але не забувайте про обмеження, які не надають матусі такої можливості. Так, окрім працівників, яким законодавчими актами заборонено працювати за сумісництвом, не мають права працювати за сумісництвом також керівники державних підприємств, установ та організацій, їх заступники, керівники структурних підрозділів (цехів, відділів, лабораторій тощо) та їх заступники (за винятком наукової, викладацької, медичної і творчої діяльності).

Ці обмеження встановлені п. 4 постанови КМУ «Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій» від 03.04.1993 р. № 245. Тому, якщо за основним місцем роботи матуся обіймала таку посаду, то вона не може працювати за сумісництвом, навіть якщо перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трьох років.

Соцдопомога

Перейдемо до не менш цікавого.

Вище ми вже говорили, що, виходячи на роботу і не перериваючи відпустку для догляду за дитиною до 3 років, жінка продовжувала отримувати допомогу по догляду за дитиною. Але це було раніше. Зараз жінка отримує тільки допомогу при народженні дитини. У зв’язку із цим і виникають запитання. А що ж буде з державною допомогою? Чи не втратить її працююча матуся?

Ми готові вас заспокоїти. Допомогу при народженні дитини працююча матуся отримуватиме все одно. Причому незалежно від того, перерве вона відпустку для догляду за дитиною чи ні.

Занепокоєння і плутанина виникли внаслідок того, що не всі ще звикли до нововведень законодавства. Раніше (до 01.07.2014 р.) Законом України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» від 21.11.1992 р. № 2811-XII установлювалися серед іншого такі види допомоги, як допомога при народженні дитини і допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3 років.

Так ось, тоді працівниця могла отримувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3 років, тільки якщо вона працювала на умовах неповного робочого часу. А ось якщо вона виходила працювати на умовах повного робочого дня, то така допомога їй уже не виплачувалася, її міг отримувати той, хто фактично доглядав за дитиною.

При цьому допомога при народженні дитини надавалася незалежно від того, працювала жінка чи ні.

З 1 липня 2014 року Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 р. № 1166-VII допомогу при народженні дитини і допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку об’єднали в один вид — допомогу при народженні дитини. І з того часу вона призначається в єдиному розмірі 41 280 грн. незалежно від кількості діток. Виплата такої допомоги здійснюється одноразово в сумі 10 320 грн, інша сума допомоги (30 960 грн) виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами в сумі 860 грн щомісячно.

Тому тепер, якщо матуся, яка отримує допомогу при народженні дитини, виявила бажання працювати, то допомога виплачуватиметься їй до закінчення строку її призначення, тобто протягом 36 місяців. Причому на яких умовах вийшла на роботу працівниця, значення не має.

Для того, щоб остаточно переконатися в правильності цього висновку, можете зазирнути в постанову Кабміну «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми» від 27.12.2001 р. № 1751. Там ви побачите, що серед підстав для припинення виплати допомоги (п. 13 Порядку) немає пункту, що стосується роботи матусі у відпустці для догляду за дитиною до 3 років. Тому сміливо доходимо висновку про те, що факт роботи не впливає на отримання цього виду державної допомоги.

Отже, в нинішніх умовах отримання допомоги при народженні дитини особливої вигоди у виході на роботу в режимі неповного робочого часу і неприпиненні відпустки для догляду за дитиною до 3 років немає. Більше того, якщо працівниця перерве цю відпустку, вона матиме право на отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності по догляду за хворою дитиною. А це — немало!

Вас може зацікавити

Книга обліку щорічних і додаткових відпусток

У книзі обліку щорічних і додаткових відпусток працівників подані рекомендації щодо його ведення з метою якісного обліку та здійснення оперативного контролю наданих відпусток, а також, щоб використовувати його дані для підготовки квартальної і річної звітності.

Придбати видання

 

Оксана Кучерова

Оплата праці

Просмотров: 12406 Отправить другу Версия для печати
 

Смотрите также:
Відрахування із зарплати: на підставі яких документів може здійснюватися?
Коли повідомлення про прийняття на роботу подавати не треба
Колективний договір: відповіді на запитання
Відпустка-2020 після карантинної (не)роботи
Як повинні зберігатися файли звітності на електронних носіях?
Как повышение «минималки» скажется на бизнесе
Помощь на ребенка в Украине: сколько платят и что хотят изменить
Чи обов’язково на підприємстві повинні бути правила внутрішнього трудового розпорядку?
Робота у вихідний день: правила та оплата
Компенсація замість відпустки: умови надання
Запрацював сервіс автоматичного призначення пенсій
Нюанси дистанційної роботи
Вихідна допомога при звільненні у зв’язку зі скороченням штату
Мораторій на перевірки пропонують продовжити до кінця року
«Мінімалка» зросте: Кабмін ухвалив рішення
В яких випадках передбачено відсторонення працівника від роботи
Особливості нарахування декретних
Профспілка проти законопроекту «Про працю» за авторством Мінекономіки
Звільнення без законної підстави
Внесення змін до трудової книжки педагога
Чи можна піти у відпустку не за графіком?
1 вересня підвищать мінімальну зарплату
Із 1 липня збільшився прожитковий мінімум
Підприємство не працює: як нарахувати відпускні?
Чи можна в примусовому порядку перевести працівників на віддалену роботу?
Щодо збереження стажу для виплати надбавки за вислугу років працівникам залізничного транспорту
Грядут санитарные проверки: за что штрафуют бизнес и потребителей?
На підприємстві працює лише директор: як здійснити звільнення?
Сумісник із 8-годинним робочим днем — чи можливо?
Як поділити щорічну основну відпустку?
«98 статей про працю» 2.0
Кого із плановими перевірками відвідає Фонд соцстраху?
Невикористана відпустка: виплата грошової компенсації
Оплата праці здійснюється в першочерговому порядку
За час «карантинної» неоплачуваної відпустки лікарняні не виплачують
Відпустка 28 днів і 7 трудових договорів: проект Закону про працю
Трудові книжки переводять в цифру: про що турбуються ейчари
Переведення з існуючого графіку роботи на графік «доба через три»
Алгоритм надання відпустки працівникові
Працівники 60+: особливості роботи під час карантину
Автоматичне призначення пенсій: новий сервіс від ПФУ
Мінекономіки доопрацювало законопроект «Про працю»
Чи є обов’язковим ведення табеля обліку робочого часу?
Гарантії для працівників при скороченні чисельності або штату
Гнучкий режим на час карантину: рекомендація від Уряду
Декрет для чоловіків: деталі законопроекту
Штрафи за порушення законодавства про працю: оприлюднено проект форми постанови
Мінсоцполітики за накопичувальну пенсійну систему
Подтверждение трудового стажа с трудовой книжкой и без нее
Що вважається прогулом, та як звільнити працівника?
Все новости
Реклама
Издания для профессионалов
Опросы
Что Вы думаете о нашем портале?
Очень нравится
Нравится
Еще надо работать
Совсем не нравится

Объявление
Уважаемые посетители! По всем вопросам относительно работы портала обращайтесь к администратору
2020 © МЕДИА-ПРО
2020 © HR-Лига
Copyright © 2005–2020 HR-Лига
Использование материалов из журналов Группы компаний «МЕДИА-ПРО» только по согласованию с редакцией (администрацией) портала.
Редакция (администрация) оставляет за собой право не разделять мнение авторов размещаемых материалов.
Редакция (администрация) портала не несет ответственности за ущерб, который может быть нанесен в результате использования, неиспользования или ненадлежащего использования информации, содержащейся на портале.
Ответственность за достоверность информации и прочих сведений несут авторы публикаций.
По всем вопросам пишите на admin@hrliga.com.